SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravim, potřeboval bych odkazat na prislusne normy/ predpisy ktere popisuji co presne znamenaji znacky/ doplnkove znacky svaru. Predevsim se mi jedna o rozdily mezi rovnym svarem, zabrousenym svarem, svarem s bezvrubym opracovanim.
Diky moc
Gray
Offline
Tohle nestačí? http://lmgtfy.com/?q=zna%C4%8Den%C3%AD+sv%C3%A1r%C5%AF - hned první dva obrázky. Stačí dvě slova v googlu... To je fakt tak těžké?
Offline
Děkuji. Toto opravdu není těžké.
ČSN EN 22 553 a pod. znám velmi dobře.
Ale chtěl jsem se zeptat na něco jiného:
Co přesně provedete se svarem pokud jej máte podle značky na výkrese provést jako "svar s bezvrubým opracováním přechodů?
Jakým způsobem zajistíte aby svar odpovídal značce "rovný" (např. tupý V-svar plechu P50 mm - ani vypuklý, ani vydutý, ale rovný)??
Omlouvám se, možná jsem nešťastně zvolil název tématu, spíš mělo znít - co přesně znamenají doplňkové značky svaru.
Btw - poslal jste odkaz do googlu vyhledávání "značení svárů" - opravdu se v praxi používá namísto slova svar slovo svár?? (opravdu mě to zajímá, už jsem se s tím párkrát setkal a nikdy nevím co si o tom myslet)
Díky z všechny odpovědi
G.
Offline
Svar s bezvrubým opracováním přechodů je například svar, který je požadovaný ve vyšším stupni jakosti než je B podle EN ISO 5817 a u kterého je zápal, jinak ve stupni jakosti B tolerován do hloubky 0,5mm, nepřípustnou vadou.Po odstranění těchto vad zavařením a přebroušením má svar opracované přechody.Musí se dát pozor na podbroušení materiálu, které je jinak rovněž tolerováno do 0,5mm, ovšem v tomto případě rovněž nepřípustné.Tímto způsobem se ještě eliminuje jedna vada a to nadměrná strmost krycí vrstvy svaru.Požadovaný úhel je opět dosažen přebroušením krycí vrstvy svaru.Jinak plochý V svar na výkrese znamená to, že převýšení svaru bude odstraněno, převážně broušením.
Offline
Ono taky dost záleží na vlastní konstrukci svařence. Třeba zrovna já teď dělám svařenec z 3mm plechu, kde tvaru trojúhelníku (jakoby tříboký jekl). Je zaslepen 5mm plechy a přivaření těchto bočních plechů je značeno lemovým svárem 2mm. Tato kombinace je dle mě totální blbost - pouze rozlít přechod těchto dvou součástí (vařeno TIGem), zejména pokud tyto boční díly sou pak namáhány na tah. V takovém případě chce vzít rozum do hrsti a uvědomit si, že pokud je určitá součást namáhána na tah a je tam přiřazen slabý svár, tak je lepší udělat větší. V tomto konkrétním případě jsem ten plech srazil bruskou aby tam byl aspoň 1/2V svár... Je vždy lepší to trochu předimenzovat, než pak mít problém s utrženým svárem. A co se týká doplňkových značek, tak s těmi jsem se snad za celou mou praxi nesetkal. Možná maximálně svár plochý nebo převýšený... Většinou je vše značeno bez těchto doplňkových značek. Jinak pokud jde o úpravy technologie sváření, je vždy lepší to zkonzultovat s technologem nebo konstruktérem (jako v mém případě)... Přeci jen konstruktér co maluje výkresy nemá zkušenost se svářením a neví 100% co jak lze svařit aby to drželo jak má...
Offline
Moc díky to jsem chtěl vědět.
Poslal by jste prosím v jaké normě/předpisu se (například) dají tyto informace vyčíst? - tolerance/netolerance zápalů atp.?
Ještě jednou díky
G
Offline
ČSN EN ISO 5817.
Offline