SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
potřeboval bych radu, ohledně rovnání plamenem.
Mám celkem tři vzorky vždy dvou různých tlouštěk.
S690QL tl.10 a tl.30
X5CrNi18-10 tl.10 a tl.30
HARDOX 500 tl.10 a tl.30
Potřeboval bych znát teplotu pro rovnání plamenem u výše uvedených materiálu.
Máte někdo zkušenosti s rovnáním plamenem u těchto materiálů?
Děkuji za radu.
Offline
Nevím, možná mě někdo vyvede z omylu, ale myslíš že tloušťku 30 mm srovnáš plamenem? Já bych řek že tak ochotný to nebude, rovnání plamenem je spíš pro tenké plechy.
Offline
Slayer85 napsal(a):
Nevím, možná mě někdo vyvede z omylu, ale myslíš že tloušťku 30 mm srovnáš plamenem? Já bych řek že tak ochotný to nebude, rovnání plamenem je spíš pro tenké plechy.
Jde spíš o pracovní zkoušku, ze které bude výsledek zjištění poklesu mechanických hodnot u nejčastěji používaných tlouštěk ocelí.
Tento údaj bude sloužit následně pro návodku rovnání plamenem pro průřez ocelí v naší firmě.
Offline
Na viasatu byl dokument, jak staveli největší nákladní loď. Tam tvarovali plechy na ponořenou část přídě plamenem. chlap seděl na stoličce a dlouhým hořákem tvaroval díly plech to byl hodně tlustý. Ti chlapi byli opravdu umělci.
Offline
Srovnat plamenem se dá kde co... A tloušťka 30mm není zase tolik aby to nešlo. Zrovna zítra budu v práci rovnat taky svařenec, kde je potřeba rovinnost právě na 30mm plechu. Předminulý týden jsem rovnal hranol 100x50mm (plný materiál) - byl na obě strany ve 3mm ohnutý. První jsem srovnal tu slabší stranu a pak tu tlustší. Jakou teplotu ale dát do vyhřívaného místa je těžko určit... Chce to začít s nějakým základním ohřevem a pak postupně přidávat, pokut to chce ještě. Na otázku jakou teplotu tam dostat, asi nikdo neodpoví... Chce to prostě zkoušet a pamatovat si to... Vím i o firmě, kde plamenem srovnávali 80mm tlusté plechy, ale to už jsou profíci, kteří v té firmě nedělají nic jiného...
Jinak z těchto tří "tvrdých" ocelí bych řekl, že nejhůř půjde srovnat ta první. Ty další dvě půjdou o něco lepší a cca nastejno... Ovšem pak záleží, jak se změní vlastnosti každého kusu. Asi určitě by se to nemělo moc přehřát...
Offline
Slayer85 napsal(a):
Nevím, možná mě někdo vyvede z omylu, ale myslíš že tloušťku 30 mm srovnáš plamenem? Já bych řek že tak ochotný to nebude, rovnání plamenem je spíš pro tenké plechy.
právě naopak, tlusté materiály jdou snadno, mám na YouTube zapůjčené video, tu: https://www.youtube.com/watch?v=ad12E6q … iFgjmjKp6A na mostárně kde sem kdysi měl možnost toto rovnání vidět a taky osobně praktikovat to byla jediná možnost jak kompenzovat nerovnosti konstrukce zejména před nebo po svařování při výrobě mostovky kde takový ohřev pásnice tlusté 80mm přivařené ke stojině 25mm udělal průhyb i centimetr, to všechno (a nejen to) šlo vrátit nahřátím a buď volným nebo nuceným ochlazením, konkrétně pásnice se předehnuli před svařováním právě ohřevem (rovnání přivařené pásnice bylo složitější)
Offline
Ok, tak já sem to nepochopil a taky blbě vysvětlil, já myslel že chce rovnat tabuli plechu 30mm, rovnat hranol a pod, to vím, a dokonce sem to i prováděl (sice ne na dokonalou rovinu a přesnost, ale šlo to )
Offline
I 30mm tabule plechu se dá rovnat plamenem Už jsem to v jedné firmě i viděl - tabule o rozměru 1500x2500x30 na kterou se pak něco mělo vařit a měla být v 0,5mm rovinnosti jak před samotným svářením, tak i po něm... Takže ji vlastně rovnali 2x...
