SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 08-12-2015 21:56:47

Acer
Člen
Registrovaný: 08-12-2015
Příspěvky: 12

jaký nosník- schody

Dobrý den.
Potřeboval bych vytvořit schody, ale nedokážu asi odhadnout rozměry nosníku, aby se moc nehoupaly. jedná se o schody na půdu - využívané příležitostně, sklon 1:1, nechci celokovové, mám představu dvou rovnoběžných nosníku a na nich navařený "hřeben", na kterém budou dřevěné stupně. celková výška je 3,2m. délka nosníku tedy je cca 4,5m. předpokládané maximální zatížení je cca 250kg, tedy na jeden nosník 125kg, po rozložení kolmo na nosník působí cca 0,85 KN.
uvažoval jsem o jeklu cca 80/40/4 nebo o I 80. zkusmo jsem něco počítal na e-konstrukter.cz, ale nevěřim tomu, vypočítalo mi to, že se Ičko prohne o 30cm.
horní konec bude "viset" na nosíku vetknutém do zdi (schody jdou podel zdi a nahoře je plošinka). Ten ponese plnou zátěž (tedy 2,5KN) na délku cca 0,9m (šířka schodů) - stačí taky I 80 ?
protože nebudu pozinkovat, měl bych radši to Ičko - je to na dešti a jekl by mi mohl časem vyreznout zevnitř.
jsou mé úvahy správné? je opravdu reálné, že se to Ičko takhle prohne? nebo jsem spíš někde udělal chybu..
dík

Offline

 

#2 08-12-2015 22:11:41

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: jaký nosník- schody

použít profil I80 pro tenhle účel je naprosto nevhodné, programy na výpočet zatížení nepoužívám, používám zkušenosti z praxe již z dob kdy Bill Gates ještě tahal dřevěného kačera.
Profil I80 takové zatížení bezproblému unese, ale celé schodiště se bude chvět, vibrovat a hýbat. Asi jako strom ve větru, hodně se kýve ale přežije i vichřici. Uvedené platí pokud sváry provede zkušený svařeč.
Kvůli ceně bych zvolil jekl cca 140/30/3. Nebo materiál z kovošrotu, např. I alespoň 140.
Nosník vetknutý do zdi bych v případě jeklu zavíčkoval (uzavřít).


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#3 09-12-2015 05:38:46

jikok
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 14-12-2012
Příspěvky: 148

Re: jaký nosník- schody

a co namísto I80 dát proti sobě 2x U profil? bylo by to hezčejší...

Offline

 

#4 09-12-2015 09:32:47

tarzan
Člen
Místo: Makov na Slovensku
Registrovaný: 20-06-2015
Příspěvky: 527

Re: jaký nosník- schody

pevnost schodov musi byt vždy predimenzovana...lebo sa može stat že tam niekedy nahodou bude niekolko tlstych ludi niečo tažke niest a dokonca  na jednej strane(extrem ale može sa stat...)...a pruženie a chvenie je tiež neprijemne. 80-jokel aj podla oka su slabe materialy. sak stači zajst do predajne a  skusit pevnost. podložit  dvoma  podložkami na tej dlžke ako bude priemet ramena a hned sa vie kolko udrži. ta vyška profilu čo viem na takej dlžke zo skusenosti pojde isto smerom k 20cm(v tenkom profile)...ak tam bude zabradlie to može spevnit ak sa spoji s nosnikom.

Editoval tarzan (09-12-2015 09:41:16)


kutil - zvarač začiatočnik, na pracu s drevom profik,
.MAHE Hyper MIG 400 DPS Plus-3..Hyper TIG CWK 400...
https://www.modrastrecha.sk/blog/martin … a-radost/#

Offline

 

#5 09-12-2015 12:06:29

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: jaký nosník- schody

Nechce se mi to přepočítávat, tak jsem se podíval na schodiště ve svém baráku, která jsou dole kotvená na podlaze a nahoře na podestě. Ramena dlouhá 2400 mm jsou tvořena dvěma U120 s navařenými L50 pro dřevěné schody a podstupnice. Nechvějí se ani při mém poskakování uprostřed délky. Asi jsem to tenkrát spočítal dobře. Výška stupně 175 mm, hloubka 275 mm, délka 1050 mm, tloušťka stupnice 50 mm.

