SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Prosím poraďte, jestli neexistuje nějaké chemické nebo ultrazvukové (popř. nějaké jiné) čištění hliníku pro svařování metodou TIG v těžko dostupných místech, kde se mechanicky špatně dostanu, abych to vyčistil.
Offline
Pro chemické čištění povrchu se používá alkalické odmaštění (příp. moření), které bych ovšem nedoporučoval pokud jsou v okolí svaru citlivé součásti jež by mohly podléhat korozi (může se použít např. 50g/l NaOH po dobu cca 1-2 minuty, pak důkladný oplach) v případě nedostatečného oplachu alkálie a došlo by tak ke ztrátě funkčnosti systému. Asi bezpečnější pro pouhé odmaštění by bylo použití etanolu, n-hexanu apod., prostě kapaliny jež odmastí povrch a vypaří se již při pokojové teplotě (příp. rychleji ofukem teplého vzduchu). To je můj názor.
Offline
Čistý louh NaOH je použitelný dost omezeně jen na čištění čistého hliníku. Hliník je totiž louhem dost rychle napadán a rozpouštěn za vzniku vodíku, krátké namoření ho očistí a to dost intenzívně mechanicky i díky bublinám toho vodíku. Delší moření čistého hliníku způsobí jeho velký úbytek a zvrásnění povrchu podle krystalů. Slitiny hliníku se jím čistit obvykle nedají, protože po zmizení počáteční vrstvy hliníku vytvoří další kovy na povrchu těžko odstranitelný černý povlak.
Na hliník jsou potom odmašťovací lázně slabě alkalické či neutrální na bázi tenzidů nebo alkalické s inhibitory rozpouštění hliníku., ideálně ještě s ultrazvukem., to je ale spíš fabrická záležitost.
Doma bych zkusil domácí saponát nebo prášek na nádobí a malý kartáček, pokud tam dosáhne. Možná sodu bikarbonu případně s nějakou příměsí normální sody na změkčování. ale ne moc,aby ještě povrch slitiny nečernal.
A nakonec pořádný oplach, zbytky chemikálií mohou vytvořit "živý" rychle korodující povrch slitiny.
Ještě, na co jsem náhodou narazil, se dají sehnat čistidla přímo na hliníkové díly, třebas tady toto
http://www.fipetmost.cz/detail/torsan-a … u/1036/30/ by mohlo fungovat.
Editoval Radim (19-05-2011 13:35:15)
Offline
liborek23 napsal(a):
Prosím poraďte, jestli neexistuje nějaké chemické nebo ultrazvukové (popř. nějaké jiné) čištění hliníku pro svařování metodou TIG v těžko dostupných místech, kde se mechanicky špatně dostanu, abych to vyčistil.
Vykoupat pár minut v horké lázni ca. 20% roztoku NaOH, potom oplach horkou vodou a následnou pasivaci v studeném roztoku 10% HNO3 a oplach ve studené vodě. Teplý louh odmastí povrch a případné zabarvení (zčernání) odstraní ta kyselina dusičná. Získáte povrch bez mastnoty a stříbřitě matový. Toto je ideální příprava před svařováním aluminia.
Offline
co ten ultrazvuk nemá někdo nějaké zkušenosti?
Offline
liborek23 napsal(a):
co ten ultrazvuk nemá někdo nějaké zkušenosti?
Osobní zkušenosti nemám, ale našel jsem brožuru v pdfku, kde je svařování ultrazvukem popsáno. Liborek23 už to asi po třech letech neocení, ale pokud by to řešil někdo do budoucna...
Offline
Já bych to třeba ocenil, ale dotaz se týkal čištění ultrazvukem, nikoliv svařování samotného.
Jak asi výkonná by měla ultrazvuková čistička být?
Stačilo by výkonově již něco takového http://www.gme.cz/ultrazvukovy-cistic-p … f-p759-870?
I když použitelnost ultrazvuku je sporná s ohledem na většinou malé rozměry lázní.
Offline
To je sh!t to nevyčistí ani brejle ... mam tu samou "čínu" jen jinej vzhled
Kamarád čistil v práci písty od karbonu atp... v nejaky veeeliký ultrazvuk čističče a čistý/odmaštěný povrch takovej dině matnej .Blok se mu tam nevešel
Ale mastný věci z motoru i od karbonu čistý.Jen to chce asi trošku výkon .Na Aliexpressu mají jen čím větší lázen tím větší výkon potřeba.
Offline
Stránky: 1