SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Mám GAMA 161. Možná se to zde již probíralo. Včera opět u zákazníka vypadával jistič. Přivaření pantu k železné zazděné zárubni. Ve většině případů to jede bez problémů i doma v dílně. Nebylo to velikostí svařovacího proudu, vypadával i při min. proudu. A obráceně. Měl jsem průmyslový trafák a průmyslový usměrňovač. Fungovalo to normálně. Po výměně hlavního jističe začal vypadávat. Tak jsem to věnoval klukovi a jede mu normálně. Jistě se s tím již někdo setkal. Takže dotaz. Čím to je, že někdy vypadává jistič a lze to u Gamy nějak obejít? Díky za radu.
Offline
No, dodělat k zázraku softstart, doufám že zdejší odborníci vám problematiku vysvětlí podrobněji, za mě koupit Pico 162
.Je sice dražší ale osvědčený profi strojek,....zdravím
Editoval Evita (11-05-2016 14:02:17)
Offline
Není to spíš konkrétním jističem když to někdy vypadává a jindy ne?
Sovstart je sovětský starter?
Offline
Každý invertor nabíjí kondíky přes odpor. Bude tam nějaká závada - relé, odpor nebo i přeseknutá žíla v přívodu, špona na desce. Dělá to při zapnutí? Nebo během svařování?
Offline
mně to dělalo taky, výměna jističe to jistí. Buď slabý jistič nebo starý vycvakaný jistič. Co mi říkal elektrikář, tak jsou jističe a pak jsou jispiče .....
Offline
Jenže to nevypadává při prvním připojení na síť, ale za provozu,jak jsem pochopil, tady softstart nepomůže. Pokud na té zásuvce jede třeba rozbrušovačka bez výpadků, tak může být nějaká nepravidelná závada na svářečce, nalomený přívodní kabel, přepětí v síti a tím se aktivující ochranné přepěťové prvky..... A byl to jistič , nebo chránič?
Editoval Voitano (11-05-2016 15:29:38)
Offline
Voitano: ano dělalo mi to za provozu ... vyměnil jsem "pojistky" a přestalo to.
Offline
Peprnik: Já spíše reagoval na příspěvek Petra100 a Evity. Jo, vyhřátý nebo už zatížený jistič to taky může být častý problém
Offline
Staré černé bakelitové jističe jsou o moc lepší než ty nové. Nový jistič má jistící toleranci cca 20%, což u jističe 16A může být ~12 - ~19A. Pokud má výrobní toleranci do mínusu, může vyhazovat a pokud má do plusu, může něco shořet. Ty nové jističe jsou jen proto že jsou... Jinak ty jističe mají několik tříd značených písmenkem B,C nebo D. Je to doba zpoždění pro vypnutí. Pro dílny a tyto technické provozy (třeba i čerpadlo ve studni), je lepší nechat namontovat C, nebo i D. Více odolávají rázům při zapínání. Nám je celkem nedávno předělávali právě na ty D, protože v rozvodné krabici je na každý jistič cca 3-4 zásuvky. No a když tam mají ze dva lidi 150 flexu a jí k tomu třeba ještě TIGa, tak to vyletovalo pokud jsem já vařil, někdo brousil a někdo brousit chtěl... Po výměně je to už OK.
Offline
Tak upřesním. Byl to starý bakelitový, asi jistič 10A. Při prvním brnknutí elektrodou vypadl. I při nastavení na 20A. Nic jiného nebylo připojeno. Takže proudem to nemohlo být. Asi nějaká souvislost s uzemněním. Doma sem to hned vyzkoušel na zazděných futrech a běželo to. Doma mám nový asi chránič. Zřejmě to tam invertorem nepůjde přivařit. Samozřejmě kvůli dvěma svarům nebudou měnit jističe. Tak nevím. Myslíte že trafák s usměrňovačem by to zvládl? Stále cítím to propojení země přes invertor, což by u trafáku nebylo. Asi poslední možnost je autogen. Díky z reakce.
Offline
Nemyslím si, že by to byl problém s kostrou. Když to dokáže jet naprázdno. Tipuju na slabý, starý jistič. Tak zbývá přilepit lepidlem, nebo přinýtovat
Offline
Relik: já chtěl do garáže Cčko, ale řekli mi, že EON dává na neprůmyslové použití - tzn. domy a garáže v naší lokalitě pouze B.
Offline
Já tedy nevím, ale EON vyměňuje jističe? Mně měnili hlavní jistič elektrikáři. Po výměně zavolal elektrárnu a objednali zaplombování.
Offline
Petr100 no postup je takový:
a) požádáš o navýšení jističe z jakého na jaký
b) elektrárna (jižní morava = EON) ti písemně pošle souhlas
c) ten podepíšeš a pošleš zpět
d) uhradíš manipulační poplatek
e) po potvrzení příjmu manipulačního poplatku můžeš zavolat elektrikáře
f) zavoláš na "elektrárnu", že odplombuješ, odplombuješ, dáš jistič
g) necháváš zpracovat revizní zprávu, kterou odesíláš elektrárně
h) Přijde dopis s termínem, kdy přijde "elektrárna" plombovat, podepisuješ smlouvu o sdruženém ....
i) přijde maník z elektrárny, zkontroluje, zaplombuje to a dá ti papír s potvrzením, že zaplomboval
Takže si nemůžeš dát jistič, jaký chceš ... a tuto anabázi jsem komplet podstoupil 2x v uplynulém půl roce. Dá se to zkrátit v případě "vyhoření" hlavního jističe, že se jde od bodu f) ale to je pouze kus za kus stejné nominální hodnoty.
