SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 26-10-2015 23:04:13

Rodik00
Člen
Registrovaný: 26-10-2015
Příspěvky: 5

Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Pekny den prajem, dostala sa mi do ruk takato pokazena zvaracka. Svagor snou zvaral a mal ju pripojenu na elektrocentralu , ktora nemala potrebny vykon a uz nejde zapnut. Zistil som na tejto super stranke, ze ak je zvaracka takto pripojena tak nieje znicena nizkym napatim ale naopak vysokym napatim. Po otvoreni som zistil, ze prepatovu ochranu nema ziadnu. :(
Doska s kondenzatormi je funkcna- je tam len softstart s PTC termistorom a rele.
Doska so striedacom ma prerazene dva tranzistory 50N60FL, ktore som uz vyletoval a na kolektore jedneho tranzistora ked sa to stalo odstrelilo kusok plosky je to na obrazku, tie dva tranzistory co som nechal osadene vyzeraju byt dobre. je tam este dake toroidne trafko male, trafko EEL25 15:15 a sekundarne trafo. Pod Tym chladicom na doske su 4 obvody XS6603, su to 4 suciastky po dve diody v kazdej znich zapojene spojenymi katodami - tie su dobre, vlastne cely sekundar som zmeral a je dobry.
Riadiacu dosku som este nechytal vlastne ani neviem, kde by som zacal. CHcem sa vas spytat, ze ak sa zvaracka pripojila na slabu elektrocentralu, ci mohli odist len tieto dva tranzistory ? alebo to odpalilo toho viacej? pripadne nejako nasmerovat co by som mal premerat, ci ta zvaracka napriklad by sa dala pustit aj bez tych tranzstorov? Na tych doskach je vyrobca shenyuan tak to bude zrejme nieco z ciny :) ale prevedenie vyzera byt celkom kvalitne.
Dakujem za kazdu reakciu.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/6781_2015-10-26_221356.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/6781_2015-10-26_221454.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/6781_2015-10-26_221508.jpg

Editoval Rodik00 (26-10-2015 23:04:42)

Offline

 

#2 27-10-2015 13:51:50

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Pustit bez těch tranzistorů by se svářečka dala, ale pravděpodobně jenom z ruky dolů na podlahu nebo tak nějak podobně.
Ale teď vážně. Bez kompletního elektrického schématu zapojení nebo aspoň bez zkreslení podstatné části toho zapojení z desky plošného spoje nikdo neřekne s jistotou, co všechno tam mohlo odejít a je to třeba proměřit.
A i když to někdo řekne, bez aspoň základních znalostí elektroniky to neopravíš tak, aby to fungovalo, protože svou činností na invertoru budeš s velmi vysokou pravděpodobností hromadit chyby a ničit další součástky. A ty znalosti podle toho, jak se ptáš, tak nemáš. Umět vypájet nějakou součástku, proměřit ji na voltmetru a znova zapájet prostě nestačí.

Offline

 

#3 27-10-2015 14:38:34

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4442

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Pro Rodik00 - pokud byste si troufnul na neidentifikovanou závadu na větším zdroji pro PC nebo na starším jednoduchém typu motherboardu v počítači tak, aby byla navrácena plná funkčnost, pak se do takové opravy pod dozorem někoho hodně zkušeného pusťte. Jinak směr servis, protože každé špatné vaše sáhnutí zvyšuje cenu následné opravy o stovky Kč. Už ten odpálený kus spoje na DPS, zřejmě při neopatrném pájení, je docela průser. Vyhořený spoj na DPS vypadá totiž úplně jinak.

Offline

 

#4 27-10-2015 14:50:47

Rodik00
Člen
Registrovaný: 26-10-2015
Příspěvky: 5

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Zvaracka uz bola aj v servise a tam povedali, ze takuto neopravuju tak preto som sa do toho pustil. Plne s tebou suhlasim, preto to radsej nerozoberam bezhlavo a snazil som sa tu popytat mudrejsich aspon ako tato zvaracka funguje a co sa mohlo spalit, presny navod mi tu urcite nikto neda.
Fakt som este zvaracku neopravoval a viem, ze to je samostatna kapitola elektroniky. Pozeram na internete co sa da ale je tu toho zalostne malo, iba nejake domace vyroby.
Zatial som premeral vsetky polovodice na riadiacej doske a vyzeraju byt OK. Pozriem este vsetky IO pokusim sa pochopit to riadenie a ked na nic ine nepridem skusim vymenit vsetky 4 tranzistory a bude to 50 na 50 big_smile
Jirkati urcite som to nespravil ja, okolie toho tranzistora je cele cierne , mozno to vyzera ako vytrhnute ale je to odpalene .

