SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zákazník chce vyrobit vyspádovaný žlábek z materiálu 1.4539. Materiál plech 1,5 mm, metoda TIG, možná něco málo z rubu bude MAG. Našel jsem přídané materiály OK autrod 385, a OK autrod 19.82.
Prosím o radu, běžně svářím 1.4301.
Offline
Hmm, a potom vo co gou, peču to stejně, bůček nebo sekaná......v tigu nevidím rozdíl, nebo Vám to dělá nějaký jiný problém?
Offline
Pro JEFF - pokud použijete správný přídavný materiál není se čeho bát. Je samozřejmě potřeba zajistit při svařování řádnou ochranu kořene, aby nevznikla neřešitelná "chlupatina". Austenitické materiály nejsou kalitelné, proto ani nevznikají kromě intenzivního okysličování povrchu zatepla žádné větší problémy. Takže s minimálním množstvím přídavného drátu o průměru 1,6 mm zavařit, při tom ochránit kořenovou stranu, chemicky svár a okolí vyčistit (třeba pastou na nerez).
Offline
CN 20/25 M-IG, Thermanit 20/25 Cu. Svařování probíhá obdobně jako u jiných austenitů, jen je třeba počítat s trochu vyšší náchylností na horké trhliny. Tzn. nižší vnesené teplo, nižší mezivrstvová teplota, pečlivější vyplnění a vybrušování koncových kráterů.
Offline
Sekanou peču max. hodinku na 180°C a ani se jí nedotknu. Bůček peču max. na 150°C a otáčím a polévám klidně tři hodiny
evik napsal(a):
Hmm, a potom vo co gou, peču to stejně, bůček nebo sekaná......v tigu nevidím rozdíl, nebo Vám to dělá nějaký jiný problém?
Offline
u bůčku je to jasný, složení je konstantní ale sekaná může mít hodně odlišné legury (dle jednotlivých výrobců)
Offline
Díky za tipy na přídavný materiál. Nakonec to bude pouze TIG, abych nekupoval celou cívku drátu. K pečení mám taky dobrou zkušenost - když je dost času tak maso je ideální při 120 - 130°C a několik hodin, zkrátka nepřehřát, zvolit nízké proudy!
Offline