SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Jak na svařování tenkých plechů-okolo 1mm(nebo i méně) svařováním MMA?
Mám svářečku MMA, transformátorovou bez usměrnění, vařím rutilovými elektrodami, nejmenší elektrody mám průměru 1,6mm, znáte prosím nějaké fígle na svařování tenkých plechů. Zatím se mi osvědčilo jen bodovat, protože při pokusu o delší svar jsem to všechno roztavil.
díky
Offline
Alespoň já nějaký speciální fígl neznám. Po letech praxe se zkušenému svářeči sice nějaký svár podaří, ale chce to jednak malý proud (kolem 30A), přesně odhadnout a dodržovat rychlost a důležité je i napětí svářečky naprázdno. Pokud máte nějakou baubau do 50V, stabilita oblouku při tak malých proudech je mizerná, jedině pak to bodování. Ono všeobecně MMA na takové tenké plechy není, na to jsou jiné metody.
Offline
Jak píše Zdenek budto Mag nebo Tig podle toho co se jedná(Mag na autoklempířinu a zámečničinu a Tig na drobnou zamečničinu a perfektne očištěné dílce) .Nad elektrodou nemá smysl špekulovat!!! Už to zde bylo mnohokrát probráno!
Offline
Metoda MMA nieje určena na zvaranie tak tenkych materialov
Nato su ine metody
Offline
Což o to, svařit se to MMAčkem nechá, ale...
Já mám jednak inventor (radši nebudu zmiňovat jaký, bo by tu bylo zas rozebírání kolem), a druhak si ty sváry podkládám starým hliníkovým chladičem z pc. Problém bych neviděl v tom svaření, ale v mechanických vlastnostech spoje. těch 30 - 35 ampér se celkem nechá, ale je to hrozná citovka a bude to chtít nějaký ten metr sváru, než to bude aspoň ucházející. A stoprocentně se vám tam podaří udělat někde ďurku, a tu pak zavařovat je chuťovka
Jinak taková rada, pokud vaříte dva 1 mm plechy k sobě tak když je možno, tak přesadit a tak jakoby dělat housenku jako při tupém sváru na hraně toho plechu co je nahoře, bo to sebere drobet tepla a nehrozí tak moc akutně propálení spodního plechu. tu elektrodu vedu spíš po tom horním plechu.
U spojení tenký tlustý, hnát víc eldu na ten tlustý materiál.
To by bylo z mých fíglů na vaření tenkých plechů asi vše, pokud si na něco ještě vzpomenu, tak doplním.
PS. Na plechu u Javy 21 sem musel vyfiknout kus plechu a nahradit jiným. Byla to sice pakárna a málem sem zešílel, ale po dovaření dobroušení svárů a znova svaření a dobroušení není na plechařině nic poznat
PS PS Je lepší dělat sváry kolem 20 - 30 mm a nechat schladnout. Má to pozitivní vliv na zabránění propalování.
Editoval Slayer85 (31-01-2015 01:05:14)
Offline
Mám doma UTA 200 a ta má funkci bodování ale i tak je to pakárna a občas projedu skrz. V takových chvílích brečím po COčku.
Offline
Slayer85 napsal(a):
je to hrozná citovka
tak, tak
plech (pokud lze) podložený, klidně na dřevěném prkně, a rychlost! A neřešit moc housenku - spíše oblouk elektrody využít jako metodu Tig. Dobrý zrak a pevnou ruku.
Offline
Je to hlavně o odvodu tepla. Používám měděnou podložku(pokud možno přitáhnout),krátké sváry a vratný krok.
Na invertoru vypnout hotstart. Funkce bodování není na sllabé plechy.
Offline
kemppin napsal(a):
Je to hlavně o odvodu tepla. Používám měděnou podložku(pokud možno přitáhnout),krátké sváry a vratný krok.
Na invertoru vypnout hotstart. Funkce bodování není na sllabé plechy.
měděná podložka? Tak proč "Bourač" píše toto?: tak, tak plech (pokud lze) podložený, klidně na dřevěném prkně
Offline
Neptej se a vyzkoušej, tisíc svářečů, tisíc postupů, každý si musí v případě takovéhoto laborování vyzkoušet ten svůj.
Offline
jirkalesik napsal(a):
Neptej se a vyzkoušej, tisíc svářečů, tisíc postupů, každý si musí v případě takovéhoto laborování vyzkoušet ten svůj.
