SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
a takhle to nejak vypada, ted to lezelo pres zimu ve skrini, takze to trochu zrezavelo ale barva mu bude sluset :-) snad to do konce mesice dodelam pak mi zacina zkouskovy a zase nebude na nic cas :-(..ten podavac sem zasim slepil z plechu a motorku steracu ze skodarny ale funguje to dobre zkousel sem s tim varit jeste bez regulace a nadhera..krasne to provaruje uvidime jesi to s regulaci zvladne i tenky plechy..
a jeste jednu otazku podle toho co sem se tady docet je nutnej k TIGovani argon, a treba na cisty CO2 to nepojede..proc?? jesi se to uz resilo tak staci odkaz, je tady uz tolik informaci ze to clovek lehce prekoukne
Offline
Je zapotřebí použít inertní (netečný) plyn pro ochránění elektrody a svařence před okolní atmosférou. CO2 je aktivní plyn, který by tyto požadavky nesplnil a navíc by možná udělal větší ”bordel”, protože by se chemicky podílel na svařovacím procesu, což je u této metody nepřípustné.
Offline
Paik napsal(a):
a jeste jednu otazku podle toho co sem se tady docet je nutnej k TIGovani argon, a treba na cisty CO2 to nepojede..proc?? jesi se to uz resilo tak staci odkaz, je tady uz tolik informaci ze to clovek lehce prekoukne
Koukni sem http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008011702
Díky adminovi a jemu podobným jsou ke chroustání super články jen to chce číst a číst a číst. Nebo se zeptat "strejdy" googla.
Offline
jojo mas pravdu tohle forum je pekne rozjety..diky za info
Offline
Dobrý deň. Toto fórum sleduje už rok a zaujal ma príspevok Postavte si TIG 180 AC/DC. Už približne pol roka sa snažím tie schémy poskladať do kopy v podobe symulácie v PC. Niesom žiadny expert cez elektroniku, ale zdá sa mi že tie schémy niesú až také funkčné. Chcel by som sa spýtať či sa náhodou niekto tiež nesnaží postaviť tento TIG podľa týchto schém. Poprípade či by mi s tými schémami nevedel niekto pomôcť. Ďakujem
Offline
V prvom rade zahoď ten simulator a pusť sa do toho prakticky.
Simulácia a prax je úplne o niečom inom.
Offline
Rozmýšľal som nad tým že ten simulátor asi nieje tak dokonalý, ale zaujímalo by ma do akej miery možem tým schémam veriť, lebo niekdesom tu čítal že je tam dosť chýb.
Offline
Tak se taky pochlubím..
tohle jsem zkoušel v práci, docela mně to bavilo tak si k vánocům pořídím stroj Berlan...
je to focený mobilem..
Editoval kodl1 (14-12-2009 16:35:39)
Offline
da sa rezať invertorom aj plechy?
Offline
řezáním se to nazvat nedá jedná se spíš o pálení materiálu dokud neukápne a neupadne zbytek
Offline
Dneska jsem si poprve zkousel svaret TIGem, svarel jsem plechy tl. asi 2 mm, mam SR17 horak a sedou 1,6 elektrodu, celkem dlouho mi trvalo nez jsem se ustalil na nejakem proudu, ktery do toho plechu neudela diru, optimalni se mi zda 25 - 30A, predtim jsem jeste trochu laboroval s pulzem, ale ten se mi nejak v tomto pripade neosvedsil. S cim jsem ovsem "nehnul" bylo jak dovarit plech do kraje tak aby se tam neudelal dira. Prostredek dvou slicovanych plechu je relativne v pohode, ovsem jakmile dovaruju okraj, tam se to proste utavi a konec. Jedine reseni co me napada je, slicovat k tomu budoucimu dovarenemu okraji kousek toho sameho plechu a ten pak ostrihnout do rovna, coz se mi ovsem nejak nepozdava. Dale by me zajimalo na jake podlozce se da svaret takove tenke materialy, opet se mi nezda koser, mit to upnute v lufte. Predevsim potrebuju mit oprenou ruku ve ktere drzim horak.
Jinak jsem pak zkousel svaret nerezovy plech tloustky 4mm, bez pridavneho materialu, pouze roztavenim svarence, proud 110A ... zde byl vysledek vytecny
Offline
Dobrý den!
