SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
senior: a jseš si jistej, že 341010 ještě platí? Co jsme v unii, tak se nestačím divit, co se stalo s našima normama.
Editoval pafik1605 (06-11-2017 10:26:19)
Offline
Norma ČSN 341010 byla zrušena k 1. lednu 1996, byla zcela přepracována a nahrazena ČSN 33 2000-4-41 a ČSN 33 2000-5-54.
Původní bezpečný proud 10mA byl také zrušen a nahrazen "ustáleným mezním proudem" o max. hodnotě 3,5mA pro AC.
Editoval Zdenek11 (06-11-2017 13:47:48)
Offline
Pro vnitřní instalace, jištění a proudy jsou platné: 33 2130 ed.3, ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 , ČSN 33 2000-5-54 ed. 3, pro revize spotřebiče ČSN 33 1600 ed. 2 svářečky
z normy ČSN 33 1610 byly vyjmuty a platí pro ně ČSN EN 60974-4 ed. 3 Zařízení pro obloukové svařování - Část 4: Pravidelné kontroly a zkoušení
dle normy je na svářečce efektivní dotykový proud max 10mA a dotykový proud na nepřipojeném ochranném vodiči 0,5mA
PS: Volty-napětí nekopou , kope proud ...
Editoval oplik.jenik (06-11-2017 14:29:01)
Offline
Kdyby někoho náhodou zajímalo podrobnější měření na svářečkách, dá se to najít třeba tady:
https://www.illko.cz/images/dokumenty/k … arecek.pdf
P.S.: Samozřejmě, že nekope napětí, fyziologická odezva organismu je na velikost a cestu procházejícího proudu, ale nejsme na odborném elektro fóru a pro většinu lidí zde je přijatelnější, že ho koplo třeba 50V, než že mu "ze svářečky procházel tělem proud odhadem asi 3 mA" - proto jsem to v #96 uvedl takto.
Editoval Zdenek11 (06-11-2017 16:24:17)
Offline
A bravo již dle ed.3 ed.2 a ed.3 platí souběžně do 08/2019 rozdíl je pouze ve směs v článku 5.5 unikající mezní proudy a to že byly sníženy pro všechny zařízení jednotně
Offline
Není to normálne .
Mohlo by ťa to zabiť.
Stačí variť niekde v mokrom prostredí , dotknúť sa drôtu alebo špičky napríklad pri čistení hubice a máš problém ....
Editoval m.evil (08-11-2017 19:08:38)
Offline
Není to tak jednoduché a jednoznačné. Když si sáhnete jen na kovový kryt svářečky, nesmíte cítit nic, kryt musí být uzemněný a pokud kope, je někde hrubá závada. Když ale jednou rukou sáhnete na kryt a druhou na cívku s drátem, kopnout vás to může a nemusí to být vada svářečky. Na rozdíl od krytu se výstupy pro svařování uzemňovat nesmějí (to už tady ostatně psal kolega) a cívka s drátem je součástí výstupu (svařovacího obvodu). Podle normy je povolený unikající proud svařovacího obvodu vůči zemi max.10 mA a to už může (i přes odpor těla) být hodně citelné. Jedná se o měkké napětí, vzniklé třeba kapacitní vazbou mezi primárem a sekundárem, může jít taky o svody z vodivého prachu uvnitř svářečky, součást odrušení apod. Každopádně pokud chcete mít jistotu, nechte si svářečku prohlédnout odborníkem, trochu zkušenější elektrikář nemá za pár minut co dělat.
Edit.: je dobré si přečíst ještě tohle: https://www.bozp.cz/aktuality/zasady-be … -obloukem/
...takže ne snad měnit elektrody dokonce holou rukou!!! Nebo různě osahávat svářečku (přístroj) oběma rukama zároveň...
Editoval Zdenek11 (09-11-2017 13:02:18)
Offline
To s tím měněním elektrod holou rukou je nějaká novinka, ne?
