SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Dobrý den,
v dnešní době svářecí trafa či rotační svářečky postupně nahrazují levné a malé invertory-jsou fakt super, ale dokáží se srovnat se starými svářečkami?
Nedávno jsem si sám jeden koupil-Kühtreiber 150 TIG LA,musím konstatovat, že je to velmi vydařený stroj,ale narazil jsem na problém:MŮŽU HO ZAPNOUT PŘES PRODLUŽOVAČKU tak, aby se nezničil? Zatímco u starých svářeček to bylo vesměs jedno, tak u invertorů se výrazně nedoporučuje zapínat je na dlouhé prodlužovací kabely, takže jak tento problém vyřešit? Potřeboval bych si zajisti přívod proudu ke svářečce asi na 5-10 m a moc by mi pomohly Vaše zkušenosti- za všechny příspěvky velmi děkuji
Offline
Použijte prodlužovák 3x2,5 a nemusíte mít žádné obavy.
Problémy byly u délky 50 nebo 100m.
Offline
Přesně tak, prodlužovák 3x2,5 mám 30m a není znát rozdil. Jen je ho potřeba vymotat, tzn. nenechavat ho na spulce a svářet.
Offline
pokial nebehas na montaze tak okolo domu by ti mal stacit aj 10m ale 2,5ka,inac neni od veci mat redukciu na 400 V/230V,predlzovacku na 400V maju v kazdom rodinnom dome kde sa daco majstruje a zily maju jadro od 2,5ky hore...
Offline
No myslím, že tomu invertoru je to celkem jedno. My zrovna včera byli s jedním na montáži na dvou prodlužkách o celkové délce cca 40m a vůbec nic nebylo znát...
Offline
Jak psali kolegové výše, prodlužka o správném průřezu žil min. 2,5mm, ale na delší vzdálenosti klidně 4mm nevadí. Pokud to budete chtít ,,krmit" elektrocentrálou, pozorně prostudujte návod, některé invertory se na etc nesmí připojovat.
Offline
Velmi všem děkuji za cenné zkušenosti a rady.
Již jsem uvažoval o redukci z 380V na 220V, ale nevím jak to zapojit-nulák je jasný, nicméně ty tři fáze mi dělají starosti-kterou vybrat? nechci si hned svůj stroj odepsat, ale zároveň zásuvky jsou daleko. Asi nejdříve zkusím sehnat ten kabel 3 x 2,5 mm2, tak snad to nebude tak drahé. Jinak Omicron tu redukci vyrábí, jenže za tolik peněz, že si to asi každý radši udělá sám.
Kdybyste někdo měli zkušenosti s touto redukcí, tak mi prosím o tom napište.
Díky
Offline
já mám 40m prodlužovačku a stroj to také přežívá bez úhony, nabíhá bez problému. Nevím jestli se mi to jen zdá, ale mám pocit že občas na prodlužováku má trochu výkyvy při vaření
Offline
Já to vidím jako otázku nevhodného elektrického zapojení invertoru.
Pokud je invertor na dlouhé prodlužovačce, řekněme na kabelech 2,5 mm délky těch 50 - 100 metrů, tak na takových kabelech je při větším odběru napěťová ztráta až pár desítek voltů.
Invertor tak nepracuje při nominálním síťovém napětí 230 voltů, ale pracuje při podpětí 200 nebo 180 nebo 160 voltů nebo možná ještě níž.
A teď záleží, jak se s tím ta elektronika invertoru vyrovná.
Může se vyrovnat například tím, že invertor dává sice nadstavený svařovací proud, ale dává ho při nižším napětí. Elektroda se sice zapálí, ale hned po zapálení, se začátkem odběru vyššího proudu klesne svařovací napětí a invertor svařuje hůř.
Ale taky může se vyrovnat například tím, že invertor má tak nadstavený převod hlavního trafa a zpětnou regulaci, že i při tom podpětí dává pořád stejné svařovací napětí i proud. To se ale potom promítne v tom, že aby dával do svařování stejnou energii, musí při podpětí - menším vstupním napětí odebírat ze sítě vyšší proud. Výkonové spínače invertoru odebírají více proudu a tím se automaticky víc zahřívají. Chcípnout potom může takový invertor, jehož výkonové součástky nejsou dimenzovány na zvýšený proudový odběr a na zvýšené zahřívání při provozu na snížené napětí, třebas těch 160 voltů.
Nevhodné elektrické zapojení uvádím proto, že invertor je tím zapojením buďto optimalizován na nominální síťové napětí, 230 +- třeba 20 voltů. Potom na krátkém kabelu na 230 voltech svařuje optimálně a úsporně, ale na dlouhém kabelu je to špatné. Nebo je invertor upraven tak, že ještě stále může uspokojivě svařovat třeba při síťovém napětí 160 voltů na dlouhém kabelu. Potom ale na krátkém kabelu při nominálním napětí 230 voltů nesvařuje tak úsporně nebo tak dobře jako předchozí.
