SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím,
je možné svařovat ocel (ocelová vodovodní trubka, zasažená korozí) s novým nerez plechem (celoobvodový svár)? A to v podmínkách polních, tj. v nemůžu si nikam svařované části odnést, ale musí se vše vařit na místě? Nevytvoří se tak článek, který odnese svařovaná ocel a vše se časem rozpadne? Jinak tento spoj/svár bude posléze zabetonován.
Díky za případné rady.
Offline
Normalne pouzit prechodovu elektrodu (ocel nerez) a nejaky korozii alebo takych veci by som sa nebal kedze to bude v betone( ziaden pristup vzduchu)
Offline
Je to hodně obecný dotaz, ale svary černé oceli s nerezovou za pomoci vhodné obalované přechodové elektrody jsou běžné. Zbavit rzi a ostatních nečistot, podle základního materiálu zvolit vhodný přídavný materiál. Pokud je to ale tak že mám černou trubku a nerez neznámých vlastností,k tomu rez a špatně přístupné místo, tak to je sázka do loterie.
Offline
Ano, nakonec to zabetonované bude. Nebude přístup vzduchu, spíš jestli se nezačne ona neušlechtilá ocel rozkládat? Vznik článku? Anebo se to onou přechodovou elektrodou zajistí, že tomu tak nebude a méně ušlechtilá ocel vydrží?
A problematika částečně zkorodovaného materiálu nevadí? Když se místo sváru předem řádně předupraví?
Každopádně díky moc za bleskovou reakci
Offline
Bylo by to svařování nového nerez plechu k tomuto potrubí -- http://oi59.tinypic.com/2h6bx8g.jpg (to vpravo, DN200). Odřízne/vypálí se konec a po svaření bude vše nově zabetonováno.
Editoval Firestone (30-01-2015 15:15:13)
Offline
Offline
No když se např. spojuje přírubově černá ocel s nerezem, tak se mezi to vkládá galvanické oddělení, aby nedošlo ke vzniku článku.
Takže proto zmiňuji ten článek, tj. jestli se díky vhodnému materiálu sváru zapříčiní to, že nedojde k výrazné degradaci méně ušlechtilého materiálu. Protože jinak ta černá ocel zkoroduje velmi rychle.
Editoval Firestone (30-01-2015 17:20:06)
Offline
Zkuste si najít přes google Korozivzdorné oceli ve styku s jinými kovovými ... - Euro Inox. Je tam dost podrobností.
Offline
Nie som si istý, ale je možné, že tá čierna oceľ bude nakoniec liatina? Btw nebolo by možné použiť nerezovú prírubu a vyhnúť sa zváraniu?
Offline
Nene o litinu nejde. Přírubově spojovat ne, potřebuji zatáhnout nové potrubí do toho stávajícího ocelového. A prostor mezikruží jsem chtěl právě vyplnit novým nere plechem a svařit to v jeden pevný celek. Ale je tam ve hře právě ten článek, že ta ocel rychle uhnije.
Offline
Původní myšlenka byla taková, že se na nové nerez potrubí přivaří celoobvodově kruhový plech a takto opatřené potrubí se zasune k novému ocelovému potrubí. Poté by se svařilo opět celoobvodově mezikruží z nerezu k oceli.
Viz cca tento obrázek -- http://oi57.tinypic.com/5wwawk.jpg
Obavy jsou, že dojde k vytvoření článku a to stávající ocelové potrubí rychle zkoroduje díky galvanickému článku. Poté by se to plánovalo dobetonovat -- spojení by bylo uloženo v nabetonávce.
Offline
Pokud je známo složení obou materiálů v naznačeném heterogenním spoji není vůbec žádný problém nalézt přechodové přídavné materiály pro svařování MMA od řady výrobců. Při definovaných základních materiálech je to zcela běžná záležitost, zavařil jsem takových spojů v energetice desítky (možná stovky). A v provozu to byly spoje namáhané tepelně i značným přetlakem, klidně i tloušťky stěny přes 40 mm. Navrhované řešení na obrázcích není moc technicky čisté, protože není řešena příčina , ale následek. Já bych určitě volil daleko technologičtější postup - nerezový mezikus s přírubamí na obou stranách betonového průchodu.
Offline
No samozřejmě kdyby to šlo, tak by se přistoupilo k jádrovému odvrtání stávajících ocelových trubek a do betonového vývrtu osadit zcela nové nerez potrubí s navařenými kotevními přírubami.
Ale tady je trochu problém v tom, že jsou stávající potrubí moc blízko sebe, navíc jedna jde šikmo a při jádrovém vývrtu by se mohly prostupy spojit.
Pak je další problém v tom, že stávající potrubí prostupuje dvěma stěnami které jsou od sebe vzdálené cca 1,2 m a v mezi prostoru je zeminový zásyp cca 4 m hluboký od okolního terénu.
Ale dle Vašeho popisu -- lze tedy provést takový svar, aby nedošlo k vytvoření článku? I v těchto podmínkách vaření přímo na místě? Prostou volbou vhodné elektrody? Nebo je třeba aplikovat po svaření ještě nějaké nátěry prevence galvanické koroze?
Offline
Provést přímo za pomoci příslušného přídavného materiálu.
Offline
Fajn, děkuji všem za zájem a předání cenný zkušeností!
Offline
Ahoj.Normalne bych to svaril ceockem dratem 309(plyn cronigon) nebo tigem taky 309 plyn argon.nebo obdobnou obalenou elektrodou( o te nemam prehled.
Offline