Offline
Peprníku mně / Brno/ el.firma předělávala kompletně el. instalaci v bytě v rodinném domku. Nic co píšeš se nedělo. Když byla instalace hotová vyměnili hlavní chránič, byl jsem u toho, zavolali do elektrárny, že vyměnili chránič. Museli nahlásit všelijaká svoje identifikační čísla a objednali plombování. Druhý den přišel hoch, koukl na to, zaplomboval a šel. Toto se dělo před rokem. Je možné, že mají v elektrárně kontakty a vše se urychlí.
Offline
Petr100 Je otázka zda navyšovali nebo jen měnili kus za kus... a je to asi taky jak říkáš o kontaktech. Elektrikář když volal, že hodí vyšší tak maník na drátu vyjmenoval hafo paragrafů, že to takto nejde ....
Offline
Dodavatel el. energie nechce revizní zprávu na vnitřní rozvod. Pokud se jednalo o rekonstrukci, kdy se neměnila hodnota hlavního jističe, jeho umístění, umístění elektroměru. přípojka zůstává původní, tak se v přihlašovacích údajích nemění nic. Pak je opravdu možné jen ohlásit odplombování a požádat jen o opětovné zaplombování. To je něco jiného, než požadovat změnu jističe, jeho velikosti případně charakteristiky za "C", nebo "D" (změna charakteristiky je jednání o výjimce).
Online
Hoši bylo to tak. Výměna hliníku za měď, Původní bakelit 3x25A za nový bílý, asi jistič za chránič.
Offline
Chránič je něco jiného než jistič. Pokud se starý rozvod rekonstruoval, tak ta mohl chránič přibýt.
Online
Famater napsal(a):
Chránič je něco jiného než jistič. Pokud se starý rozvod rekonstruoval, tak ta mohl chránič přibýt.
Chránič je naprd. Nejde pak z 3F 400V rozvodu znovu udělat 230V odbočku... Nedávno jsem to řešil při elektrizaci dílny.... Musel jsem přivést jak 400V tak i 230V... V plánu jsem měl jen přívod 400V a z toho pak jednotlivé větve 230V. Bohužel chránič pozná proudový rozdíl jednotlivých fází a vyhazuje se... Tahle pěkně jsem to měl nachystané http://rellik.rajce.idnes.cz/Moje_dilna … 174325.jpg http://rellik.rajce.idnes.cz/Moje_dilna … 174333.jpg a bohužel to tak nešlo... No tohle nicméně neřeší původní problém... Možná vyzkoušet jinou svářečku, která není náročná při zapínání.
Offline
Relliku máš problém v tom, kde jsi oddělil pracovní N. Dnes pokud je kabel průřezu méně než 10mm2 (u Cu), tak musíš mít 5žil, t.j. oddělený N od PE. Nevím, jak máš přívod do dílny dimenzovaný, ale kdybys oddělil na vstupu do rozvaděče N a PE, pak N vedl přes chránič a nikde nepoužil PE jako PEN, tak by ti to chodilo. PE musí být za chráničem důsledně oddělený.
Online
No a ještě k tomu přibyde ta o hodně menší přetížitelnost nových jističů . Nic neměňte , když to nepotřebujete ! Nevěřte prnímu dráteníku , který vám při výměně staré zásuvky zajistí nové rozvody . Ihned vyhodit z baráku ! A za starý černý jistič jedině opět namontovat černý ! Rozvoďák vám to neudělá ! Ten vám namontuje bílý(šedý) a to co jste celý život provozovali , můžete vyhodit .
Offline
toto je u nas klasika,ked menia hodiny a vidia stare deony hned nahodia klasicke B-ckove istice
Offline
Zdravím,
co se týká těch opěvovaných starých jističů / IJV, ITM / mají konstrukční vadu- přívodní měděný pásek
nanýtovaný na pozink. kotvičku. Nýtek se oxidací zinku uvolní a přechodový odpor způsobí vybavení
při nižším proudu. Viděl jsem jich za svou praxi vyhořelých mraky. Bakelit, ze kterého jsou,krásně
uhelnatí a pak vede jako uhlíkový odpor... Je třeba si uvědomit, že nové neznačkové jističe za 59 / 3kA/
nemají ty vlastnosti jako jistič 10/20/ kA za 269.
Výrobky, vyrobené za Komančů taky kvalitou nevynikaly- ten humus s hliníkovými dráty a dokonce
sdělovacími kabely to byla mňamka. Barevný kov- měď a stříbro byly tzv. sledované položky
a konstruktéři museli vykazovat úsporu a náhrady za levnější varianty.
Zpátky ke Škodám 120!
Offline
Proč zpátky , stále s ní jezdím ...
Offline
Stránky: 1 2