SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den, prosím odborníky o radu. Potřebuji zavařit víko motocyklového motoru, jedná se o slitinu magnezium. Nemám s tímto materiálem žádnou zkušenost, běžné Al slitiny vařím met. TIG. Zajímá mě složení této slitiny, použitelné svařovací dráty TIG, popř. barevné označení elektrody. Děkuji za Vaši pomoc.
Offline
Složení slitiny byste měl získat nějakým způsobem vy. Není na tom odlitku nějaké číslo? Volba přídavného materiálu se řídí složením základního materiálu. Použitelné příd dráty pro hořčíkové slitiny metodou TIG jsou: ER AZ61A, ER AZ101A, ER AZ92A a ER EZ33A.
Offline
Pokud to není na kusy, dá se to i zamáznout plastickým kovem, je to vyzkoušené a drží to. Hlavně si to udělá člověk sám a při troše snahy a nějakém zabroušení to nebude ani vidět. Já to mám například na enduru a takových 150-200mth to už má určitě za sebou
Offline
Lepit to zákazník nechce, jen svařit. Jakou použít elektrodu? Zelenou jako na hliník?
Offline
Přídavný materiál je např. Fontargen A 411. Chemické složení má 6,5% Al + 0,2% Si + 0,4% Mn + 1% Zn + Mg zbytek. Svařuje se WIG střídavým proudem v argonu.
Online
Děkuji za odpovědi. Je potřeba svařovaný díl předehřát? Na jakou teplotu? Typ - barva elektrody?
Offline
Pavel ZRX napsal(a):
Děkuji za odpovědi. Je potřeba svařovaný díl předehřát? Na jakou teplotu? Typ - barva elektrody?
Předehřev u malých dílů není nutný. S tou elektrodou bych problém neviděl. Použijte tutéž co používáte pro Al. Horší problém může nastat, pokud neznáte přesné složení základního mat. Některé Mg slitiny mají vysoké, % Zn, což dost zhoršuje svařitelnost a jsou velmi náchylné k prasklinám při chladnutí. Bývají označeny jako (ZH62A, ZK51A, ZK60A a ZK61A) a pro tyto se obloukové svařování příliš nedoporučuje. To nakonec uvidíte po provedení prvního sváru.
Editoval Frank (06-05-2015 11:36:24)
Offline
Složení materiálu a obsah zinku neznám. Pokud se obloukové svařování pro vysoký obsah Zn nedoporučuje, je možné použít jinou metodu, či pájení?
Offline
Pro Pavel ZRX - pokud jste firma, jak uvažuji podle zmínky o zákazníkovi, neměl by být pro vás problém zjistit si u výrobce složení materiálu víka. Nebo si nechat udělat rozbor v nejbližší velkoprodejně hutního materiálu, kde obvykle mají potřebný spektroskop. To vše má samozřejmě smysl pouze při naprosté nedosažitelnosti nového dílu. Pokud by byl materiál kvůli nepříznivému chemickému složení nesvařitelný a nový díl případně obráběním nevyrobitelný, připadá ještě v úvahu použití kvalitního lepidla na příslušný kov. Dobře a správně provedený lepený spoj má prakticky stejné vlastnosti, jako původní materiál.
Offline
Pavel ZRX napsal(a):
Složení materiálu a obsah zinku neznám. Pokud se obloukové svařování pro vysoký obsah Zn nedoporučuje, je možné použít jinou metodu, či pájení?
S pájení magnesia zkušenosti nemám. Svařovat lze poměrně uspokojivě TIGem, kromě výše jmenovaných slitin, kde je tendence k prasklinám ve sváru. Našel jsem nějakou literaturu k tomuto, kde píší, že lze použít autogen, ovšem je to v AJ. http://www.totalmateria.com/Article35.htm
Nemám čas to překládat, ale je zde poměrně kostrbatý překlad pomocí google translator: http://translate.google.com/translate?h … icle35.htm
Editoval Frank (06-05-2015 21:41:53)
Offline
Děkuji za info.
Offline
Co se týče složení, zkuste moje příspěvky v tématu http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=4079, možná vám to pomůže.
Tom
Editoval TomK (12-05-2015 10:23:16)
Offline
trochu znova ozivim toto vlakno... dostal sa mi do ruk na zvarenie tento dekel z motorky .. chlapec s motorkou spadol a nemal na motorke padak, tak ten dekel pekne oskrabal..
nastastie to nezacal s nicim lepit a chce to zvarit, vraj si zvary sam dobrusi..
otocim dekel a co nevidim.. horcik... radsej som to hned nicim nezvaral a obtelefonoval troch predajcov na TIG horcikovy drot.. nikto ho nikdy nepredaval.. nechcem to pokazit, tak sa pytam ci niekto nieco taketo zvaral s niecim inym a ako to dopadlo..
Offline
Dají se koupit přímo hořčíkové dráty. Nicméně jsou pěkně drahé. Možná by levněji šel sehnat nový kryt... Jeden drát cca 100,-kč (~4€) http://eshop.chemweld.cz/PRO-SVARENI-HO … 0_78_2.htm Jinak svařovat to pak jde pěkně...
Offline
kryt stoji nieco cez 200 €... asi tie droty objednam nech mam nieco v zasobe, pokial nezozeniem v Bratislave niekoho kto ich ma na sklade..
Offline
No mg drôt mali v zv zvarcentrum zostali mi nejake kusi neviem možem sa po nich pozrieť cca 2-4ks
Offline
Hmm, pokud nemám přídavnej matroš tak použiju nějaký rozštípaný hořčíkový víko a tyčku si zmáknu ne? Stejně se to spíš odlejvá než sváří, jen to dobře obruste od komaxitu,nebo Vám to bude bublat, a delší dofuk, AC.....a z obou stran.Pokud použijete Almg drát tak se to odloupne, to nee.....zdravím.Jo a lepit to taky jde ale pak se to svářením blbě spravuje, hodně to smrdí.
Offline
Evita - ze sa mi Almg drot po zvareni odlupne viem uz 20 rokov... osobna skusenost.. :-) Ihlan mi poslal kontakt na nejakeho obchodnika ktory by mohol tento pridavny matros mat.. zatial chodim kazdy den na montaze a na dielni som minimalne, takze som nemal cas ho oslovit.. budem to riesit asi v pondelok alebo v utorok..
tomi911 - nechaj tak.. ja si kupim nejaky matros aj do zasoby.. snad sa nepokazi.. :-)
Offline