Editoval Rodik00 (27-10-2015 14:59:19)

Offline

 

#5 27-10-2015 15:39:05

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2208

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Podle toho, jak je ošetřeno napájení řídicí desky, nemusí být nijak poškozená. Možná opravdu pomůže výměna těch odpálených výkonových prvků, je ale potřeba udělat jednu věc: to černé okolí na DPS je napařený kov nebo uhlík, je potřeba DOKONALE desku očistit, třeba i jemně vybrousit okolí vodivých cest, několikrát otřít vatičkou namočenou v lihu a pak natřít izolačním pájecím lakem. Stejně tak je potřeba vyměnit i vodiče se zčernalými konci izolace - pracuje se někde s napětím řádově stovek voltů. Deska i kablíky musí být naprosto čisté, jinak nemá cenu nic zkoušet. Pro někoho je to asi samozřejmost, nicméně radši na to upozorňuji.

Editoval Zdenek11 (27-10-2015 15:49:04)

Offline

 

#6 27-10-2015 16:13:13

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2208

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

styles napsal(a):

... nejen to, ale i ve většině i spínačů odejde výkonový prvek,tak většinou to poškodí i další obvody.

Ano, vážený stylesi, sám píšete "většinou". Však jsem taky psal, že deska NEMUSÍ být poškozená, ne že není. Invertory běžně neopravuji, ani nevím, co je to " i spínač".
Příčina je daná - chvilkové přepětí v napájení. Tu jaksi už teď neodstraní.

Editoval Zdenek11 (27-10-2015 16:19:17)

Offline

 

#7 27-10-2015 18:09:55

Voitano
Člen
Registrovaný: 08-05-2009
Příspěvky: 169

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Pravděpodobně budou střelené i ty budiče xs6603 tranzistorů v můstku. Buď to preventivně vyměnit,nebo odzkoušet ty původní. Já bych  na zkoušku  použil nějaké levné mosfety na aspoň 400V místo těch drahých výkonových, nebo bych vypájel  ty velké kondenzátory, místo nich bych dal jeden s menší kapacitou do 100uF na 400V a proud do svářečky bych omezil žárovkou v sérii. Pokud to nebouchne, tak jsou ty budiče v pořádku. Samozřejmě že varianta zkoušení je na vlastní nebezpečí

Editoval Voitano (27-10-2015 18:47:35)


Elektronik - lepič

Offline

 

#8 27-10-2015 18:44:03

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Rodik00: Nejsi první, kdo se tady s takovým problémem obrátil. Projdi si diskuzní fórum tak nejméně na dva roky dozadu, podívej se na opravy svářečky či invertoru a přečti si, jak ti, co k tomu přistupovali podobně, "uspěli".
Na invertoru se absolutně nedá odhadnout, co všechno chcíplo, protože za prvé není známo to zapojení, tudíž není známo, jak je ta která součástka tomu působení vysokého napětí vystavena či chráněna, není známa velikost toho přepětí, což taky určuje , kolik toho chcíplo, a za třetí ze součástek, které chcíply a z nichž se v invertoru musí všechny bezpodmínečně najít a vyměnit za dobré, jinak to bude chcípat zas je viditelně poškozena tak každá desátá, padesátá nebo tak nějak. Na ostatních vůbec nepoznáš , že jsou zničené.

Pokud to skutečně chceš opravit, můžeš začít s tím, že přečteš označení všech integrovaných obvodů, co tam najdeš a na internetu najdeš jejich datasheety. Pokud těm vzorovým zapojením, co jsou v nich uvedená, porozumíš, máš šanci ten invertor spravit.  Pokud budeš mít štěstí a invertor bude zapojen podobně jako to vzorové zapojení. Pokud ne, budeš mít smůlu.
A pokud tam najdeš mikroprocesor, neopraví to nejspíš nikdo, protože k opravě bude třeba mít k dispozici aspoň základní popis programu, který v tom mikroprocesoru je.

Offline

 

#9 27-10-2015 19:58:53

Voitano
Člen
Registrovaný: 08-05-2009
Příspěvky: 169

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Děkuji za upozornění, zadal jsem do vyhledávače jen to číselné označení, odkaz mě odkázal na HIP6603, už jsem jaksi přehlédl, že to není přesně to, co by mělo být, moje chyba. Z těch mizeně malých fotek je prd poznat, jestli je tam jako budič nějaký IO, nebo to bude trafko s bižuterií okolo. To odletování původních trandů jsem podcenil, já s tím nemám problém, tak mi nedochází , že s tím ostatní mohou mít problémy. To s tím dead time bych prosil rozvést blíže, uniká mi pointa.

