SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Ahoj všichni příznivci svařování.
Jsem zde úplný nováček, ale nejsem, myslím, nováček v oboru elektro. Dovoluji si, bez nějakého machrování, či objevování Ameriky, zbořit jeden mýtus, který se táhne mnoha články a radami, jinak velmi fundovanými, zde na fóru. Tento mýtus se týká usměrňovačů. V mnoha článcích jsem se dozvěděl, že při konstrukci usměrňovače se volí diody min. na 1/2 max. svařovacího proudu, neboť diody jsou v Graetzově (můstkovém) zapojení vždy dvě a proud se tak rozdělí mezi ně ideálně jednou polovinou. Nevím, kdo první s tím přišel, ale ostatní to od něj převzali a stále se to pak opakuje dokola. Pravdou však zůstává, že jsou skutečně v každé půlvlně střídavého (napětí) proudu, otevřeny dvě diody, ale pozor, tyto jsou v sérii a proto každou z nich protéká celý svářecí, a mnohdy i zkratový proud, který může dosahovat podstatně vyšších hodnot. Z těchto důvodů je vhodné volit diody na jmenovitý, ideálně ještě o něco vyšší proud, aby byla výkonová rezerva. Naopak napěťově jsou diody namáhány zhruba polovinou jmenovitého napětí, protože v každé půlvlně střídavého proudu jsou uzavřeny dvě diody rovněž v sérii a tudíž se na nich napětí rozdělí ideálně na 1/2. Hovořím tady pouze o holém můstku, bez tlumivky a kondenzátoru, neboť další věcí, je napěťové namáhání diod při zapojení tlumivky, ale o tom můžeme diskutovat někdy příště.
Závěrem tedy uvádím, že při můstkovém zapojení protéká každou z diod frekvencí 50Hz jmenovitý proud zdroje. Na výstupu je pak frekvence 100Hz. Při volbě usměrňovače tedy volíme např. pro RTB-3, či JS-90F, diody na minimálně 160A, lépe 200A a napětí min. 200V, lépe 400 - 1200V. To, že některé usměrňovače vydrží i v případě poddimenzování diod, co se týká proudu je pravděpodobné, neboť se často používají velmi kvalitní diody ČKD, či jiné, např. i USSR, které snesou opravdu velká přetížení, pokud jsou vhodně chlazeny.
Snad se nikdo neurazí, pokud se tímto pokouším vnést trochu více světla do problematiky usměrňovačů a uvádím věc na pravou míru. V případě potřeby mohu zaslat schéma rozdělení proudů, ale lze jej nalézt i ne internetu.
Offline
Odkiaľ si nabral 100 Hz na výstupe???
Jedna polvlna , ma iba 25 Hz.
25 Hz kladná , 25 Hz záporná = 50Hz spolu.
EDIT: Na výstupe je jednosmerné napätie , keď že je to usmerňovač .
A zvlnenie napätia bez filtračného kondenzátora a stabilizátora bude o frekvencii 50 Hz (sieťový brum napríklad v audio zosilňovačoch).
Editoval m.evil (01-12-2014 11:09:20)
Offline
Ano , ale proud jde jen polovinu doby , takže za tu druhou polovinu stihne přechod vychladnout . No a v praxi je rozdíl v tom , že diody staré ČKD jsou trotlfest a trochu přetížení vydrží , zatímco superzápaďácké si naložit katalogové údaje nenechají .
Offline
Phate + m.evil, chyťte se za ručičky a zpátky do školičky. Nevím, co na to jiného říct.
Offline
KMU1 : Asi máš na mysli to , že na výstupe je jednosmerné a nie striedavé napätie.
Ale ja som to myslel ako zvlnenie jednosmerného napätia , ako písal Phate (bez filtračného kondenzátora).
Vtedy bude na výstupe jednosmerné zvlnené napätie.
A to zvlnenie bude o frekvencii 50 Hz a nie 100 Hz
Editoval m.evil (01-12-2014 12:17:28)
Offline
m.evil: pulzujúce napätie s f 50 Hz by tam bolo, ak by sa jednalo o jednocestné usmernenie, ale s tým by sa asi nedalo zvárať. Na zváranie sa používa dvojcestné usmernenie prúdu a vtedy je tam pulzujúce napätie s f 100 Hz, ktoré však musí byť pre potrebu zvárania vyhladené tlmivkou so zodpovedajúcou indukčnosťou. Dá sa to ešte riešiť pomocným zdrojom.
Offline
Pokial viem,tak jednocestne usmernenie dava impulzy o frekvencii 25 Hz (trafo a jedna dioda - bez filtracneho kondenzatora).
