SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Podobné přístroje mají většinou omezenou dobu chodu a dnešní zařízení bude mít nejspíše kontrolu procházejícího proudu pro výbojku .
Offline
Zdravím bobobo, obracím se na vás s dotazem zda platí možnost vám zaslat mou HF tj. kopii TELWIN SUPERPLASMA 80/3HF.
Dnes mi dorazila druhá beskojistka tj. 800V. Bohužel ani po jejím nahrazení za 1000V nejeví HF funkčnost. Jediné co se změnilo tak že na bleskojistce je teď napětí o 600V. Na výstupu mám 1z feritové jádro z TV tj primár a sekundár o 6záv. Na sekundár nejde bohužel vůbec nic.
Offline
Pre MiraGSX
Primar nechaj 1 zavit a sekundar daj 16 zavitov.
Popripade posli schemu a fotky na moj mail.Par ionizatorov som uz zbastlil.
Offline
m.evil napsal(a):
Ja som to myslel skôr takto :
http://www.mety.szm.sk/tig.JPG
ahoj
chcem poprosit o radu .Aku hodnotu ma mat kondenzator C1, pokial mam zdroj VF -VN napatia frekvenciu 50khz. Zdasa,ze vsetko mi funguje spravne ,VN trafo je z tv len previnuty primar cca 30zv budenie cez io555 50khz ,RC clen(na vn strane) 56ohm-1n /10kv,.Prevodne trafo zasa tv, -primar 5zv, sekundar 15zv . V iskrisku mam obluk dlhy 4-5mm -rovnako aj na sekundarnej strane prevodneho trafa.Ponechal som na oboch trafach aj povodnu medzeru. Potrebujem teda odhadnut hodnotu kondenzatoru( C1) na ochranu 3f usmernovaca v zvaracom obvode
Mam tu schemu jednej plazmy ktora pouziva zlozeny RC clen na ochranu ,ale nemam hodnoty ani pracovnu frekvenciu na nej pouzitej.
dakujem z nejaku radu
mp 80
Offline
No i když amin psal ,že není zkontrolováno , tak přesto se nejspíše někdo chytil a stavěl hned dle první stránky . No a Mira to ještě nevědomky zazdil tím plošňákem . Zapojení bylo špatně obkresleno . HF nyní již běhá , ale pozor , s původním napětím 110V střídavých bylo vynásobeno na cca750V ss , ale při 230 je výstupní napětí kolem 1300V ss . Je to životu nebezpečné napětí . Nepovoluji a neradím stavět osobém bez elektrotechnikého vzdělání a praxe . V bleskojistce je nyní kulomet , jiskra za trafem je modro-bílá , široká . V zapojení chybí RC člen od bodu spojení diod (kreslené k trafu) . Jinak jsou tam ty dvě diody zbytečné .
Offline
bobobo> Zdravím bobobo, tak to jsem vděčný za rozchození . V čem tkvěla ta nefunkčnost? Jestli v přehozené polaritě diody BY228 tak se z toho picnu.... RC článek na myslíš k ochraně trafa, na které napětí indukuješ?
Offline
Popíšu a posílám .
Offline
Ahoj,
dá sa niekde stiahnuť schéma tohoto funkčného zapaľovania?
Offline
Jak se v praxi osvědčilo ti může napsat Mira GSX , ale už sem nechodí . Já jsem mu to rozchodil na stole . Do svářečky si to montoval sám .
Offline
Zdravim Vás tady na fóru co se snažíte rozchodit tig z bau bau trafa.Vyrobil jsem si jednotku HF TELWIN SUPERPLASMA 80/3HF podle schematu zde na fóru.Našel chybu zapojil a chodí,tedy jen na stole.Protože když připojim jeden výstup na přidané závity na svařovacím trafu tak jiskřiště začne pracovat,ano jako kulomet ale když připojim i druhý výstup na zmíněné přidané závity tak je konec.Prostě když uzavřu okruh přestane to pracovat,ale stačí odpojit ten co je propojen diodou a už to zase běhá.Děkuji za každou radu.Občes potřebuji svařit hlinik a tak mi tohle bude stačit.
Offline
Může mi někdo fundovaný vysvětlit, proč ten obvod pro HF zapalování nejede při použití svíčky auta jako jiskřiště? Všechny jsou na jedno brdo žeano(teslův transformátor) .... Tedy svíčka jiskří, ale žádná nastavená vzdálenost na ní nevede k jiskrám na sekundárním trafu ... když použiju provizorně něco jiného ... drátky, vruty apod. jako jiskřiště, tak to náhle chodí při "jakékoliv" vzdálenosti mezery na jiskřišti ...
