SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Jak velký pot jsi tam použil, že ti reguluje až do 50%?
Offline
Tady uvádím schema zapojení pedálu na levé straně je pedál ke svářečce ze stejné "řady" jako ta tvoje, který umožní nastavení max. proudu. To schema napravo je od mé svářečky JLT 250, kde je to trochu složitější, protože připojením pedálu musí klesnout napětí na přesně 5V ( proto jsem tam vřadil trimr). Tobě by stačilo vyzkoušet to zapojení vlevo. To zapojení pin4 a 5 je jen moje poznámka .
Offline
Tazz, obava přetížení hořáku je podle mě zbytečná. Pedál většinou funguje tak, že si na panelu nastavíš proud, který je při použití pedálu maximální možný při plném stlačení pedálu. Nevím, proč by to mělo být u tvé svářečkly jinak. Na těch schematech je pot. pro max jen pro snížení max. proudu oproti nastavenému na svářečce. Při použití pedálu se podle aplikace nastaví proud na 20-30% vyšší a potřebný proud se potom nastavuje povolením (zvednutím) pedálu. U mého pedálu, dle schema na pravé straně je možnost nastavení minimálního proudu až na 50% max.. To je dobré k tomu, že se zmenší rozsah regulace pedálem. Tím se zjemní regulace hlavně pro toho, kdo má "těžkou nohu". Ten můj pedál měl ale tahový potenciometr, který byl hodně nekvalitní a navíc obtížně zajistitelná náhrada se stejnou délkou dráhy a dalšimi rozměry. Proto jsem ho nyní předělal na pot. otočný a dal jsem tam kvalitní cermetový.
Offline
Mám pocit, že to tak u mé svářečky nefunguje. Mám pocit, že když jsem měl zapojený pedál, tak potík na svářečce nereagoval. Ale ruku do ohně za to nedám.
Vyzkouším až ji zase vytáhnu.
Každopádně pokud nebude fungovat, tak to přibastlím dle tvé rady.
Offline
Co máme v práci Kemppiny, tak tam se to na předním panýlku dá přepnout.
Offline
Famater:Pravda u Fronika se taky přes hodnoty nastavené na dispeji nedostanu,přijde mi to nereálné i u jiných zdrojů že by externí zařízení mohlo pustit parametry přes hodnoty nastavené na zdroji.
Editoval Ládes (06-11-2015 19:28:38)
Offline
Nee, u našich mašin v práci se to nastavuje jak psal myslím Famater. Prostě se na panýlku nastaví určitý proud, přepne se přepínač na dálkové ovládání a jde to nastavovat buď tím dálkáčem, nebo mají chlapi i kolečko přímo na hořáku a tím to jde taky. Ale nastavený proud na displeji je max. který nelze překročít.
Offline
Až dnes jsem se dostal k testování Kühtreiber TIG 315 AC/DC P (čínská barevná krabice).
Omezit horní hranici proudu, při zapojení pedálu, tato svářečka neumí. Musel jsem k pedálu přidat další potenciometr. Zapojení jako psal Famater.
Zkoušel svářet hliník, ale vůbec se mi to nedařilo. Našel jsem doma nějaké hliníkové "L". Nepodařilo se mi na povrchu profilu vytvořit "zrcátko".Po nějaké době se mi plocha profilu zbortila.
Takže kov se roztavil, ale ne na povrchu. Neporadil by někdo co dělám špatně?
Offline
Tazz - a vrstva starých kysličníků byla před pokusem o AC svařování odstraněna jak? "Zrcátko" se vytvoří jen tehdy, když tam ty kysličníky nejsou (je jich tam co nejméně). Ale to jste jistě tady na stránkách nastudoval.
Offline
Přesně tak, je potřeba to mít čisté. A tím čisté myslím hodně čisté. Je dobré použít nerezový kartáč (ne bežný ocelový). Chce si to jeden koupit a používat ho jen a jen na čištění hliníku před svářením, aby se nekontaminoval nějakým brajglem. Také je potřeba to nemít mastné...
Offline
Tazz napsal(a):
Zkoušel svářet hliník, ale vůbec se mi to nedařilo. Našel jsem doma nějaké hliníkové "L". Nepodařilo se mi na povrchu profilu vytvořit "zrcátko".Po nějaké době se mi plocha profilu zbortila.
Takže kov se roztavil, ale ne na povrchu. Neporadil by někdo co dělám špatně?
Jaké bylo nastavení mašiny? Použil jste vůbec AC proud?
Offline
AC jsem použil, frekvenci a balanc jsem nastavil do poloviny rozsahu. Elektroda byla zlatá 3,2. Zemnící kabel byl na -. Oblouk hořel pěkně. Zkoušel jsme i zem na +, ale to se mi přehřívala elektroda (špička se zbarvila do tmavěmodra a byla hrozně lesklá).
Nejdříve jsem zkoušel bez čištění, pak jsem to vzal ocelákem (jiný nemám) pak i pilníkem.