Promiňte, že otravuji. Rád bych poznal lépe tu mašinu. Jedná se vysokofrekvenční zapalovací jednotku. Ze schématu toho moc nevyčtu. Například jakým napětím je napájena zapalovací cívka. Dále mě zajímá počet závitů na primáru. Myslím počet závitů primáru uvnitř vnější cívky - sekundáru. Sekundárem prochází svařovací proud. Hlavně mě zajímá kapacita rezonančních kondíků na primární straně. Ta mašina je WIG či TIG, ale nevím jestli na stejnosměrný či střídavý proud. Pokud je na stejnosměrný proud, tak HF jednotka slouží jen k zapálení oblouku. Je-li na střídavý, tak ionizátor běží furt po dobu svařování. Při střídavém proudu se oblouk sám o sobě neudrží a tak se posiluje vysokofrekvenčním napětím. Jo a poslední věc, která by mě zajímala je ta, čím se budí zapalovací cívka. Rád bych měl schéma. Dodatky si stahujte tady http://uloz.to/5235972/esab.rar .S pozdravem Pavel.
Offline
1) Dotaz pro zkušené TIGaře:
Jakým nejnižším proudem je možné zapálit oblouk u TIGu s náškrabem bez funkce LA (LiftArc)? A liší se tato hodnota dle průměru elektrody?
Prosím nepište mi příspěvky typu kup si pořádnou mašinu... , mám KITin 150 MMA s přepínačem TIG,ale ten pouze vypíná HotStart a náškrab pak jede plným nastaveným svařovacím proudem, tak jestli by se při zapálení oblouku na nějaké minimum nedala prodloužit životnost nabroušené elektrody.
Zatím vstřebávám pouze teorii,než se pustím do praxe (ještě mi chybí Argon).Nemám v úmyslu se tím živit,jen si to chci vyzkoušet a nerad bych byl "věčným brusičem elektrody".
Jde mi o to,že pokud by to bylo možné naškrabávat při nějakém minimu,tak by se mi vyplatilo si udělat dálkové ovládání na pedál,kde bych pak pedálem plynule reguloval rozsah proudu od nastaveného minima až po nastavené maximum (ad dotaz č.2).
2) Dotaz pro zkušené elektro-odborníky:
Ovládání invertoru je řešeno 3pin 100k potenciometrem,potřeboval bych nějak vyřešit schema zapojení a osazení správnými součástkami pro dálkovou regulaci tímto způsobem, abych si (na dálkovém ovládání) na jednom potenciometru nastavil maximální proud,na druhém minimální (náškrabový) proud a mezi těmito dvěma hodnotami mohl ovládat pedálem v rozsahu 0 - 100%, a dále mezi ně zapojit spínač,který by byl sepnutý pouze pokud budu mít nohu na pedálu a když sundám z pedálu nohu tak aby zhasnul oblouk (proud = 0A).
Nebo je to totální hova...a???
Editoval ghost (30-09-2010 09:41:31)
Offline
Lépe radit se dá se schematem . U svářeček je problémem to , že vlasní zhoření oblouku je zdrojem silného rušení . 100k odpor je již poměrně velká hodnota , na této impedanci dochází již poměrně lehce k naindukování rušení . Dále je nutno vědět , jestli by invertoru vadilo odpojení elektrod potenciometru, tedy jezdce a té určující maximum . Pokud při konstrukci stroje je připraveno dálkové ovládání , pak problém není , jelikož konstruktéři musí počítat s tím , že někdo přepne svářečku do modu s DO a ono nebude připojeno . Pokud tomuto zadání stroj vyhoví , pak jsou to opravdu jen 2 poťáky a koncák .
Offline
Invertor má přepínač na dálkovou regulaci a pokud je na ní přepnuto,tak potenciometr na invertoru je vyřazen a dálkové ovládání reguluje proud v celém rozsahu invertoru (to mi napsali z technické podpory v Třebíči).Zásuvka je 3 pinová.
Asi jsem tu druhou otázku napsal blbě,ale myšleno to bylo tak,aby bylo všechno v ovládání mimo invertor a šlo nastavit min., max a mezi nima pedál.
Editoval ghost (30-09-2010 09:40:00)
Offline
To mi neposlali,oni dělají pouze jednoduché dálkové ovládání - potenciometr 100k v krabičce na kabelu (za cca 600,-).
Je to tuším KITin 10499
Editoval ghost (30-09-2010 14:00:30)
Offline
Tak se do toho dej .
Offline