SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Co poviete na takúto volbu? Berie to všetky druhy elektrod?
http://dom.bazos.sk/inzerat/43321279/Pr … vertor.php
Offline
Čistokrvný Číňan ...
Offline
harley1
uz ta kefa a zemniace klieste a plechova krabica videna v BauBau a zatazovatel a parametre nepise , je to kupa macky vo vreci za tu cenu . to si radsej kup Gama 160 kablami na bazosi za 179€ trojročnou zarukov ...
Editoval atishajn (10-11-2014 18:26:47)
Offline
Asi pojdem do nejakej Gamy z PFC funkciu
Offline
Jestli mohu doporučit tak jsem měl možnost na montáži vyzkoušet GYSMI 131, nejdříve byla nedůvěra k malé plechové nehezké krabičce, ale jen do prvního zapálení oblouku! Čuměl jsem jak nádherně vaří, jen to šumělo, zapalování exelentní no bomba. Až půjde náš Alfin 150ka do věčných lovišt, tak jasná volba Gysmi . Ještě když jsem koukal na netu kolik stojí, tak vůbec bych o gamách, pegasech a já nevím čeho, nemluvil...
Offline
Záleží na co to chceš, jaký max proud, jaká velikost a přenositelnost ... Já potřeboval invertor, který by mi jel na centrálu na zahradě. Vzal jsem centrálu a jel k Chobolovi zkoušet, který bude fungovat a vařit. Zvítězila Gama 131.
Offline
Je nějaký rozdíl mezi KITin 150 TIG LA a GAMA 1500L ? Funkčně, spolehlivostí? KITin má záruku 5let, GAMA 2roky ?? Stačí běžně proud do 150A nebo mám vzít model se 170A? (i když se používá nejvíce 60A-100A)
Nahradí TIG, samozřejmě jen částečně, na domácí sváření, CO2 ? Slabé plechy, atd...
Použití: okolo domu, odhad provozu cca 2h měsíčně, svařuji silnější plechy, jekly i traverzy...
Offline
Zdravím nebyl by tady někdo kdo by poradil potřebuju schema na SVARSTROJ S-MIG 175
Offline
Dobrý den všem,
chtěl bych poprosit o radu s potenciálním výběrem invertoru. Nechtěl jsem kvůli tomu zakládat další vlákno, tak dotaz přidávám do tohoto již trochu spícího. Se svařováním mám jen minimální zkušenosti, svařoval jsem párkrát trafy domácí výroby (jedno s usměrňovačem, jedno bez) a jednou s invertorem (Gama 1900D, myslím). Mám možnost využít na svařování právě jedno z těch traf (odbočkové), ale je velké a těžké a má pro mě jakožto málo znalého a zkušeného se svařováním jednu podstatnou nevýhodu, a to že nemá nijak označené nastavení svařovacího proudu. Ke svařování se dostanu jen sporadicky - párkrát do roka, někdy ani to ne. Elektrody jsam zatím používal prakticky výhradně 2 nebo 2,5 mm (teď třeba budu potřebovat svařit držák na řezání dřeva z jeklů se sílou stěny asi 2,5 mm), a tak by mi asi stačil nějaký levnější jednoduchý invertor (něco jako Gama 166 nebo 1550), na druhou stranu když si kupuji nářadí, radši koupím něco lepšího ("co kdybych po tom pak chtěl něco, co to neumí") a s nějakou rezervou.
Pročítal jsem různé diskuze tady na fóru a procházel nabídky obchodů, celkem by se mi líbila Gama 1700D PFC, ale mám obavu, jestli parametry tohohle invertoru nejsou pro mé potřeby předimenzované. Jde mi hlavně o tyhle aspekty:
1. Je výhoda svařovací proud až 170 A (pro mě opravdu jako rezerva "co kdyby jednou"), nebo je lepší ušetřit a sáhnout třeba po 1500D?
2. Jak moc se projeví PFC, svařoval bych převážně v dílně, je dobré pořídit radši stroj s PFC pro případ, že bych potřeboval někdy použít prodlužovačku nebo svařovat při vyšších proudech delší dobu?
3. Má velký přínos (hlavně pro začátečníka), že se proud dá nastavit přesně s pomocí digitálního displeje, nebo je to zbytečnost a potenciálně poruchová záležitost oproti obyčejnému potenciometru (tudíž vzít něco z řady 1X00A)?
4. U řady 1X00L se dají nastavit další parametry svařování, předpokládám, že pro mé potřeby asi nemá smysl o tom uvažovat vzhledem k využití a podstatně vyšší ceně, nebo se pletu?
5. Jen se chci ujistit, že dobře chápu rozlišení řad invertorů Gama podle posledního písmena - 1X00A je základní model, 1X00D má digitální displej a 1X00L umožňuje podrobnější nastavení parametrů při svařování, nebo jsou tam ještě jiné odlišnosti?
Co byste mi doporučili vzhledem k výše uvedenému, pořídit nějaký invertor (jaký nejlépe), nebo se na to vykašlat, ušetřit peníze a radši se i přes nějaké sakrování poprat s tím trafem? Předem děkuji!
Editoval JirkaK (17-10-2016 08:43:28)
Offline
Já trafo mám a vidím to tak, že pro kvalitní svařování je třeba trafo s plynulou regulací proudu. A nastudovat, jak se projevuje svařování a jak vypadá svar při příliš velkém i příliš malém proudu. A potom vzít příslušné elektrody a na odřezcích objevit přesně ten správný proud - je tam přesnost 3 - 5 ampér. Když se dá víc nebo méně od optimalu, tak už je to poznat na svařování i kvalitě svarů.
Pokud je zjištěné to optimum, a trafo není úplně na doraz vykostované, tak by svařování normálních černých materiálů normálníma trochu kvalitnějšíma rutilkama mělo být úplně bez problémů.
U invertoru to hledání optima platí určitě stejně. Tam asi bude podstatné, aby při svařování nekolísal proud třeba s ohříváním součástek, držel se na nadstavené hladině.
Pokud chceš svařovat víc a záleží ti na ceně, podle mně se vyplatí takový proud, aby šlo ještě s určitou rezervou na regulaci optimálního proudu používat elektrody 3,2, protože bývají proti tenčím výrazně levnější. A svaříš s nimi materiál od síly 3 - 4 mm, takže je při svařování kolem baráku rozhodně využiješ.
A navíc u běžného trafa s bočníkem platí, že čím je vyšší nadstavený proud, tím je vyšší i napětí a svařovací vlastnosti, aspoň u mého trafa se elektrody 3,2 zapalují a drží se s nimi oblouk znatelně lépe než tenčí.
Editoval Radim (17-10-2016 11:52:22)
Offline
Díky za radu, takže jestli to dobře chápu, měl bych to zkusit spíš s tím trafem a invertor (zatím) neřešit? S tou plynulou regulací proudu to asi tak úplně nepůjde, ta svářečka, kterou mám k dispozici, má jen jakýsi hrubý přepínač se dvěma polohami, a potom druhý "jemnější", kde je poloh víc (z hlavy nevím, kolik). Nevím vlastně, jaké by tam měly být nastavitelné proudy, zkusím se zeptat dědy, který si tu svářečku kdysi dávno doma stavěl.
Jinak je tam i usměrňovač, takže teď si nejsem jistý, jak jsi to myslel s rutilkama - kvůli snadnějšímu svařování, nebo kvůli použití střídavého proudu? S volbou elektrod jsem taky trochu na vážkách, dřív jsem měl zato, že pro začátečníka je snadnější, hlavně kvůli zapalování oblouku, použít rutilky, ale skoro bych řekl, že v debatách rutilky vs. bazické tady převažovala preference bazických elektrod.
Teď budu potřebovat svařit takovou jednodušší konstrukci - držák na řezání dřeva - z jeklů se sílou stěny 2,5 mm, tak uvažuju, že bych na to zkusil vícekrát doporučované elektrody Böhler FOX 7018, asi 2mm, aby bylo menší riziko, že se co chvíli protavím skrz, nebo raději zvolit 2,5mm?
Offline
No já za prvé nejsem profesionální svařeč.
Za druhé invertor nemám, takže v tom směru se moc neodvažuji radit. jenom vidím, že invertory jsou čím dál dokonalejší a nabízejí stále víc možností včetně těch, které s trafem nejdou.
Na druhé straně trafo se může uložit do sucha někde do stodoly nebo garáže na 20 let a potom přijít, zapojit do sítě, pokud bude stále 230volt 50 Hz a může se začít svařovat. Zatímco takhle uložený invertor bude za 20 let s vysokou pravděpodobností nefunkční, protože elektronické součástky stárnou, i když se "bazmek" nepoužívá.
Ale nakonec stejně myslím všichni přejdou na invertory.
Rutilky jsem myslel proto, protože trafo jsem bral jako střídavý zdroj a kromě toho se stejnosměrným a s bazickými elektrodami nemám zkušenosti.
Jinak rutilkami se dříve svařovalo skoro všechno, tak nevidím důvod, proč by i s tím trafem, pokud bude mít dobré dynamické svařovací vlastnosti, což by trafo dělané doma mohlo mít, se ten stojan, po pořádném nacvičování, nemohl svařit ve velmi dobré kvalitě. Trochu problém jsou ty odbočky, pokud nebudou dostatečně jemné. Ale třeba se povede trefit nějakou odbočkou přesně na optimální svařovací proud elektrody.
Tloušťkla stěny jaklu 2,5 mm už vidím jako určitý problém, to občasné protavení stěny u začátečníka je reálné.
Já bych viděl postup takový: nejdřív si zjistit o té svářečce všechno, co se dá, třeba napětí naprázdno, pokud bude pod cca 50 V, ovlivní snadnost zapálení oblouku, pak sebrat odřezky těch jaklů a jiné a zkoušet. Zkoušet svařování a zkoušet optimální proud elektrody. To bude trvat nějakou hodinku, než se naučíš zapálit a držet a táhnout oblouk a potom než se ten jakl naučíš jakž takž svařovat bez nějakého častého propálení.
Potom bych viděl připravit díly na ten stojan a pokud chceš o tom vědět víc, půjčit od známého nebo z půjčovny kvalitní invertor a prostě porovnat.
Může se stát, že s tím invertorem se bude mnohem lépe pracovat a tudíž i znatelně kvalitněji. A pak se můžeš rozhodnout, jestli dále používat trafo nebo koupit nějaký invertor.
Offline
Radime, děkuju za názor, nevadí, že nejsi profesionální svářeč, i tak se zkušenosti cení . Tak já to tedy zkusím s tím trafem a snad to s nějakým vynaloženým úsilím svařím. Nakonec ty jekly budou 2mm (díval jsem se na nabídku jeklů a těch 2,5 mm se asi nedělá), objednal jsem si nějaké 2mm rutilky i bazické elektrody na zkoušku, tak uvidím na pokusných svarech na podobném materiálu, jak mi to půjde, přinejhorším bych měl mít ještě po ruce 1,6 mm rutilky, ale ty už dost "kmitají", jak jsou tenké. Snad se s tím proudem nějak trefím, zkusím proudy na jednotlivých odbočkách aspoň nahrubo změřit s pomocí bočníku, abych se měl od čeho pak odpíchnout.
O koupi invertoru bych ani chvíli nepochyboval, kdybych něco svařoval častěji, aby mi pak jen neležel nevyužitý, jen jsem měl dilema, jestli bych ho neměl i přesto pořídit, protože by svařování s ním pro začátečníka asi bylo podstatně jenodušší. No, uvidím, přinejmenším jsem aspoň prozatím ušetřil nějaké peníze :-).
Offline