SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý večer, měl bych opět jeden laický dotaz. na učilišti jsem dělal záklaďák MMA metodou. Tam jsme se učili svařovat V svár vodorovně shora. V svár stoupák, kouťák shora vodorovně a kouťák stoupačku. Materiál minimálně 10mm, nevím přesně. Svařování převážně basickými elektrodami. Teď jezdím po montážích kde je potřeba zavařit občas pant u vrat, nějakou šprušli zábradlí apod. Materiál všechno tenký, dejme tomu jen do 5mm. Jak správně svařovat takovýto materiál? Stačí jen základní popis. Děkuji
Offline
Úplně stejně jako cokoliv jiného... Na ty slabší materiály bych dal 2-2,5mm elektrodu a nastavení ampér spíše ke spodní hranici doporučeného proudu u dané elektrody... Nevím co víc k tomu dodat...
Offline
vzal bych to vsechno na padáka vždyt je to pant
Offline
Varoku, citam dobre tvoju otazku? Mas tu 2114 prispevkov a teraz sa pytas ako sa zvara elektrodou nieco tensie? :-) No este ze sedim na stolicke...
Offline
Tak základní popis by mohl být: stejně jak ty silné, jen nižšími proudy, vyšší postupovou rychlostí(tak aby to nebylo studený,nebo zbytečně moc proteklý) a míň vrstvama.Základ je- pokud svařuju něco kde mám pochybnosti prubnout si to nanečisto v přibližně stejných podmínkách,nebo to svěřit někomu kdo to umí.
Offline
Tak tohle mě dostalo, pětku vařit je nádhera, to já jásám, když už mám vařit takhle "tlustý" materiál Až budeš vařit převážně 2mm plechy tak to si užiješ
Offline
Dobrý večer, psal jsem do 5mm. To znamená maximální tloušťka asi 5mm, ale svařujeme i tenší, vyjímečně i tlustší materiál.
vyrobca: mám tady asi hodně příspěvků zbytečných, jak mi zde plno lidí vytýká, přiznávám, nemusíte mě mlátit.
Poslední dobou jsem svařoval hlavně COčkem a tam je to trošku jiné. Tím docela umím. Sváry nejsou jako od profíka, ale koukat se na to dá. Teď ale pracuji v jiné firmě, jezdíme hodně na montáže a používáme převážně metodu MMA. To jsem se učil na učňáku jen základy, tlustý materiál, jak už jsem psal. Kdysy jsem se hodně díval na youtube na videa svařování COčkem, nevím, jestli tam je něco krásného z MMA techniky. Ale asi ano, jen to umět najít.
Ten postup jsem měl namysli třeba, když svařuji kulatinu průměru např. 12mm na plocháč 6mm tlustý, jakým způsobem svařovat, co se týče pohybu elektrodou, jestli stačí jedna vrstva apod. Nebo, když potřebujeme zavařit díru v nějakém jackelu, tloušťka stěny 3mm, vyvaření záplaty plechem. Nebo pod. Na učilišti jsme svařovali materiál asi 10, možná 12mm tlustý, třeba V svár shora. Byly tam úkosy, mezera asi 2mm, už si přesně nepamatuji, jen že jsme tam dávali elektrody. Kořen jsme jeli kývavým pohybem, tedy na jeden materiál, na druhý a tak pořád dokola. Říkali jsme tomu zašívání. Na to jsme udělali několik vrstev roztaženou housenkou.
Chlápek s kterým jezdím a svařuje, dělá ze sebe mistra světa, ale zdá se mi, že kromě zapálení oblouku neumí vůbec svařovat. Co jsem vždycky svařoval metodou MMA já, tak i když jsem svařoval tenší materiály, tak vždycky jsem používal kývavý pohyb, jakoby roztažená housenka, hlavně při stoupačce. On svařuje stylem, že tahá elektrodu jen rovně, svár je neprovařený, studený. Jako laik napíšu, že je tam jen přilepená tenká housenka. Propálené hodně děr, kolikrát zaporované apod. Hledal jsem na netu nějaké foto, ale zatím jsem nic nenašel. Tady to je asi vařené COčkem, ale podobné sváry dělá: https://www.google.cz/search?q=vady+sva … B515%3B212
nebo tady: http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.p … dlie_2.jpg
Z dovolením jsem si půjčil obrázek, snad se nebude majitel zlobit.
Chtěl bych mistrovi i tomu chlápkovi ukázat, že umím svařovat, né jen smrkat. Chápeme?
