SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím, mám takový problém, s kterým si opravdu nevím rady. vařím k sobě L profily 35x35x4 elektrodou OK 46.00 2mm zhruba 65A.
problém je ale v tom, že se mi jakýmsi způsobem nedaří - zhruba půlka svaru stojí za prd a je k zblití a pak se to srovná a vaří to normálně (obr. 1). No a pak zase stane, že nic neměním a najednou to jede jak má celou dobu sváru (obr. 2). Oba přiložené sváry jsem dělal novou elektrodou.
Žádám tedy o radu vše sem už zkoušel měnit úhel, rychlost posuvu, délku oblouku. Jo a tupé sváry jdou normálně, vyvařím jaký chci vyšší, nižší, užší, širší, prostě normálka.
Offline
Pokud je svářečka v pořádku tak to vypadá na možné magnetické pole. Druhá možnost je ještě horší - podle toho množství kuliček (rozstřiku) tam bylo příliš vysoké napětí. Tedy moc dlouhý oblouk nebo porucha svářečky.
Offline
já to vidím jako špatné vedení lektrody. Začátek svaru studený. Měl zapálit elektrodu dále od kouta, přejít pomalu do kouta, aby se materiál a elektroda ohřály. Rozstřik- dlouhý oblouk. Svářečce bych to nepřičítal.
Offline
No jo Famater, to jsem samozřejmě napsal v příspěvku č.2. Kdo z nás sem napíše "byl jsem trochu mimo, neviděl jsem na to, mám tam málo proudu" a pod. Začínat v koutě a vyjíždět ven taky není to pravé ořechové. Jenže v poslední době se tu projevuje jakási přecitlivělost na jakoukoliv kritiku, a tak to musí člověk nějak obecně zabalit (nebo okecat).
Offline
Dobrý den.Já bych si osobně zkusil před nastehováním a následným zavařením,okolí svaru očistit (obrousit flexou-kamenem),abych se zbavil těch okují.Asi to nebude at pravá přičina,ale já to tak u hutního materiálu válcovaného za tepla dělám vždy.Mám pocit že lázeň je klidnější,když se tam nemotají nečistoty.
Offline
S tím proudem nevím, teď to řešim tak, že mám OK 46.00 1.6mm a "sprchuju" to na 65 ampér, přičemž má maximálku 60 ampér. Je to někdy dost zaprskaný, ale je to provařený a hlavně to vypadá jako svár (ikdyž nevalného vzhledu).
Jinak radu ohledně toho případného magnetického pole? Zdá se mi že na většině ocelových věcí v kolně mi drží (magneticky) kovové piliny (i na eldách) a přitom tam žádný magnety nemám (krom repráků, ale to je jen 4 x 4W).
Jo a k těm okujím, tak ty nemaji skoro význam, zkusil sem vařit i obroušené na lesklo a významější rozdíl nebyl.
A navíc se to vaří na sranda, bo to vařim venku a z půlky na štaflích (jedná se o přístěnek ke kolně, kompletně svařený, zabetonované vingly, ve zdi závitovka + chem. kotva).
Editoval Slayer85 (21-10-2014 23:04:48)
Offline
Nwm , ale já bych ještě přidal . A jak je zde popsáno začít od kraje-rychle se prohřeje .
Offline
65 A je na dvojku elektrodu málo, to je tak na plech 1,5 mm . Délka oblouku, tedy vzdálenost elektrody od materiálu, by měla být stejná jako průměr jádra elektrody. Jen malý záklon elektrody vůči směru svařování, max. 15 stupňů. Magnetismus se při svařování nechá eliminovat, je tu i na netu na to téma řada článků (Foukání oblouku). Pokud je svářečka v pořádku, tak je to jen rukama.
Offline
Díky za informace, rukama to může být, jsem samouk , jen mě toto trochu znepokojilo, protože jindy mám kouťáky v pořádku, ale je zas pravda, že sem tuhle variaci s rohem ještě nezkoušel.
Tak sem si trochu počet o tom foukání a ikdyž nevím, jak se mi cokoli mohlo zmagnetovat, tak zkusím svařování do rohu místo z rohu a poreferuju jak se daří. S tim proudem nevim, abych to u krajů zas nepropálil. Každopádně až přijdu dom, tak se uvidí
Editoval Slayer85 (22-10-2014 09:27:22)
Offline
Jsem taky svářeč - amatér a možná tento můj příspěvek nebude k ničemu, klidně ho ignorujte.