Editoval Voitano (27-10-2015 20:21:30)


Elektronik - lepič

Offline

 

#10 27-10-2015 20:35:03

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2208

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Nemyslím, že jsou ty 50N60FL nějak zvlášť drahé, jestli se nepletu, něco přes 2 USD. Vzhledem k tomu, že to neodešlo samo (vadnými pokyny z řízení), ale prokazatelně jen vnějším přepětím, pořád se domnívám, že to mohla odnést jenom výkonová část.
Edit.: na proměření filtrů a snubberů nepotřebuje osciloskop, dá se to individuálně, nestaví prototyp.

Editoval Zdenek11 (27-10-2015 21:08:01)

Offline

 

#11 27-10-2015 21:12:44

Rodik00
Člen
Registrovaný: 26-10-2015
Příspěvky: 5

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Ano je tam k tomu budeniu trafko a ta "bizuteria". Radim presne tak ako pises, uz som sa pustil do toho rozoznavania suciastok, bez toho to proste nepochopim. Cital som na forach uz toho strasne vela a minimalne v dvoch pripadoch stacilo len vymenit vykonove trandy, ale nechcem to nechat na nahodu. Jediny zdenek11 sa snazil poradit a hned ste ho zhejtovali sad
tu je nieco o tom dead time to som vsetko uz prebehol big_smile big_smile big_smile tak tie tranzistory musia byt presne rovnake, aby sa to nestretlo http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007010401
Pre info osciloskop mam doma, Nebudem sa tu teraz rozpisovat a vlastne viest debatu o nicom a len spekulovat. Radsej sem pridem uz skonkretym problemom, lebo takto sa nikam neposunieme. Dakujem aj vsetkym co mi poradili a nesnazili sa zosmiesnovat.

Offline

 

#12 27-10-2015 21:23:06

Rodik00
Člen
Registrovaný: 26-10-2015
Příspěvky: 5

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Co som pozeral tie tranzistory vychadzalo to nejak 20eur za 10 kusov . takze ako pises zdenek je to vpohode s cenou. Mam tiez takeho tusaka , ze budu zle len tie trandy.

Offline

 

#13 27-10-2015 21:58:01

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Rodik00 -Nějak mi vrtá v hlavě, to za řekou Moravou máte pouze jeden servis? Pokud bych to měl někomu svěřit, z těch co se ozvali, tak pouze  styles.
Ano deska od shenyuan vypadá, že byla vyrobena v Číně, ale není to chrastítko z baubau, takže by jí byla docela škoda. Jestli chcete opravovat invertory, tak nikdo učený z nebe nespadl a proto by bylo moudřejší začít s něčím levnějším. To je fakt, věřte, že se vás nikdo nesnaží zesměšnit. Pouhá výměna 4 tranzistorů a zapnutí - to je moc riskantní. Je potřeba mít 100% jistotu, že je pořádku buzení a ochranné prvky a to i mezi GE.  Pokud se tranzistor prorazí, může se prorazit i řídící elektroda a díky nízké impedanci řídícího obvodu se dostat pulz až za budící trafo.
Manipulace s elektrostaticky citlivými součástkami, to je kapitola sama o sobě. Schéma se občas najde, ale ne zde, nejčastěji Španělsko, Maďarsko, Rusko, pokud nepomůže hledání dle názvu svářečky, je třeba zadat hledání dle označení desky.

Offline

 

#14 28-10-2015 11:48:54

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Rodik00: Já to vidím takhle. Identifikuj podle datasheetů budiče a řízení výkonových trandů, měř, měřákem nebo máš osciloskop, tak s ním budeš umět zacházet...
Až to budeš mít identifikované  a něco už naměřené, tak to tady dej a potom teprve bude možné o tom nějak reálně diskutovat, co s tím.

Offline

 

#15 23-01-2016 00:04:14

Rodik00
Člen
Registrovaný: 26-10-2015
Příspěvky: 5

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Zdravím všetkých, konečne mi prišli všetky súčiastky a zváračka dnešným dňom zvára ako divá. Trvalo to dosť dlho než všetko prišlo z činy - nechodili balíčky ako mali. Všetky 4 IGBT tranzistory boli zhorené, a celé ovladanie jedného tranzistora bolo tiež zhorené(smd rezistory + shottkyho dioda), asi mám ešte málo skúseností ale nechápem ako mohli byť smd rezistory prehorené a ani najmenší fliačik na nich nebol,že by boli poškodené. Ovládacia doska bola celá dobrá nič zložité na nej nieje, je napájaná jednoduchým zdrojom s UC3843B a mostík s IGBT ovládaný s uc3846DW a knemu boli ešte smd tranzistory, cez trafko a potom na Gate tranzistorov, obvod na display, podávanie, mikroprocesor atd.,
Tak vám ďakujem a prišiel som sa ozvať nech nemáme nedokončenú tému, veľa som sa naučil, keď som sa snaźil pochopiť ako to všetko funguje, su to len pulzne zdroje trošku o inom výkone big_smile

Offline

 

#16 23-01-2016 10:14:54

vyhl
Člen
Registrovaný: 02-01-2016
Příspěvky: 1

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Musím reagovat na člena ,,styles,,.