Editoval jirkati (09-12-2015 12:06:58)

Offline

 

#6 09-12-2015 12:27:08

tarzan
Člen
Místo: Makov na Slovensku
Registrovaný: 20-06-2015
Příspěvky: 527

Re: jaký nosník- schody

jirkati, no a ked to porovnaš dlžka ramena tvoje 2,4m a jeho 4,5m tak to budu skakat ine čisla. 4,5m na schodoch je velmi velka dlžka ked to nie su rebrikove schody.

Editoval tarzan (09-12-2015 12:31:01)


kutil - zvarač začiatočnik, na pracu s drevom profik,
.MAHE Hyper MIG 400 DPS Plus-3..Hyper TIG CWK 400...
https://www.modrastrecha.sk/blog/martin … a-radost/#

Offline

 

#7 09-12-2015 12:49:29

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: jaký nosník- schody

Ano tarzan, já bych na jeho místě volil I160 nebu U160 mm. A kdyby to náhodou bylo málo, tak ještě pod to nastehovat L50.

Offline

 

#8 09-12-2015 13:22:46

Acer
Člen
Registrovaný: 08-12-2015
Příspěvky: 12

Re: jaký nosník- schody

Díky.
takže I 80 je špatný nápad...
no, jedná se o minimálně využívané schody, pokud se budou trochu houpat, nevadí. žádný velký nosník se mi tam cpát nechce, to spíš budu uvažovat o změně konstrukce. Celé je to dřevěná chajda, 5x6 metrů. pokud o ní opřu moc velký kus železa, tak mi spadne :-) . nosníky bych radši dal pod, ne z boku stupňů. reálné zatížení bude člověk+bedna, max. 2 lidi za sebou. zábradlím bohužel zpevněno nebude, protože šířka schodů bude jen cca 60-70cm.
původně bylo v plánu dřevo, to bych volil 160x6 nebo 160x8. u kovu jsem si troufnul odhadnout slabší profil..

@Bourač: Bude se vlnit do boku? pomohl bych tomu vhodným zavětrováním těch nosníků vůči sobě? měla by pak ta 80tka ještě šanci, nebo je to cesta do pekel?

a co takhle nosník alá Haki lešení? jekle cca 35x35, zhruba 10-12cm od sebe..

nevim, od jakého sklonu jsou žebříkové schody, ale tohle je 45°, případně to ještě trochu postavím..

Editoval Acer (09-12-2015 13:26:06)

Offline

 

#9 09-12-2015 14:13:12

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: jaký nosník- schody

Acer - takhle se k ničemu nedopracujete. Zkuste se někde na internetu podívat na to, jak se konstruují schodiště. Je to docela věda, zvláště proto, že schodiště je vždy bezpečnostní prvek. A při té konstrukci je potřeba vědět, že se po schodech chodí nejen nahoru, ale také dolů. A tam je ten problém, kde se začnete pohybovat mezi návrhem schodiště, a nebo žebříkového schodiště. Po žebříkovém schodišti se chodí dolů pozpátku! Je to proto, že se s úhlem prudce mění možnosti výšky schodu a nášlapné plochy. A pro doplnění - horní konec schodiště musí mít svoje pevné "nohy". Nějaké opírání o stěnu chaty je nesmysl. Ze svislého zatížení na schodech nemůžete udělat boční zatížení do stěny. Úvaha o vytvoření nosníků ala Haki je správná, protože na nosníku 95% zatížení nese svislá stěna - stojina. Je lhostejné, jestli je to U profil, I profil nebo jen stejně vysoký plocháč, pásnice nebo plech.

