SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den, prosím o info, kde najde civilista nějaké tabulky jak zhodnotit svařitelnost materiálů... Existuje vůbec něco takového..? Narážím na to v praxi čím dál častěji, teď se po mě chce naprojektovat svar 1.4841 s 1.4541 a nemám tucha, jestli v tom nebude nějaký zádrhel.
Díky moc
Eva
Offline
V prvni rade jsou fajn materialove listy techto materialu a dle nich a slozeni techto ocelí lze pak dale posoudit jejich svaritelost.
Offline
Honza007 napsal(a):
V prvni rade jsou fajn materialove listy techto materialu a dle nich a slozeni techto ocelí lze pak dale posoudit jejich svaritelost.
Díky, samozřejmě materiálové listy mám, vyčtu z nich chem složení, dokonce i informaci, zda je materiál svařitelný...jenže sám se sebou...když ho chci porovnat s jiným..? chybí mi nějaké kriterium, nebo vzorec, prostě něco podle čeho to posoudím, když už neexistuje tabulka x+y = svařit jde, x+z= svařit nejde...
Offline
Pro chava - bez znalosti základních teoretických předpokladů o svařitelnosti materiálů, bez znalosti metalurgie svařování, bez znalostí o vlivu teploty na spojované materiály se nedá konstruovat žádný svarový spoj. Neexistuje žádná "kuchařka", podle které vezmu základní materiály, vrazím tam přídavný materiál a vznikne kvalitní svarový spoj. Pro úplného laika, který je donucen vytvořit nějaký kombinovaný svár, je pak jedinou možností hledat třeba v katalozích přídavných materiálů různých výrobců a snažit se najít takový, který je současně použitelný pro oba vstupující materiály. A pokud ani tam neuspěje, je nutné se zaměřit na takzvané přechodové přídavné materiály a hledat tam.
Důležité je samozřejmě určení svařovací metody, která je pro dané materiály v daném případě nejvhodnější, případně použitelná. To výrazně ovlivní výběr přídavných materiálů.
Editoval jirkati (28-05-2014 17:08:59)
Offline