SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravim
Dnes jsem přemýšlel nad možností vytvoření 3F plnohodnotné svářečky z 3 traf RTB3 a přídavného 3f usměrnovače. Jako pálící zdroj by to bylo nepochybně dobré ale jde mi i o menší proudy na sváření.. Musel bych zapnout jen jedno trafo.. tudíš bych musel mít na výstupu připínatelnou tlumivku s kondenzátorem.
Jaký máte na to názor?
Offline
Takovy ze uz me to taky napadlo. 3f usmernovac, jako zdroj tri jednofazovy trafa, stabilizace malou tlumivkou nebo klidne velkou, na jednom trafu pomocny vinuti pro zvyseni napeti naprazdno. Nenapada me proc by to nemelo fungovat.
Offline
Pánové, závidím vám vaše hodnoty jističů, co máte doma.
Offline
Ne, že by to nešlo, jen je třeba počítat, že váha a rozměry budou větší, než při použití 3f trafa.
1 trafo váží +/- 30kg, diody, chladiče, konstrukce, pokud se počítá, že pojede jen 1svářečka, bude potřeba i tlumivka, to bude celkem dost přes 100kg. Jak už nakousl Zdenek11, je otázka jestli půjde využít celý výkon z důvodu jištění.
Inspirace jak s mobilitou:
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=505
http://www.svarbazar.cz/phprs/rservice. … 2008051301
Editoval pt.kbely (03-12-2014 18:45:08)
Offline
No bude stačit domovní jistič 3 x 25 A
Protože to bude zapojene
rtb1 1-2 faze
rtb2 2-3 faze
rtb3 1-3 faze
A výsledný max proud bude 460A to bude na pálení bohatě dostačující
a min svářecí bude 195 A při všech třech..
a vzhledem k tomu že rtb 3 se da sehnat už za 800 tak je to přímo provokace k tomuto zapojení... kdybych doma neměl na to velkou čast věcí tak by mě to ani nenapadlo..
Offline
a) problém s jističem pochopitelně nebude , b) proud-výkon se jaksi nenásobí 3mi .
Offline
Že by byly svářečky rozfázované, je samozřejmé. Jen jsem měl na mysli, že pokud byste chtěl využívat maximální proud (asi 270A), těžko by už doma mohl jet nějaký větší spotřebič.
Offline
Ty 3 trafa vyjdou asi levněji než jedno 3f, dobré je, že se dá pomocí usměrňovače z 6 diod zvednout napětí (Uv=2,34Uf Uv je střední hodnota výstupního napětí, navíc s malým zvlněním a Uf je efektivní hodnota na výstupu trafa před úpravou – to co ukazuje běžný měřák). Škoda, že toto zvýšené napětí nebude k dispozici při běhu pouze jednoho trafa, navíc to trafo bude muset mít čtyř diodový usměrňovač. Takže aby se nemuselo nic rozpojovat (pouze svařovací kabely), by bylo zapotřebí 10 diod, nebo udělat sofistikovanější řízení, případně pořídit na menší proudy další svářečku.
Velikost toho proudu v tom to případě nebude 3x větší, netroufal bych si ani říct, že bude znásobená odmocninou ze 3, protože na výstupu bude na prázdno vyšší napětí.
Další možnost je mít 3 kompletní čtyř diodové můstky, kde by se také nemuselo nic rozpojovat a napětí by bylo nižší, protože by se neprojevil efekt sdruženého napětí na sekundáru a zvlnění při třech zapnutých trafech by bylo rovněž nízké, pokud by byla tlumivka dimenzována na max proud (minimálně vinutí), nebylo by zapotřebí přehazovat ani svařovací kabely.
Offline
Nahlásit doma že mají černou hodinku protože právě běží svářečka Fakt že s RTB3 to bude na menší žebřiňák, já to zvažoval s baubau trafama ale nemám pro to vytížení aby stálo za to vyrábět.
Offline
Hmm to by mi ani nevadilo snad chladičůam hromadu jen s diodama je to horší ale 6 jich do hromady dam. Jen by mě zajimalo o kolik se zvedne svařovací proud. U js 90 to naštěstí jsou rozsahy mezi 70 a s 100 A dost jemně rozložené takže by to nebyl problem s nastavenim potřebného rozsahu dle mého názoru. Predpokladam že to bude i měmě než odmocnina ze třech.
Offline
No tak já jsem to nikdy do tak hezkého stavu na žebřiny nedostal, postavil jsem si ji na vojně před 30-ti lety, ale jede pořád jako divá.
Je na 2 fáze , jádro je C 50x50 mm, tlumivka, 4 diody tuším ČKD 160A, vše spočítáno podle oranžové knížky "Transformátory pro obloukové svařování" nebo jak se jmenovala, možná ji ještě někde mám........vinutí jsou z pásoviny asi 4x2mm Cu lakováno a opředeno.
