SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím všechny. Dostala se ke mně svářečka Triodyn 320. Na foru jsem našel manuál a po důkladném vyčištění, vyškrábání, dotažení a namazání to vypadá, že funguje tak jak má. Podotýkám, že jsem téměř úplný začátečník. Do teď jsem svařoval jen pár drobností s levnou trafosvářečkou, tak jak mi ji někdo nachystal a dal někdo do ruky. Sváry mi vychází celkem pěkné, vím zhruba co a jak, co mi ale zcela chybí je nějaká teorie. Takže pokud mi někdo poskytně nějaké rady, budu rád.
1. Jaké elektrody budou na Triodyn ideální. (popř. i jaké na trafo, protože musim koupit a paní v železářství vypadala také zmateně).
2. V manuálu k Triodynu jsem se dočetl, že elektroda se připojuje ke svorce minus "ve většině případů". Tedy proč k minus a v jakých případech se připojuje k plus?
3. Jaké proudy použít u Triodynu k jakému průměru elektrody? (na trafu je to sice napsané, ale platí to i pro dynamo?)
Popř. nemáte někdo odkaz na nějakou stránku, kde by byly všechny základy postupně vysvětleny? Díky.
Offline
1. Triodyn -> bázické na +, rutilové -; Trafo -> rutilové
2. Navazuje na jedničku.
3. Proudy jsou psány u balíků eletrod které ve zmíněném železářství zakoupíte. Popřípadě nejjedodušší přepočet (průměr elektrody)*40=?A
Je to pouze na odraz určitě donastavit podle materiálu který vaříte.
Offline
Nazdar Kamaráde, s uvedenou svařečkou jde svařovat každou elektrodou. Každá elektroda je vhodná na určitý materiál. Na domácí potřeby je nejlepší použít bazické elektrody. Doporučuji na běžné svařování ( úhelník, jackely, pásoviny, trubky to znamená konstrukční ocely tř. 10 a 11. Elektroda E- B 121; průměr 2,5. Perfektní ovládání ve všech polohách A jsou uvedeny na obalu elektrod - krabici. Tyto elektrody dobře svařují i mírně korodovaný materiál. Drž oblouk co nejkratší. Nejlépe by bylo udělat si aspon základní kurz na svařování obalenou elektrodou. druhá možnost - svařéván pokud nemáš zkušenosti můžeš použít raději elektrody s rutilovým obalem. mají malý průvar např. E- R 117, také se musíš dívat na polaritu na jaký pol to znamená kleště nastaví a to buď přepínačem nebo na svorkách káblů. U baziských elektrod + pol, a většinu speciálních elektrod. Na - pol musíš mít přepnutou polaritu na rutilové, kyselé. Elektrod je obrovské množství, které musíš používat na různé materiály. Ty polarity se používají u stejnosměrného proudu. Některé elektrody jsou i na střídavý proud, kde je to jedno kde dáš kleště s elektrodou. Nevhodný proud pro polaritu elektrody poznáš hned a to tak, že při správné vzdálenosti el. od materiálu butou velice prskat. Jinak triodyna 320 bere ohromné množství proudu. nevím to už přesně, ale na plný výkon 14 kw. Jinak to jsou vynikající svařečky s minimální poruchovostí. O svařování by jsme si mohli povídat celé dny. Chce to hlavně koukat jak svařuje výborný svařeč a naučíš se co potřebuješ. Pokud budeš potřebovat radu, pokusím se ti pomoci. Zenďour
Offline
Problém bude inde.Neviem sice kde s tou mašinou chcete zvarovať ale treba si uvedomiť že má nemalý príkon.Bežná elektroinštalácia napr. v rodinnom dome to asi dlho nevydrží,ak sa vôbec bude dať zapnúť.Výmena ističov za vätší to nevyrieši.
Offline
Platí zákon zachování energie, jestli triodyna by měla odebírat 14 kw, tak se to musí někde teplem projevit. Triodyna bude mít ztrátový příkon plácnu 1000 - 1500 watt, ten bude odebírat, ať se svařuje nebo ne a k tomu potom bude odebírat příkon, který dává do místa svařování. Při proudu 100 ampér a běžných elektrodách to bude zhruba 2500 až 3000 wattů, při prudu 200 ampér dvakrát víc. Při svařování proudem 200 ampér tedy bude triodyna odebírat celkem 6 - 8 kilowatt. Při třífázovém zapojení do trojúhelníku to odpovídá odebíranému proudu maximálně 7 ampér, při hvězdě maximálně 13 ampér na fázi. To není pro obyčejný třífázový rozvod žádný problém, akorát kotouček elektroměru bude mít docela otáčky. A 200 ampér, to jsou obr elektrody pr 4 nebo dokonce ještě větší, to je tak na svařování kolejnic a podobně. Problém bude jedině rozběh, kdy triodyna, než se to všechno uvnitř roztočí na potřebné otáčky, bude odebírat maximální proud.
Offline
Pokial viem tak motor ak má menovitý príkon 14 kW tak ho bude odoberať aj bez záťaže v tomto prípade aj keď sa nebude zvárať.Vychádza to pri zapojení do hviezdy na niečo vice 20 A a pri delte nad 30 A.Netreba zabudnúť aj na fakt že rozbehový prúd motora môže byť aj 8-10 násobok menovitého.A to už naozaj nieje málo.
Offline
huat napsal(a):
Pokial viem tak motor ak má menovitý príkon 14 kW tak ho bude odoberať aj bez záťaže
Chyba! Asynchronní motor při běhu naprázdno odebírá činný výkon pouze k pokrytí ztrát ( průchodem proudu ve vinutí, ztrátami v železe, + mechanické ztráty třením ) k pohonu chladícího ventilátoru.... Naprázdno má velký zdánlivý příkon ( dáno malým účinikem = velký jalový magnetizační proud ). Pokud nemáš watmetr, změříš pouze zdánlivý příkon který nic neříká o skutečném činném příkonu.
Offline
Alofok má úplnú pravdu. Pri správnom zapojení a rozbehu hviezda trojuholník by to nemalo robiť žiadny problém. Asynchrónny motor symetricky zaťažuje sieť, čo je výhoda oproti dvojfázovým zváracím usmerňovačom napr.: WTU 200. Mne to robilo obrovské problémy dokiaľ som nenamontoval Softstart. Teraz je to už super.
Offline