Nevím jaký jsi odborník, možná eso. Ale jako člověk budeš h....k. Někdo se slušně zeptá a z tvé strany se sypou jen urážky invektivy a posměch.
Toto není forum, kde píší lidé reakce na články novinky cz.
Ti kteří alespoň trochu měli snahu poradit by zasloužili poděkování, pochopili totiž smysl takovéhle stránky.
Co by se mělo mazat jsou přesně takovéto výlevy pošramoceného ega.

Hodně úspěchů v životě, pane.

Offline

 

#17 23-01-2016 11:16:33

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Ale, no tak, proč hned po ránu takové negativní reakce? Komu to pomůže.
Děkuji Rodik00ovi, že se ozval, jak to dopadlo, a jsem rád, že se oprava zdařila. Nikde jsem nečetl, že to bylo levou zadní. Jen bych vyzdvihl:
1) „…veľa som sa naučil, keď som sa snaźil pochopiť ako to všetko funguje,…“  - Ano tomu věřím a to je základ, bez toho není šance, součastně to obohatí o zkušenosti a posune dál.
2) „…Všetky 4 IGBT tranzistory boli zhorené, a celé ovladanie jedného tranzistora bolo tiež zhorené(smd rezistory + shottkyho dioda),…“ - To by mělo být varování pro další, že po takové havárii toho odejde víc a většinou to není vidět a člověk bez nezbytného vybavení a pochopení jak to funguje, by se do toho neměl pouštět.

Offline

 

#18 23-01-2016 13:04:57

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

No, a já bych dodala že ne každý invertor skousne připojení na elcentrálu, že?Takže na tohle používat jen k tomu určené strojky s ochranami, pokud zrovna nevyrábíte topinky, no, záleží taky na generátoru, ale to bych neriskla, zdravím

Offline

 

#19 23-01-2016 13:08:52

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Rodik00 napsal(a):

Zdravím všetkých, konečne mi prišli všetky súčiastky a zváračka dnešným dňom zvára ako divá. Trvalo to dosť dlho než všetko prišlo z činy - nechodili balíčky ako mali. Všetky 4 IGBT tranzistory boli zhorené, a celé ovladanie jedného tranzistora bolo tiež zhorené(smd rezistory + shottkyho dioda), asi mám ešte málo skúseností ale nechápem ako mohli byť smd rezistory prehorené a ani najmenší fliačik na nich nebol,že by boli poškodené. Ovládacia doska bola celá dobrá nič zložité na nej nieje, je napájaná jednoduchým zdrojom s UC3843B a mostík s IGBT ovládaný s uc3846DW a knemu boli ešte smd tranzistory, cez trafko a potom na Gate tranzistorov, obvod na display, podávanie, mikroprocesor atd.,
Tak vám ďakujem a prišiel som sa ozvať nech nemáme nedokončenú tému, veľa som sa naučil, keď som sa snaźil pochopiť ako to všetko funguje, su to len pulzne zdroje trošku o inom výkone big_smile

Tak ať to vaří , bez poruchy a hodně dlouho.

Offline

 

#20 24-01-2016 15:45:31

andrej01
Člen
Registrovaný: 24-01-2016
Příspěvky: 1

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Zdravim  ja mam problém zo zvaračkou Powermat 185  v minulosti tam už bolo menene trafo  potom som ju kupil na bazoši,  teras s nou mam problem že ked ju zapnem tak ide ale ked ačnem zvarať stlacim spinač tak mi vihodi istič. Funguje len na 230V  Neviete kde by mohol byť problem?

Offline

 

#21 24-01-2016 16:41:05

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4442

Re: Oprava zvaracky MIG/MMA-315 IGBT

Závad může být dlouhá řada od poruchy v přepínači až po zkrat na desce nebo v motorku podavače. Bez postupné eliminace poruch jednotlivých obvodů se taková závada bude velice obtížně hledat. Záleží hodně na tom, jaké máte vědomosti o elektronice a elektrických obvodech. Dobré by bylo postupovat podle schematu, kde jsou jednotlivé obvody zpravidla definovány.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče