SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 … 10 11 12 13 14 15
Edison napsal(a):
ja mam primar GDT budený AC, nie DC pulzným ako je to v prípade UC384X...
tak v tom případě mi to je jasné, já neviděl schéma Tvojí svářečky
atishajn napsal(a):
Voitano
a nanasekundy a mikrosekundy na otvaranie a hlavne zatravanie polovodicov asi nic nehovori ... Len prud a napetie ... Uz to Čssr katalogoch bolo uvedene ...
Voitano
a kolko mas rokov na dochodku ?
Samozřejmě , že mi to něco říká, jen netuším, proč takový dotaz? A do "důchodového věku" kur..a daleko a do důchodu ještě více :-D
Editoval Voitano (09-05-2014 21:19:54)
Offline
Edison: ještě k tomu GDT trafu, možná plaším zbytečně, ale na bílem vodiči ( předpokládám HI side IGBT) je potenciál 400V , přece jen si nejsem jistý tou pevností izolace, vůdči těm ostatním.
Offline
jj biely je H SIDE, ako elektrotechnicky to nieje správne kedze je to oddelovacie trafo mala by tam byt dvojita izolacia...ale GDT musi mať čo najtesnejsiu vazbu medzi primarom a sekundarom, kazdy vodič v rovnakej vzdialenosti od jadra a este dalsie veci...bezne sa tieto trafka vyhotovuju takto a mne ide hlavne o ,,pekny´´ priebeh na G-S, až tak elektrická pevnosť, bezne som vidiel tieto iste drotiky s UTP/FTP kablov pouzivat aj u polovodičovych teslakov a pod.
Offline
Zdravím, ako bakalársku prácu robím zvárací invertor na 140A - 2 switch forward.
Všetky fotky sú z tohto albumu:
https://plus.google.com/photos/11087926 … 1650829425
Problém je, že akonáhle pripojím hlavné napájacie napätie(silové, riadenie a budiče mi bežia z osobitného) tak na GATE-e horných mosfetov(drain stále na +300V) sa objaví nasledujúce zvlnenie - veľkosť zvlnenia je závislá len na veľkosti napájacieho napätia a nie na veľkosti výkonu.
Toto zvlnenie nie je na spodných mosfetoch. Pracovná frekvencia je 100kHz. Skúšal som prehadzovať budiče medzi sebou, prehadzovať sekundárne vývody z trafa(gate-ového), iné trafo GDT som skúšal, stále to isté. Priebeh Uds na tom mosfete vyzerá takto.
"Zdravý" pár mosfetov má takýto priebeh.
Prakticky, som bezradný, vedúci na mňa momentálne nemá čas a čas sa kráti :cry:
V prílohe je .brd a .sch súbor z Eaglu a takisto návrh DPS a schéma v png. Ďakujem za pomoc.
http://leteckaposta.cz/940952165
Toto je priebeh na budičoch spodných mosfetov.
Editoval staffy (22-05-2014 20:26:09)
Offline
Jak máte oddělenu zem vošklivoskopu od země invertoru při měření průběhů?
Offline
Invertor je oddelený oddelovacím trafem + ide cez autotrafo.
Offline
Chápu to dobře, že když měříte napětí Ugs horního tranzistoru, tak máte zemnicí kablík sondy osciloskopu připojenou na source horního tranzistoru (=drain dolního tranzistoru) a tím pádem přivádíte střídavé napětí s rozkmitem 300V na kostru osciloskopu?
Jestli ano, tak bych zkusil takovou kravinu, nacvakal bych na koaxiální kablík od osciloskopické sondy nacvakávací ferity a taky bych je nacvakal na síťový přívod osciloskopu a síťový přívod k invertoru. Ono totiž oddělovací trafo má značnou kapacitu a neodděluje vysokofrekvenčně!
Offline
Zkus zvětšit gate rezistory z 5 třeba na 10-15ohm.... Jaké jsou výkonové tranzistory? schéma mi nejde otevřít a na .png obrázku nejsou uvedené. 100kHz je docela vysoko, IGBT rapidně klesá povolený max proud. Mosfety by byly lepší volba. Prodělalo to nějaké zátěžové zkoušky? Jinak pěkné...
Editoval Voitano (22-05-2014 23:04:13)
Offline
Sú tam mosfety 47N60CFD - zatiaľ som s tým veľmi do záťaže nešiel, iba do pár W. Je to kreslené v Eagle 6.xx takže zrejme preto to nejde otvoriť. Medzi source horního a Drain dolního je dioda. Ale máte dobrý nápad, že by som do toho obvodu tú "chybu" vnášal ja? Je pravda že ten problém s budením mám iba na horných trandoch...
Offline
taky mi teď připadá, že tlumicí RC články kolem fetů a výstupních diod mají nevhodné hodnoty (moc velká hodnota odporu).... ono to bude jedno s druhým :-)
Offline
No, práveže na tie hodnoty som došiel pomocou výpočtov - hodnota 2n2 obmedzí du/dt na asi 30kV/us a spolu so 110R je Tau článku 0,242us, čo stačí pri behu na minimálnu střídu. RC články okolo výstupných diód zatiaľ neboli ladené.
Offline
pripapda mi to akoby sa G-S dostavalo do rezonancie so sekundarom GDT, skusil by som zvačšiť odpor do G, skrratit pripadne skrutit vyvody GDT
Offline
GDT je motané trifilárne, tam už nie je čo skrútiť...skúšal som aj iné GDT ale robilo to to isté. Skúšam teraz batériou napájať hlavné filtračné kondy ale robí to to isté.
Offline
Jestli to není způsobeno připojením ociloskopu jednoduchou sondou, jak to zmiňoval Spectrista, možná zkusit půjčit na škole diferenciální sondu(pokud mají).Nebo 2 sondy v režimu odečítání
Editoval Voitano (23-05-2014 20:54:35)
Offline
To som tiež skúšal, výsledok rovnaký.
Offline
ono dost podobny problem som mal aj ja ale tie zakmity vyzerali uplne inač, tento vaš pripad mi ide čisto na to akoby nastavala rezonancia medzi kapacitou G a sekundarom trafka.Moj problem bol ten ze po pripojeni napetia na striedač sa objavovali u oboch tranzistorov taketo zakmity, ale boli len uplne po ustaleni naptia za nebeznou hranou a aj tak bolo to take uplne slabo videtelne na osciku a trvalo to odhadom desatinku zopnuteho času, ked so msa pytal co to je bolo mi povedane ze su to rušenia ktore sa chytaju na sondu a ze si to nemam vsimat...inač ako sondu pouzivam 50ohmovy koax zakončeny krokosvorkami, nič spešl
Offline
Staffy, vypadá to na profi práci, dvojvrstvý tišták, prokovené spoje.
Softstart z binárního čítače – to je trochu luxus, ale proč ne, doba se změnila, dnes jsou drahý odpory a kondenzátory, nesilové polovodiče jsou za babku. Držím palce, aby to vyšlo.
Ten průběh prvního obrázku má charakter tlumené sinusovky, ta vzniká, pokud se nabíjí nebo vybíjí kapacita přes indukčnost a malý odpor. Šasi osciloskopu má oproti okolí určitou kapacitu a dále je tam parazitní kapacita oddělovacího trafa, indukčnost např stínění měřícího kabelu. Pokud se tedy připojí na zem osciloskopu bod, na kterém dochází k velkým a rychlým změnám napětí je nutno počítat s takovým to velkým zkreslením.
Určitě nejde o rušení, které přichází ze sítě. Nacvakávací ferity to úplně neodstraní, ale nepatrně změní frekvenci kmitání, protože jeden ferit s jedním závitem má malou indukčnost, jsou určeny pro vyšší frekvence. Navíc by ty ferity mohly snížit špičky, které hledáte. Zkusil bych, při měření Uds horních tranzistorů stínění osciloskopu připojit na D, tedy otočit měřící kabely. Jen pozor na moc velké napětí, 300V + špičky dovedou zlikvidovat běžné sondy osciloskopu nebo i vstup oscil. Je potřeba buď sondy na vyšší napětí nebo hodně snížit síťové napětí varikem.
Když už tady spectrista nakousl to oddělovací trafo, tak tam je to složitější. Vyšší frekvence neprolezou magnetickou cestou přes jádro trafa, protože primár a sekundár má hodně velkou indukčnost, ale jak elektrické tak magnetické pole se přenáší vývody trafa (vysílací a přijímací anténa) a dále rušení ve formě elektrického pole přenáší parazitní kapacita mezi primárem a sekundárem.
