SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Vzal jsem osciloskop, mám ho připojen přes oddělovací trafo, bohužel nemám paměťový, nastavil jsem 5V/dílek, vzal sondu 1/10 a odpor 1M5 (předpokládám, že IGBT mají víc), z jedné strany sonda, z druhé zemnění sondy. 75W trafopájkou jsem se dotknul přívodu odporu u sondy a vypínal a zapínal pájku, špičky byly -2dílky a někdy +2díkly, tedy -100V nebo+100V. Nebo dělám někde chybu? Ale je možné, že ty tranzistory mají tak velkou kapacitu, že těch 20V to nepřekročí, ale ty velké proudy při nabíjení nejsou taky dobré.
Offline
Ano, to je to, čo som písal. Pri spinaní a rozpínaní indukčnosti sa samozrejme vytvárajú napäťové špičky. Na takomto principe funguje aj zapaľovanie v starších autách. Medzi primárom a sekundárom trafopájky je izolácia, ale je tam aj kapacitná väzba. Mosfety nepripojené k obvodom a bez ďalšej vnútornej štruktúry majú ďaleko väčší odpor až radu gigaohmov a môže ich odrovnať aj jednoduché posunutie po umelej hmote, ak nemajú nožičky skratované. V starších horákoch na zemný plyn z 1. Brnenskej Strojárne bol strážca plameňa snimajúci emisný prúd plameňa a tam bol na KF520 zapojený zaťažovací odpor 200 megaohmov a istenie proti prepätiu tlejivkou so záp. napätím 70V. Vzhľadom na tieto vysoké odpory sa prípadné špičky vytvorené v primári teoreticky prenesú v plnej výške aj do sekundára až do hrot. Pravda, že neuvažujeme aj parazitné kapacity ktoré časť týchto malých nábojov pohltia. V každom prípade, ak sa hrot spájkovačky uzemní, nič takéto nehrozí.
Apropo, keď už ste si dal námahu s meraním špičiek napätia na hrote spájkovačky, skúste pripojiť k zaťažovému odporu 1,5M paralelne 1 kondenzátor dajme tomu 220 pF a budete mať jasno, či sa jedná o indukčný alebo kapacitný impulz.
Offline
Myslím, že tady to je dostatečně popsané:
http://ok1cjb.cz/index.php?option=com_c … ;Itemid=63
Editoval Radim (04-01-2015 09:53:45)
Offline
Víš to je stále o zkušenosti práce . Trvale sepnutý spínač na pistolce nemám . Tak proto i píši výše , co vidím v okolí . Už utomaticky mám"v paži" PWM . Na 0805 namontuji smyčku z 0,6mm drátu ... Spíše mne již nyní omezují oči ... Tedy i ruce . Jo a tu pistolku mám pospojenu drátem s něčím v napájení .
Offline
prosím o radu,
mám zánovní bednu, rozvodnici, původně to sloužilo jako ovládací skříň obráběcího stroje, je vyplněná relátky, stykači a podobnými mě neznámými věcmi. Tu bednu a některé součástky chci použít pro ovládání vrat s el.pohonem.
Dotaz 1: nač je trafo - primár 230V / sec 230V? To trafo se tváří že dodává proud pro cívky stykačů?
Dotaz 2: cívka ve stykači může být trvale (24h) pod napětím? (el.magnet drží rozpojené kontakty)?
Offline
1)
To trafo , je takzvané oddeľovacie trafo .
Slúži , na galvanické oddelenie od siete.
2)
Áno , stykač môže byť pod napätím 24h denne.
Potom záleží aký stykač máš (sú spínacie ale aj rozpínacie ).
Offline
1) galvanické oddělení - na jeden z vývodů můžeš bez nebezpečí za provozu šáhnout prstem , 2) ano .
Offline
bobobo napsal(a):
- na jeden z vývodů můžeš bez nebezpečí za provozu šáhnout prstem ,.
fakt? ale praští mě to že? Praští ale nezabije? Asi to vyzkouším, jestli už sem nikdy nic nenapíšu - budete vědět proč.
díky panstvo!
Offline
no neviem chlapi ktory ste citali forum...ja som moj invertor cely poletoval trafom a vsetko bavi, suciastky tiez som bral len z toho čo sa našlo akurat tie IGBTčka su kupne, jadra som si pomeral co mam zač a podla toho volil zavity ale je fakt prasačina dat RC članok, pripadne snubber na 15cm kablik sak to dajak pojde, nepojde! v testovacej verzi som mal riadenie komplet na kontaktnom jedine na 10cm točenom kabliku bolo GDT a prudove trafko, striedač natesno a trafo na kabloch, ano malo tam byt tiez lanko..
Offline
bobobo napsal(a):
Víš to je stále o zkušenosti práce . Trvale sepnutý spínač na pistolce nemám . Tak proto i píši výše , co vidím v okolí . Už utomaticky mám"v paži" PWM .
Taky mám to už v podstatě automatické PWM v ruce. Zpětná vazba je "optická" podle toho, jak vypadá cín a kalafuna na smyčce. Sice je pájená součástka vystavovaná špičkám při zapnutí a vypnutí, ale zatím jsem žádný problém nezpozoroval. Ale fakt je, že s citlivějšími součástkami moc praktických zkušeností nemám.
Spíš si dávám pozor na elektrostatiku vybuzenou okolím.
Například na bývalém pracovišti z postsocialistických dob, kde bylo na zemi "kvalitní" nevodivé lino a stěna ze skříní na dokumenty z plechu, se za tepla a sucha běžnou chůzí kolem těchto stěn ze skříněk vytvářel takový elektrostatický náboj, že to dávalo rány i na vzdálenost 15 centimetrů. A některé oděvy z plastu ze socíku, typu dederon z NDR vytvářely podobné velikosti nábojů. Ve tmě, s lineární zářivkou staršího typu, kde nebyl ošizen obsah rtuti, dalo se doslova třením vyvolat tolik statické elektřiny, že šlo tou zářivkou svítít.
To už dnes není, podlahové krytiny se dneska kvůli komfortu dělají antistatické stejně jako běžné látky. Ale při použití nerjlevnějších materiálů se to zase může objevit.
Offline
Trafo 230V/230 V je oddělovací, ale nemusí být vždy bezpečnostní, může také sloužit jen k oddělení jednotlivých přístrojů, např sestav audiopřístrojů a pak zabraňuje vytváření zemních smyček (potlačuje brum), nebo pokud by bylo rozptylové, tak se tak může jednat o zkratuvzdorný zdroj.
No, škoda, že se neozval někdo s pistolí na ovíjené spoje.
Offline
Ale pt.kbely , nedělej si to , bourač píše jasně , kde to trafo bylo ......
Offline