SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
- k příspěvku 24 o konstrukční vadě jističů:
Jdou rozebrat a tuto vadu preventivně opravit? přenýtovat nebo přiletovat?
Editoval hubi (27-05-2016 07:32:28)
Offline
No tak já se v oboru elektro pohybuju už desítky let a vyhořelé staré jističe IJV nebo ITV jsem viděl jen výjimečně a to ještě v průmyslovém provozu. Zato jsem viděl dost nových jističů, které po pár vybaveních už nešly nahodit. S tímto problémem bych si hlavu nelámal.
Offline
Jistič IJV, ITV, IJM a ITM jsou v provozu obvykle již mnoho let, výroba skončila, pokud se nepletu, kolem roku 1985, což je již 30 let, vyrábět se začaly v první polovině let šedesátých, takže nejstarší jsou přes 50 let staré.
Co bychom jim měli vytknout? Snad jedině to, že jsou tak staré a tolik vydržely.
I nové jističe stárnou a to podstatně rychleji, než tento typ. Všechny jističe při stárnutí svoji jmenovitou hodnotu mění směrem dolů, bez ohledu na použité výrobní metody (nýtování, pájení, bodové svařování). To je však pro zachování bezpečnosti správně.
Dřívější, rychlejší reakce je zejména způsobena stárnutím bimetalové spouště (která právě reaguje na přetížení). Na zkrat reaguje elektromagnetická spoušť (cívka s jádrem,) ta prakticky nestárne. Pokud jsou jističe často nebo trvale přetěžovány bimetal "vyměkne" a reaguje rychleji. Při častých zkratech dochází k opalovaní kontaktů, které pak mají velký přechodový odpor a způsobují nadměrné ohřívání jističe. Tyto jevy jsou daleko podstatnější, než použité nýtování v oblasti pohyblivého kontaktu tohoto typu jističů. To bývá nejčastěji příčinou problémů u kusů, které jsou vystaveny povětrnosti a jsou vevnitř rezavé.
Jistič může též vypadávat předčasně vlivem oteplení sousedními jističi v rozvaděči, proto se při návrhu rozvaděčů má provádět výpočet oteplení. Znám případy, kdy vypadával téměř nezatížený jistič, který byl v rozvaděči umístěn mezi dva silně zatížené zahřívající se jističe. V průmyslových rozvaděčích se jističe kvůli chlazení také montují s mezerami
P.S. Pohybuji se v elektrotechnice již přes 45 let, takže tyto jističe pamatuji velice dobře, když byly nové a mohu všechny ujistit, že tehdá nevykazovaly poruchovost, pokud do nich nenatekla vody nebo zedník nenaházel maltu.
Editoval VašekP (27-05-2016 11:08:50)
Offline
Zdravím,
k dotazu- jistič lze pozebrat a složit- tímto způsobem jsme vyráběli nedostatkové třífázové jističe. Po stranách jsou šroubky M3.
Co se týká názoru, že ostatní součásti nestárnou, co takhle pružinky , justované na určitý tah u zminované kotvy?
Jediný relevantní způsob přezkoušení jističe je měření jmenovitým proudem a měření času při znalosti charakteristiky.
To, že nové jističe jsou vadné- znova opakuji za málo peněz málo muziky. Jsou renomovaní výrobci a pak ti ostatní.
Dám jiný příklad- krabice do hořlavých materiálů Kopos kolín- dvouplášťová, zkoušená plamenem- cena ca 80-90Kč /kus.
V síti BAU BAU krabice se stejným určením- 4,90/kus. Pochopitelně žádný atest. Ptám se jsou stejné, jsem blbec,
když koupím dražší nebo chytrák, který ušetří? Já nikomu neberu jeho názor, ať si doma třeba drátuje pojistky, neboť
doma jako provozovatel odpovídá za stav a bezpečnost el. zařízení. Moje zkušenosti / mám i fotogalerii vyhořelých aplikací/
jsou takové, že instalace i soukromých objektech,zejména v rodinných domech, jsou v katastrofálním stavu, poznamenaných
zásahy rádoby odborníků....
Neochota investovat je prostě motivem nechat staré v provozu. Já nemám starý jistič žádný a je to bez problémů.
Offline
Inu pepatesla je příkladem nynější elektronové kliky . Inu ty staré jističe se blíží těm náhledům k dřívějším produktům . Musely vydržet dlouho , a raději ať vydrží více zkratů , přece po dvou zkratech je nebude nikdo měnit . No a těch 10% navíc proudu ? No a co . Není v minulosti údaj , že tento jistič někoho zavraždil . No ale když se pohybujeme na hranici proudu , je ten muzeální kus hrající pro spotřebitele , ne distributora .
Offline
Zdravím,
nejsem žádný Pepa tesla, jsem jen autorizovaný revizní technik. Nějaké řeči amatérů mě nevyvedou z míry.
Můj zájem je, aby lidé kolem svařování proboha dbali na normy a bezpečnost. Jistič, Mešúrs, je mimo jiné
součást základní ochrany při poruše. Rychlost odpojení ja dána normou. Poruchová smyčka s libovolným
jističem nebude funkční. Jinak norma ukládá,že všechny zásuvky ,obsluhované laiky, mají být opatřeny
chráničem.