Offline
Nemám teď v hlavě přesné schéma svářečky, ale napadlo mě, že by mohlo jít o přechodový děj na cívce, kdy může vzniknout dost velká napěťová špička, aby to člověka koplo. Na vlastní kůži jsem byl takto kopnut i dost malými cívkami s jinak zcela bezpečným napětím. Ale jak říkám, teď nevím, jestli je to možné nebo je to blbost. Na to bych se musel trochu podívat - teď ani nevím, jestli je řeč o odbočce nebo invertoru - a to se mi v této pozdní hodině nechce, obzvláště, když zítra vstávám ve 4 ráno. Dobrou noc :-)
Offline
Carcharot napsal(a):
To s tím měněním elektrod holou rukou je nějaká novinka, ne?
jj, však to nejsou žádný normy, jen zásady nějakého s.r.o. má tam i pár překlepů...
vařím málo, tak zásadně bez rukavic (kvůli citu) s rukavicemi jen nad hlavou, pokud vyměňuju elektrodu a zároveň se válím po konstrukci - samozřejmě dostanu ránu.
Offline
Aleš_ napsal(a):
Nemám teď v hlavě přesné schéma svářečky, ale napadlo mě, že by mohlo jít o přechodový děj na cívce, kdy může vzniknout dost velká napěťová špička, aby to člověka koplo. Na vlastní kůži jsem byl takto kopnut i dost malými cívkami s jinak zcela bezpečným napětím. Ale jak říkám, teď nevím, jestli je to možné nebo je to blbost. Na to bych se musel trochu podívat - teď ani nevím, jestli je řeč o odbočce nebo invertoru - a to se mi v této pozdní hodině nechce, obzvláště, když zítra vstávám ve 4 ráno. Dobrou noc :-)
Jde o invertor 1f 230V a to napeti tam je porad propipal jsem to i merakem ale on jen tak divne drncel , normalne zretelne pipa ale v tomhle pripade jen drnvel nevim jestli to stim ma souvislost
Offline
Já samozřejmě taky doma svařuju bez rukavic, jen jsem chtěl odkázat, že s možností nějaké rány od svářečky se všeobecně počítá. Za normálních okolností je to jen nepříjemné a ublížit by to nemělo, může ale být situace, že třeba na stavbě balancujete po nějakém íčku a po kopnutí podvědomě ucuknete a je hotovo.
O tom proměřování ochrany, uzemnění, pospojování apod. obyčejným multimetrem jsem tady už psal, bývá to na nic, na to jsou jiné přístroje i jiné způsoby měření.
Pokud je svářečka relativně nová, je krajně nepravděpodobné, že by se na svařovací výstup nějak dostalo tvrdé síťové napětí, které by mohlo vážně ublížit. To spíš u nějakého starého amatérského trafa s nedostatečnou, teplem a stářím degradovanou izolací.
Když chcete mít opravdu jistotu, zapojte svářečku přes proudový chránič (pokud ho doma už nemáte). Jestli nepoužíváte rukavice, nějakému občasnému pokopání to nezabrání, ale vážnému úrazu ano.
Offline
tak problém s elektrikou graduje.. dnes sem svářečku byl vyzkouše tu elektrikáře, podotíkám že v domě nemá proudový chránič, a svářečka neprobíjela ani on nic nenaměřil, kromě toho že je dobře uzemnená, vyzkoušel jsme to doma a problém stéle stejný a změním zásuvku nebo ne, zkoušel jsem to i u sousedu a taky to neprobíjelo, nemůže to mít nějakou spojitost stím že v domě mám proudový chránič ale na větvy která jde do dílny už chránič není ? už nevím čím to může být
Offline
Jedině dovézt elektrikáře domů, takhle na dálku se to těžko řeší. Prostě si sebou vezme měřák a na místě zjistí, co a jak, je to tak na 5 minut.