1) Když chci s jistotou pěkný koutový svar na podobném profilu, co uvádíte, beru si EB 121 průměr 2mm a nastavím proud 80A.
S rutilkou nemám jistotu, dělá mi to často to, co vám. Prostě si zavařuji strusku.
2) Elektrodu netáhnu přímo koutem, ale snažím se dělat smyčky po obou stranách profilu, tak 3mm od koutu.
Koncem obalu elektrody se přímo (jemně) dotýkám svařence.
Co mi kdysi říkal jeden zkušený svářeč, foukání oblouku se významněji projevuje prakticky až u vysokých proudů a delším oblouku. Tady při délce oblouku cca 2 mm to snad nemá význam.
Offline
k tomu mag. poli. Magnetické pole vzniká kolem vodiče protékaného el. proudem. Tím je jak svařenec, tak i oblouk. Takto vzniklá mag. pole mají vzájemné silové účinky. Protože svařenec se uhnout nemůže (je těžký), tak se uhne oblouk-jev foukání oblouku. Pokud se tak děje je potřeba zkusit přepnout zemnící svorku na jiné místo. A ještě k tomu kouťáku. Při zapálení oblouku jsou svařované díly studené. K jejich prohřátí je potřeba dodat potřebné množství tepla. Pokud se zahájí v koutě, kde se sbíhají 3díly, tak je v tomto místě nahromaděné velké mnořství materiálu, který se musí ohřát. Také je mnoho tepla odváděno velkým celkovým průřezem materiálu. Proto je toto místo pro zahájení sváru nejhorší. Obráceně to je při zahájení od kraje, kde je toho materiálu nejméně. A ještě ke svařování. Vytvoření správné housenky( správně provařené) je jen jedna část kvalifikace. Ta kvalifikace spočívá ve zvolení správného postupu, s ohledem na materiál, výsledné deformace a p. V podstatě jedná o kvalifikaci, která není nikdy ukončená. I svářeči s douhou praxí se setkávají s novými situacemi.
Offline
Zdenek11: Tvůj příspěvek není k ničemu, já bych si taky vzal baziku (u mě se jedná o OK 48.00) ale nemám a nejsou prachy (respektive sem koupil dva balíky rutilek, blbec, 1,6 a 2 a připadá mi škoda je vyhodit)
Famater: kvalifikací jsem spíš technolog/ konstruktér (teda budu až dodělám VŠ). O deformace tu nejde, v tomto případě jsou zanedbatelné (a tam kde ne to mám ošéfované )
Jinak se nejedná o 3 materiály, ale o dva profily, z nichž je jeden vybroušený tak, aby zapadnul do toho druhého (lapidárně řečeno, aby ten vingl nebyl přivařený jen jednou stranou tupým svarem ale oběma - vyšší tuhost a únosnost)
Ale jak jsem již napsal, tak vyzkouším jet do rohu a uvidím.
Editoval Slayer85 (22-10-2014 13:40:23)
Offline
Tak tedy jinak:1. Nešlo mi o kvalifikaci "papírovou", ale skutečnou, t.j. co ten, který sváří zná a umí. Také nejsem svářeč. Jestli jsem sdělil víc, než sis představoval, tak si uvědom, že poučení v této diskuzi hledají i jiní, že toto vlákno diskuze je veřejné a neslouží k vyřešení jen tvého problému. Jinak Zdenek 11 poradil přesně i to jaký praktický význam to foukání oblouku má. Jeho informace ti není k ničemu? S podobným problémem se v podstatě setká každý v počátcích "svářečské praxe" zejména s rutilkami. Ale trochu ti závidím, že máš deformace ošéfované, to opravdu nemůže říct každý. A vidíš, já jsem také konstruktér vyštudovaný (VŠ) před cca 45 lety. Možná proto jsem v přijímání jakýchkoli informací již trochu pokornější. Je vidět, že Jirkati v příspěvku 4 měl pravdu. 2. Kolik materiálů se v koutě setkává. Tím jsem chtěl obrazně ukázat, kolika směry se šíří teplo z místa oblouku a jakou hmotu je nutné ohřát a jaký je rozdíl mezi koutem a rohem (špičkou) ve spotřebě tepla-mnohonásobný.
Offline
Není k ničemu je dvojitý zápor a znamená to: je k něčemu (tzn že je hodnotný)
a k těm informacím, jsem za ně vděčný (nevím kde jste se dočetl že ne. Pokud to z nějaké části vyplývá, tak to bude tím, že se občas hůře vyjadřuji - to vede občas k nedorozuměním) však sem říkal že to všechno prověřím, aby to bylo ok.
To že popisuju co konkrétně to je, je jen proto, aby tu byly všechny informace o ovlivňujících faktorech -> líp se k tomu může kdokoli vyjádřit
Jo a už sem přišel na to, kde by mohl být problém s tím elmag. polem, ten rám je vlastně obdélník a já to zemním v jednom rohu.
A s tou kvalifikací sem to myslel tak že teoreticky vím jak na to, ale praxe je horší (znáte to pořekadlo ne? Teoreticky by to šlo, prakticky je to v **** ). Bo se tam ke konci člověk dostane s úhlem né 75° ale skoro 90° (bráno od osy svaru takže vlastně se to zredukuje z 15° na nulu), což může dělat problém se struskou. Ale nic jiného mi nezbude, takže hurá na experimentování.
Jen mě trochu štve že se tam člověk ničim nedostane aby to vybrousil a udělal znova
Editoval Slayer85 (22-10-2014 15:20:06)
Offline
Tak sem to dnes vyzkoušel a musím vám všem poděkovat. Použil sem vše, co jste zde psali a výsledek se dostavil Někdy se sice nezadařilo úplně, ale to je jenom rukama.
Tady jsou dvě fotky pro srovnání (vím svary nejsou předpisové, ale drží a je to provařené]
přidal jsem na proudu, vedl sem svár do kouta místo z kouta, sklon a vedení sem taky upravil a najednou to jde
Akorát mi při vaření přes pravou ruku předbíhá struska kov i při 20° sklonu elektrody, ale to bude asi tím, že jsem levák (jinak kleště s eldou držím oběma - aby se mi neklepala ruka )
Jo a tady jen tak pro zajímavost přikládam foto mojeho běžného tupého sváru (abyste věděli co sem za vejra )
a i koutovej (teda běžnej kouťák, ne tu hovadinu z vinglů )
a jeho výbrus
Nyní znáte mé schopnosti a víte co odemne čekat
Editoval Slayer85 (23-10-2014 22:27:54)
Offline
zdravim chlapi, ked uz je to téma k tomu problemu s kútovym zvarom mam aj ja otázku, taisto som samouk a s eldou zváram cca rok. Navarovu husenicu dokazem spraviť taku normalnu, vzhladovo identicku ako v predošlom prispevku slayera, ale ked zvaram kútovy zvar v horizontalnej polohe, tak mam problem s podrezanim plochy kolmej k zemi, stale mi to robi a sem tam mi podreže obe plochy. elektrodu drzim 45°od vodorovnej plochy a sklonenu k smeru postupu elektrody cca 70° tak ako pri tom navarovaní, skusal som ubrať prúd ale vtedy sami elektroda zavarí do lázne, ked prud pridam tak nedokazem drzat konstantnú dlzku obluku a je to potom vidno pri okleppaní trosky ze ten zvar je nepravidelny a podrezaný
Offline
Edison - základní chybou v popisovaném postupu je nesprávné vedení elektrody. Udělat kvalitní koutový svár v poloze PB je jenom o znalostech a o rukou. Je potřeba si uvědomit, že zápaly (problem s podrezanim plochy kolmej k zemi) se tvoří jen na přehřátém materiálu. Obloukem ohříváme velké množství materiálu spodní plochy a malé mnořství materiálu na ní postavené stojny.
Malé sváry - do a=4 - se dělají přímým vedením konce elektrody s délkou oblouku podle jejího průměru kousek mimo hranu toho kouta - tak o,5 až 1 mm. Proud volíme cca 40 x průměr elektrody. Samozřejmě si ale musíme uvědomovat, jestli svařujeme bazickou nebo rutilovou elektrodou. Rutilová vyžaduje vyšší postupovou rychlost aby se zabránilo zavaření strusky.
Vše, co tady tak složitě vysvětluji, je možné si v Zaškolovacím kurzu ve Svářečské škole za dva dny perfektně nacvičit a ušetřit si tak desítky hodin neplodných experimentů - ani ty nejsou zadarmo (elektrody, opotřebení svářečky, spotřeba proudu, čas).
Offline
Dobrý den, řeším podobný problém, materiál čistím bruskou drátěným kartáčem, zabrušuji otřepy a ostré hrany, snažím se sklon elektrody mít kolem 15°, takže v praxi 0-30°, vzdálenost nevím přesně, ale zhruba 1-3mm (aby se elektroda nerozstřikovala a vše šlo do kouta). Výsledky s rutilkou jsou horší než s bazickou elektrodou a řekl bych čím kratší svár, tím horší. Teď používám E6013, průměr 2,0 a 2,5. Proud je doporučený u 2,0 40-60A, u 2,5 55-85A, takže se pohybuji kolem maxima nebo 5A pod ním.
Jestliže je rutilka horší, bude asi problém v rychlosti vedení, jak psal výše pan Jirkati.
Nevím ještě jak s hodnotou proudu, pokud by měla být průměr x4 (tedy 80 a 100A), byl bych ca 1/3, resp. 1/6 nad maximem dle výrobce, nebylo by to již moc? Zkoušel jsem 5A nad max, ale výraznější úspěch jsem nezaznamenal.
Samozřejmě vyzkouším i ten čtyřnásobek, nic to nestojí, jen se ptám abych případné rady mohl dát do souvislosti s výsledkem. Nechci tu rutilku vzdávat, je třeba se učit
Offline
Přehazujete kabely? Většina nelegovaných rutilek se totiž připojuje na mínus.
Offline
no este som nenapisal ze pri tom mojom vedení elektrody som robil ,,rozkmit´´ do stran, takze do buducna oblukom nahrievať viac ,,spodok´´? a ohlaodm tej zvaračskej skoly, som v práci kde zvaračsky kurz odmna nevizaduju, ak niečo zvaram to to len sem tam stôl, nejaka mensia konstrukcia, nejaky pripravok a pod...to podrzevanie som postrehol hlavne ked som zvaral stol na ktorý sa polozila 20mm hruba platňa, zvaral som to EB 121 3,2mm a tam bolo to podrezanie dosť viditelné
Offline
JardaK napsal(a):
Přehazujete kabely? Většina nelegovaných rutilek se totiž připojuje na mínus.
já ano, pro jistotu jsem to ještě kontroloval a mám elektrodu na -
Offline
Zdravím, také mám problém jako autor tohoto vlákna .... viz foto ,
Už jsem z toho uplně mimo, zaboha to nemůžu pěkně svařit, vždy uprostřed toho sváru se objeví taková podobná díra, je to kouťák dvou jeklů tl. 3mm ... jak mám svařovat dva rovný kusy k sobě tak žádnej problém, ale jakmile takhle kolmo tak vždycky je to tak dosopleny a uprostřed svaru díry, několikrat jsem to zkoušel obroušovat a znovu zavařit, opět na samém místě díry ... někdy si říkám že to snad ani neni možný jinak svářečka je to inventor Omicron Gama 160, elektrody 2,5, proud asi 80A ... někdo nějaký tip jak jestli třeba více proudu nebo, sklon elektrody apod,? či je to jen rukama a nezkušeností? Děkuji
Offline
Torrman:Proč máte tu kostru tak blízko sváru?Pak vám může foukat oblouk a lázeň předběhne elektrodu.Já bych na vašem místě posunul kostru kus dál a pár ampér ubral aby oklí sváru nebylo tak dostříkané.Jinak 2,5mm elektroda je celkem široký pojem-podle vzhledu sváru bych si troufl skoro s určitostí typnout rutilku-ale nevím kolik toho máte "nasvařováno" a jak dalece to mohlo být způsobeno blízkostí kostry.Trénujte na trubkách a roviny vám pak půjdou úplně v pohodě.
Editoval Ládes (13-06-2015 20:56:11)
Offline
Podle vzhledu "sváru"a zavařené strusky bych skoro usuzoval na rutilovou elektrodu. Jenže s tou se to musí umět. Stačí si pro začátek nastavit svár tak, abyste svařoval v mírné poloze PF, tedy "do kopce". Stačí tak 45° a je to pro učení mnohem snazší. Pokud svařujete bazickou elektrodou tak máte děsně dlouhý oblouk. Délka oblouku by měla být asi tak na průměr jádra elektrody, víc ne.
Offline
jirkati:Když ona se tak úžasně dobře zapaluje.Na druhou stranu znám pár "fachmanů schopných svařovat nosné sváry bazikami z 20 let otevřeného paklu bez přesušení.To je pak hnízdo červotočů
Editoval Ládes (13-06-2015 21:51:15)
Offline