SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahoj,
ve firmě se chystáme na certifikaci ČSN ISO 3834-2, děláme ji u firmy TESYDO v Brně. Měl bych na Vás prosbu, jestli byste se nepodělili o zkušenosti s touto certifikací, popřípadě na co si dát pozor. Připadně pokud byste neposkytli nějaké vzory dokumentů, které jsou pro to potřeba. Od TESYDA jsme dostali vzor na "příručku jakosti", ale nevím, jestli to bude stačit. WPS a WPQR máme již zařízené.
Offline
Pokud normou ČSN ISO 3834-2 certifikaci skončíte tak to není taková divočina. Pokud ale uvažujete o další certifikaci tak vás nemine kompletní zásah so firemního systému. Nejlépe uděláte, když si vezmete do ruky zmíněnou normu a řádek pořádku, slovo po slově, pečlivě čtěte a porovnávejte s vaší skutečností. Vezměte si k tomu vaši současnou Příručku jakosti, kterou zřejmě podle ČSN EN ISO 900x máte trochu zpracovanou. Vedl jsem firmu kde pracuji od nuly k certifikaci na všechno možné a byl to docela záhul. A nesouvisí to s organizací, která vás certifikuje, protože základní požadavky jsou pro všechny stejné. Zřejmě budete muset do svého systému směrnic vypracovat z hlediska svařování tu hlavní - Směrnici svařování. V ní musí být ošetřeno jak budou plněny jednotlivé body a věty právě v té ČSN ISO 3834-2. Na vypracování příslušné směrnice pro všechny certifikované normy (např. ČSN ISO 15085-2, případně V95/5 pro dráhy a pod.) jsem strávil přes 50 hodin, samozřejmě jsem pak ještě jednotlivé body konzultoval s certifikační organizací a opakovaně upravoval k jejich spokojenosti. Vlastní certifikace pak proběhla ve dvou dnech bez ztráty květinky.
Offline
Ohledně certifikací doporučuji na "pár"hodin najmout lektora . Vyplatí se .
Offline
Takový lektor vyjde tak na 700 Kč/hod., takže za nějakých 50 tis. Kč máte docela slušnou přípravu. Ale ještě to nebude hotové! Musí zpravidla ještě proběhnout řada organizačních změn ve firmě.
Offline
Děkuji za rady, jen bych ještě rád upřesnil situaci v naší firmě. Jsme malá firma, která se realizací zakázek začala zabývat teprve před několika lety, do té doby jsme se živili pouze projekcí. V dnešní době je již zakázek na realizaci hodně a i naši zákazníci po nás ISO začali požadovat, což je důvod, proč ho chceme zavést. Jinak co se týče směrnic, jsme nepopsaný list, žádné svářecí směrnice zavedené nemáme (a téměř ani žádné jiné). Jinak ta příručka, kterou nám firma TESYDO poskytla je vypracovaná přesně podle normy ČSN ISO 3834-2. Dále po nás požadují 2 vzorové zakázky, což by neměl být problém, jen si nejsem jistý, jak moc podrobnou VD budou požadovat, nemáte s tímto ještě nějaké zkušenosti?
Offline
Budou požadovat:
- činnost před přijetím zakázky (prověrka vyrobitelnosti, nabídky), smlouvy
- technologická příprava výroby (výrobní průvodky, WPQR, WPS, technologické postupy a jejich evidence, certifikovaná měřidla i pro sváry, kontrolní systém)
- vlastní výroba (plány údržby výrobních zařízení, platné revize všech výrobních zařízení včetně svářeček a jejich verifikace, platné revize na redukční ventily svařovacích plynů), označení výrobků během výroby
- zásobování základními a přídavnými materiály včetně jejich atestů (platí to i pro plyny)
- skladování základních a přídavných materiálů (např. evidence příd. materiálů, jejich skladování v doporučených klimatických podmínkách, měření teploty a vlhkosti ve skladu certifikovanými přístroji)
- kvalifikaci svářečského personálu podle výrobních zakázek (technik s doloženou svářečskou kvalifikací - IWT, IWE - pokud to výrobní dokumentace či smlouvy a typ výroby vyžadují, jmenovaný svářečský dozor, evidence svářečů včetně předložení platných Certifikátů svářečů
a mnoho dalších drobností podle osobností kontrolního orgánu. Mohou se ptát, a zřejmě i budou, přímo jednotlivých pracovníků firmy na právě kontrolované detaily.
Offline
No a to co popsal Jirka po zaběhnutí není žádný problém , některé věci firmy dělají i tak , takže jen zavedou systém v evidenci .
Offline
Děkuji, ale úplně jsme si asi nerozuměli. To co popsal jirkati mně bylo víceméně jasné. Pod pojmem VD jsem myslel výrobní (dílenskou) dokumentaci, jestli ji chtějí vůbec vidět, popřípadě jestli na ni mají nějaké speciální nároky.
Offline
Sice je vše popsáno v příspěvku č.6 v bodech o technologii a výrobě, ale zjedodušeně řečeno musíte mít prokazatenou možnost v kterémkoliv postupném bodě výroby doložit papírově stav rozpracovanosti. Proto jsem psal o výrobních průvodkách (ať se to jmenuje jak chce), ve kterých lze vysledovat okamžité stádium výroby. To znamená mít ve všem pořádek. A ve svařovně musí mít svářeči věe potřebné. Svářečky, lahve s plyny, technologické postupy (třeba ty průvodky), WPS na příslušné svařence, cejchovaná měřidla na sváry, oddělené pracovní postupy, místa a nářadí pro "černé" materiály a nerezové, Deník svařovny. Někdy je zajímají i správně vypracované postupy na zpětnou sledovatelnost.
Offline
Nevíte někdo, kde sehnat kalibrovaný průtokoměr? Na netu najdu běžně tento http://www.svarecky-elektrody.cz/rucni- … zel/d-867/ , který by asi stačil, ale prý je problém u něho s kalibrací, jelikož nemá seriové číslo Rád bych se vyhnul koupi drahého průtokoměru, víte na koho se obrátit?
Offline
Před časem mi GCE Chotěboř do našeho provozu nabízala spořič plynů a měřili průtok plynů před instalací a po ní a měli dost přesný elektronický měřák. Zkus je oslovit.
Offline