SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
u výše uvedené svářečky mi nejde stáhnout rychlost posuvu. V poloze potenciometru rychlosti 0 mi drát jede moc rychle, je cítit jak naráží do materiálu a zhasíná oblouk, při vyšším proudu se oblouk nějak udrží, ale materiál není provařený a místo housenky se vytváří nevzhledná "bakule". Vymontoval jsem destičku posuvu a zjistil, že motorek je řízen tyristorem, přemýšlím zvýšit honotu potenciometru, je tam teď 1kohm a k němu je ještě odpor smd 390ohm, zkoušel jste někdo upravovat rychlost posuvu?
Ještě jsem nakreslil schema http://picasaweb.google.cz/bcmartin.bla … 2846691522
Editoval somalecek (10-05-2009 09:48:29)
Offline
Svářečku jsem koupil z druhé ruky. Dneska jsem laboroval s odporama na posuvu a už se začínám posouvat dál. Jde o to že regulaci řídí poměr pevného odporu, který je z výroby 390ohm paralelně k 1kohm potenciometru. Dal jsem místo pevného odporu trimr a při odporu 1,2kohm už se dostávám s rychlostí posuvu na přijatelné hodnoty. Zítra se chystám vyměnit oba za větší hodnoty a snad to bude už v pořádku.
Offline
jaké je maximální napájecí napětí motorku posuvu?
Offline
Ty motorky jsou na 24V. Ale krátkodobě snášejí více, protože při napájení ze sekundáru je tam naprázdno až cca 35V. Počítá se však s tím, že je to opravdu jen krátkodobé před zapájením oblouku, eventuelně při zavádění drátu.
Postav nový regulátor třeba podle tohoto návodu: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008033103 a máš po problémech.
Offline
asi to tak dopadne, mam nachystanou regulaci s Atmelem, ale rikal jsem si ze pokud nekomu jinemu stavajici regulace funguje, proc by nemohla fungovat me, musi byt nekde zakopanej pes :-)
Offline
somalecek napsal(a):
asi to tak dopadne, mam nachystanou regulaci s Atmelem, ale rikal jsem si ze pokud nekomu jinemu stavajici regulace funguje, proc by nemohla fungovat me, musi byt nekde zakopanej pes :-)
Nechcete fotku te me DPS ze svarecky? minimalne se daji porovnat hodnoty soucastek. Soucastek je na desticce minimum a snad by nemel byt problem najit tu vadnou.
Regulace je u tehle svarecky a v mem pripade docela dobra. Dokonce pri zmene rozsahu neni nutne moc (prakticky vubec) prenastavovat rychlost posuvu. Regulace ma tedy i nejakou "U -> otacky" charakteristiku.
Offline
No v doporučeném zapojení od Admina je jinde nepříznivě diskutovaný BDW93C. Já bych místo tohoto tranzistoru za 20 Kč tam raději dal nějaký lepší, tak za 40 Kč a potom ještě do série s motorkem pro jistotu kvůli omezení maximálního proudu vřadil nějaký omezovací odpor o hodnotě několik ohmů. Přesná hodnota by se musela určit spíše experimentálně, neměla by nějak podstatně omezovat motorek.
Offline
Pošlete mi prosím fotku desky, zkusím porovnat hodnoty součástek
Offline
Když se tam dá opravdový BDW93C, tak není žádný problém
Jinak do toho zapojení lze použít celou řadu jiných tranzistorů. Z bipolární darlingtonů třeba BDW83, BDX33, TIP 141/142, MJ11016 apod. Kromě bipoláru je možné použít N-MOSFET (po úpravě, resp. vyřazení bázového rezistoru) např.: IRF 540/640, BUZ72 apod. Záleží pochopitelně na motorku.
Ale ten sériový odpor není špatný nápad. Vyzkouším něco v rozsahu 0,5 - 2,2 Ohmu.
Offline
Ono to je s těmi padělky nepadělky takové diskutabilní. Každopádně ony "tvrdé" padělky uvedené v odkazu z kteréhosi příspěvku tady, které se dělají tak, že se do pouzdra vloží výkonový chip o polovičním nebo snad i čtvrtinovém průřezu křemíku než má originál by měly být poměrně snadno odhalitelné měřením saturačních napětí. Mělo by na to stačit i poměrně jednoduché a rychlé stacionární měření na tranzistoru s namontovaným chladičem. Může se to ale taky udělat i tím, že se použije chip normálního průřezu, tam by se to potom normálním měřením saturačích napětí zjistit nepodařilo, ale na výrobu chipu a na jeho zapouzdření do pouzdra se použije jiná, starší, levnější technologie, která způsobí že tranzistor má potom horší přestup tepla z chipu do pouzdra nebo třeba horší parametry druhého průrazu, který limituje pracovní oblast výkonových tranzistorů nad 30 - 40 voltů. Tyhle věci se velice těžko poznávají a měří a mohou se velice snadno vejít do statistického rozptylu tepelného odporu a pracovní oblasti uváděné v datasheetech. Je potom otázka, jestli se tomu dá ještě říkat padělání nebo jenom racionalizace a zlevňování výroby... Pak je ještě třetí možnost, že kilogramy vyrobených tranzistorů se na nějakém automatickém měřicím zařízení vytřídí, lepší se prodají pod zvučnou značkou za značkovou cenu a ty ostatní si někdo odveze a udělá s nimi čertvíco...
Jinak, já zrovna připravuji něco, kde potřebuji spínat 2 - 4 ampéry při napětí 12 - 15 volt při ohmické zátěži. Vybral jsem si na to kvůli ceně BDX53C a jak tak koukám na ty datasheety vedle sebe, tak BDX53C a BDW93C jsou "bratříčci" Všechny parametry stejné, dokonce i grafická úprava datasheetů, 53 má jenom trochu menší proud, menší výkonou ztrátu a trochu větší saturační napětí a sehnal jsem je ve výprodeji za čtvrtinu ceny BDW93C. Úplně by stačilo vzít 53, v nějaké lázni z nich smýt nápisy a natisknout na ně BDW93C a nikdo, kdy by nešel do detailu měření saturačních napětí, by nic nepoznal....
Faktem ale je, že když se vezme prostředí té svářečky, napětí 24 volt, které se ale může zvýšt nad 30 a vlivem indukce i podstatně víc voltů a průměrný proud motorku 1 ampér, který se technickým stavem motorku nebo při velkém zatížení může taky o dost zvýšit, není problém si představit krátkodobé překročení dovolené pracovní oblasti BDW93C
Offline
admin: No, pokud tam ten odpor není, tak pokud dojde k poruše motorku a náhlému zvýšení proudu, tak ten spínací tranzistor odejde dříve než se tam přepálí pojistka. Za určitých okolností by mohlo dojít i k většímu zvýšení napětí na bázi tranzistoru a k zničení 555. V takovém případě by při poruše motorku musel svářečku opravovat kvalifikovaný opravář elektronik. Pokud by se nejednalo o moduly. Ten odpor by měl zajistit, aby při poruše motorku stačilo jen vyměnit motorek za nový takže v tom případě je svářečka plně opravitelná levně "samodomo" opravářem. Předpokládám, že odpor v sérii s motorkem je levnější a taky spolehlivější než elektronická pojistka výkonového tranzistoru.
Offline
Pro SGA170 jsem použil samostatný napájecí zdroj 15V pro regulaci posuvu drátu. K ovládání jsem použil PWM regulátor: http://www.stavebnice.richardvacula.com … link=PT016
V sérii s motorkem je vřazen spínací kontakt relé světel a auta, ovládané spínačem v hořáku. Tím po vypnutí spínače stojí motor hned a zpožděné relé trafa způsobí uhoření drátu. Motor jsem vyměnil za modelářský MIG500. Pastorek má 12 zubů. Hřídel je ale 3,15....
Hořák je pevný a tak jsem vyměnil plastový bovden za kovový z jízdního kola a vřadil ochrannou pružinu na výstupu z bedny, aby se celý svazek nelámal a drát šel lehce.
Offline
Stránky: 1