SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Chtel sem se zeptat jestli je dobre pouzit na zebrikovy radiator nerez typu 14301 dekuji za odpoved
Offline
...najpoužívanejšia "tristoštvorka" bude na to v pohode, nakoľko sa pohybujeme v teplotách hlboko pod jej úroveň a fyzikálno-chemicky nevidím tiež žiadny problém (elektrický bojler by bol však o inom). Ako prídavný materiál treba použiť "tristoosmičku". Rezať a brúsiť kotúčmi a náradím určeným na INOX - ináč hrozí medzikrištalické nešťastie.
Editoval FF (21-01-2016 14:39:35)
Offline
Otázka jednoduchá, odpověď složitá.
V označení materiálu jste zřejmě vyrobil chybu, asi to měl být materiál DIN 1.4301. Problém ale není v označení, ale v materiálu. Nerezy mají oproti běžné uhlíkové oceli jednak dvojnásobnou roztažnost a druhak poloviční tepelnou vodivost. Obě uvedené vlastnosti by hovořily proti tomu, dělat radiátory z nerezu. Kvůli snížené tepelné vodivosti je nutno při výpočtu tepelného výkonu radiátoru zavést nějaký výkonový koeficient a radiátor zvětšit. A dále je nutné technicky vyřešit upevnění radiátoru na stěně tak, aby mohl beztrestně dilatovat. Bez takového řešení bude při každém ohřevu a chladnutí různě cvakat a skřípat.
Přesto ale si řada uživatelů nerezové radiátory vyrábí, když přijdou "levně" k nerezovému plechu.
Offline
U žebříkového radiátoru nemusíte řešit dilataci.vyrobil jsem jich poměrně dost,
některé byly vysoké i dva metry.žádné problémy se ani po letech provozu neobjevily.
k připevnění na stěnu používám plastové konzole Korado.
materiál 1.4301 je správná volba,samozřejmě broušený nebo leštěný.
řekl bych že tak od desátého vyrobeného kusu jsem s výsledkem spokojený,začátky ale
byly dost velké trápení.
Offline
hmota: můžete ukázat svár napojení? Dík.
Offline
...myslím, že o tepelnú vodivosť až tak nejde (rozdiel medzi čiernym materiálom a antikorom), nakoľko sa radiátor dá vždy navrhnúť na požadovaný výkon (aj keby mal byť povedzme z plastu - akurát by bol "trochu väčší").
Editoval FF (21-01-2016 20:11:02)
Offline
U radiátoru je rozhodující součinitel přestupu vnější stěna trubky-vzduch. Proto je vliv změny vodivosti materiálu tenkostěnné trubky zanedbatelný
Online
...ešte aj médium - vnútorná stena...
Editoval FF (21-01-2016 20:42:31)
Offline
Dekuji za rady. Hmota opravdu paradni prace. Jak daleko mate od sebe sprusle ? Ja musim bohuzel volit 10 cm jelikoz bude lesteny a musim se tam dostat na vylesteni svaru...Tepelna roztaznost je jedna vec ale pri 70-80 stupnich bych si nemyslel ze to bude takova divocina jak treba parni potruby pri vytlaceni kondenzu a je fakt ze tepelna vodivost je slabsi tim padem se radiator bude dele nahrivat ale zase o to dele bude drzet teplo ne ?
Offline
No a zrovna leštěný povrch se na emitaci tepla nehodí , ale to jen tak bokem .
Offline
...myslím, že nižšia emisivita (v tomto prípade veľmi malý rozdiel - kovový povrch leštený vs. neleštený a to všetko voči tzv. čiernemu telesu) v prípade radiátora, ktorý odovzdáva teplo hlavne výmenou, a nie vyžarovaním, vadiť vôbec nebude.
Editoval FF (22-01-2016 08:41:58)
Offline
Hmota: mate to parádní! vaříte to bez přídavného materiálu? Jak formatujete trubky? Žebříky taky děláme a správně vyvrtat trubky je největší problém. Bohužel i z frézy to přišlo oskákaný u jeklu tl. 1mm.
Offline
Moc pěkná práce, docela by mě zajímalo video, jak se spojuje nerez bez přídavného materiálu.
Offline
milosak napsal(a):
Moc pěkná práce, docela by mě zajímalo video, jak se spojuje nerez bez přídavného materiálu.