Editoval varok (24-11-2014 17:48:33)
Offline
Varoku, ved ta tu zase nikto nebije. :-) Ako tu uz napisal Rellik a Lades, tensi material, jokle s 2 mm stenou a podobne zvaraj na nizsich doporucovanych prudoch na danu elektrodu. Ja taketo tenke veci najradsej zvaram 1,5mm Esabkami. Nastavenie prudu samozrejme silne zavisi od polohy v ktorej zvaras, a co s cim svaras. Univerzalnu odpoved ako zvarat vsetko Ti tu asi neda nikto, to proste treba vediet a mat to v ruke. No a v ruke to budes mat ked budes zase len zvarat, zvarat, zvarat.... no, nebudem sa radsej opakovat, spominane to tu bolo asi 1000x... Mozem Ti len poradit, ze pokial nebudes s partakom niekde na vyjazde ale v nejakej vasej dielni a mas tam moznost trenovat zvaranie tak rozhodne trenuj, aj keby si si mal kupit vlastne elektrody. Az tak drahe zase nie su.
Offline
Svěřovat to někomu, kdo svařovat umí je v naší firmě dost složité.
No asi to tak bude, že ve volných chvílích budu trénovat. Ale jak jsem psal, svařovat umím COčkem i elektrodou. Elektrodou ale spíše tlustší materiály, i když jsem už párkrát svařoval i menší tloušťky. Třeba na učňáku jsme svařovali asi fotbalové branky z trubky se stěnou odhadem 3mm. Jednou jsem svařoval zábrany na balkony, jackel asi 2-3mm stěna. Vodorovný svar shora ještě zvládnu, ale stoupáky mi moc nejdou. Jenom prostě potřebuji přesvědčit mé nové spolupracovníky, že nejsem takové kopyto a svařovat umím. Cočkem jsem tam už svařoval a jeden předák to viděl. Zrovna jeden z těch, kteří jsou hodně na pohodu. Jen ten co s ním jezdím opravovat zábradlí, balkony apod. je takový dost arogantní. Nebo nevím jak to nazvat. několikrát jsem mu říkal, že svařovat MMA umím, ale jako by mě neslyšel. Dívat se na ty so..e je pro mě těžké.
Offline
Svařování jakýchkoliv bezpečnostních prvků, tedy i třeba zábradlí apod. podléhá docela přísným předpisům a nelze je svařovat jen se Základním kurzem svařování. Hezký popis podmínek je např na http://www.generalweld.cz/cz/standards.php?id=18
Offline
No ale my nesvařujeme přímo mříže ke kotvení baráku. Sem tam nějaké úpravy, dovaření nějakého jaklu, uhnité části apod. Nebo jestli je potřeba i na tohle státnice, už mlčím.
Offline
Zrovna zábradlí nebo balkon by měli být zhotovené perfektním svářečem s příslušným oprávněním-v případě defektu je to o hubu jak pro zhotovitele,tak uživatele(tam to může být ještě o fous víc-balkon ve 4.apod.).Tam bych byl moooc opatrný,na trénink použil metráky materiálu a spotřeboval několik balíků obalovaných.(a já si dělal takový starosti s prodloužením lyží paletizačního vozíku....)
Offline
Tak naštěstí to nesvařuji já.
Když jsem se ptal, osobně bych svařoval jen nedůležité věci, jako panty u nějakých vrat, vstupních dveří, nějakou latu vstupních dveří, semtam nějaká mříž ve sklepě apod. Do balkonů bych tedy nešel. Zítra se zkusím zeptat nějakého předáka, jestli bych si mohl zkusit něco cvičně zavařit, ukáži mu, že svařovat umím, snad se povede a uvidím co mi na to řekne.
Tak moc děkuji za rady.
Offline
A ještě jsem chtěl poprosit. Pro takové umělce jako jsme my je asi už lepší invertor a bazické elektrody, že? V práci máme dva, které jsou ale většinou obsazené. Tak mistr s tím umělcem, co s ním teď pracuji, koupili trafosvářečku někde v zastavárně. Nějakou Daco a používá rutilky 2,5mm. Jeden je nějaký malý Esab, ten už ale zlobí a druhý je Tuson. (Asi ten co má tady Discovera, nebo podobný).
Invertorami jsem svařoval několikrát, různými typy a svařují nádherně. Trafo už je asi dnes o ničem že? Když pominu, že invertor nosíte asi 5kg a trafo svářečku 20.
Offline
varok napsal(a):
A ještě jsem chtěl poprosit. Pro takové umělce jako jsme my je asi už lepší invertor a bazické elektrody, že? V práci máme dva, které jsou ale většinou obsazené. Tak mistr s tím umělcem, co s ním teď pracuji, koupili trafosvářečku někde v zastavárně. Nějakou Daco a používá rutilky 2,5mm. Jeden je nějaký malý Esab, ten už ale zlobí a druhý je Tuson. (Asi ten co má tady Discovera, nebo podobný).
Invertorami jsem svařoval několikrát, různými typy a svařují nádherně. Trafo už je asi dnes o ničem že? Když pominu, že invertor nosíte asi 5kg a trafo svářečku 20.
Sakra chlape jak jsi tu dlouho ?Ze se ptas na takovehle zaklady nebo jen pises a nectes??Proste vem svarecku a svarej jinak se to stejne nenaucis a az zavaris par km sváru tak pokud nemáš olšové ruce věř že bude jedno jestli mas zaklad nebo EN.
Offline
Ale čtu, ale tohle téma jsem nějak moc nevyhledával. Už jsem psal výše, že jsem se zaměřoval spíše na COčko.
A dobrá, jen jsem se ptal.
Offline
Když tady psal varok o tom roztahávání svaru více do stran, tak mě napadl jeden dotaz: Některé kouťáky vařím stylem, že nevrstvím housenky jednu vedle druhé, ale jezdim elektrodou do stran a dělam jednu širokou. A teď ten dotaz, má toto ještě nějakou jinou nevýhodu kromě vyššího množství vneseného tepla do svařence?
Offline
krystova noho kupředu, sodoma komora velebnosti, to je hnus co ty seš varok za jelito? ty si asi ve svářečské škole místo svařování chodilo za dílnu hulit a místo teorie se rylo kružítkem pič.oviny do lavic jinak teda nechápu tvoje dotazy, mám svářečský kurz ale neumím svařovat, takto si to napsal, tak teda si tu školu udělaj znova jinak to snad není možný, co ku.rva s těch škol leze za umělce.. a ještě se veřejně přizná že je v takovým uměleckým stavu no zajímalo by mě co to je za firmu a které seš zaměstnán, to taky musí být "specialisti" dežo kope díru náhle se objeví: čirny koreň, kopněm aj peklo sa otvorilo
Offline
Slayer85 napsal(a):
jezdim elektrodou do stran?
no třeba že se ti to víc zkroutí, velkej svár se stáhne víc než malej, u něčeho to nemusí vadit, u něčeho to způsobí problem.
Svár je buďto určen projektantem (ne vždy se zárukou) nebo ho stanoví svařeč sám dle zkušeností, ty nastupují až po vyvaření metráků či spíše tun elektrod.
Offline
Kramlík: naštěstí nekouřím a piju jen slavnostně, nebo jak se tomu říká. Nevím proč bych měl být jelito. Slušně jsem se ptal, že poslední dobou svařuji hodně COčkem, MMA jsem se učil na učňáku a jen základy. Občas jsem něco zavařil i elektrodou, ale tenší materiály mi moc nejdou. U COčka zavařím i autoplechy kolem 0,8mm. Elektrodou ale spíše tlustší materiály, dejme tomu nad 5mm, ale chtěl jsem poradit, jak svařovat tenší plechy a plocháče třeba 2, 3 a více mm. Co je na tom blbého? Že mám sv. kurz a neumím svařovat jsem psal prosím kde? Schválně jsem si to před chvílí všechno pročítal znovu a nic takového jsem nenašel. Jestli jsem to přehlédl, tak se omlouvám. Možná jsem to jen špatně napsal.
Jediné co jsem se ptal je, když svařuji tenší materiály, jak na to, jestli to jen na přímo, tedy tahat elektrodu rovně, nebo dělat jakoby roztaženou housenku. Z teorie v ZE-1 jsem měl náhodou jedničku a z praxe svařování 2.
Offline
Slayer85 napsal(a):
Když tady psal varok o tom roztahávání svaru více do stran, tak mě napadl jeden dotaz: Některé kouťáky vařím stylem, že nevrstvím housenky jednu vedle druhé, ale jezdim elektrodou do stran a dělam jednu širokou. A teď ten dotaz, má toto ještě nějakou jinou nevýhodu kromě vyššího množství vneseného tepla do svařence?
například mohou vznikat trhliny uprostřed svaru, nevím jak u elektrody ale u MAGu to vzniknout může.
svařuji V svary max do 1,5 cm šíře na jednu krycí, jakmile je více šnůrkuji a vypadí to i lépe když se to umí položit.
Offline
U slabého rovně...... rozkyv dělám jen u V svaru. koutový svar jedu vždy rovně
Offline
No ale proč tedy ten típek co s ním dělám svařuje tenké i tlustší materiály jen rovně, bez kývavého pohybu a při stoupačkách mu to všechno stíká, při klasických svarech vodorovných shora má škaredé nevzhledné svary a já svařuji i tenší plechy kývavým pohybem a mám svary slušné? Samozřejmě když svařuji tenší materiály, dělám mezeru minimální a kývám elektrodou jen minimálně. Ale není to nic extra, proto jsem se tady ptal. Ale jak už mi radili, je to asi opravdu jen o cviku.
Offline
je o délce oblouku klepaní rukou uhlu elektrody atd atd stoupačku koutak jedu rovně pokud má být svar větší tak druhou rozkyvem
Offline
majk napsal(a):
atd atd
měli bychom také zmínit ampéry, to že je na krabici napsáno 80 - 110 neznamená že tam v tomto rozsahu nastavím cokoliv, vždy záleží na tloušťce materiálu a poloze sváru.
Když dělám něco důležitého a vidím že lázeň není optimální okamžitě toho nechám a ladím ampery klidně po jedné - po dvou.
Offline