Offline
Pokial viem,tak jednocestne usmernenie dava impulzy o frekvencii 25 Hz (trafo a jedna dioda - bez filtracneho kondenzatora). -
Usměrňovač není dělič frekvence, těch 25 HZ je tak akorát frekvence vysílání celých snímků v PAL (přesněji 50 půlsnímků za 1sekundu).
-frekvence pulzů u jednocestného usměrnění zůstává na 50Hz.
25 Hz kladná , 25 Hz záporná = 50Hz spolu. - Ono frekvence jde sčítat, dokonce i odčítat, ale ne takto. Sloučením frekvence např 10MHz a 4MHz- na výstupu bude 10MHz, 4MHz, 14MHz a 6MHz, laděnými obvody (pomocí rezonance) se potlačí nežádoucí frekvence a zůstane pouze požadovaná a ta se dále zesílí. - Používá se to ve sdělovací technice (pokud by byly stejné vstupní frekvence, nesmí být spolu synchronizované).
Frekvence je vlastně počet cyklů (period) za 1 sekundu.
1 cyklus (perioda) je průběh, který se stále opakuje.
50Hz znamená, že 50x za sekundu proběhne 50 stejných dějů, 50 kladných a 50 záporných půlvln, přičemž 1 celá perioda trvá 1/50=0,02s=20ms
1 půlperioda tedy trvá ½ z 20ms tj 10ms
Jednocestným usměrněním se vyřadí 1 půlvlna, to znamená, že 10ms tam bude napětí, 10ms bez napětí, celý cyklus tedy bude trvat opět 20ms - tj frekvence bude 50Hz.
Dvojcestné usměrnění - 1 půlvlna zůstává, druhá se obrací, tedy opakování průběhu nastává už po 10ms - tedy 100Hz.
Frekvence je f=1/T platí pro základní jednotky Hz,-,s
Offline
Tyto reakce jsem čekal. Je těžké se zbavit zažitých zlozvyků. Proto jsem toto téma otevřel.
TO m.evil:
Je třeba si vyjasnit, co je frekvence: Počet kmitů za vteřinu, tedy u síťové frekvence se jedná o 50 x změnu napětí a proudu (50 x změna periody). Protože síťový kmitočet má průběh sinusový, jedná se o 50 x změnu do + a 50 x změnu do -. Z toho vyplývá, že na výstupu "holého" jednocestného usměrňovače je frekvence 50Hz. Protože Graetz usměrňuje obě půlvlny, tedy každou půlperiodu na vstupu, je na výstupu 100 x změna z nuly do + hodnot, jedná se o frekvenci 100Hz. Nejlépe je to vidět na osciloskopu. Na výstupu je sice jednosměrné napětí, ale toto mění svou velikost od nuly do plusového maxima, tedy pulsuje. Proto se dále upravuje - vyhlazuje, aby byl výstup co nejvíce podobný přímce. V praxi je však vždy nějaké zvlnění patrné a je tím nižší, čím účinnější je vyhlazení, v tomto případě tlumivkou a tím vyšší, čím větší je zatížení zdroje.
Síťový brum v zesilovači vzniká především vyschnutím filtračních elektrolytických kondenzátorů a komutačními pochody při spínání diod usměrňovače, což lze velmi dobře odstranit paralelním zapojením keramických kondenzátorů např. 40 - 100nF ke každé diodě (hovořím o Vámi zmiňovaném brumu).
TO bobobo:
Takto nelze uvažovat. Snižuje se tím spolehlivost zařízení. Proud každou diodou jde vždy po dobu půlvlny, ale jedná se o plný proud zdroje, např. 150A. Avšak takový proud jde každým neřízeným usměrňovačem, ať jednocestným, či dvoucestným. Je to jako pořídit si televizi na 115V a napětí pro ni usměrnit, tedy podle Vás na ni půjde sice 230V, ale pouze polovinu doby a tak stačí za druhou polovinu vychladnout. Jen se sám podívejte do popisu např. usměrňovače UDA 160. Kolik je tam diod hlavního usměrňovače pro každou půlvlnu - 10 paralelně řazených diod pro proud 20A = 20 x 10 = 200A. Proč asi ...
TO KMU1: To jsem nepochopil ...
TO mracna a tomvec:
Konečně někdo, kdo se neřídí mýty, ale fakty a nebojí se oponovat.