Nicméně tazatel chtěl nějaké tepelné údaje... Kdybych to měl přirovnat k tabulce http://amapro.cz/datove_zdroje/knihy/_s … ulky/1.jpg tak bych řekl, že rozsah teploty u tlustších materiálů (>10mm) by byl někde kolem 800-1000°C - záleží jak velký je ohyb. Dnes jsem rovnal ty desky, o kterých jsem psal a podle barvy nahřáté "čáry" to bylo cca 900°C. A byla to deska ne 30mm, ale 45mm a na délce cca 500mm byl prohyb 1mm, který se tímto nahřátím srovnal. U tenších plechů (>10mm) je to někdy jen o tom přiložit na malou chvilku plamen na rovnané místo a hned ho dát pryč - kolikrát ani na materiálu není vidět teplotní ovlivnění (barevná mapa po schládnutí).
Ono žádné video v tomto nepomůže. Navíc o jsem se díval na ten youtube, tak tam ten nosník rovnají úplně obráceně, než by se mělo. Správně by se totiž měl nahřívat odprostřed do stran, aby ohyb šel pryč a ne obráceně ze stran doprostřed aby se ohyb ještě zvětšil. Aspoň tak nás to učili na školení přímo s hořákem v ruce... Cokoliv rovnám, jdu od středu a ještě se mi nestalo, že by něco nešlo...
Offline
Jak jsem psal o tvarování plechu na příď nákladní lodi, tak tloušťka plechu byla tuším 15mm
Offline
Pro rovnani maretialu nejsou důležité teploty,ale rozsah ohřevu.
Amatérsky je to velice náročné. Pro rovnání silnějších plechů nebo svařenců je už třeba baterie lahví.
Pro laiky, kteří se tu chtějí prosadit je to prosstě sci fi.
Offline
Pro rovnání materiálů teplem není vůbec důležitá teplota, ale znalost, jaké principy jsou vlastně užity. Bez základních vědomostí o úmyslném vzniku "deformací" na rovnaném materiálu nemá cenu s tím ani začínat. Když jsem se to kdysi učil tak mi to chvíli trvalo, ale na koci jsem rovnal tabule 6 x 4 m tlusté 65 mm na maximální odchylky od požadované rovinnosti 0,3 mm. A stačil na to speciální hořák na propan + O2.
Stačí napsat do zdejšího vyhledávače "videa rovnání plamenem" , chvilička hledání a máte adresu http://www.welding24.eu/informace a tam si spustíte video "Rovnání plamenem". Je tam docela dobře teorie rovnání plamenem vysvětlena.
Offline
Našel jsem stránku, na které je to rovnání plamenem trochu líp popsáno http://www.vildman.eu/getattachment/974 … menem.aspx
Offline
jirkati napsal(a):
tabule 6 x 4 m tlusté 65 mm na maximální odchylky od požadované rovinnosti 0,3 mm
moderátore, ty údaje, ta odchylka - není to překlep? jen se ptám, rovnání plamenem není můj obor...občas něco rovnám, ale jen od oka - pro stavební účely
umím perfektně rovnat ohnuté a zkroucené traverzy z demolic, za studena, pomocí páky, heveru a řetězů.
Offline
Bourači není to překlep. Kontroloři měli 3 m dlouhé pravítko a spárová měrka 0,35 mm nesměla projít. Pak se z toho řezala velikou strojní plazmou pod vodou v jedné firmě ramena pro svařence na zemní stroje. Ta firma si přála rovinné desky, naši "nákupčí" koupili běžný sortiment, kdy byly odchylky v rovinnosti až 30 mm. Ale byly za 30% ceny rovnaných . Prostě, ušetříme ať to stojí, co to stojí. Aby byla informace úplná - rovnané desky se ještě vozily do jedné firmy u Rokycan, kde se v nich odstraňovalo zbytkové napětí na vibračním kombajnu.
Offline
Nákupčíka bych oblekl do monterem a makej B) Nám nakoupily taky nějaký takový plechy, a skladník s mistrem to odmítli převzít do skladu, potažmo do výroby. Pak nákupčík letěl.......
Offline
Ano, byly za 30% ceny, ale když se spočítá plat těch zaměstnanců kteří to potom rovnali, nevím jak dlouho, cenu za plyn na nahřívání, tak ve výsledku podle mě zase tak moc nevydělali.
Offline