SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Já se vrátím k tomu změřenýmu napětí. Napětí na vystupu neni vyhlazené a tak při měření měřákem měříte nějakou hodnotu, která neodpovída ani střední, ani efektivní (obě jsou u střídavého napětí) a už vůbec né stejnosměrnou maximální hodnotu. V letáku je nejspíš uvedena maximální stejnosměrná hodnota. Pokud chcete změřit maximální napětí, tak měřte na kontenzátoru. Například si udělejte přípravek
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 784#p84784
V uvedeném příspěvku jsou též mnou naměřená napětí na podobné svářečce.
Offline
Dík za všechny rady, dnes jsem zkusil držet oblouk na nejnižším rozsahu 25 A na 230V . Po pár pokusech to na zkušební travere šlo ,dokonce jsem položil housenku drátem 0,8 mm asi 8 cm dlouhou a pak ji lehce urazil kladivem. Oblouk se tedy někdy udrží. Ovšem mnohem častěji mi vyběhnul drát tak 10 - 20 cm a oblouk zhasnul . Není divu, tak malé napětí se lehce ztratí na přechodových odporech na zemáku a pod. Na vyšších rozsazích proudu podavač dost cukal, cítil jsem rázy v boudenu a to jsem se snažil ho mít napnutý do přímky a vařil jsem prsk mezera prsk zažeh. Regulátorem rychlosti sjem točil všelijak , ale nedařilo se . Zkušený svářeč mi to otestoval a nedařilo se ta řekl mi ať vyměním průvlak. Zítra pokračování a pokud to nevyladím tak návrat do obchodu.
Co se týče střední a efektivní hodnoty a špičkové usměrněného proudu, předpokládám u stroje nějaké vyhlazení , snad i tlumivkou a tak si říkám, že měření stejnosměrného napětí není příliš chybou zatíženo. Osciloskop nemám a zítra můžu elektrolytem zkusit změřit max hodnotu, ovšem asi nebude směrodatná. V prospektu je uvedena jistě hodnota efektivní a nikoliv špičková. Efektivní proto, že svářečka je stroj tepelný a není určena ke galvanizaci a max hodnota trvá po velmi omezenou dobu a běžná měřidla ji ignorují .
Offline
Tak už jsem se to dozvěděl a to v návodu na jiný stroj, tedy vytknul bych německé kvalitě v čínské rubašce špatný návod.
Věc se řeší zde :
http://www.alfain.eu/static/_dokumenty/ … vod-CZ.pdf
A to na straně 13 . Nemusí to platit obecně pro všechny stroje , zejména vzorec pro tvrdost trafa, ale na hrubý náhled to je.
Tedy : Pokles napětí je uvažován při zatížení 4,8 V na 100 A a bylo li by u Einhallu trafo steně tvrdé pak by pokles na rozsahu 25 A činil 4,8x25/100 = 1,2 V Pokusím se to změřit pokud seženu při svařování odčítače měřidla.
Potřebné napětí na oblouku je dáno empirickým vztahem U2 = 14+0,05I2 = 14+0,05x25= 15,25 V a dojde li k poklesu při hoření ze změřené hodnoty 18,5V napětí naprázdno o 1,2V při zatížení svařováním , bude při svařování hodnota 17,3 V na oblouku , což je větší cifra než potřebná hodnota 15,25 V
A to také odpovídá skutečnosti , že jsem svařovací housenku položit dokázal.
Nastupuje zde ještě otázky rezervy při při nepřesném vedení elektrody svářečem , ale tou se dnes zabývat nebudu.
Možnou další variantou je měkčí transformátor a tedy horší parametry ale to nemám ještě podloženo a pokusím se zjistit skutečnost.
Stroj tedy funkční je a nyní je na řadě hodnocení posuvu drátu .
Offline
Jo jo z hovna bič neupleteš!Upleteš-li nezapráskáš!A zapráskáš-li tak jen sám sebe!!!
Zase další diskuze o ničem!
Offline
Pro cernokava - Při svařování MIG/MAG se používá plochá charakteristika zdroje. To znamená, že podstatným svařovacím parametrem je napětí na oblouku při správné velikosti výletu drátu. A množstvím podávaného drátu se vlastně určí svařovací proud. To tady všichni dokolečka v různém podání stále opakují. Vy stále diskutujete o pro svařování zcela nepodstatných údajích. Ať vás někdo naučí svařovat příslušnou metodou a zjistíte sám, že se zabýváte zbytečnostmi.
