SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím vlastním trafo domácej výroby zvára iba ER-117 2,5 ale potiahne aj 3,15 ale není to ono neprevarí ich iba navára. 2,5 varí dobre.
Trafo varí dobre aj v kuse celý deň 2,5 rutilkou, neprehreje sa. Zvárala som s ním jokle, vozík za auto, brány, dvere, zdvihák-žeriav na zetor.
Za 1.
Ide mi o to že také hrubšie materiály veľmi často nevarím skoro vôbec a chcem sa opýtať či je vhodné variť ER-117 U100 na rám vlečky,nejaké pasoviny 10-15mm hrubky, či to dostatočne prevarí materiál a či 2,5 elektroda stačí-či netreba 3,15???
Inak na kolko amerov treba dať najviac ako doporučuje tolerancia pre ER-117 pri takejto hrúbke materiálu???
Hodnoty amerov nemám je tam len stupnica a na najsilnejší stupen potiahne aj 3,15 ale to len tažko rozlieva,2,5 varí dobre.
Inventor nemám a myslím že taka gama 1550 by bola asi lepšia, ale myslím že ak navarím hoc aj na 3 krát kútové zvary mal by rám vydržať nie? Vlečku tak do 5t plánujem.
Za 2.
A ešte pri hrubších materiáloch je rozhodujúci prúd (A) alebo aj hrúbka elektrod? Či je možné hoc aj 2.0elektrodou na viac krát variť ale poriadne prevariť koreň atd ...a dosiahne to čo s 3,15???
Za 3.
Na kolko by ste odporúčali parametry na 2,5rutilky na U 100???
diki za rady
Za 4.
Ako sa da na obyčajnom trafe zistiť prúd aktuálne pri zváraní???dá sa to normálne aj obyčajným multimetrom?
Editoval marutenppp1707 (09-11-2014 19:37:29)
Offline
Dnes jiz existuji i bazicke elektrody pouzitelne i na stridavy proud. Pokud zdroj neumoznuje pouzit silnejsi elektrodu lze udelat vicevrstvy svar slabsi elektrodou.Na kazde krabici je rozsah pouzitelneho proudu ,ktery lze zjistit i na strankach vyrobce elektrod.
Dulezita je predevsim priprava svarovych ploch pred svarenim jejich slicovani a ocisteni az na cisty kov 2cm kolem svaru.
Editoval Honza007 (09-11-2014 19:57:38)
Offline
ok viem ale ide mi o to či obyčajná ER117-2,5 by stačila???
A vie mi niekto skusený zodpovedať tie otázky aj ked viem že by to mal byť ten teoreticky zaklad ovladať
Offline
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007080501
Nikdo tu nema kristalovou kouli aby dokazal posoudit vase svarecske kvality a vhodnost a schopnosti vasi svarecky. takze nikdo soudny na vsechny vase dotazy neodpovi ani pri nejlepsi snaze.
Co se legislativy mel by jste prislusna opravneni na svareni techto zarizeni.
Ps: 5 tun to je uz dost velka hmotnost na pripadny velky problem. Ale pokud vim na Slovensku jsou pravidla na domaci traktory vyrazne privetivejsi nez v Čechach.
Editoval Honza007 (09-11-2014 20:27:00)
Offline
Za 1. ano
Za 2. ano
Za 3. domácí trafo "nadoraz"
Za 4. ? nevím
Offline
4,klestovym ampermetrem ano.
Offline
ER117 je jestli se nepletu, určena na přivařování tenkých plechů k silnému rámu. Neboli má dle svého chemického složení slabý průvar. Na vaření silných materiálu na silné bych je tedy raději nepoužíval. Ze starých elektrod by měla být vhodnější ER113. Novější uvádět nebudu, je tady v diskuzích spousta informací.
Je taky možné, nevím, že z novějších typů elektrod by se daly vybrat ty, které mají o nějaká procenta nižší svařovací proud než ER117. Potom by použité trafo možná "dosáhlo" i na optimální svařovací proud i s elektrodami 3,15.