Chránič na nějaké probíjení nemá vliv.
Offline
Když byly dříve televizory elektronkové napojeny přímo na síť, tak nám uhodil do baráku hrom. Dost velkou paseku to nedělalo, Také televizor. Ten jsem kvůli pojišťovně nemohl opravit sám, tak to opravili v servise. Zapomněli ale zkontrolovat oddělovací kondensátory ja antenních zdířkách. Antenu jsme měli na zábradlí u balkonu, které bylo zapuštěno do zdi, která byla společná s koupelnou. Když se vstupovalo do vany, tak to pěkně brnělo. Pospojování bylo provedeno. Naměřil jsem uprostěd podlahy oproti vaně 80V, Ne moc tvrdých, ale brnělo to pěkně. Druhý příklad. Byl jsem elektroopravně u známého, který měl na opravu elektrický pařák. Byl na dvoře, zapnul ho a řekl mi ať se jdu podívat co to dělá.Když jsem se přibližoval, tak jsem cítil, že mě něco "tahá" za paty. JZDáci zapojili fázi na kostru a mě za paty chytalo krokové napětí. Píši to proto, ža chyba může být mimo svářečku, i když nakonec brní svářečka.
Offline
To jsem zvědav, co to bude? Že by uhnilé uzemnění nuláku od elektroinstalace v domě?
Offline
No tak uhnilé uzemnění nulového vodiče v domě to určitě není, navíc elektrika by tam měla být nová, ale ještě kdysi hodně hodně dávno jsem měl doma problém s gramofonem. V pokoji nic a když se přenesl do kuchyně, tak při dotyku na šasi pěkně brněla ruka. Dělal to asi svod motorku a neuzemněné šasi, ale ten hlavní důvod byl, že v jedné zásuvce byla fáze vlevo a ve druhé místnosti vpravo, a už toto stačilo. Ale jak říkám, každý nemůže rozumět všemu a zkušenější elektrikář nemá za pár minut co dělat.
Editoval Zdenek11 (13-11-2017 21:31:13)
Offline
valfren napsal(a):
... nemůže to mít nějakou spojitost s tím, že v domě mám proudový chránič, ale na větvi která jde do dílny už chránič není ?
Proudovým chráničem prochází pouze pracovní vodiče , ochranný jím procházet nemůže a ani nesmí, takže zde chyba být ani nemůže.
K hledání problému to chce přizvat rev. technika (nebo doopravdy dobrého elektrikáře, který má revizní přístroje), aby provedl měření a odstranění chyby, ta se určitě najde.
Se zavlečenou fází do stavební konstrukce domu jsem se již také setkal a v tom případě pak kopou právě dobře uzemněné (znulované) spotřebiče. Ono je jedno, zda stojíme na nulovém potenciálu a dotkneme se fáze, nebo stojíme na fázi a dotkneme se nuly, rána je to stejná! Samozřejmě, že to ještě závisí na mnoha dalších faktorech, které ovlivňují to, zda to jen brní nebo to rovnou zabije, zejména je to zdravotní stav, vodivost povrchu těla, izolační stav obuvi, způsob a místo dotyku - čili cesta proudu a doba jeho trvání.
Editoval VašekP (14-11-2017 07:27:30)
Offline
Dle mého názoru.. upálený vodič PE (žluto zelená).. "rozvaděč, nebo svorky elektroměru, nebo přípojková svorkovnice"
v dnešní instalaci jsou vodiče L, N, PE.. L je fáze, N je modrá pracovní (po ní vše pracuje a bere tzv. nulu) PE je ochranný vodič při dotyku L = zkrat při dotyku nebo mírné práci proti N = zkrat nebo vybavení chrániče... jakékoliv brnění není přípustné a prostě ani nesmí být ... nedá se spekulovat zda je tam nebo tam.. prostě se jedná o závadu---
nejčastěji se to stává chybou zelené PE nebo PEN..