Stihl jsem tenkrát postavit 3 ks za rok :-)
Offline
Tak jsem předevčírem v holicich koupil kompletní 3 f usměrnovač a dnes sehnal za 950 kč js 90 - 1 seženu ještě jednu a budu stavět.
Offline
Tak jsem dnes kouknul do Bazoše a bylo jich tam několik, nejlevnější asi za 1100,- a byla docela zachovalá. Takže přeji dobrý kup a až supersvářečku zkonstruuješ a vyzkoušíš, tak nám sděl své poznatky z provozu.
Offline
to bude pěkně drahej křáp, 3xjs90 po 1000korunách usměrňovač stál bůhví kolik a prach obyčejné WTU 200 stojí do 4000 korun i s káblama to bude sranda až nato stvořitel přijde že je to k ničemu, no ale zase kdo si hraje nezlobí, já taky nezlobím (teda někdy ..)
Editoval Kramlik (27-08-2015 00:43:00)
Offline
Pokud si pamatuji, tak tato myšlenka se tu neprobírá poprvé.
Já v takové konstrukci vidím mraky problémů:
- při samotné konstrukci je třeba správné sfázování primárních i sekundárních vinutí,
- trafa by měla být naprosto stejná - nekombinoval bych JS 90-1 s 90-2 a 90F či 90FN, (mají trochu jiné proudové rozsahy a napětí naprázdno i na oblouku) s jinými výrobky už vůbec ne (RTB),
- s regulací proudu přepínáním rozsahů na více trafech najednou,
- nutnost provozu všech traf na stejný proudový rozsah,
- s provozem na jedno trafo pro malé svářecí proudy,
- velikost, váha a komplikované zapojení stroje
- možnost připojení k síti (proudový ráz při zapínání bude velký, trafa budou v každé fázi připojena dvě)
- otázka, jak zapojit sekundáry (při zapojení do trojúhelníka bude výstupní napětí zhruba stejné jako při použití jednoho trafa, ovšem trafa se budou vzájemně více ovlivňovat a bude je třeba připínat k síti najednou, při zapojení do hvězdy bude napětí na výstupu 1,7x větší, trafa se budou ovlivňovat daleko méně)
- elektricky by bylo výhodnější použít tři samostané graetzovy můstky a jejich výstupy teprve spojit paralelně (trafa by byla oddělena od sebe diodami, nebyl by problém bez přepojování provozovat jen jedno nebo dvě).
Offline
Kdybych musel koupit ty věci na to všechny a za plnou cenu tak bych si taky klepal na čelo.. ale vzhledem k tomu že jednu svařečku js90 jsem měl už doma druhou jsem dobře koupil a třetí si pokusně pujčim od kamaráda. Usměrnovacích výkonovych diod mam také doma na to dost ( vše z burz a bazoše) . Tak když mam vse co potřebuji byla by škoda to nezkusit. Přecejenom výkonna svárečka bez elektroniky a tudíš se potencialně nemá co posejřit tak to nemusí být špatný. To se ale ukáže za provozu.
Offline
a co tlumivka, to bude taky potřeba pěkně velká potvora
Offline
Tlumivku mam také bude použit sekundar myslum ze 2500w trafa 24 v kondenzatory mam take
Offline
Sekundár z trafa by funkci tlumivky mohl plnit, ale je třeba přeskládat jádro tak, aby vznkla mezera a bylo ji možno případně upravovat podložkami z izolantu. Primární vinutí by bylo vhodné odstranit. Budou-li v provozu všechna trafa najednou, nebude tlumivka příliš kritickým prvkem sestavy, třífázově usměrněný proud má daleko menší zvlnění.
Offline
Zase blbost , třífáz pojede v klidu bez ní . Tam žádná díra není , ani v zemi ...
Offline
Ne že bych si vymýšlel ale to trafo je už opravene na tlumivku.
To že usměrněné tři faze jsou uplně čiste je blbost ta tlumivka přínos má
Offline
Při usměrnění třífázového trafa můstkem se šesti diodami je zvlnění poměrně malé, vyhlazovací tlumivka bývá menší než u strojů jednofázových
Offline
Máte pravdu, ale jen při usměrnění čistě sinusového průběhu. Kdysi vyšel ve "sdělovací technice" článek, který porovnával usměrněné trafo s řízeným usměrňovačem a odvozoval i návrh tlumivky. Pokud se ještě pamatuji, tak průběhy na výstupu rozptylového trafa měly k sinusu hodně daleko. Jsem přesvědčený, že pro dosažení dynamických vlastností jako zdroje svářecího proudu je použití tlumivky třeba.
Offline
Přesvědčení je pouhé přesvědčení , zde o sinus jaksi jde .
Offline
Bobobo, přesvědčení patřilo dynamickým vlastnostem zdroje svářecího proudu.
Offline
Stránky: 1 2