Nezatracoval bych tedy ani jeden z obou invertorů.
Offline
ked pojdes kupovat kabel tak chod do predajne kde maju elektrotechnicky material,tam ti poradia aky typ kablu (gumeny) a tu redukciu ked ich poprosis a nebude tam cakat dalsich 10 zakaznikov ti tiez spravia cena by mala byt do 15 eur...osobne keby mam prevadzkovat invertor na vzdialenost cez 30/50 metrov tak by som siel urcite do kabla co 4mm2 ale take daco sa riesi len pri montazach v domacich podmienkach bude taky predlzovak len drahym krmenim pre mysi zavesenym vecsinu svojej zivotnosti na stene
Offline
Radim napsal(a):
Já to vidím jako otázku nevhodného elektrického zapojení invertoru.
Pokud je invertor na dlouhé prodlužovačce, řekněme na kabelech 2,5 mm délky těch 50 - 100 metrů, tak na takových kabelech je při větším odběru napěťová ztráta až pár desítek voltů.
Invertor tak nepracuje při nominálním síťovém napětí 230 voltů, ale pracuje při podpětí 200 nebo 180 nebo 160 voltů nebo možná ještě níž...
Já bych to tak dramaticky neviděl, na kabelu 2,5mm délky 100m bude při 16A úbytek napětí 23V, tj. reálné napětí na invertoru 207V. A těch 16A, to je už skoro na plný výkon. Trochu slušnější elektronika by se s tím měla bez problému vyrovnat.
Editoval Zdenek11 (15-08-2015 13:32:20)
Offline
Osobne mam zkusenost s invertorem omicron 1500 pfc na delce 3ks prodluzovacek prurez 2,5 na vzdalenost cca 140 metru a v pohode oblouk stabilni a svareni bez problemu. Taktez invertor lorch na vzdalenost cca 170 metru s nekolika prodluzovackama dokonce i s jednou bau bau tkanickou bez problemu.
Offline
Podstatně horší situace než na prodlužce může nastat u chybně nadimenzované elektrocentrály, při jejím špatně zvoleném výkonu nebo charakteru regulace to už elektronika nemusí stačit dotahovat.
Editoval Zdenek11 (15-08-2015 12:55:45)
Offline
Dobre naprojektovaný invertor si vie pokles napätia na predlžovačke vykompenzovať. Jednoducho pri nižšom napätí odoberá viac prúdu, takže príkon je konštantný. Otázka je do akého poklesu je schopný fungovať bez zmeny výkonu na výstupe. Na druhej strane pri väčšom odpore kábla vzniká takpovediac začarovaný kruh, keď pokles U na kábli si vypytá viac prúdu a to vyvolá ďalší pokles. Čo sa týka použitia elektrocentrály je problém v tom, že sa na účely zvárania nedá použiť EC ktorá nemá dostatočný prebytok výkonu. Súvisí to s tým, že ak práve nezvárame, vybudenie alternátora je na minime a po zapálení oblúka je potreba vybudiť alternátor takmer na maximum a to skokovo. Už som uvažoval že vyrobím elektronické zariadenie, ktoré by sledovalo odber prúdu zo zásuvky s pripojeným invertorom a ovládalo by odpájanie zariadenia v druhej zásuvke. V tej by bol zapojený spotrebič, napr. ohrievač cca 2 kW, čím by sa udržiavalo budenie EC a pri zapálení oblúka by sa ohrievač vypínal. Bolo by to samozrejme riešenie na občasné používanie takpovediac pre domáce použitie. Ak si nájdem čas a to vyskúšam, dám samozrejme vedieť.
Offline
V zásadě to tu už bylo mockrát probráno.Není to nic jiného než ohmuv zákon v praxi a dimenzování svářecích zdrojů.V tohle kontextu je duležitý odebíraný výkon tj. průměr použité elektrody to co stačí na 2,5 elektrodu už nestačí 3,2 elektrodě. Natož pak u 4 mm elektrody (i když tou jsem už taky delší dobu nesvářel) ale na montážích konstrukcí se 3,2 hodí protože to s ní hned jinak odsejpá.Použití správně dimenzovaného prodlužováku je pak alfou a omegou kvalitně odvedené práce.
Offline
Ono to s těmi invertory nebude tak jednoduché. Že při odběru 16 Ampér je ztráta napětí na 100 metrech prodlužky 2.5 mm jen 23 voltů, to bude platit jen pro invertor s kvalitním PFC.
U nekvalitního PFC nebo dokonce inventoru bez PFC budou ty napěťové ztráty podstatně větší. Plus navíc budou ještě energetické ztráty působením jalového proudu.
Navíc obvod jištěný pojistkou 16Ampér, a to ještě obvykle zpožděnou s charakteristikou C , umožňuje po nezanedbatelnou dobu ten proud 16Ampér docela dost překročit. A napěťové ztráty budou o to větší. Některé invertory s tím větším odběrem mohou při vyšších svařovacích proudech počítat.
