SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 30-09-2015 10:16:35

ac.metelka
Člen
Registrovaný: 30-09-2015
Příspěvky: 4

Deformace plochého profilu s patkami

Zdravím,

prosím o radu ohledně postupu sváření patek k ploché oceli, aby nedocházelo k deformaci. Jsem svářeč amatér, ale něco už jsem za léta posvařoval.
Většinou jsem ale nepotřeboval řešit deformace. Včera jsem se napálil. Svařoval jsem L patky 80x60x6 mm k ploché oceli 8x100 mm z boku, patky vyčnívají 30 mm z plochého profilu, viz. obrázek.
Celé se mi to samozřejmě zkroutilo. Že je to prohnuté na plocho, to není problém, to lze vyrovnat snadno. Ale prohnutí do oblouku na výšku plocháče je horší, pak jsem to dost problematicky pomocí stužidel upevňoval a přivařoval patky k nosné konstrukci (I 160 traverza). Prohnutí na té délce 3,9m bylo cca 5 cm.
Svařil jsem zatím jeden kus ze tří, 8 patek na délce 3,9m, ještě mám dva kusy 2,6m po šesti patkách. Poradil by mi prosím někdo, jak svařovat, aby co nejméně docházelo k deformaci do oblouku? Naznačil jsem čísla koutových svarů na obrázek. Vařil jsem postupem 1, 3, 2, 4, což je, jak už teď vím, evidentně úplně špatně.
Selským rozumem jsem měl asi začít svárem 2 a krátkými úseky na "spodních" koncích 1 a 3, poté svařit z druhé strany kout 4 a pak teprve dovařit úseky 1 a 3. Ale možná to bude taky blbě.

Používám rutilky ER 113 3,2mm.

Předem moc díky za rady,
Metla

http://www.humanita.n.cz/tmp/deformace_plochace1.jpg

Offline

 

#2 30-09-2015 10:51:34

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: Deformace plochého profilu s patkami

Pokud je z technologického hlediska nutný svár č. 4 tak bych patky upevnil na masivní nosník (třeba I 20), plocháč nastehoval na všechny patky, nejdříve zavařil sváry č.4 a pak postupně, zase od středu ke krajům povařil sváry 1, a 2 od kraje ke středu plocháče a naposledy sváry č. 2.  Pokud není svár č. 4 nezbytný tak bych to svařil zcela jinak - napřed masivně nastehovat patky na I 16 a pak totéž plocháč k patkám a pak posvařovat.
Případné malé deformace se nachají dorovnat teplem běžným postupem.
V krajním případě se dají naproti patkám na druhém okraji plocháče udělat doplňkové sváry, které prohnou plocháč zpět, po vychladnutí je odbrousit. Poněkud se ale změní délka plocháče.

Offline

 

#3 30-09-2015 11:44:42

ac.metelka
Člen
Registrovaný: 30-09-2015
Příspěvky: 4

Re: Deformace plochého profilu s patkami

Díky moc za tip s tou traverzou. To mě nenapadlo. Zkušenost je zkušenost. Pouze mě napadlo vařit to rovnou na té nosné I 16 (bude to držák skla zábradlí pavlače), ale to bych musel vařit ty sváry svisle a to mi zase tak moc dobře nejde. smile Mám I 14, bude muset stačit. Položím si to celé na stůl, svorkami přitáhnu patky k traverze, nastehuju, tak jak píšete. Případně pak, jestli se mi to po svaření a uvolnění z té traverzy stejně uprostřed zdvihne, tak zkusím ty sváry na protilehlé hraně. To dorovnání teplem běžným způsobem, můžete to prosím případně ještě přiblížit?

Díky,
Metelka

Offline

 

#4 30-09-2015 12:26:21

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: Deformace plochého profilu s patkami

Napište si v rubrice HLEDAT (nahoře na řádku) třeba    rovnání teplem   a můžete ledacos nastudovat.
Např.
http://www.welding24.eu/web/soubory-ke- … amenem.wmv

Offline

 

#5 30-09-2015 12:49:54

ac.metelka
Člen
Registrovaný: 30-09-2015
Příspěvky: 4

Re: Deformace plochého profilu s patkami

Díky za nakopnutí. smile

Metla

Offline

 

#6 06-10-2015 10:37:16

ac.metelka
Člen
Registrovaný: 30-09-2015
Příspěvky: 4

Re: Deformace plochého profilu s patkami

Ještě jednou díky za ten tip. Pomocná traverza byl velmi dobrý nápad. Navíc mě při svařování napadlo, že plocháč po nastehování patek předepnu do oblouku na druhou stranu. Po navaření patek se pěkně srovnal zpět do přímky. smile

Metla

Offline

 

#7 06-10-2015 16:05:24

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: Deformace plochého profilu s patkami

Je dobře, že se práce povedla. A k tomu má tahle poradna sloužit.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče