SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
v práci máme tuhle mašinu pro svařování bateriových packů z článků 18650:
Orion Pulse 250
https://www.youtube.com/watch?v=tqhJyy2hUdw
používáme na to měděné plechy tloušťky 0.2 - 0.4mm občas i poniklované (ale s tím jsou trochu problémy).
Co jsem pochopil, tak je to svařování metodou TIG pod argonem, pouze je tam krátký pulz.
Zajímalo by mě, jestli je možné pro takovéhle sváření použít i "normální" invertor na TIG, např. tento?:
http://www.chobola.cz/svareci-stroje/mm … -acdc-e101
Možnost nastavení pulzu tam uvádí, ale nevím jestli je to tak jednoduché....
Offline
najkvalitnejsie to mas ked to budes letovat http://stroje.bazos.sk/inzerat/50400276 … ovacka.php povodny gulaty hrot das len upichnut na sustruhu a hotovo,ziadne zvaranie clankov neni kvalitnejsie ako letovanie a je zo za zlomok ceny,myslim tym na nakup vybavenia,ale je dobre si to vyskusat na dakych starsich clankov,naletoval som ich takto uz desiatky akupakov hlavne nicd/nimh ale posledne roky uz idu do popredia tieto 18650 clanky (li-ion) viem ze sa to boduje to ze to ide aj tigom je pre mna novinka v kazdom pripade to vyzaduje specialny horak,musi mat oba poly + aj - cele to musi byt upevnene v stojane ktory zabezpeci kolmost dosadajucich elektrod na clanok samotny
Offline
Letování není nic moc, protože se přitom články moc zahřívají a to pro ně není dobré. Sletovat si malou baterku na kolo proč ne, ale pack pro auto, který má 5000 článků bych letovat nechtěl :-) Pak je ještě možnost odporového bodování, ale tam se musí použít poniklovaná ocelová páska. Měděné pásky jsou ideální pro malý odpor. Pak je ještě možnost svařování laserem, ale to už je o jiných penězích a je to prý náročné na prvotní nastavení (myslím že toto dělají laserem: http://www.johammer.com/en/battery-pack/)
Spíš mě zajímalo jaký speciální pulz svářečka "Orion Pulse 250" vytváří oproti ostatním běžným TIG svářečkám...
https://www.youtube.com/watch?v=MVdU0Q_-tFo
Offline
Stačí zagooglovat .
1 Pájet jakýkoliv baterky nic moc nedělá jim to dobře
2. i 50A accupaky používají AL/CU/Nikl pásky
3 pro svařovaní se používá dvoukontaktni bodování pulz/dvojitý pulz ,Pneumatický přítlak ,levnějíší trafo nebo lepší capacitní svářečky,
nevím v čem by byla výhoda pulzu TIGem ale u Orion Pulse 250 píšou Pulse-Arc and Resistance ??
Není to asi zrovna čínská hračka za 10tis takže pokud jsou problémy rešil bych to z výrobcem .
Zmíněná svářečka AC/DC sice má puzl ale určitě ne ten co je třeba na svařování článků.Což ostatně asi žádná pro normální svařování nemá.
Offline
Opatřování elektrických článků kontaktními pásky se děje zásadně odporovým svařováním (lidově bodováním), kdy se dvěma i více elektrodami přitiskne kontaktní pásek k příslušné elektrodě článku. Bodování na TIG svářečce je zhotovování bodů normálním tavným svařováním časovým dávkováním svařovacího proudu.
Porovnávání obou metod či vzájemná záměna je technický nesmysl.
Pájení se také kvůli ohřevu článků nedá při výrobě použít.
Offline
Šlo mi hlavně o to, jestli jsem schopný výše uvedenou svářečku za cca 20 tis. (nebo jinou v podobné kategorii) nastavit tak, aby zvládla totéž co Orion Pulse.
http://evracing.cz/wiki/pic/q2_1147.jpg
Orion Pulse je myslím primárně pro zlatníky a pro svařování drobností.
> jirkati
> Bodování na TIG svářečce je zhotovování bodů normálním tavným svařováním časovým dávkováním svařovacího proudu.
takže ano, ale předpokládám, že tam nebude tolik možností nastavení jako u Orion Pulse, takže stejně nejde říct, jestli bude výsledek uspokojivý... Nemyslím si že Orion Pulse je nějaký zázrak, co by stál za ty peníze za které jsme ho pořídili. A proto si mysím, že by neměl být problém použít "klasickou" TIG svářečku (jenom tam nebude pneumatická hlava, kruhová + elektroda...)
Další věc, které si můžete všimnou na videu je jakýsi "odskok" elektrody, také nevím jak velký to má smysl.
Offline
Proč ne TIGem ale řešit argon + zapálení oblouku (pokud to není škrtací) a svařovací proud 20A ? 100A ? nebo kolik a pulz v desítkách ms ?
pokud to nesvařuje hledal bych problém jinde a ne ve zdroji . Pokud to chci okopírovat (precizně řízenou svářeču) asi čínskou mrchou nenahradím.
http://www.amadamiyachi.com/products/mi … r-supplies Amada používa i Helium ... možná by to vyřešílo nějaký problém ale když nevíme jaký je ??
V jednoduchosti je síla proto asi většina (doteď jsem nic jiného na baterkách neviděl) používá bodové sváření
pěkný (ne čínský) http://www.amadamiyachi.com/products/re … r-supplies
čína trafo se dá koupit za 4tis ,čína nejdražší na ebay za 50tis a Miyachi no .. stačí kouknout na ebay taky
Jaký je s tím tedy problém ?
Offline
problém není žádný :-) v práci svařujeme obloukem i odporovou bodovačkou bez problému. Na doma si chci koupit nějaký TIG na svařování nerezu, trubek, výfuku, plechů...
a jen jsem zvědavý a zajímá mě jestli s tím dokážu podobné věci... příležitostně přivařit měděný pásek na baterku atd...
Offline
Pro kortas - zřejmě vám uniká rozdíl mezi odporovým a tavným svařováním. Na vašem videu je naprosto typické odporové svařování. Odporové svařování probíhá při velmi nízkém napětí (cca 3 - 10 V) a velkém svařovacím proudu. To způsobí koncentraci tepla do velice malé plochy onoho kýženého bodu. TIG svářečka potřebuje pro hoření oblouku napětí mnohem větší (cca 17 - 25 V) a to znamená mnohem větší plochu zasaženou mnohem větším teplem. To samozřejmě baterku spolehlivě zničí. Ale je to vaše představa a vaše volba.
Offline
tak to je samozrejme pravda...ze je rozdiel skladat dokopy 10 a 5000 clankov ale pokial mas hentake zakazky tak nevymyslaj a kup stroj rovno k tomu urceny,ked chces robit stahovaka tak si kupis dodavku a nie fabiu...
Offline
Jirkati ale ten Orion Puls je opravdu TIG jen zrovna u těch baterii nevidím žádnou výhodu .
http://sunstoneengineering.com/wp-conte … se250i.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=pSp-MJi … m_oxCCEnlB
Klasická svářečka ničeho takového asi nedocílí .
Offline
Pro vysvětlení - ORION PULSE je svařovací systém mikropulzního svařování, který vytváří tavný spoj v zásadě dvěma způsoby.
Prvním způsobem vytváření spoje průvarem přes materiál, kdy je vnější elektrodou prostor sváru překryt a vyplněn argonem. Pak "přijede" vnitřní elektroda a pulzem z minimální vzdálenosti protaví horní a dolní materiál. Tento spoj nejvíce připomíná odporový svár koncentrací tepla v prostoru hrotu vnitřní elektrody.
Druhým způsobem způsobem je modulovaný postup, kdy se vnější elektroda neuplatní, slouží jako hubice pro přívod ochranného plynu a vnitřní elektroda vyjíždí a zajíždí a pulzním proudem z minimální vzdálenosti vytváří tavný spoj.
Pro použití mikrosystému je nutná plná automatizace procesu, protože vzdálenost hrotu elektrody od materiálu v okamžiku pulzu jsou desetiny mm.
Podobné zařizení v modifikované formě jedna místní firma používá dokonce k opravám drahých kalených lisovacích nástrojů a forem. Opravovaný díl zůstává "studený" a odpadá následné tepelné zpracování, broušení apod.
Offline
Stránky: 1