Není mi jasné, když svařujete, jak můžete napsat, že elektrodou 3,15 to sice jde, ale nepřevaří. To je nesmysl, svařovat buďto jde a svar je potom provařený a drží anebo i když oblouk jede a elektroda odhořívá, svarový kov je na svar jaksi naplácán a svar nedrží - potom tedy svar tou elektrodou nejde.
Moje zkušenosti jsou takové, že aby svar šel, je třeba každý druh elektrody otestovat. Doporučený proud je jen hrubý údaj, který slouží k nadstavení takového proudu, aby elektroda jaksi nějak odhořívala. Přesně se určit od stolu podle nějaké tabulky nedá, protože existují tolerance jednak na stupnicích svářeček, jednak určitě i ve vlastnostech konkrétní elektrody či konkrétních podmínek svařování. Po nadstavení toho doporučeného proudu je tedy třeba na nějakých odřezcích zkoušet. Postupně přidávat a odebírat po pár ampérech a najít tak rozmezí proudu, kdy u nejnižšího proudu je už ten proud stoprocentně nedostatečný a u nejvyššího proudu je proud stoprocentně příliš velký. Ten správný proud pro nejlepší nejpevnější svar potom bude mezi těma dvěma.
Když na trafu pro svařování elektrodami 3,15 nelze nadstavit vyšší proud než ten evidentně nedostatečný, co takhle zkusit těmito elektrodami svařovat ten U100 aspoň částečně odzdola nahoru? Pro tuto polohu je optimální proud v průměru o nějaká procenta menší než proud pro svařování na rovině, takže maximální proud dávaný tím trafem by už mohl být ten správný.
Co se týká bezpečnosti, uvedená vlečka asi není "bazmek" s technickým průkazem, tudíž takový nosný svar asi nemusí dělat certifikovaný svářeč.
Offline
Dobrý den,nechci tvrdit,že rutilkou to nejde kvalitně svařit,pokud to dělá svářeč se zkušenostmi,ohledně svařování rutil. eldou takovýchto "silných materiálů".Já osobně nemám zkušenosti se svařováním rutilkou na materiálu silnějším,jak 3mm.Ale za mně,pokud budou svary na vlečce namáhány,což rozhodně budou,tak bych na to rozhodně trafem "nechytal".Za mně je to na bazickou elektrodu,která má hlubší průvar.
Offline
Požičaj si od niekoho invertor , zožeň si bázické elektródy a nemáš čo riešiť ...
Alebo si postav usmerňovač .
Offline
Já osobně bych neměl odvahu to takhle poslepovat. Pět tun, to je vlastně jako naložených 5 osobáků, to už není maličkost a hlavně, ty svary budou namáhány nejen staticky jako u branky nebo zvedáku, ale hlavně dynamicky, navíc budou asi vystaveny i povětrnostním vlivům. Ty koutové svary se na uvedeném profilu tak jako tak musí vařit navíckrát, ale pokud není pořádně provařený základ, ty další vrstvy jsou už jen nalepené. Znovu opakuji, že já bych se do toho (s tím vybavením, co uvádíte) nepouštěl.
Editoval Zdenek11 (10-11-2014 10:40:27)
Offline
Na profil U100 by byl asi tak přiměřeně svar velikosti "a4". To znamená elektroda průměr 4mm min.
Metodou mag určitě přes 200A. Jinak to vidím na velké trápení.
Offline
NP U100 elektroda minimálně 4mm?
já takovou věc vařím 2,5 klidně i 2 rozkyvem, jeli třeba - víc housenek.
Při destrukci se to neulomí, ohne se to vedle sváru.
Nezkušení svařeči se (po předchozí dohodě) mohou stavit zhlédnout moje konstrukce.
Offline
bourač napsal(a):
NP U100 elektroda minimálně 4mm?
já takovou věc vařím 2,5 klidně i 2 rozkyvem, jeli třeba - víc housenek.
Při destrukci se to neulomí, ohne se to vedle sváru.
Nezkušení svařeči se (po předchozí dohodě) mohou stavit zhlédnout moje konstrukce.
Nikdo neřekl,že to nejde naskládat,ale je to fůra práce.