Offline

 

#10 09-12-2015 21:16:38

Acer
Člen
Registrovaný: 08-12-2015
Příspěvky: 12

Re: jaký nosník- schody

Dobrá, myšlenku Ička opouštím. je to nesmysl.
žebříkové schodiště se udává 45° a víc. takže jsem na hraně. asi si zkusim z prkna kus postavit a projdu se po něm. velikost stupňů jsem počítal, z optimálního kroku po rovině a žebříku to vychází 21x21cm.
Teď mě chytla myšlenka že konstrukce bude jako kdyby měly být dřevěné, ale schodnice budou ala Haki z obdélníkových jeklů. výška by byla cca 160mm (koukám, že už se dostávám na na začátku doporučované I160 :-)).

Plošinku věřím že udělám bez nohou. bude to nějaký profil (I/jekl/..?), který bude z cca 2/3 ležet na podlaze půdy a bude ukotven do cca 3 stropních trámů a ta 1/3 bude trčet skrz stěnu ven.

ještě jsem počítal že bych ty schodnice měl nahoře skutečně zavěšené (na čepu) abych nemusel dole betonovat patky a tolerovalo mi to pohyb země (zmrznutí/rozmrznutí, cca 5cm)

Editoval Acer (09-12-2015 21:34:47)

Offline

 

#11 10-12-2015 00:06:05

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: jaký nosník- schody

Schodnice ala haki je staticky dobré řešení ale kdo by se s tím vyráběl? Navíc to bude strašidelný. Zavětrování obou schodnic je naprosto nezbytné + jejich důkladné propojení nahoře, v prostřed tech 450cm a dole. Tyto prvky nemusí být nijak extra mohutné (třeba nějaký trubky) ale jsou nutné. Zdá se že máš to I80 k dispozici, kdyby to bylo alespoň I100 + to zavětrování co píšu tak k takové chajdě - budiž.
Jak píší kolegové bacha na tech 45° po takových schodech už se dolů nedá chodit, nahoru bezproblému ale dolů fakt pozadu smile Výška schodu 21cm je ok - pro tento účel ale hloubka je opravdu málo.
Vezmi metr a úhloměr a proměř si pár schodů co někde uvidíš.
To pověšení schodnic na čepy kvůli mrazu = dobrej nápad (vyzkoušeno nemám) . Dřevěný schody v zimě namrznou a velmi kloužou!

Editoval bourač (10-12-2015 00:07:56)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#12 10-12-2015 01:08:29

tarzan
Člen
Místo: Makov na Slovensku
Registrovaný: 20-06-2015
Příspěvky: 527

Re: jaký nosník- schody

kedže  z tohto fora dostavam dobre rady tak hodim par rad aj ja  lebo už som dost vela schodišt spravil aj ked sice vačšinou z dreva(niekolko aj na železo)  ale principy su podobne:

schodnice:

1...počet schodnic 1alebo dve ak je jedna je v strede a musi byt masivnejšia
2...pevnost schodnice( to je ten profil na čo sa upevnuju stupne) si treba odskušat.
3...doležita je nie ani tak dlžka  ramena-schodnic  ale dlžka priemetu na zemi(vodorovna vzdialenost)
    ta može byt pri 45stupnov okolo 4m.keby  boli rebrikovite tak  stačia slabe ale toto nie je ten pripad lebo                               
    45stupnov
4...ak je to vonku  tak vrchne ukotvenie musi byt sice silne ale zaroven umožnovat trošku pohyb spodnej časti.kvoli mrazom.
5...profil schodnic : ak by boli dve schodnice tak by som použil učka alebo po dva jokle na vyšku na seba zastehovane - aj kvoli pohodlnemu privarovaniu uchytiek na  stupnice.
6....skrutky: nie ocelove ale make  bud vratove(lepšie) na maticu alebo odspodu so 6hrannou hlavičkou.
       najlepšie 4ks/1stupen...diery ak su po 4ks  tak dve kvoli dilatacii musia byt podlhovaste.(lebo vonku to bude dilatovat ..slnko zima dažd)

drevo: najlepšie fošne hrube aspon 5cm najlepšie z jedneho kusa, nelepene, pravou stranou do hora,
          popredu natrete. idealne aj v navrtanej dierke. idealne jadrove -stredove rezivo ale nie s dušou-drenou.
      rozmer stupnov: pri skladbe š21 a vyška 21 ,stupne aspon š25-27cm.stupne budu  zachadzat pod seba a to je ok, ked sa pojde hore pojde sa fajn, dole to nepomože ale aspon čosi a lepšie to vypada.