Offline
No,když jste to takhle očistil, zkuste přidat argon a i zázrak z Třebíče musí mít kostru na plus,......ať se vede
Offline
Argon jsem měl na 6l/min. Pravdou je, že když jsem zkoušel kostru na +, tak jsem neměl očištěný povrch.
Někde jsem ale četl, že při vaření hliníku by měla být kostra na MINUS. Jinak nefunguje čištění povrchu od oxidů.
Ještě si s tím zkusím pohrát.
Offline
Hliník se sváří AC- t.j. střídavým proudem. Proto je elektroda střídavě na + a -. To kolik je na - v poměru k celkovému času se nazývá balance. atd, atd. t.j. dalších mnoho parametrů při svařování metodou TIG. Vše, vlastně skoro vše tu již bylo psáno, stačí hledat a číst a číst.
Offline
To vyzerá na zle nastavenú zváračku ...
Prvý prepínač z ľava , musí byť prepnutý hore na AC .
PS: To sfarbenie elektródy je normálne a na jej konci má byť lesklá gulička .
Editoval m.evil (20-12-2015 00:46:27)
Offline
Ještě jednou Tazzi. Při AC, když zameníš kabely, tak docílíš jen obrácení balance. Protože jsi měl nastavenu balanci tak, že jsi měl na elektrodě + po menší dobu než minus (správně), tak se to při přahození kabelů obrátilo. Proto se také hroutila elektroda. To že je na konci kulička, je v pořádku. Lépe je u modré více ubrousit špičku, aby se špička jen zakulatila. Co se týká mechanického čištění, je to důležité pro kvalitu sváru, ale dá se svařit bez mechanického čištění i eloxovaný hliník. Zabarvení alektrody do fialova není v pořádku, svědčí to o malém dofuku argonu. Elektroda přestane být chráněna dřív než vychladne.
Offline
Balanci jsem měl na polovině, takže by to mělo vařit na obě polarity stejně, ale nevaří. Pokud jsem měl elektrodu na + (jako jsem se dočetl ve článku), tak jsem zrcátko nedocílil. Po chvíli se plocha zbortila. Pokud jsem hořák dal na - tak se mi to podařilo. Proud kolem 40A. Základní nastavení svářečky jsem měl správné. Čtu tady každý článek a komentář co se dá. Jen když to pak má člověk poprvé před sebou, tak se to většinou nechová jako v článku.
Jen mě překvapilo jak málo proudu na TIG stačí. Vařil jsem i železo 5mm a nepoužil jsem ani poloviční výkon svářečky. Každopádně díky všem za rady.
Offline
Je velmi pravděpodobné, že není svářečka z výroby správně nastavena- myslím tím pot. Balance. I co se týká proudu. Měl jsem podobnou, ale jen 200A. Měla mít rozsah 10-200A. Ale při nastavení na 10A ve skutečnosti dávala 23A a při nastavení na 200A dávala jen 160A. Ostatní paramety jsem neměřil. To že se netvoří "zrcátko" může svědčit o malém EP (elektrode positiv). Ve skutečnosti to funguje i při EP jen 10%. Vypadá to, jakoby svářečka nedávala AC, ale jen jakoby puls. Mohlo by se jednat o vadu AC střídače. Zkráta se to asi ohřeje bez čistícího účinku. Když to správně funguje, tak se při začínajícím tavení Al začne povrch jakoby trhat a objevuje se lesklá tavenina.
Offline
Tazz: to co popisujete se mi také stalo se zázrakem z Třebíče - tzn. nedělalo se zrcátko, ale po chvilce se materiál zbortil. Bádal jsem a zjistil jsem závadu na kusu mezi hořákem a přídavným materiálem. Ten vadný kus mi výrobce ale odmítl vyměnit, tak jsem se musel spravit sám (i z rad ze zdejšího fóra).
Takže několi věcí, které jsem spravil:
a) jak píší výše mistři: očistit materiál železným kartáčem
b) Nastavit správný proud - na hliník cca 45-50A/mm
c) správnou balance, u mne i u zasraného hliníku max 60% (tzn. víc jde do materiálu). 40% čištění.
d) natavit a rychle přidávat drát a pedálem ubrat proud.
Jinak pokud mám ten hliník pěkně studený tak se zrcátko dělá blběji, protože hliník rychle odvádi teplo pryč. Pomůže to trochu nahřát např. propan butanovým hořákem. Jakmile se spojí 2 kusy k sobě (bez drátu to "ne"jde), tak už to pak jde snadno.
Hodně štěstí.
Offline
Ještě mě peprník navedl na jednu možnost. Protože hliník hodně vede teplo, tak při malém proudu nedochází k rychlému natavení vrchní vrstvy, ale teplo se stačí odvádět. Na začátek sváru se musí volit takový proud, aby se povrch rychle natavil. Zkuste zvýšit proud.
Offline