Offline
Nevím, jaké konkrétní HF zapalování máte na mysli a jakou svíčku, ale problém může být v tom, že některé svíčky mají v sobě zabudovaný dost velký odpor (řádově několik kohm). Např Brisk označuje svíčky s odporem písmenem R - DR15Y.
Offline
Zkousim schema z teto stranky http://imajeenyus.com/electronics/20110 … ndex.shtml
Presneji http://imajeenyus.com/electronics/20110 … ircuit.pdf az na to ze tam mam nasobic jeste o stupen lepsi ... VN zdroj vlastni konstrukce pres atmel a zapalovaci "traficko" pro vybojky http://www.ezk.cz/e-shop/img/det/ztr32.jpg ... jo a taky jsem zatim vynechal tu tlumivku ...jenom s rezistory ..... bez nich je velka pravdepodobnost odejiti diod v nasobici nebo rovnou i spinaciho tranzistoru VN zdroje(cemuz nerozumim vubec kdyz je to 2x galvanicky oddelene) .. bacha na to...
A prave nechapu proc to nefacha kdyz ta svicka z auta ma odpor "jen" 5kOhm kdyz tam je v serii uz ted 300Kohmu odporove .. .tedy tech 5 kilo na svicce by teoreticky prece nemelo mit zadny vliv ... ale je pravda ze vyboje na svicce jsou tak jakoze mnohem tenci nez na jiskristi vlastni konstrukce .... jednak me to zajima teoreticky proc tomu tak je a jednak se mo moc nechce patlat s jiskristem ktere pak nevydrzi dlouhodoby provoz a radeji bych pouzil tu svicku jak jsem koukal na podobne konstrukce homemade HF zapalovani kde byla ....
Editoval srabsrab (17-05-2015 22:34:54)
Offline
Kúp si toto a máš pokoj :
http://allegro.pl/hf-jonizator-bezdotyk … 93607.html
Ja to mám vo svojej zváračke.
Neobsahuje to žiadne iskrište a funguje to na princípe zapaľovania babety
Offline
Předpokládám, že je tomu tak proto, že přes jiskřiště se vybíjí i kondenzátory C7, C6 a C1. Ty se přes těch 2x 150k nevybíjí.
Offline
pt.kbely napsal(a):
Předpokládám, že je tomu tak proto, že přes jiskřiště se vybíjí i kondenzátory C7, C6 a C1. Ty se přes těch 2x 150k nevybíjí.
Jenze rozdil mezi svickou a jinym jiskristem odporove je prave 5kOhm. Coz znamena bud 305kOhm nebo 300kOhm ... a vzhledem k toleranci tech odporu je to naprosto zanedbatelny rozdil odporu v obvodu (ono se to chova stejne i s pouze 100KOhm odporem) ???
Proste svicka jako jiskriste sice jiskri... a to lepe nez jakekoliv jine .... ale je to k nicemu protoze se na strane dalsiho trafa nenaakumuluje vysoke napeti ...
Offline
Pokud se použije svíčka bez odporu, tak to s ní chodí? To že na jiskřišti jsou výboje, ale na výstupu nic není, může způsobovat malý proud tekoucí primárem trafa, výstup je pak moc měkký a i malá parazitní kapacita omezí jak napětí, tak proud na výstupu a nevytvoří se ionizační kanál.
Offline
Jsem toho názoru , že ve svíčce odpor být nesmí .
Offline
Keď som robil prvú verziu HF s skrišťom , stretol som sa s podobným problémom .
Bez problémov fungovalo iskrište pozostávajúce zo skrutiek do dreva.
Keď som dal sviečku , nechcelo to fungovať.
Tak tiež to nefungovalo , keď som iskrište zostavil z podložiek.
S toho usudzujem že záleží na ploche kontaktov , medzi ktorými preskakuje iskra .
Ostré kontakty nechodia dobre ale tupé áno .
Offline
Při zapálení na jiskřišti dojde k vybití C7, C6, C1 a proud teče přes svorky J1 J2 do primáru trafa.
V tom okruhu je potřeba dosáhnout dostatečně velký proud. Na ten proud nemají vliv ty dva odpory 150k. Ty omezují proud přes diody a určují rychlost nabíjení C7, C6, C1, tedy opakovací frekvenci zapalování. K prodloužení životnosti C7 –C1 někdo dává do vyznačeného obvodu odpor do 10 ohm, 5k ve svíčce je už moc. Tvar jiskřiště má vliv na velikost napětí, při kterém se zapálí oblouk.
Offline
Možná to někomu připadá jako jednoduchý obvod, ale není tomu tak docela, protože v podstatě jde o laděné obvody a tady je dobré se držet provedení od autora. Jsou zde 3 frekvence.
1. je frekvence 1. trafa, s tou se pracuje ještě v násobiči.