schody sa robia na vela rokov a preto to netreba odflaknut.


kutil - zvarač začiatočnik, na pracu s drevom profik,
.MAHE Hyper MIG 400 DPS Plus-3..Hyper TIG CWK 400...
https://www.modrastrecha.sk/blog/martin … a-radost/#

Offline

 

#13 10-12-2015 07:18:38

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: jaký nosník- schody

Schody sice nevyrábíme, ale za celý život jsem jich viděl v RD svých zákazníků hafo.

Co mně vždy vadilo byla vibrace (chvění) ramene při průchodu, takže osobně doporučuji hlavní nosník
předimenzovat !

Sám mám doma dvouramenné schodiště vyzděné , protože jsem po něj schoval spoustu věcí ... můj názor smile


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#14 10-12-2015 08:54:51

samb
Člen
Registrovaný: 18-04-2014
Příspěvky: 205

Re: jaký nosník- schody

Acer napsal(a):

Dobrý den.
Potřeboval bych vytvořit schody, ale nedokážu asi odhadnout rozměry nosníku, aby se moc nehoupaly. jedná se o schody na půdu - využívané příležitostně, sklon 1:1, nechci celokovové, mám představu dvou rovnoběžných nosníku a na nich navařený "hřeben", na kterém budou dřevěné stupně. celková výška je 3,2m. délka nosníku tedy je cca 4,5m. předpokládané maximální zatížení je cca 250kg, tedy na jeden nosník 125kg, po rozložení kolmo na nosník působí cca 0,85 KN.
uvažoval jsem o jeklu cca 80/40/4 nebo o I 80. zkusmo jsem něco počítal na e-konstrukter.cz, ale nevěřim tomu, vypočítalo mi to, že se Ičko prohne o 30cm.
horní konec bude "viset" na nosíku vetknutém do zdi (schody jdou podel zdi a nahoře je plošinka). Ten ponese plnou zátěž (tedy 2,5KN) na délku cca 0,9m (šířka schodů) - stačí taky I 80 ?
protože nebudu pozinkovat, měl bych radši to Ičko - je to na dešti a jekl by mi mohl časem vyreznout zevnitř.
jsou mé úvahy správné? je opravdu reálné, že se to Ičko takhle prohne? nebo jsem spíš někde udělal chybu..
dík

Udělal jste chybu ve výpočtech. Nosníky I 80 ve vašem případě budou namáhané napětím 102 MPa, koeficient bezpečnosti 2,3 průhyb 21 mm při zátěži 250 kg. Stabilitu nosníků proti vybočení (v tlaku na vzpěr) by měly zajistit dřevěné stupně. Já bych z toho schody na půdu klidně udělal. Možná bych ještě zajistil proti výkyvu do stran.

Pro představu, dva profily I 120 délky 4 m mám jako nosník pod nádrží o váze 2 tuny a drží to. I 80 pro pěší tedy s rezervou.

Editoval samb (10-12-2015 08:55:59)


CO2
tunning baubau trafo + usměrňovač + TIG

Offline

 

#15 10-12-2015 21:25:08

Acer
Člen
Registrovaný: 08-12-2015
Příspěvky: 12

Re: jaký nosník- schody

Koukal jsem dneska ve škole na takové vedlejší schody, schodnice byly jak jsem psal ala haki z dvou L 50x50 (spojené cca po 0,5m+ L na kterých leží stupně) sklon cca 1:2, délka schodnic cca 3m, ani se nehnou.

Co se týče sklonu, ozkouším. už jsem psal, provoz minimální. je to na dědově boudě, cesta nahoru 2x týdně max. děda půjde pozadu už asi po všech strmějších schodech a já budu běhat klidně po jednom trámu :-) teď lezu nahoru po zdi a dolů skáču..
jde mi hlavně o minimalizaci, resp. maximální optimalizaci schodnic, protože nechci, aby byly chody masivnější jak ta bouda. proto i snesu pokud budou lehce pružit. doma, u schodů kde přejdu 20x denně by mi to vadilo, ale tady...