Offline
Tak jsem si teď ze zvědavosti měřil napětí na mé Gamě. Mezi svorkami je 86,3V DC, mezi svorkou a zemí je 57,9V AC. Je to zřejmě velice měkké napětí, ale pokud je k takovému potenciálu připojena ještě nějaká kapacita (třeba i jen cívka s drátem nebo nějaký od země izolovaný svařenec) může asi být takový dotyk pro citlivější osoby už znatelný. Unikající proud svařovacího výstupu jsem neměřil.
Taková hodně orientační zkouška, jestli je vůbec kolík v zásuvce nějak funkční jde provést starou elektromagnetickou vadaskou, mezi fází a kolíkem musí naměřit plné napětí. S novou LED zkoušečkou to nepůjde, některé typy mají tak vysoký vstupní odpor, že výsledek může být zavádějící. Když by vadaska na kolík nereagovala nebo naměřila nižší napětí, je to akutní závada na okamžitou opravu, zásuvka by se měla ihned přestat používat.
V žádném případě taková zkouška ale není náhrada plnohodnotného měření, je to skutečně jen orientační, do doby, než si někoho na proměření seženete.
Offline
No, ono může být problém, když se v baráku dlouho nebo trvale používá tyristorová nebo triaková standartní regulace nebo nějaký spotřebič, který ze sítě vybírá jen jeden směr proudu. Zemnění potom uzemňuje stejnosměrný, ne střídavý proud a potom tím stejnosměrným proudem může být zemnicí vodič v zemi docela rychle "sežrán". Nebo klasický bludný proud z něčeho, co stojí vedle.....
Offline
Jako standardní zemnič se používá výhradně pozinkovaný pásek FeZn 30x4mm, slabší není povolen, jsou předepsány jeho délky (min. 15m). Mimo to se PEN vodič zemní po určitých vzdálenostech a ještě na koncích tras, takže "sežrání" zemničů je spíš teoretické, prakticky jsem o tom ještě neslyšel.
Offline
na ten zemnič muže mít vliv spousta jiných faktoru
- železnice a její vzdálenost
- případná bouřková aktivita
už sem viděl hromosvody FeZn rozpadlé po úderu blesku.. to co to udělá v základech nikdo neviděl..
v Praze má vliv souběh s tramvajovou tratí a spousta ulic má souběhy i s železnici..
A poslední kolik baráku 20let zpět má dobře udělané zemniče (pokud vůbec někdo dělal výchozí revizi)
tak mohl jen zamlátit pár tyčí aby měl hodnotu...
Offline
valfren napsal(a):
..tak jsem zjistil že když se ve svářečce dotknu drátu který je na cívce a zároven šasi svářečky uvnitř , v místě hned u podavače tak mě to dá ránu...
Debata už zabíhá do teoretizování mimo téma, výše popsaný stav u svářečky nemůže být způsoben vinou třeba i "uhnilého" uzemnění sítě TN.
Edit.: pokud by teoreticky nebyl PEN (nulák) vůbec uzemněný, na ochranu před dotykem by to nemělo vliv, protože poruchový okruh se uzavírá mezi fází a PEN. Mělo by to však nedozírné následky při úderu blesku, třeba do satelitu na střeše nebo kovové komínové vložky - bytem by vám létaly hodně dlouhé a hodně nebezpečné výboje. Podobně fatální by to bylo při úderu blesku do rozvodné kabelové skříně někde v ulici, proto je uzemnění nezbytné.
Jiná situace by byla v síti TT, kde je zem součástí ochrany, ale tato soustava se snad už nepoužívá, naposledy to bylo někde na jižní Moravě v nějakých zapomenutých chatových osadách.
Hodně lidí nevidí rozdíl mezi "přerušeným přívodem PEN" a "přerušeným přívodem uzemnění", je v tom diametrální rozdíl.
Editoval Zdenek11 (14-11-2017 16:33:01)
Offline