Svařovací zdroj je buď provozuschopný, nebo vadný.
Honza007 to definoval správně - "Zase další diskuse o ničem".
Offline
Ale vždyť jsem mu už psal, že tyhle hobby mašinky tvrdé trafo nemají (vlastní zkušenost), proto je napětí bez zatížení svářečky třeba i dvojnásobné. Mě to připadá, že o svařování MIG/MAG technologií nic neví, ale teď tady naskládá spousty vzorečků, které mu jsou v praxi v podstatě na nic. Ať zapne svářečku a svařuje. Časem se naučí svářečku trošku nastavit, i když u toho modrého zla nevím.
Offline
Tak skutečně jsem na rozsahu 25 A naměřil napětí naprázdno 18,5 V a po připojení elektrolytického kondenzátoru 4700 mikroF /50V napětí 29 V . Napětí je tedy opravdu nevyhlazené. Podavač změnil po připojení kondenzátoru hluk a zryhlil.
Při svařování se mi objevilo zhasínání oblouku během sváření , vypínač hořáku pevně stisknutý a drát jel , ale oblouk zhasnul a už se nezapálil.... Vše na novém plechu .
Další typ opakované závady byl , že drát se zcela zastavil při utaženém podavači a musel jsem ho povytáhnout kombinačkami a pak zase šel.
Občas na drátu pulzace
Offline
Vy jste fakt blázen.
Offline
Neřešte napětí a svařujte.Tzn.přiložte hořák k očištěnému materiálu,stiskněte tlačítko tak aby drát jel a pohybujte hořákem podle potřeby vpřed.Pokud si na youtube zadáte mag welding vyskočí vám spousta videí ze kterých princip pochopí i naprostý trotl(je to ta nejlevnější varianta).
Editoval Ládes (02-07-2015 06:20:08)
Offline
Nechápem prečo sa čuduješ že utrápená lacná slabá zvátačka nezvára ako kvalitná profesionálna.Akože čo si čakal krémeše?
Offline
a má ta svářečka kolečka?
Offline
On tady neustále řeší, proč mu svářečka, jedno z největších sraček na trhu nechce svařovat na nejnižší nastavení.
Jenže tady se to řešilo už mnohokráte, že tyhle svářečky na první dva sv. stupně nesvařují. Já mám svářečku taky malou hobby, i když proti Einhelům někde jinde a taky mi na první dva stupně nejede. No, na druhý se ještě dá, ale to je fakt spíše lepení než svařování. Jede mi až od 3-6 sv. stupeň.
Offline
Nakupuji součástky na napájení podavače s obvodem NE555
a koukám kde koupit kondenzátor: elektrolytický; 33000uF; 63V, ±20%;
http://www.tme.eu/cz/details/gt1j339m51 … st/samwha/
Offline
Výborně, kupte ten nejlevnější kondík, ale pak se nedivte, že to nepojede podle vašich představ, nebo že se po deseti svárech ten kondík rozletí - už jen to, že prodejce k němu nemá datasheet, svědčí o jeho kvalitě... Moc jsem se tim nezabýval, ale nemohl jsem najít žádný vybíjecí proud. nezapomeňte, že se ve stroji tvoří horko, a jakejkoliv kond bude vysychat - o to větší důvod, dát tam něco kvalitního. Už jsem tu o tom psal, použijte opravdu kvalitní kondík, já mám zkušenosti s kondezátorem RIFA - v tomhle kondíku je nějaký olej a výrobce tvrdí, že nevyschne 10 let -> jestli tomu věřit nevim, ale nějaká tekutina v něm opravdu je.
Jednotka s NE555 bude stačit (pokud se to nepodělá), a nezapomeňte na vybíjecí odpor.
Offline
Stejne všichni tu píšeme že tyhle stroje stojí za prd a že le lepší koupit starou poctivou svářečku dělanou za socika a přesto někteří opakují ty samé chyby a diví se že to nefunguje a proč a co a jak.A je to marný je to marný je to marný.
Offline
Honza007: To máte opravdu marný. V TV taky neustále opakují, ať staří lidé neotvírají cizím lidem, že je mohou okrást a stejně jim otevírají pořád dokola. To je potom těžké. Tady na foru se o modrých Einhel svářečkách zatím píše jen to nejhorší, ale najdou se lidé, kteří to kupují, protože si myslí, že za 6000,- kč koupí pořádnou mašinu.
Offline
Ono to zas tak jednoznačné není. Na Heurece je na ni kolem 30 recenzí a pouze jediná z nich je záporná, ostatní ji doporučují. Těžko říct, že se všichni pletou. I já jsem si často vybíral zboží (nemyslím teď svářečku) podle recenzí a zatím všechno OK.
Offline
Bez urážky ale pokud budu chtít relevantní recenze tak už budu spíš věřit víceméně odbornému foru než stránky kde píšou recenze ti kteří nic leošího nezkusili.Krom toho se dají už koupit " slušné " svářečky za rozummné peníze.
Offline
Samozřejmě, že na odborných fórech jsou informace vždycky serióznější, třeba na nějakém "hifi fóru" se dozvíte, že reprobedny pod 15000 jsou vhodné snad tak jen k PC. Takovou svářečku, o jaké je tady řeč, si nekoupí zámečník do dílny na výdělek, ale třeba kutil, který si jednou za dva roky vyvaří prahy nebo blatníky, ale chce ji mít pořád doma při ruce "kdyby něco". Pro tuto cílovou skupinu jsou i recenze z Heureky myslím postačující.
Editoval Zdenek11 (03-07-2015 12:46:06)
Offline
A pak to dopadá tak jak to dopadá:viz tohle vlákno.
I když máš zas v ledasčem pravdu hromada lidí se nenamáhá zjistit žádné informace a pak se tu strašně diví.
Editoval Honza007 (03-07-2015 13:45:47)
Offline
Mně trochu vadí jedna věc: to, že si dotyčný něco koupí a pak zjišťuje, že to není přesně ono, co chtěl, se stává dost často, nejenom u svářeček. Ale tady se už stává skoro pravidlem, že se dočká odpovědi typu "když jste si koupil největší sračku na trhu, co otravujete na odborném fóru?" Jde to snad říct slušněji, prostě mu vysvětlit, že má jen to, kolik za to zaplatil. Nebo vůbec nereagovat.
Offline
Ale zas by nebylo 9 let o čem tlachat. Tolik let už tu visí články na svarinfu "kupujeme levné céóčko",kde je na vše už odpovězeno.
Offline
Kondík jsem měl objednaný už v době kdy jsem příspěvek psal a tak ho snad dám vedle mašiny do děrované krabičky až ta šlupka přijde ať to nezaneřádí vnitřek. Možná dám i nějaký menší přes sériový odpor za tlumivku.
Jinak myslím že u tohodle kondenzátoru je udávána životnost 2000 hodin, ale jsou i kond se životností 20 000 hodin, ovšem neskutečně drahé.
Jen mám obavy po prostudování fóra zda to vůbec bude fungovat a nebude elektroda lepit k průvlaku a nebo materiálu. Asi zkusím připojit kond, přes kantalový drát a pod. čím by se nevybíjel zcela a odlehčil by se mu i proud.
A taky mi přišlo TIG 30 , ovšem bez hořáku, kdyby někdo věděl jaký hořák se k němu dá dát z těch nyní prodávaných uvítám radu. Nesvařuji traverzy, ale jen běžné tenké věci od auta do tak 6 mm síly . Ten původní hořák z Kovoplastu Nitra ZHT 315 asi už neseženu, nikde na netu jsem na něj nenarazil ani na kabely k TIG30 . Uvítal bych i poznatek jak byl konstruován hořák pro HF. Myslím, že jsem četl že zapaluje VN impulzem - zda šel impulz po svařovacím vodiči se svařovacím proudem a nebo byl veden nějakým VN kabelem až k hořáku a teprve tam připojen na elektrodu . S TIG30 nemám žádnou zkušenost. (vše k UTA200.1)
Offline
Udávaná životnost kondíku je ti na houby, protože ho nebudeš provozovat za stejných podmínek, za jakých byla ta životnost stanovena.
Už tady o tom bylo dost napsáno, jak reaguje elektrolytický kondík v takovém zapojení.
Offline
No, to je od Vás hustý, nějak se v tom Vašem vláknu strácím, co to prodat a koupit si nějakou multifunkční svářečku? Nemusel by jste nic řešit, a chtělo by to určo hupsnout do nejbližší svářečské školy na zaškolení, tam Vám vše vysvětlí a předvedou a doporučí redukce na jakýkoli hořák.A navíc nevíme jestli jste sběratel bedýnek a povídání k nim nebo s tím opravdu chcete svářet.....
Offline