TO pt.kbely:
První větou si protiřečíte s třetí, v půlce máte zcela pravdu až do konce. Další mýtus, který skoro všichni opakují a vy rovněž, že pulzy půlperiody mají frekvenci 25Hz. NE - frekvence 50Hz znamená, že se děj - perioda, chceme-li celá jedna sinusovka, opakuje 50 x za sekundu, tedy 50x je napětí v + hodnotách a 50 x v -.
Již na počátku bylo zcela nepochybné, že se někdo z Vás bude chtít ozvat. Nějaký chytrolín Vás přece nebude poučovat o věcech, které znáte už léta. Nijak nepotírám Vaši erudovanost ve svářecí technice, ale elektrika je věc jiná a dovoluji si Vás opravit jenom proto, abych už konečně vše uvedl na pravou míru. Každý se může mýlit, pouze hlupák však svou chybu opakuje stále dokola. Snažím se nedělat z Vás hlupáky.
Nejdříve jsem si totiž přečetl mnoho článku z tohoto webu a ve více než 2/3 této problematiky (usměrňovačů) se uvádí nesmysly. Zbytečně to snižuje váhu uváděných informací.
Díky za pochopení.
Offline
Chlapi mate pravdu.
Jedna perioda = 1 Hz.
Ma 2 polvlny : kladnú a zápornú.
Kladných je 50 a záporných tiež 50.
Neviem prečo som si myslel , že ich je 25 a 25 .
Pri jednej dióde bude naozaj 50Hz ,preto že kladných polvln ktoré prejdu diódou , je 50 (ako period za 1s).
Akurát medzi nimi bude 10ms prestávka ,lebo záporné sa odrežú.
Pri mostikovom zapojení prejdu z jednej periódy 2 polvlny (kladná a záporná).
2 polvlny na periódu x 50 period = 100Hz.
Beriem späť všetko čo som povedal .
Offline
První větou si protiřečíte s třetí…….a vy rovněž, že pulzy půlperiody mají frekvenci 25Hz. …..
- Je to jen lehké nedorozumění. Když se podíváte ještě jednou, zjistíte, že cituji části příspěvku od m.evila (jsou psané slovensky), se kterými jsem nesouhlasil a pak jsem se k nim vyjádřil.
Offline
pt.kbely napsal(a):
První větou si protiřečíte s třetí…….a vy rovněž, že pulzy půlperiody mají frekvenci 25Hz. …..
- Je to jen lehké nedorozumění. Když se podíváte ještě jednou, zjistíte, že cituji části příspěvku od m.evila (jsou psané slovensky), se kterými jsem nesouhlasil a pak jsem se k nim vyjádřil.
Máte pravdu, je to skutečně lehké nedorozumění. I já cituji kolegu m.evila a v tomto kontextu jsem to vepsal do reakce na Váš příspěvek, a když si tu pasáž přečtete znovu ……a vy rovněž, že pulzy půlperiody mají frekvenci 25Hz. …, na konci uvidíte velké NE. A poté vysvětlení. Myslím, že v tomto kontextu si nijak neprotiřečím. Každopádně jsem Vás špatně pochopil a omlouvám se.
Offline
A keď už tak veselo riešime tu sieťovú frekvenciu .
Medzi fázou a nulakom je 50Hz , aká je frekvencia medzi dvoma fázami?
Pýtam sa len preto ,lebo keď zváram na jednu fázu , oblúk ma iný zvuk než na 2 fázy.
Editoval m.evil (02-12-2014 13:03:12)
Offline
Já se omlouvám, chyba je na mojí straně, protože jsem líný ten citát zvýraznit nebo alespoň použít uvozovky.
Offline
Phate napsal(a):
TO bobobo:
Takto nelze uvažovat. Snižuje se tím spolehlivost zařízení. Proud každou diodou jde vždy po dobu půlvlny, ale jedná se o plný proud zdroje, např. 150A. Avšak takový proud jde každým neřízeným usměrňovačem, ať jednocestným, či dvoucestným. Je to jako pořídit si televizi na 115V a napětí pro ni usměrnit, tedy podle Vás na ni půjde sice 230V, ale pouze polovinu doby a tak stačí za druhou polovinu vychladnout. Jen se sám podívejte do popisu např. usměrňovače UDA 160. Kolik je tam diod hlavního usměrňovače pro každou půlvlnu - 10 paralelně řazených diod pro proud 20A = 20 x 10 = 200A. Proč asi ...
V UDA 160 je 10 20tiAmp diod ze dvou důvodů. Za prvý jsou řazeny paralelně a diody nikdy nejsou dokonale spárovaný, tedy je tam rezerva. Otázka zda tam vůbec dávali párovaný diody. Za druhý trafo s pracovním proudem 160A dává ve zkratu přes 200 A. Tedy opět rezerva, kdyby dali diody pro 80 ampér na každou větev tak to shoří.
Diodou v usměrňovači sice protéká plný proud ale jen v jeho maximech. Efektivní hodnota je poloviční než v přívodním kabelu a srovnávat proud s napětím je totální kravina.
Spíš jestli máš nějaký zajímavý zdroj informací ohledně dimenzování diod v usměrňovačích tak sem hoď odkaz, my si to rádi nastudujem a budem chytřejší. ;-) Pak tu nebudou fámy..
Offline
m.evil napsal(a):
A keď už tak veselo riešime tu sieťovú frekvenciu .
Medzi fázou a nulakom je 50Hz , aká je frekvencia medzi dvoma fázami?
Pýtam sa len preto ,lebo keď zváram na jednu fázu , oblúk ma iný zvuk než na 2 fázy.
Stejná, jako mezi nulákem a fází, je pouze vyšší napětí a časově je sinusový průběh posunut (fázový posun).
Offline
Diody s větším maximálním proudem taky méně hřejí. U diody třeba na 80 Ampér , pokud jí projde ve špičkách nebo zkratu proud třeba 160 A, tak při takovém proudu se už projevuje sériový ohmický odpor přívodů, na diodě je větší saturační napětí, třeba 3 volty nebo i víc. Záleží na druhu.
Zatímco pokud má dioda maximální proud třeba 250A, tak když jí prochází proud 160 A, je na ní saturační napětí třeba jen 0,8 - 1 volt. Zase záleží na druhu a datasheetu.
Výsledek je ten, že kdo ušetří na maximálním proudu diod, bude to muset nahnat znatelně větším chladičem diod, pokud má ten usměrňovač mít zhruba stejnou výdrž a spolehlivost. A někdy, pokud se to přežene, se to ani nemusí povést, pracovní teplota polovodičového přechodu diody vyjde příliš vysoká.
Nemluvě o nějaké stovce wattíků vyšší spotřebě plus o nějaký voltík méně na svařovací oblouk.
Editoval Radim (02-12-2014 14:27:05)
Offline
Aha, tak proto 250A diody téměř nehřejou.
Editoval samb (02-12-2014 16:22:26)
Offline
TO samb napsal:
Diodou v usměrňovači sice protéká plný proud ale jen v jeho maximech. Efektivní hodnota je poloviční než v přívodním kabelu a srovnávat proud s napětím je totální kravina.
Spíš jestli máš nějaký zajímavý zdroj informací ohledně dimenzování diod v usměrňovačích tak sem hoď odkaz, my si to rádi nastudujem a budem chytřejší. ;-) Pak tu nebudou fámy..
Takže pokud plný proud protéká, jak píšeš, (nemám problém s tykáním), jenom v jeho maximech, značí to co, že lze usměrňovač poddimezovat? Veškeré hodnoty, pokud není uvedeno jinak, se vždy u střídavých veličin značí v efektivní hodnotě, tedy jak síťové napětí, tak napětí na výstupu svářečky a stejně i proud. Efektivní hodnota nikdy není poloviční, jak uvádíš, nýbrž odmocnina ze 2 max. napětí, či proudu, což je velmi přibližně o něco více než 2/3 maxima. Běžné měřící přístroje měří většinou efektivní hodnotu, pokud není přímo uvedeno, že jsou to tzv. True RMS měřáky. Tyto dokáží změřit skutečnou hodnotu střídavých veličin.
Srovnávat proud s napětím je na první pohled kravina, ale ono to spolu nerozlučně souvisí, neboť bez napětí není žádný proud. Opačně to však neplatí. A příklad, který jsem zvolil pro ilustraci nesmyslnosti záměrného poddimenzování diodového můstku, měl pouze ukázat, že tudy cesta nevede. Pravda, může být zavádějící, ale pokud bych to měl dále rozebírat, psal bych ještě teď původní příspěvek. Tak jenom v krátkosti. Pokud na spotřebič o konstantní impedanci připojím vyšší než povolené napětí, já jsem uváděl 115V a připojím 230V, podle ohmova zákona se při 2x vyšším napětí, zvýší 2x proud na výstupu. Zde máš ten požadovaný proud. Nejsme malé děti, abychom vše rozebírali do nejmenších detailů, ne?
A nějaký zajímavý zdroj informací mám, jedná se o každou dobrou učebnici elektrotechniky, resp. učebnici o základních vlastnostech polovodičů. Dostupná ve všech technických knihovnách, podle zájmu.
A nakonec. Fámy, zde vytváříš ty, svými příspěvky ...
TO Radim:
Máte pravdu. S tím šetřením na diodách bych to nepřeháněl. Při příliš velkém proudu polovodičovou diodou, na který není stavěna, může dojít k přehřátí polovodičového přechodu, neboť tento je oproti více dimenzovaným diodám, i fyzicky menší a je tak schopen vyzářit úměrně méně tepla do okolí. Vývinem neúměrného tepla se začne lavinovitě zvyšovat počet volných nosičů náboje, především v době uzavření diody v závěrném směru, čímž klesne odpor, který klade polovodičový přechod protékajícímu i závěrnému proudu, což má dále za následek zvyšování propustného i závěrného proudu do té míry, až se přechod prorazí a nastane buď zkrat v součástce, nebo častěji její přerušení. Pokud dioda překročí jistou kritickou hodnotu teploty, proudu či závěrného napětí, je průraz diody již nereverzibilní a dojde k jejímu zničení.
Pravdou však je, že diody vyráběné u nás, vydrží obrovské přetížení prakticky bez následků, ale nelze na to spoléhat.
Offline
Phate uved konkretni zdroj informaci nebo uz k tomu taky nemam co dodat.
Offline
Phate je teoretik , za 10let případné praxe bude svá vyjádření korigovat . Dioda na větší proud se zahřeje méně proto , že při stejném proudu je na přechodu menší úbytek napětí - je spojeno s proudovou hustotou . Kdyby vše v praxi dopadlo jak teoretik píše , nemohly by tisíce podobných dreků na Co , zde často propíraných , fungovat . Dál se nemíním podobných teoretizování účastnit , nemají žádného významu , byť by to papírová pravda byla .
Offline
bobobo napsal(a):
Phate je teoretik , za 10let případné praxe bude svá vyjádření korigovat . Dioda na větší proud se zahřeje méně proto , že při stejném proudu je na přechodu menší úbytek napětí - je spojeno s proudovou hustotou . Kdyby vše v praxi dopadlo jak teoretik píše , nemohly by tisíce podobných dreků na Co , zde často propíraných , fungovat . Dál se nemíním podobných teoretizování účastnit , nemají žádného významu , byť by to papírová pravda byla .
My se osobně známe, že víte, že jsem teoretik? Jsem začátečník ve svařování, ne v elektronice. To co píšu, jsou právě zkušenosti z praxe návrhu elektronických zařízení a jejich konstrukce, ne informace vyčtené z knížek. Nemám potřebu to nějak více rozebírat. Nikde jsem nepsal, že v praxi to nějak dopadá. Pokud jste si všiml, žádného konkrétního výrobce usměrňovače jsem nekritizoval. Jen si myslím, že pokud se věc neuvede na pravou míru, zbytečně to snižuje váhu podávaných informací.
A co se týče "dreků" na CO, jak píšete. Vy znáte jejich parametry, a víte, že jsou silně poddimenzované? A jak víte, jakou mají životnost v případě, že se porouchá chladící ventilátor? Hovořil jsem zde jen a pouze o amatérsky konstruovaných usměrňovačích a k těmto se vše, co jsem napsal, vztahuje.
A toto teoretizování, jak jej nazýváte má význam v tom, že se nebudou šířit nesmysly. A to je, myslím, dost podstatné.
Když vstoupím na toto fórum jako úplný začátečník, bez jakýchkoliv zkušeností a budu všechny zde uváděné informace brát jako nezpochybnitelnou pravdu, může dojít ke dvěma věcem. Jednak k různým škodám, na majetku či zdraví, přece jenom se jedná o elektřinu a pokud si někdo něco ze zde uváděných návodů postaví a nebude to fungovat, zbytečně jej to odradí a začne se věnovat něčemu méně náročnému, třeba chlastu.
A v tom případě toto fórum ztratí svůj smysl, ne?
Offline
To nevím , zachráncem národa jsem nikdy nebyl .
Offline
Phate: v teorii máte sice pravdu, nicméně vámi udávané skutečnosti jsou běžně k dohledání přes Google a kdo opravdu chce, jistě si je lehce najde. Podstatně cennější jsou ale zkušenosti z praxe a na ty je převážná většina dotazů ve fóru směrovaná - jde třeba o to, jak s co nejmenšími náklady pořídit usměrňovač pro svářečku, konkrétně s použitím paralelně řazených levných můstků, které jsou běžně na trhu. Toto fórum, jak jste si jistě všimnul, je víceméně praktického zaměření a za tyto informace by byli tazatelé vděčnější, než za uvedení hodnoty efektivního proudu diodou v můstku.
Offline
Stránky: 1 2