SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Jsem začátečník a mám KiTin 150, svářím obalovanou elektrodou a zatím mám za sebou pár metrů svárů / jestli se to tak dá nazvat/, ale docela mě to baví a tak doufám, že se časem zlepším. Mám dva dotazy: 1. když jsem svařil rám z jacklů 25x25 ( rám na dveře), zjistil jsem, že se zkroutil (přestože jsem si dal docela práci, aby všechny úhly a roviny seděly) - asi pnutím v těch svárech. Dá se tomu nějak vyhnout technikou svařování, nebo je lepší pořídit si Tiglový hořák ke svářečce a svářet pod CO? 2. dostal jsem od kamaráda na trénink balík elektrod ESAB 121, balené v orig. igelitu, ale byla to s nimi hrůza, tak jsem si koupil od Chem-weld 7000 a 7013 a je to obrovský rozdíl, tak by mě zajímalo proč - všechny jsou uskladněné v suchu a i po několika měsících je výsledek stejný. Myslíte, že by stačilo je prosušit a jak se to dělá? Předem díky za Vaše rady a zkušenosti. Jirka.
Offline
Tomu kruteniu sa da zabranit postupom zvarania, niekde na fore je odkaz na video z youtube kde to chlapik ukazuje. Teda ten spravny postup, akosi som to v rychlosti nemohol najst. K tomu TIG-ovemu horaku, nejde dohromady s CO, musite pouzit Ar, pretoze by sa to potom volalo TAG...
Offline
semancko napsal(a):
Tomu kruteniu sa da zabranit postupom zvarania, niekde na fore je odkaz na video z youtube kde to chlapik ukazuje. Teda ten spravny postup, akosi som to v rychlosti nemohol najst. K tomu TIG-ovemu horaku, nejde dohromady s CO, musite pouzit Ar, pretoze by sa to potom volalo TAG...
nevíte někdo v kterém tématu je odkaz na to video ohledně kroucení a správného postupu pro jeho kompenzaci. Také by mě to zajímalo. Občas taky nevím jak postupovat aby jsem omezil deformace
Offline
Najdem si cas a pohladam to. Do vecera to snad stihnem.
http://www.youtube.com/watch?v=weloWIzurqU&NR=1
Mozno to okomentuje niekto skusenejsi.
Editoval semancko (17-04-2009 09:47:49)
Offline
Díky za ochotu
Offline
tak nevím jestli jsem to z toho videa tak nějak pochopil...
Offline
No podla mna tam ten chlapik popisuje ktoru stranu zvarit ako prvu. Pochopil som to tak, ze je dolezite zvarat vonkajsi kut ako prvy, potom zvarat smerom od vnutorneho kuta k vonkajsiemu a nakoniec vnutorny kut. Ak by sme to zvarali opacne, vplyvom vneseneho tepla by doslo k priblizeniu profilov na vnutornej strane, teda uhol by bol mensi ako 90 stupnov.
On vlastne vyuziva deformacie materialu na jednej strane, na kompenzaciu deformacii vzniknutych na strane druhej. Ukazuje tam na stopy po teple vnesenom zvaranim.
Offline
Když se celá konstrukce prvně poboduje, tak jsou výsledné deformace daleko menší, jekl při sváření prvně naboduji v rozích, pak svařuji protilehlé strany. Můžete si vyzkoušet udělat delší svár bez nabodování a potom podobný materiál svařit s nabodováním. Také není špatné při delších svárech svářet "na přeskáčku" udělat kousek sváru, vynechat stejný kus, pokračovat a pak zavařit "ve druhém kole" Nejsem profesionál, taky se jen učím od zkušenějších.
Offline
Nejsem taky profesionál, jsem kousek vedle, ale vím, že kolegové technologové svářeči hodně používali pro podobné rámy pevné upnutí na kovové stoly nebo speciální přípravky a taky vcelku věděli dopředu, jakse asi co zkroutí a proti tomu zkroucení to předepnuli. Stehování používali méně, ale to hodně kvůli času, bylo třeba ty díly upnout, co nejrychleji svařit a potom vyhodit hotový kus, aby se mohl hned vařit další. Na doma bych to viděl na upnutí nějakými masivnějšími truhlářskými svorkami nebo podobným na nějakou desku nějakého pevnějšího starého stolu atd v kombinaci s tím postehováním a předepnutím před konečným svařováním.
Offline
občas se mi stane že vařím rám mám to upnuté ke stolu na svorky povařím to povolím svorky a ejhle ono se to hlo. Má to neuvěřitelnou sílu. při vaření regálu do garáže z jeklů 20x20x2 a 20x40x3 se jekly kroutily jak háďata:-)
Editoval prezident (19-04-2009 22:10:02)
Offline
Díky všem, budu zkoušet. Jirka.
Offline
Doporučuji si stáhnou šikovné video - Rovnání plamenem.
http://www.welding24.cz/Informace.html
Na tom videu není řešení předepnutí či postupu.
Je potřeba si uvědomit jaké obrovské síly vlivem teploty při svařování na materiál působí.
Je lepší dodržovat předepnutí a svařovací postup přizpůsobit aby docházelo k co nejmenším deformacím.
Offline
Kdysi jsem absolvoval kurz na rovnání plamenem, pak jsem tuto technologii sám školil. Princip rovnání plamenem je poměrně jednoduchý a deformace při svařování to vlastně potvrzuje. V místě, kde teplota stěny jakéhokoliv profilu místně překročí cca 700 st. C dojde při ohřevu k "zahuštění" materiálu. Při vychladnutí pak v takovém místě vznikne silné tahové napětí, které způsobí při svařování nechtěnou, při rovnání chtěnou deformaci. Samozřejmě je lepší deformacím předcházet masivním zajištěním svařovaných dílů před svařováním a to i přivařením provizorních vzpěr, které se po úplném vychladnutí odstraní. Druhou možností je předepnutí svařovaných míst tak, aby po svaření byly rozměry správné. Vše uvedené je jen otázkou zkušeností a zkoušení.
Offline
Díly nahřáté plamenem zase podléhají rychleji korozi. Správně by se mělo po svařování, rovnání a další takové úpravě sundat z dílu veškerá rez a hlavně okuje až na holý kov, aby povrchová úprava byla přímo na tom kovu. U domácích výrobků je to ale prakticky neproveditelné a tak se pod barvou nechávají okuje. A právě při nahřátí plamenem na těch 700 st C vzniká další vrstva okují, která ale už na kovu moc dobře nedrží a tak limituje případnou další povrchovou úpravu. Svoje taky udělá změněná struktura oceli po vyžíhání. Pokud se jedná o domácí výrobek, který má být dlouhodobě ve vlhku, třeba venku na zahradě, takové rovnání plamenem potom může jeho životnost dost snížit, zvláště u nějakých tenkostěnných jaklů. Takže raději takovou konstrukci svařovat tak, aby rovnání plamenem se nemuselo provádět.
Offline