Jak jsem tak pročital příspěvky, všichni milujete jističe, které při svařování nevypadávají.
OK. Váš problém.......
Offline
O to je pak pro likvidátora to posouzení jednodušší...
Offline
Ano , škoda , že to nemáš v profilu . Nebavili bychom se s tebou na toto tema vůbec . Na každém trochu smrdícím foru elektrikou se mravokárce objeví . Inu další na tapetě . Třeba budeš první , kdo nám najde jasně definovaný alespoň JEDEN úraz či zahoření způsobené tímto typem jističe . Za 25 let porevolučních nenajdeš NIC . Ale ani v předzměnových . Tzn. NULA případů . I kdyby jsi byl třikrát autorizovaný .
Taky dodej charcharote statistiku stejného původu požárů ... Najdeš prd . Každý z nás elektrikářů tyto věci zná a mnoho o jejich nutnosti z praxe pochybuje . Není to odmítání teorie , ale přínos obrovsky zdraženého systemu . I pro firmu je to velký náklad , pro jednotlivce i třeba likvidační . I jinde mají proud a nemají ani zlomek našich předpisů . Přesto na úrazy elproudem nevymírají . Obyčejný lidmi řízený automobil je milionkrát nebezpečnější , než 50 let stará elektroinstalace .
Offline
Zdravím,
když si tohle říká elektrikář, je to na léčebnu.
Pro normální lidi je možné si otevřít statistiku BOZP, tam je evidence úrazů dle příčin, a tam je ,že Čechů
umírá víc než Němců / že by ta náhrada znalostí odvahou/ dále statistika hasičů- každý třetí požár je způsoben
závadou na elektroinstalací či nedbalostí.
Hasta la vista
Baby !!!
Offline
Naprostá většina požárů zaviněných elektroinstalací je z tepelné expozice místa s uvolněnými spoji (krabice, zásuvky, rozvaděče). Požár z nevhodného přiřazení jističe by byl rarita (a dá se snad uvažovat jen ve svazcích v plně zatížených rozvodech průmyslové instalace, v běžných domovních rozvodech pod omítkou těžko).
Editoval Zdenek11 (29-05-2016 17:47:01)
Offline
Zdravím,
nevhodně volený jistič přece může vést k nadměrnému oteplení vodičů i špatných spojů, nehledě na to,že i jistič má svorky.
Proto se např. u staveb s rizikem požáru snižuje hodnota jističů, aby nedošlo k oteplení vodičů. Nechci vysvětlovat, k čemu
prapůvodně tedy jistič je, od toho jsou tu jiní...
Už teď mě mrzí, že jsem se zapletl do této debaty. Vládní vyhláška ukládá tzv. prevenci rizik a rizikem je i nadměrné
oteplení vodičů. Problém je vždy souhra nepříznivých okolností. např- přetížení, vadné spoje, špatná hodnota jističe ap.
Jdu si dát kafe,ať dělám něco užitečnějšího. Já jsem ten poslední, který by někoho do něčeho nutil- jsou lidé, kteří si
dají říct a ostatní nechť vyčkají, až přijedou třeba hasiči..
Offline
No vidím že to nemá cenu, jističům zdar!
Offline
Jojo dejte tam třeba hřebík (D)
Offline
Zase jen kecy . Prokazatelný případ !!!! Alespoň jeden prosím .
Offline
http://elektrika.cz/data/clanky/nesprav … ozaru/view
+ 2 tabulky cca uprostřed članku
Offline
Prosím JEDEN PŘESNÝ odkaz na : Požár byl zapříčiněn jističem typ : ....... osazeném v rozvaděči číslo : .......... Děkuji , čekám .
Offline
tady vo tom zpívají: https://www.youtube.com/watch?v=2WlL2hclsUM
Offline
No tam nespívají o nebezpečném jističi , ale hřebíku . Ale zpívají dobře , já občas také .
Offline
Správně dimenzovaný jistič, který je funkčně v pořádku nezpůsobí sám požár ani když je starší.
Problémy začínají tehdy, pokud je majitel instalace nezodpovědný. Často vídám obvody vedené slabými vodiči a osazené starými jednofázovými zásuvkami 10A jištěné jističi 16A, okruhy s jednofázovými i třífázovými zásuvkami 16A jištěné 20, 25 i více A (naposledy 16A čápovku jištěnou 35A)! To jsou základy budoucího požáru, obvykle způsobené neodbornými zásahy do elektroinstalace.
Jako perličku přidám asi dva roky starou událost. Hlavními aktéry jsou ovšem elektrikáři (no nevím, zda je tak mohu nazvat), kteří omývali, sušili a zpět do rozvaděče montovali staré jističe, které prošly zatopením.
Na konec něco o hasičích. Ne vždy jsou jejich závěry o vzniku požáru přesné. Setkal jsem se s požárem stodoly, kde byla jako příčina požáru uvedena elektroinstalace, která ve stodole byla již demontována asi dvacet let, rozvaděč byl prázdný, přívod zrušený a jediné co zbylo, byly dva částečně zazděné kabely k motorům větráků, které byly též odmontované.
Offline
Stránky: 1 2