Jelikož nikoho neznám, kdo by uměl dobře svařovat a ochotně mi vše vysvětlit(mnoho lidí bohužel je neochotných někomu něco takového předat), tak jsem se obrátil s dotazy sem, na diskusní forum. Bohužel jsem v období, kdy je času opravdu málo.
Editoval Jirinek (01-02-2015 22:54:30)
Offline
Osobně bych Ti také doporučil buď hliníkovou nebo ještě lépe měděnou podložku. Odvede ti nějakou část tepla, takže by to nemělo mít tolik tendenci se rozbíhat.
Offline
Jimmys3 napsal(a):
Osobně bych Ti také doporučil buď hliníkovou nebo ještě lépe měděnou podložku. Odvede ti nějakou část tepla, takže by to nemělo mít tolik tendenci se rozbíhat.
omlouvám se za nepochopení, ale to podložení svařovaných dílů je dobré proti propálení materiálu nebo proti zkroucení materiálu?
Všem samozřejmě díky za odpovědi
Offline
Jirinek napsal(a):
proč "Bourač" píše toto?
samozřejmě že kolegové mají pravdu s tou měděnou nebo hliníkovou podložkou, jde o odvod tepla. Já mám vyzkoušené i dřevěné prkno přitisknuté k materiálu, teplo neodvede ale podrží roztavený materiál aby neukápl.
Offline
Přesně, jde hlavně o to, aby to podrželo kov na svém místě, jediná nevýhoda u prkna je, že se ti časem vypálí a občas v průběhu sváření blafne
Ale s tím hliníkem bych nedělal vědu, mám na to starý chladič od pc a pohoda
PS: Chladič od procáku, né grafiky, ten je malý
Offline
Jak tady psal už jirkalesik, podle tloušťky, rozměrů a polohy plechů asi nelze postup svařování paušalizovat a je potřeba si to sám vyzkoušet. Mně se třeba podložení Al nebo Cu destičkou neosvědčilo. Bylo by potřeba zajistit TRVALÝ kontakt plechu s podložkou, čehož se dá většinou v praxi těžko dosáhnout. Při podložení je totiž nutné vzhledem k rychlému přestupu tepla do podložky o něco zvýšit svařovací proud a pak i malé prohnutí plechu při svařování a oddálení od podložky způsobí velice rychlé a ještě rozsáhlejší propálení plechu. Já osobně jsem měl nejlepší výsledky (při spojování 0,8 mm plechu) s podložením na staré šamotce a s trafem s usměrňovačem s velkou tlumivkou (šlo to znatelně lépe, než s AC proudem nebo dokonce i s invertorem, alespoň tedy mně). Nicméně častěji bych to dělat nechtěl, stejně jsem musel opravovat několik propalů a to trvalo podstatně déle, než vlastní svařování.
Offline
Zdenek11: tak podložky samozřejmě souvisí s tím, jestli se jedná o dva rovné plechy, či nějakou vyfikundaci nevídaných tvarů. Když sem si svařoval trubku k výhni z 0,9 mm plechu, tak sem si to např podkládal starou keramickou pojistkou a taky to šlo
Offline
ahoj, chci přivařit 2 tenké trubky (cca 1,2-1,5 mm) k sobě elektrodou E-R nebo E-B, jedna trubka je seřezána na konci na šikmo a tímto koncem vařím ke stěně trubky trochu tlustší (25,35,mm). Jakou elektrodu nejlépe zvolit, jaký proud atd ? Něco už jsem posvařoval, ale jsem pořád spíš kutil. Mám dojem, že u trubek mi to dělalo vždy neplechu na rozdíl od rovných materiálů. Trubka se občas jakoby někde propálila i (tlustší) místo, aby se svařila, a taky, že záleželo na tom, na kterou z trubek jsem připevnil kleště. díky za info
Offline
Pri tenkých materiáloch si sledujem teplotu-farbu okolo zvaru,keď už je matroš žeravý ,tak radšej húsenku preruším ešte pred prepálením...
Offline
bzzz prec bzzz prec bzz prec neprehriat a vela nervou prebrusit a na navarenu vrstvu dat dalsiu dokonale to nebude drzat to bude tak som si zvaril elektrodou vyfuk na motorke ked som sa dostal k CO ihned som ho prevaril
Offline
Stránky: 1