2. frekvence (NF) je závislá na výkonu napájecího zdroje (napětí i proud, frekvence) včetně násobiče (rozhoduje i počet stupňů - více stupnů způsobí změknutí zdroje, velikosti kapacit) a jeho proudového omezení např v tomto případě ty 2x 150k, dále na velikosti kapacity ve vybíjecím obvodu, tady C7, C6, C1 a taky na napětí při kterém zapálí jiskřiště (to je závislé nejen na mezeře, ale i tvaru a teplotě jiskřiště a vlhkosti a tlaku vzduchu).
3. frekvence (HF) je daná kapacitou ve vybíjecím obvodu a indukčností primáru 2. trafa + parazitní vlastnosti. Zde by mělo dojít při výboji k tlumené sinusovce. Pokud se do toho obvodu přidá odpor, způsobí to nežádoucí úbytek napětí, sníží to proud, tím se sníží i rychlost změny proudu (výstupní napětí je závislé na dI/dt). V době sepnutí neteče indukčností primáru žádný proud, teče pouze parazitní kapacitou. Krom toho příliš velký odpor zatlumí ten rezonanční obvod a místo tlumené sinusovky bude pouze jeden pulz. Sníží proud primárem trafa tedy i na sekudnáru bude měkčí napětí a je nutno počítat, že svářecí kabel k elektrodě má nějakou kapacitu proti zemi. Proud touto kapacitou zatíží HF trafo a napětí na elektrodě se sníží.
Čím větší je kapacita C7, C6, C1 a indukčnost primáru, tím je nižší frekvence tlumené sinusovky, při velké indukčnosti primáru, proud primárem roste pomaleji a je malé dI/dt. Pokud je malá kapacita C7,C6, C1 je moc malý náboj a začnou se více uplatňovat parazitní kapacity.
Offline
pt.kbely napsal(a):
V tom okruhu je potřeba dosáhnout dostatečně velký proud. Na ten proud nemají vliv ty dva odpory 150k. Ty omezují proud přes diody a určují rychlost nabíjení C7, C6, C1, tedy opakovací frekvenci zapalování. K prodloužení životnosti C7 –C1 někdo dává do vyznačeného obvodu odpor do 10 ohm, 5k ve svíčce je už moc. Tvar jiskřiště má vliv na velikost napětí, při kterém se zapálí oblouk.
Tohle dava smysl ... dik
Offline
Tak jsem se zase dostal k projektu tig ... a mam obavu o svarecku .. obvod HF krasne blejska ... desku ochran E1 z tigu 30 jsem taky provizorne zapojil .. zkusil na starem PC zdroji co jsem mel na rezani polystyrenu 12V vystup zapojit jako svarecku... no a dokud jsem se neodtknul tak zdroj sel i s bleskanim a samozrejme k oblouku na vzduchu nedoslo (mel jsem za to ze kdyz ma 10A vystup + ochranny co pri pretizeni zdroj na 2-3 minuty vyradi tak je to v pohode)... po nahodnem dotyku je zdroj bohuzel v kremikovem nebi (ani vymena pojistky nepomohla) zdroj je totalne mrtvy a pri nove pojistce tato je opet prepalena + zdroj vyhodi jistic ... netusim zda se tohle nestane i svarecce po zapaleni oblouku nebo pri nahodnem dotyku behem zapalovani (tedy vysoke napeti + dotyk ...)... podle me uz jsem se parkrat v minulosti dotknul do zkratu pri rezani polystyrenu a nikdy se nic nestalo ... na 100% to ale nevim a ted uz je pozde zjistovat jestli zdroj neznici zkrat bez zapnuteho HF zapalovani ... TEdy otazka je zda to ze bez dotyku to fungovalo a zdroj neznicen = funguje to a bezproblemu to muzu pouzit na svarecku ktere prece taky nevadi kdyz se dotknu pac ma antistick a taky neshori, nebo je to podezrele a jeste by to chtelo poladit schema co pouzivam....
Obavam se totiz jestli nedojde ke katastrofe jiz po zapaleni oblouku ... i kdyz bych si daval bacha na ten dotyk ...
Editoval srabsrab (14-10-2015 20:07:58)
Offline
Mám na prodej HF TIG k WTU . W 315.11 100% 250A ,60% 315A , nechce se mi to vyhodit na měď
Fungoval tak snad i po pár letech ještš bude.
Neche to nějaký kutil ?
Offline
Tak dalsi pokusny tentokrat ATX zdroj, ktery ma tendence nenabehnout ... dotyk pres ochranne odpory na snizeni prudu pri zkratu snese ... bohuzel stale tezko rict jestli to je bezpecne zapojit na svarecku - jakmile zapnu HF jiskreni, tak se ten zroj totiz vypne
Offline