SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý večer
Budu vyrábět rám v rozměru přibližně 2800*1300mm z jeklu 80*50*3, na rámu budou přivařeny hranolky 30*40*80, které se budou po svařování obrábět a budou sloužit jako dosedací plochy. Požadovaná rovinost je 0,5 mm na celém stole po obrobení. Pro názornost přikládám obrázek :
Problém vidím ve vnitřním pnutí celého rámu po svaření - obavu mám z toho, že to nikdy nebude po obrobení a odepnutí ze stolu frézky rovný.
Jak nejlépe odstranit pnutí u jednoho kusu takového rámu? Je reálné odstranit,snížit pnutí stárnutím? Je to dlouhodobý projekt, takže to klidně můžu nechat ležet po svaření půl roku,rok v relativně konst. teplotě.
Děkuji za odborná vyjádření.
Offline
a jeje
niekto si vyraba zvaraci stol ala stronghand
napis ako si dopadol - aj ja sa pohravam s touto myslienkou, deformacia ramu je jedna z veci, z ktorych mam strach.
vrchne lamely (povrch stola) budes davat ake? hlinikove? hrubka?
Offline
No, nechal jsi se zřejmě uvrtat do extrémně nepříjemného projektu. A ještě k tomu ten rozměr docela omezuje všechny dosažitelné možnosti. Firmy, které se zabývají něčím podobným si velice pečlivě chrání know how. Jsme jedna z nich, takže tady na fóru nebudu vypisovat podrobnosti.
Obecně:
Vnitřní pnutí skutečně v čase "samovolně" klesá. Ten čas je ale velmi dlouhý. Lze dohledat v literatuře. Stručně např. http://www.mmspektrum.com/clanek/vibrac … alech.html
Záleží na tom, zda bude svařenec staticky nebo dynamicky namáhán. Při statickém namáhání stačí při svařování různá předepnutí, případně dorovnání pod lisem po svařování. Při dynamickém zatížení je vhodnější vnitřní pnutí předem odstranit v co nejvyšší míře k zamezení deformací při jeho uvolňování.
Ke svařovanému dílu - největší problém způsobí přivařované hranolky. Ty se ale přece nemusí přivařovat na hotový rám . Stačí?
Offline
Neco podobneho, ale podstatne jednodusiho taky vyrabim a misto hranolku jsem zelezne platy zacal sroubovat primo
Do jeklu za pouziti systemu rivkle, samozrejme za cenu vetsich nepresnosti.
Ta hromada svaru je znicujici ......... Hranolky sroubuj, jak ti napsal jirkati
Offline
milosak napsal(a):
Neco podobneho, ale podstatne jednodusiho taky vyrabim a misto hranolku jsem zelezne platy zacal sroubovat primo
Do jeklu za pouziti systemu rivkle, samozrejme za cenu vetsich nepresnosti.
to sa ale pripravujes o moznost nasuvat medzi platy podobne svorky:
http://www.stronghandtools.com/buildpro … clamps.php
ale mozno mas vymysleny iny system ........
Offline
pan Tichý o šroubování nic neříkal
plán je navařit hranolky na jednotlivé (dlouhé)příčky, porovnat na snesitelnou hodnotu a až potom zavařit do rámu s ostaními díly.
Editoval Szabitch (04-08-2014 05:47:13)
Offline
Rcp
Ano tuto moznost jsem vzdal pri mem tempu prace do konce zivota
Offline
Ještě malý trik, který sice stojí nějaký peníz, ale velice usnadní práci. Na jeden podélník, upevněný na koncích na masivní traverze, přivařit příslušné destičky (stačí velice podobné) a po vychladnutí změřit následné prohnutí nahoru. A další kus už svařovat podepřený na několika místech podle naměřených hodnot na zkušebním kusu. Pro jekly 80 mm by měla stačit dvě automobilové panenky 5 tun na koncích. Pozor na stabilitu profilu, aby nevybočil.
Offline
a nešlo by hranolky navařovat z obou stran? tedy "zespodu" třeba trochu menší, ale napětí by se vyrovnávala aspoň trochu..
Offline
Pro jikok - variantu s oboustranným navařováním nedoporučuji. Důvodem je docela dramatická změna délkových rozměrů. Oboustraně navařovaný jekl 60 x 30 mm dlouhý 2,5 m se dokázal v podobném případě "srazit" o 4 mm. A např. U profil 80 mm svařovaný po téměř celé jedné přírubě se na délce 1,8 m po odlehčení předpětí délkově nehnul.
Offline
Jelikož občas taky svařujeme něco co pak jde obrábět, tak můžu říct že to dáváme před obrobení vyžíhat na snížení vnitřního pnutí http://strojirenstvi.studentske.cz/2008 … -pnut.html Materiál se tak sjednotí a nedochází pak k dalším deformacím...
Offline
žíhání jsem se chtěl vyhnout zase ty prachy že... celý projekt budu muset znovu promyslet - při dalším zhodnocení ostatních částí to začíná být nerentabilní
Offline
A dělá to někdo pomocí vibrací?
Offline
Ano, v ČR tuto metodu má zavedenu a nabízí několik firem. Strýček Google rád poradí.
Offline
Vibracne spracování na stabilizaci rozměrů a snížení pnutí ponúka naše spoločnost Výskumný ústav svařečský Bratislava. cena je 100,00 € do hmotnosti jedné tuny za kus plus 0,50 €/km cestovné. Z vibrování dodávame protokol s grafem a hodnotami. kontakt Róbert Štancel mail: stancelr@vuz.sk mobil +421917 663 645
Offline