Co se týká použití slabší elektrocentrály a použití kompenzační elektroniky řízené zátěže, taky už jsem o tom teoreticky uvažoval. prakticky ne, protože centrálu nepoužívám. Optimálně by řídit mikroprocesorem, aby se dosáhlo co nejrychlejší reakce v řádu několika period 50 Hz, kromě reakce na havarijní přepětí, tam by to chtělo podstatně rychleji.
Co se týká elektrod 3,2, hodí se i doma, protože svarový kov z těchto elektrod bývá podstatně levnější než z elektrod 2.5 nebo dvojek, o elektrodách 1.6 ani nemluvě.
Kromě toho pokud někdo svařuje ještě trafem, u klasického svařovacího trafa s magnetickým bočníkem je při vyšším nadstaveném proudu vyšší svařovací napětí a s elektrodou se tak mnohem líp pracuje.
Offline
Kühtreiber 150 TIG LA napsal(a):
Velmi všem děkuji za cenné zkušenosti a rady.
Již jsem uvažoval o redukci z 380V na 220V, ale nevím jak to zapojit-nulák je jasný, nicméně ty tři fáze mi dělají starosti-kterou vybrat? nechci si hned svůj stroj odepsat, ale zároveň zásuvky jsou daleko. Asi nejdříve zkusím sehnat ten kabel 3 x 2,5 mm2, tak snad to nebude tak drahé. Jinak Omicron tu redukci vyrábí, jenže za tolik peněz, že si to asi každý radši udělá sám.
Kdybyste někdo měli zkušenosti s touto redukcí, tak mi prosím o tom napište.
Díky
POkud budeš dělat redukci z 400V na 230V, tak je jedno kterou fázi proti nuláku vezmeš...
Např http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … tn-c-s.jpg
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?a … 2333;image
Offline
Rellik napsal(a):
POkud budeš dělat redukci z 400V na 230V, tak je jedno kterou fázi proti nuláku vezmeš...
Přesně tak to mám udělaný, prodlužky na 230V už sebou ani nevozím. Mám Samec 3f 32A půl metru kabelu + zásuvka na 230. Nejsou žádný problémy s jističi zákazníka a s 2,5elektrodou vařím na 150m. Taky tím křápem
Kitin 150tigla.
Offline
bourač napsal(a):
Přesně tak to mám udělaný, prodlužky na 230V už sebou ani nevozím. Mám Samec 3f 32A půl metru kabelu + zásuvka na 230. Nejsou žádný problémy s jističi zákazníka a s 2,5elektrodou vařím na 150m. Taky tím křápem
Kitin 150tigla.
Doporučuji ale udělat před 16A zásuku ještě 16A jistič (pokud tam už teda není nainstalován). Jinak je to celé jištěno 32A a v případě nějakého úrazu el. proudem máte problém
Editoval Voitano (15-08-2015 19:24:51)
Offline
Kühtreiber 150 TIG LA napsal(a):
Velmi všem děkuji za cenné zkušenosti a rady.
Již jsem uvažoval o redukci z 380V na 220V, ale nevím jak to zapojit-nulák je jasný, nicméně ty tři fáze mi dělají starosti-kterou vybrat? nechci si hned svůj stroj odepsat, ale zároveň zásuvky jsou daleko. Asi nejdříve zkusím sehnat ten kabel 3 x 2,5 mm2, tak snad to nebude tak drahé. Jinak Omicron tu redukci vyrábí, jenže za tolik peněz, že si to asi každý radši udělá sám.
Kdybyste někdo měli zkušenosti s touto redukcí, tak mi prosím o tom napište.
Díky
No to novina , že OMICRON takovy prodlzovak ze by mela nabidce ... Pošli link kde se ten prodlzovak nachadzi ...
Offline
No Kuhtreiber 150 TIG LA mal na mysli : http://www.omc.cz/adap-25
Offline
...ja všetkým radím pri kúpe invertora, aby si kúpili taký, ktorý má vyslovene uvedené, že je schopný pracovať pri vstupnom napätí od - do (samozrejme nie -5% až +5%) alebo, že je vhodný ku generátoru...
Offline
PFC a je to jen nesmí človek nechat prodlužku na klubku to dělá opravdu věci ... s kabelem.
Offline
Ale vždyť to je furt dokola, mě v základním kurzu před 20 lety učili, že kábl od svářečky se musí naplno rozvinout, jak ten přívodní tak ten k držáku nebo kleštím. Když to platilo pro takový mašiny jako byly WTU 315, tak pro invertor to platí 2x. Kdo nevěří ať zkusí
Offline
WTU sranda ale Kemppik Minarc Evo po 2x 3,15 doslova roztekl celý klubko kabelu ...
Offline
Stránky: 1 2