Je třeba si uvědomit, že není oddělovací trafo jako oddělovací trafo. K citlivějším měření by se neměla používat trafa určená pro zvýšení bezpečnosti, ale trafa s odstíněným vinutím, (mezi prim. a sek. je měděná fólie – tím se minimalizuje přenos elektrickým polem, vhodné je i druhé stínění na vrchu sek. Přenos mezi přívodními vodiči se minimalizuje stíněním sek. vodičů, pro hodně citlivá měření je třeba doplnit stínění celého trafa a filtr na výstup – např. vzduchová cívka v samostatné plechové krabičce, galvanicky spojené se stíněním trafa a na průchody použít průchodkové kondenzátory. Vzhledem tomu, že v tomto konkrétním případě se měří velká napětí, jiné oddělovací trafo by nic neřešilo.
Offline
Problém vyriešený! Jednalo sa o neexistujúce zvlnenie, po pripojení na oddelený digitálny osciloskop problém s budením nebol. Zatiaľ bola zváračka vyskúšaná do 15A pri 150V v medziobvode - tento týždeň ešte budem pokračovať v meraní, hádam bude regulácia fungovať a nič neodíde.
Offline
No tak pozor, viem obsluhovať meracie prístroje, problém bol zrejme vo vysokofrekvenčnom spojení osciloskopu a meraného zdroja.
Offline
pt.kbely napsal(a):
....Určitě nejde o rušení, které přichází ze sítě. Nacvakávací ferity to úplně neodstraní, ale nepatrně změní frekvenci kmitání, protože jeden ferit s jedním závitem má malou indukčnost, jsou určeny pro vyšší frekvence. Navíc by ty ferity mohly snížit špičky, které hledáte....
Netvrdil jsem rozhodně nic o rušení ze sítě. Šlo mi čistě o zrušení nežádoucího proudu který se tlačí cestou Source horního tranzistoru (rozkmit 300V) - plášť koaxiálního kabelu sondy - osciloskop - síťový kabel osciloskopu - zásuvka - kabel k oddělováku - kabel k invertoru - kostra invertoru.
Jen mi teda není jasné že halda feritů na koaxu od sondy a na napájecích přívodech nepomohla ani částečně :-(
Jinak přeji hodně úspěchů při tvorbě bakalářky!
Offline
atishajn taketo zakmity vznikaju aj parazitnou indukcnostou drotikov od GDT
Offline
Spectrista – moje chyba, asi jsem se špatně vyjádřil, nehledejte v tom, prosím, žádný zlý úmysl nebo kritiku, ale „Určitě nejde o rušení, které přichází ze sítě.“ -Bylo pouze konstatování, ani jsem nepředpokládal, že byste si to myslel vy nebo staffy, ale předpokládám, že to může číst i budoucí nebo méně znalý kutil a tak jsem použil vylučovací metodu.
Nacvakávací ferity jsem měl dát do jiného odstavce, nemyslel jsem tím síťové rušení, ale to zkreslení. Halda feritů by zabrat mohla, ale kdo ji má, já mám např. pouze 3 kusy, pokud by byly ferity na přívodních napájecích kabelech, tak by to nevadilo, ale na měřícím kabelu - to by zakulatilo hrany a ořezalo špičky, které hledá, protože ty jsou frekvenčně výš, než ta tlumená sinusovka na tom obrázku.
Offline
Mimochodom, aké sú argumenty na použitie plného mustku namiesto meniča forward?
Offline
staffy napsal(a):
Mimochodom, aké sú argumenty na použitie plného mustku namiesto meniča forward?
Offline
Forward je jedna z verzí jednočinného zapojení, plný můstek a další verze je dvojčinné zapojení. Výhody a nevýhody se odvíjí od tohoto rozdílu - lepší využití výkonového feritu, rovnoměrnější odběr měniče, snadnější dosažení vyššího výkonu, rozložení výkonové ztráty na víc výkonových spínačů. A na oplátku horší - složitější vytváření řídicích signálů pro výkonové spínače a horší implementace proudových ochran výkonových spínačů - až několikrát pomalejší reakce těchto ochran než se dá udělat u jednočiiného měniče.
Akorát by mě zajímalo, proč jsou v zapojení forward 2 výkonové spínače, když v jednočinném střídači stačí obvykle jen jeden plus kompenzační vinutí na výkonovém trafu. Nezdá se mi, že by to bylo jednodušší a odolnější.
Offline
Stránky: 1 … 10 11 12 13 14 15