@Bourač - I80 nemám, sháněl bych, jako cokoli jinýho.. ale řekl jsem si, že když bych tam dal 160x40 dřevo, tak železo stačí menší. našel jsem si nejmenší íčko a to jsem si tu urputně zkoušel bránit. :-) dát tam I 100 není problém. já jsem se trochu lekl toho I 140-160, :-)

@samb - díky. nikdy jsem s žádným takovýmhle počítáním do styku nepřišel. zkoušel jsem se vzdělávat zde a na internetu, ale furt tomu moc nerozumím, takže jsem to nějak spočítal. ale výsledek se mi vůbec nezdál...  :-)

jinak žádný termín mě netlačí, mám fůru času přemýšlet a kombinovat. říkal jsem si, že do jara by mohly stát, ale nikdo to za mě neudělá, takže mi to neuteče.. :-)

Offline

 

#16 19-12-2015 17:36:48

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: jaký nosník- schody

No jelikož teď dělám schody do sklepa (délka 2900mm) tak jsem taky sháněl informace o použitelnosti různých materiálů. Shodou okolností teď jedny schody budeme vyrábět v práci a tak mám jejich výkres - http://www.imagehosting.cz/thumbs/schodyhjh.jpg Je to spíše pro tazatele, jelikož ten chce dělat schody o přibližné délce jako je na výkresu.

Já pro mé "krátké" shody jsem se rohodl použít nosník ze dvou jeklů 100x100x3mm a mášlapy z vinklu 30x30x3mm + tahokov. Délka mých schodů bude cca 2,9m a tak nevím zda by nakonec nestačil jen jeden nosník (jekl). Šířka schodů bude jen 50cm.
Tímto bych se přidal do tohoto vlákna a chtěl bych znát názor i ostatních. Zda by stačilo použít jen jeden nosník středem  - asi tak http://strand.cz/wp-content/uploads/201 … 114-51.jpg a nebo použít oba jako tady http://strand.cz/wp-content/uploads/201 … 02-111.jpg . Jde mi o to, že s tím jedním nosníkem ušetřím 200mm na šířce schodů. Jinak abych to ještě upřesnil, tak sklon bude z výšky 2m na délku schodů 2,9m, takže asi nějakých 30-40° a počítám s 8 schodišťovými stupňi. Pokud by někdo poradil byl bych rád... smile


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#17 19-12-2015 22:05:38

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: jaký nosník- schody

Rellik napsal(a):

počítám s 8 schodišťovými stupňi.

Takže výška jednoho schodu 200 : 9 = 22,2cm? To je docela dost, nahoru to nevadí ale při chůzi dolů je to namahavé. A schodnici jen jednu - můj názor - líný svařeč. smile

Na tom výkresu "schody ke trafu" je výška jednoho schodu 180mm! Konstruktér ví proč!

Editoval bourač (19-12-2015 22:07:25)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#18 19-12-2015 22:39:59

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: jaký nosník- schody

Před 15 lety jsem si dělal se sousedem doma schodiště s výškou schodu 18,5 cm.

Dneska to vidim na max. výšku, rodiče s ní mají už problem a věk nezastavíš ....  smile


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#19 20-12-2015 07:52:52

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: jaký nosník- schody

bourač napsal(a):

Rellik napsal(a):

počítám s 8 schodišťovými stupňi.

Takže výška jednoho schodu 200 : 9 = 22,2cm? To je docela dost, nahoru to nevadí ale při chůzi dolů je to namahavé. A schodnici jen jednu - můj názor - líný svařeč. smile

Na tom výkresu "schody ke trafu" je výška jednoho schodu 180mm! Konstruktér ví proč!