Offline
Zde ani tak nepůjde o to , že by to nešlo . Půjde . Ale bude to o rukách a dobře připravených elektrodách . Pokud dokážeš v těch vrstvách a v koutě nezavařit strusku , proč ne . Já bych to nedokázal .
Offline
Hmm, víte, tady bych šla cestou nejschůdnější, připravila bych si to, obrousila, nastehovala do menších celků, na to Vám to trafo bude určo stačit, ale finální sváření bych nechala na profíkovi s CO2.Ušetříte na tom i časově, kdo vytloukal strusku z kouta tak chápe, a navíc hodně odkoukáte a můžete si poroučet, tady silnější svár, tady zesílit plocháčem, atd, víc hlav víc ví, zdravím,ať se povede....
Offline
Diki všetkým za rady a ešte by som chcel poznamenať že trafo rutilku 2,5 varí dobre ,len 3,15 nevarím to som len skúšal na kúsku pasovine -potiahne ale iba rozlieva. To som iba tak zistoval inak 3,15 nevarím.
A ešte ked som písal v 1. príspevku rutilkami 2,5 ER 117 som varil žeriav na zetor a priváral som ním pasoviny hrubky 12mm k rubke o sile steny 10mm -namáhaný zvar (3 bod na traktory) a trafo naplno. Zdvíhal som ním cca 1t a nič sa nestalo,ale pravda je že som musel fakt davat bacha na strusku a na velakrat navarat husenky. Bol to len sice taký skoro plochý zvar a viem že u kutovych treba dat väčšie ampere aby dobre prevarilo a prave toho z toho mam trocha obavy......čo navrhujete zistiť kolko dáva A trafo???
Alebo to rovno variť Gamou 1550 ktorú sice nemam ale mam v plane ju kupiť.Ale ked vravíte že 2,5 kludne zvarovat U100 tak zvladla by to Gama 1550 z 2,5 bazickou??? alebo poprípade 3,15??? Alebo ak zvladlo trafo žeriav tak zvariť aj rám, o strusku by som dával max bacha......len to prevarenie ma zaujíma viac....???
O CO2 alebo kyslík-plyn,TIG ,MIG nemám nožnosti, jedná sa mi len o obalené elektrody.
DIKI
Editoval marutenppp1707 (11-11-2014 08:52:06)
Offline
marutenppp1707 napsal(a):
...a chcem sa opýtať či je vhodné variť ER-117 U100 na rám vlečky,nejaké pasoviny 10-15mm hrubky, či to dostatočne prevarí materiál ...
Ani já jsem nemyslel, že by to dobrým trafem nešlo svařit, ale reagoval jsem pouze na vstupní dotaz - alespoň podle mých zkušeností byly ER-117 snad nejmíň ze všech vhodné na koutové svary, s nimi jsem si skoro pravidelně zavařoval strusku. To už byly o poznání lepší třeba elektrody Supra, jsou běžně sehnatelné. Jiné modernější typy jsem nezkoušel, přešel jsem pak už na DC proud. Rozdíl v kvalitě svarů (zejména koutových) mezi trafem s rutilkou a invertorem s bazickou elektrodou je alespoň u mně podstatný.
Edit.: pokud byste chtěl změřit svařovací proud trafa, obyčejný klešťový ampérmetr bude ukazovat nepřesně, svařovací proud nemá sinusový průběh. Chtělo by to klešťák s funkcí true RMS.
Možná ještě tak orientačně - stav, kdy ER117 průměr 3,2 sice hoří, ale už nenataví dobře svařovaný materiál odhaduji tak na proud mezi 80 až 90A. Plus mínus, je to taky podle tloušťky materiálu.
Jinak Gama 1550 zvládne v pohodě elektrody 3,2 na standardní zásuvku 16A.
Editoval Zdenek11 (11-11-2014 13:45:54)
Offline
Když vezmu třeba rutil-celulózovou FOX OHV, tak 2,0 svařuje 45-80 A, 2,5 svařuje 60-100 A a 3,2 svařuje 90-130 A. Ta domácí trafa mívají max. kolem 90 A, takže teoreticky můžete použít všechny tři průměry, na uvedeném rozsahu můžete zkusit lehce přetíženou 2,0, v pohodě 2,5 a 3,2 už také bude hořet. Proč o tom vlastně píšu?
Taková obecná rada: průvar není jen otázkou proudu, ale proudové intenzity. Čím menší průměr (potažmo průřez) přídavného materiálu při stejných ampérech, tím větší proudová intenzita (A/mm2) a tím větší průvar. Proto mají při stejném proudu třeba trubičkové dráty větší průvar než plné, 1,0 než 1,2 a elektrody 2,0 než 3,2.
Pokud tedy máte slabou svářečku a bojíte se malého průvaru, radši dejte 2,0 elektrodě co snese a větší svar poskládejte z několika housenek, než použít teoreticky vhodnější elektrodu 2,5 a o 3,2 už vůbec nemluvím. A u návaru, kde naopak potřebujete menší promísení, postupujte přesně obráceně.
Offline
Ok takže pokial tomu dobre chápem ked dáva moje trafo prud cca 90A a prevaril by som korene rutikou 2.0 poriadne čo znesie ,potom 2,5 poriadne vyvaril kuťák tak by sa tie 100U mali dať zvariť aby držali aj velkú záťaž ???
Chápem tomu spravne
Offline
Síce neviem čo na to povedia miestny odborníci , ale ja by som to skúsil zvariť tým to : http://www.zvaracky-brusivo.sk/kategori … a-spezial/
Bázická elektróda , na striedavý prúd .
Offline
Ac se svarenim zivim tak bych si radeji alespon pujcil nebo koupil invertor nez se trapit trafem a ne zcela vhodnyma rutilkama uz jen vzhledem k planovanemu pouziti a nosnosti privesu.Je treba si uvedomit ze tato konstrukce bude velmi dynamicky namáhaná a jakekoli podceneni nebo nekvalitni svareni pripadne nedodrzeni postupu ci technologie muze zpusobit vaznou havarii.
Editoval Honza007 (12-11-2014 12:20:22)
Offline
No ved to.....zvažujem aj možnosť inventora asi GAMY 1550-je to dobrá volba pre použitie na pozváranie rámu vlečky,
a ešte k tým elektrodam píše sa tam: - Elektródu je možné používať pri zváraní jednosmerným i striedavým prúdom ALE aj Obal elektródy:bázická
a kto vie či ak by som kúpil či by vobec išla na trafo, a u nas je to asi problem kupit .
Offline
pokud je tam uvedeno (a hlavne na krabici zze je mozno svaret stridavym proudem tak bych se toho nebal(ono je obalu i tech bazickych vice druhu takze nektere jsou vhodne i na stridavy proud)
Svareci vlastnosti invertoru jsou zpravidla nekde uplne jinde nez u trafa.
Na montazich mnohdy v poho svarim 2,5 elektrodou i 20 plech (vetsinou kvuli jisteni zasuvek a mizernym a dlouhym prodluzovakum).
Editoval Honza007 (12-11-2014 12:25:59)
Offline
Je to přesně tak, jak píše Honza007 v #21. Dynamicky namáhaná konstrukce m.j. znamená, že nebude zatěžována jen váhou nákladu (těch 5 tun) ale při nějakém přejetí nerovnosti to může být i několikanásobně víc. Tady ty kutilské svary no-name trafem jsou už neúměrným rizikem. Já bych si na toto troufal jedině invertorem s bazickými elektrodami.
Editoval Zdenek11 (12-11-2014 12:52:26)
Offline
Ano, ale jako poslední možnost, pokud Vám někdo nepůjčí silnější svářečku. Já osobně bych dal trafo do sběru a koupil malý invertor
marutenppp1707 napsal(a):
Ok takže pokial tomu dobre chápem ked dáva moje trafo prud cca 90A a prevaril by som korene rutikou 2.0 poriadne čo znesie ,potom 2,5 poriadne vyvaril kuťák tak by sa tie 100U mali dať zvariť aby držali aj velkú záťaž ???
Chápem tomu spravne
Offline