Koukni sem - https://www.youtube.com/watch?v=Gm4kaFO0xE0 od 3:50 minuty...
Editoval Rellik (22-01-2016 21:19:05)
Offline
Moc se mně to líbí , Tig bych si hned domu pro zábavu koupil ... sice ho vlastně vůbec na nic nepotřebuju
ale jako hračka dost dobrý ... díky za link Relliku ))
Offline
Szabitch: žebříky vařím bez drátu.Vrtání trubek jsem vzdal,byl to horor.Zničil jsem na tom
několik jádrových vrtáků,každý po 1500,-Kč.Do jeklu se vrtá daleko lépe,používám 30x30x2,
trubka je 20x1,5.
Offline
Hmota material pouzivame stejny az na to ze ja to varil s 1 mm dratem ale diry jsou tesne takze pristi take zvolim bez dratu...koukam ze i pripojeni sme nejspis vyresily stejne...mufna a 30x30 plisek s vyvrtanou dirou jsstli se nepletu ? Chtel bych se zeptat co tak zhruba stoji to cisteni ? A jaka firma to provadi ? Jelikoz to vse rucne lestim..tedy jen jekle a po svareni...tak je to casove narocne a navic nedokazu udelat mensi mezeru jak 10 cm
Offline
Jestli chapu tu otazku tak bych rekl ze nerezovy ma mnohem delsi zivotnost...nema zadnou barvu ktera by se postupem casu odirala vecnym vesenim rucniku atd vyhrevnost bych neresil ta je podle me stejna...jen nerezovej se pomaleji akumuluje a tim padem take pomaleji chladne...ale to je minimalni cas...dle meho nazoru ale kazdopadne ja osobne neuvazoval nad obycejnym "cernym" radiatoru...koupelna je vlhke prostredi...a i ty zbytecne drahe chromovane si vlhkost poda
Offline
Nevim koho si podá vlhkost, ale v koupelně máme více jak 15 let, ocel. žebřík korado a každý den na něj věšíme
mokrý ručníky.
Na radiatoru nepozoruji žádný problem , nerez je samozřejmě dizajnovka , takže řešíte zbytečnosti
Editoval milosak (24-01-2016 18:41:08)
Offline
Tiez mame dlhu dobu kupelnovy radioator-rebrik a vznutra to nehrdzaveje kedze system je uzavrety s expanznou nadobou a ani farba po rokoch nie je od uterakov oskrabana ,ze podla mna je to len dizajnerska imidzovka iny vyznam v nerezovom ,,rebriku,, do kupelne nevidim
Offline
Jedina slabina klasickych lakovanych radiatorov je ich pripojenie.
Ak je kvalitne prevedene /nedojebane hasakom a pod/ hrdza nema sancu.
Neznasam instalaterov pre ktorych je hasak jediny spravny nastroj. A ze ich je.
Offline
Kdybych to resil jako dizajn tak bych volil chromovani...e neco drazsi jako klasika ale o neco levnejsi jako nerez...vzhled pomale stejny byl sem ve spouste domech...nekde je radiator po letech jako novy...ale nekde je po par letech misty sloupla barva a zrzavy jako liska...kazdy to ma hold proste jiny...
Offline
milosak napsal(a):
Nevim koho si podá vlhkost, ale v koupelně máme více jak 15 let, ocel. žebřík korado a každý den na něj věšíme
mokrý ručníky.
Na radiatoru nepozoruji žádný problem , nerez je samozřejmě dizajnovka , takže řešíte zbytečnosti
Pokud je černý materiál správně povrchově upraven, vydrží coby ten radiátor mnoho desetiletí.
Ale povrch jaklů i okolí svaru musí být dobře zbaveno okují, všechno musí být kvalitně odmaštěno, musí dostat kvalitní fosfát pod nátěr a na to kvalitní barvu, dnes obvykle práškovou.
Ovšem to musí být linková tovární úprava. Doma takovou kvalitní povrchovou úpravu buďto udělat nejde nebo to je hrozná piplačka. Při běžné kvalitě domácí povrchovky to rezne do 5, v nejlepším případě tak do 10 let.
Takže bych to viděl na to, že kupované radiátory klidně mohou být z černého materiálu, pokud se radiátor svařuje doma a na nějaké stabilní neprovizorní použití , uplatní se spíš nerez.
Offline