No ono to není přesně 2m na výšku. mělo by to vycházet 20cm. Jinak teď je tam taky jen 8 schodků. Je tam dřevěné schodiště, na které se bojím trochu stoupnout... Nevím zda je u jedné schodnice dobré použít slovo líný svářeč. S tím je víc práce než se dvěma. Pokud bych to dal na jednu musel bych dořešit a dovařit nějaké troůhelníky na kterých by to stálo = víc svárů. Pokud použiju dvě, tak schodky dám mezi ně a dvěma sváry přivařím... Podle mě jednodušší... smile
Ale asi tedy ještě jeden chodek přidám. Teď se po tom taky nechodí moc fajn... Zejména pokud tam třeba nesu bedničku plnou jablek nebo něčeho jiného...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#20 20-12-2015 16:42:38

Acer
Člen
Registrovaný: 08-12-2015
Příspěvky: 12

Re: jaký nosník- schody

co se týče rozměrů, inspiroval jsem se v učebnici pozemního stavitelství (V.Hálek+kol.), co jsem někde získal..
http://www.imagehosting.cz/?v=pozemnstav.jpg
třeba to někomu pomůže...

edit: UFF, neumím vložit obrázek tak, aby se mi pěkně zobrazil jako Rellikovi :-(

Editoval Acer (20-12-2015 16:45:51)

Offline

 

#21 22-12-2015 18:59:41

perlas
Člen
Místo: Jasov
Registrovaný: 29-03-2007
Příspěvky: 340

Re: jaký nosník- schody

Ahojte momentálne tiež ukončujem jedny schody. Sú síce len krátke+je tam podesta. Najväčším problémom je šírka a pravdu povediac manipulácia doma pri zostavovaní. 1M 200 U profilu totiž ma okolo 25kg. Výška stupňa je ideál do  tých 18 cm viac je už nepohodlné a doležitá je aj šírka stupňa aby sa tam noha zmestila. Pre Acer jednoduchý výpočet nájdeš: http://www.zhitov.ru/sk/lestnica/   alebo http://www.stavba-az.sk/viewtopic.php?f=19&t=1238
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/47_schody.jpg


TransPocket180,TransPocket 150/ Alf 285 HD/ KÜHTREIBER 1900 HF /Dnipro 258 DPK/Pegas 201 Mig SYN PFC /FAZOR 1000 /Kowax KWX 820/Jäckle 110l

Offline

 

#22 28-12-2015 10:27:54

samb
Člen
Registrovaný: 18-04-2014
Příspěvky: 205

Re: jaký nosník- schody

Rellik napsal(a):

No jelikož teď dělám schody do sklepa (délka 2900mm) tak jsem taky sháněl informace o použitelnosti různých materiálů. Shodou okolností teď jedny schody budeme vyrábět v práci a tak mám jejich výkres - http://www.imagehosting.cz/thumbs/schodyhjh.jpg Je to spíše pro tazatele, jelikož ten chce dělat schody o přibližné délce jako je na výkresu.

Já pro mé "krátké" shody jsem se rohodl použít nosník ze dvou jeklů 100x100x3mm a mášlapy z vinklu 30x30x3mm + tahokov. Délka mých schodů bude cca 2,9m a tak nevím zda by nakonec nestačil jen jeden nosník (jekl). Šířka schodů bude jen 50cm.
Tímto bych se přidal do tohoto vlákna a chtěl bych znát názor i ostatních. Zda by stačilo použít jen jeden nosník středem  - asi tak http://strand.cz/wp-content/uploads/201 … 114-51.jpg a nebo použít oba jako tady http://strand.cz/wp-content/uploads/201 … 02-111.jpg . Jde mi o to, že s tím jedním nosníkem ušetřím 200mm na šířce schodů. Jinak abych to ještě upřesnil, tak sklon bude z výšky 2m na délku schodů 2,9m, takže asi nějakých 30-40° a počítám s 8 schodišťovými stupňi. Pokud by někdo poradil byl bych rád... smile

Pro jeden nosník 100x100 mm mi vychází namáhání 70 MPa při zátěži 250 kg, takže by jeden jekl měl vyhovovat. Chtělo by to vypočítat i na krut, ale to už musíte sám. ;-)

Editoval samb (28-12-2015 10:30:29)


CO2
tunning baubau trafo + usměrňovač + TIG

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče