SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dostal jsem "nejetou svářečku" KS100.
Problém mám v tom, že mám síť TN-S, tedy N a PE každý zvlášť.
Přitom připojení svářečky bylo na třífázovou soustavu čtyř-vodičově: L1,L2, L3 + PE na kostru s tím, že jsou pro trafo použity pouze dvě fáze.
Problém mám v tom, kam zapojit N vodič, když mám třífázovou síť vyvedenou po objektu přes součtové trafo FI. Takže bez zapojení N mi FI bude shazovat tento 3í fázový rozvod.
Offline
Čtvrtý vodič (tj PEN) by se měl zapojit v síti TN-S na PE (nikoliv N).Záleží na vnitřním zapojení a izolačních vlastnostech svářečky.
Offline
Tak jak je to popsáno, tak se zdá, že svářečka odebírá pouze jedno mezifázové napětí 400V a PEN je tam pouze k takzvané "ochraně nulováním". Ta byla v TN-S nahrazena tzv. "ochranou samočinným odpojením od zdroje". V tom případě by se PEN svářečky měl spojit s ochranným PE rozvodu TN-S (zelenožlutý), N a jedna z fází se nezapojí, vlastní spotřebič je zapojen pouze mezi dvě zbývající fáze. V žádném případě nezapojovat na kostru svářečky vodič N rozvodu (modrý) nebo nespojovat PE a N!
Proudový chránič, lidově nazývaný "fíčko", detekuje proud L1+L2+L3+N větší než typicky 30 mA. Proud opačným směrem bude mít znaménko mínus, takže při zapojení svářečky mezi L1 a L2 to bude L1-L2 a to je v normální situaci nula. Takže pokud všechny proudy tečou v této množině vodičů, tedy všechny fáze a pracovní - a je jedno, v kterých nebo jestli jen ve dvou nebo ve všech - bude proudový chránič spokojený. Pokud začne téct nějaký proud jinam, třeba přes Vás do země, proudový chránič Vám zachrání život.
Editoval Aleš_ (02-05-2017 20:53:44)
Offline
bobobo napsal(a):
Ale nebude .
Bude,protože se neví schéma zapojení,nebo jo ?
Setkal jsem se s německou svářečkou ,která byla ve třídě jedna a měla přepínání 220/380 a zapojovala se k síti TN-C čtyřvodičově (3F+PEN).V takovém případě by bylo třeba předělat přívod na pětivodičový a předělat zapojení uvnitř svářečky.U továrně vyráběný svářečky je to divný,protože platí jak píše Aleš_.
Další svářečka,která mě napadá je ve třídě dvě,má taky přepínání 220/380.Tato svářečka by se zapojila v síti TN-S na 3F+N.
To přepínání se možná dle návodu výrobce i některýho z typů svářečky nemělo používat,když bylo zapojeno přes motorovou zásuvku(3F+PEN),ale stávalo se že to někdo přepnul(třeba i omylem) na provoz 220.Provoz 220V se používal při zapojení s redukcí 220/380.
Offline
Meleš, meleš , my jsme někde v Německu a jestli ty nevíš , neznamená , že jiný neví .
Offline
V německu nejsme,ale svářečky z německa jsou u nás.
Offline
Svářečka KS 100 (nebo KS-N 100 s nabíječkou) jsou jednoduché trafosvářečky zapojené do sítě mezi dvě fáze 380V (nyní 400V) a pro ochranu potřebují ochranný vodič PE (zelenožlutý). Při zapojení na novou pětikolíkovou vidlici se nezapojuje kolík N a jedna (libovolná) fáze. Provoz na 230V není možný.
Zapojení do sítě, kde je použit proudový chránič, by nemělo dělat potíže, pokud je svářečka v dobrém stavu. S ohledem na stáří asi 40 let a více doporučuji před používáním svářečku rozebrat a důkladně vyčistit, zejména odstranit prach a kovové částice (okuje, prach z broušení svárů) z vinutí a jádra transformátoru, které stroj poškozují a zhoršují izolační stav.
Offline
Sender napsal(a):
bobobo napsal(a):
Ale nebude .
Bude,protože se neví schéma zapojení,nebo jo ?
Setkal jsem se s německou svářečkou, která byla ve třídě jedna a měla přepínání 220/380 a zapojovala se k síti TN-C čtyřvodičově (3F+PEN). V takovém případě by bylo třeba předělat přívod na pětivodičový a předělat zapojení uvnitř svářečky. U továrně vyráběný svářečky je to divný, protože platí jak píše Aleš
Schéma je známé, jen hledat.
Žádná motorová zásuvka není zapojena L1,L2,L3 + PEN, to již není dovoleno od r. 1965. Pokud tak někdo používá ve starých rozvodech bez chrániče jakoukoliv čtyřkolíkovou motorovou zásuvku, tak se řadí do kategorie sebevrahů! V tomto případě je třeba minimálně vyměnit v pevném rozvodu čtyř pólovou zásuvku za pětipólovou a provést správné zapojení PE a N. Polopaticky řečeno: V žádném zařízení připojeném do sítě přes zásuvku a vidlici se nesmí používat ochranný vodič (PE, zelenožlutý) zároveň jako pracovní N (modrý). To platí i pro různé prodlužovačky a přechodky mezi různými typy zásuvek.
V současnosti (od r. 1996) je již běžný rozvod montován pouze s plným počtem vodičů (tři nebo pět), pouze rozvody s vodiči 10qmm a silnějšími je možné používat s PEN. To se v běžných podmínkách domácností a menších dílen týká pouze přívodu od elektroměru do okruhového rozvaděče. Pokud je namontován proudový chránič, jsou jakékoliv záměny a propojování mezi PE a N příčinou jeho stálého vypadávání.
Offline
To je nesmysl.To platí pouze pro nové instalace,případně rekonstrukce.
To ale odbočujem mimo téma.
Offline
NO jo. Ale to mi nikdo neodpověděl na to, na co jsem se ptal. Jinými slovy.
Mám rozvod 400V do 5ti kolíkové zásuvky, zástrčky, (síť TN-S), kdy původně byla svářečka napájená ze sítě TN-C. Tedy 4kolíková zástrčka s L1-3+PEN. Nyní mám přes Fíčko rozvedený 400V rozvod a nevím, kam zapojit ve svářečce N, když nevím, v té změti drátů, kde/jak je zapojen primár. Protože pak bych nechal PE na kostře a N bych dal na vývod z primáru. Tím mi nebude Fíčko padat, protože bude platit ten I. Kir. zákon. Nemůže mi prosím někdo poslat, když tedy mi být radou, alespoň schéma té KS100? Nikde jsem jej "nevyguglil"...
Pozn.: vždy mi šlo o to, kam zapojit to N, protože nezapojené mi shazuje, samozřejmě, to FI.
Offline
Máš čtyřžilovej,nebo pětižilovej kabel ke svářečce ?Píšeš že máš napájení 2x400V a zároveň cosi o N na primár trafa.jak tedy ?
Pokud bez nezapojenýho N padá Fi,tak je třeba zjistit zapojení svářečky,případně izolační stav.
Zkus kdyžtak nafoťit vnitřek svářečky (hlavně svorkovnici).
Offline
Sender napsal(a):
To je nesmysl.To platí pouze pro nové instalace,případně rekonstrukce.
To ale odbočujem mimo téma.
To není nesmysl. jen ty to nevíš! Doufám, že Tě o tom nepřesvědčí sama elektrika.
to becvar: Svářečka potřebuje ke své činnosti pouze dva fázové vodiče a vodič ochranný. To už jsem napsal ve svém předchozím příspěvku #8. Kolík vidlice pro N a jednu fázi zůstane nezapojen. Nezapojené N nemůže způsobovat reakci chrániče, pokud není spojeno s PE někde v přístroji. To jsou možná popletené vodiče v přívodním kabelu a nebo je něco připojeno v samotné svářečce mezi PE a některou fázi. Pokud je přívodní kabel gumový s barvami vodičů černá, hnědá, černá a zelenožlutá může jít i o záměnu hnědá x zelenožlutá. Stárnoucí izolace změní barvu a je to špatně k rozeznání. Setkal jsem se s touto nebezpečnou záměnou už několikrát.
Hledání problému bych začal kontrolou bez zapojení do sítě právě u zelenožlutého vodiče, zda je zapojen na kostru a nikam jinam. Nejlepší je na to Ohm-metr, zkusit celistvost ochranného vodiče na vypnuté svářečce, potom zapnout na svářečce nějaký svářecí rozsah (POZOR, připomínám - nezapojovat ji do sítě!) a měřit mezi fázovými vodiči a ochranným, zda tam není nějaký svod, měřák postupně přepnout až na nejvyšší rozsah pro měření odporů. Pokud se objeví svod, svářečka potřebuje odbornou opravu, pokud se svod neukáže, může být vyhráno, ale chtělo by to ještě kontrolu nikoliv obyčejným Ohm-metrem, ale měřičem izolace, protože ten měří vyšším napětím než běžný Ohm-metr a objeví i nedokonalé svody vznikající třeba těmi nečistotami o kterých jsem již také psal.
Mohu nabídnout pomoc, nevím ale odkud jste, já jsem ve středních Čechách, na jižním okraji Prahy.
Editoval VašekP (04-05-2017 10:58:23)
Offline
To VašekP:
Jestliže nezapojím N, pak mi přes FI teče proud pouze do přístroje, ale zpět se nic nevrací, takže na součtovém trafu NEmůže být součet=nula a ten vypne. Jestli mám nějaký ten selský rozum. Proto potřebuji vědět, kam připojit to N, aby mi Fi nevyplo. To je vše.
Jestliže si to takto nevysvětlíme, rád přijmu nabídnutou pomoc.
Offline
jan.becvar>vysvětluješ si to chybně.neřeš teorii Fi,ale samotný zapojení a stav svářečky.
Pokud svářečka vyžaduje pracovní N,bude třeba vyměnit přívodní kabel za pětivodičový a zapojení svářečky udělat tak,aby kostra byla zapojena na PE(žlutozelený) a to co je třeba na pracovní N.
Editoval Sender (04-05-2017 11:51:23)
Offline
A o to právě jde.
Protože mám po objektu rozvedenou síť TN-S, mám ke svářečce přiveden pětivodičový kabel s tím, že "zatím" mám N nezapojen a tedy nevím kam jej zapojit. Proto výše píši: že na primár, kde na jeho vstup jdou přes přepínač fáze a na výstup (tohoto primáru) že bych zapojil N. PE bych nechal tam kde je, na kostře.
Jedině takto si myslím, že to je správně. Ale potřebuji to někým rozumným potvrdit a také pro změť drátů kolem toho trafa vůbec nevím, kde by mělo být připojené to N. Proto jsem poprosil o to, zda by se někde nenašlo schéma k té KS100ce.
Offline
Přívodní kabel do svářečky máš pětivodičovej ?
Pokud zapojíš N na na "výstup" primáru,tak bude napájení trafa 230V (fáze proti N).Jedná se o dvoufázový (jednofázový) trafo ? PE na kostře je správně. Pokud se jedná o svářečku 2x400V,tak by N nemělo být třeba.nešlo by dát nějakou fotku (i předního panelu s ovládacíma prvkama,štítku aj) ?
Schéma já nemám a na netu jsem nenašel (v rychlosti).Nenašel jsem ani obrázek svářečky.Někde na fóru jsem narazil pouze na info o svářečce KSN100.
Zkus napsat odkud jsi (jak psal VašekP).
Editoval Sender (04-05-2017 12:58:10)
Offline
Schéma svářečky nemám, ale je na 400V. U takových svářeček se nula používala k napájení ventilátoru (pokud je) a na kontrolky. Do svářečky se místo čtyřsvorkové svorkovnice bude muset umístit nová pětisvorková. Na svorku PE se uvnitř připojí pouze kostra trafa a ev. ventilátoru, a všechny díly skříně. Tento okruh je nutné odpojit ze stávající svorky PEN - na ni je pak možno připojit novou nulu. Pravděpodobně bude potřeba k odrušení. Dále je nutná kontrola ohmmetrem, jestli ještě ve svářečce není nějaké další propojení svorky PEN s kostrami. Doporučuji celou práci svěřit odborníkovi, který bude přesně vědět, co dělá.
Offline
Ten problém se jmenuje chalupa.
Podívám se, popř. nafotím přes víkend a pokusím se zkreslit zapojení vývodů vypínačů na trafo. Potom se ozvu, jestli by se nedalo s tím něco dělat. Je mi líto jí vyhodit.
Jinak tam se připíná pro malé proudy jedna fáze (pro 16 až 35 A) a potom se, pro velké proudy (45 až 100 A), připojuje k trafu ta druhá fáze.
Offline
Aha, nicméně ten postup bude stejný - ze stávající svorky PEN odpojit všechny vodiče, které jsou nyní připojeny na kostry a přepojit je (nebo dát nové) na novou svorku PE. Proměřit, jestli ještě někde nebyla smyčka. Vývody z vlastního trafa není potřeba nějak měřit, zkoušet ani přepojovat. Je to práce pro elektrikáře na chvilku.
Offline
Takže to bude i 230-0-400 (nebo obráceně ?).Jak jsem psal výše ...
Offline
Ale to je vše velmi hezké a takto, opět viz výše, je to i nyní zapojené. Pětivodičový přívod, využité L1, L2 pro trafo, PE na kostře, ale pořád mám ten kabel s "N" nezapojen a nevím co s ním, když napájení je nyní z TN-S sítě přes FI, kde to přece bez uzavření smyčky dle I.KZ, chodit nemůže. Nebo se mýlím?
Offline
vycházej z toho co píše Zdenek11.Pokud je tam nějaký ventilátor,kontrolky zapojeny na 230V,bude třeba ve svářečce předělat zapojení a oddělit pracovní N od PE.
Offline
Moment. To bych napsal.
KS100ka - to je pouze trafo, do jehož odboček jdou vývody z přepínače (viz výše), za trafem 4 diody v můstkovém zapojení a přes tlumivku - výstup. To je vše!
Offline
Takže pracovní N je připojován přepínačem (16 až 32A) a jinak jde trafo na dvě fáze?
Pokud je to tak,bude třeba najít N,kterej vede k přepínači.Odpojit ho od PE(kostry) a zapojit na přívodní N.(to je jen princip.Řešit výměnou a zapojením svorkovnice)
Offline