SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Máte to dělaný pěkně, poctivě. Já bych asi osobně použil na ty kostky na uchycení elektrod mosaz nebo měď a vývod z trafa k nim natvrdo připájel Ag pájkou, ale to je už skoro jedno. Přeji hodně zdaru
Editoval Zdenek11 (18-04-2014 12:18:22)
Offline
Pokud mohu doporučit, pájení se při velkých proudech vyhýbejte. Mechanický kontakt má menší přechodový odpor, než pájený. Lisovat koncovky, nebo šroubovat.
Offline
Voitano napsal(a):
Pokud mohu doporučit, pájení se při velkých proudech vyhýbejte. Mechanický kontakt má menší přechodový odpor, než pájený. Lisovat koncovky, nebo šroubovat.
Asi máte pravdu, možná by bylo lepší vytypovat si nějaké vhodné šroubové svorky.
Offline
Hele ve vedleším vlákně likviduje kluk trafo , tak si ho přemotej .
Offline
Plocha elektrody v místě bodování by při těchto parametrech neměla překročit průměr 1 mm.Hrot s průměrem 7 mm by pro bodování dvou plechů 1 mm silných potřeboval výkon cca 10 KVA.
Offline
Tak sem dnes stvořil prvních pár funkčních bodů s tím větším trafem. Trochu sem si pohrál s optimalizací a nakonec my vyšlo jako nejlepší 2,5 otáčky . 3 otáčky už dávají 3V zatímco 2otáčky jen 1,9 což už moc bodovat nechtělo . Kabel sem použil 35mm ale byla to chyba, 45ku bych tam s vypětím sil taky nějak napasoval . Přívodní dráty sem zkrátil na smyslupnější délku ale ani to nestačilo. 2 plechy to k sobě nepřiboduje pro příliž velkou plochu elektrod jak psal Zdenál . Když sem však použil dvě podložky a přesadil přez sebe tak že styčná plocha byla cca 2x2mm tak už dá docela práci spoj rozebrat :-) . Bodovaný spoj už svítí hezky žlutě a né jen červeně jako u menšého trafa . Kabel má po cca 5s teplotu přez 70°C ...no spíš se zpožděním než ze zahřeje izolace na něm ale zahřejvá se teda pekelně oproti předchozímu . Nechá se i použít nějakej bodovací přítlak , takhle od stolu bych řekl 5kg. Když se do toho pořádně opřu spoj hned schladne. Měl bych ale otázku, válí se mi tu ještě pár metrů 16ctky lanka a do trafa bych ho k té 35ce možná ještě namotal. Jde to takhle realizovat nebo je lepší dotřetice pořídit pár metrů většího kabelu ?
Offline
No jo, ty elektrody se nějakým způsobem (nevím, jestli se brousí nebo stáčejí) upravují do špičky. Ale na toto jsou tady jiní odborníci. Jirkati sem dal v jednom vláknu před pár dny odkaz na pěkný pojednání o bodovým svařování, stálo by za to si ho najít, bylo to někde ve vlákně "jak spojit nerez 3 a 4 mm" nebo tak nějak.
Ten drát na vinutí, když se použije silnější, nějaký zásadní vliv na výkon mít už nebude, je tam rozdíl nějaká stovka W, bude se ale míň ohřívat.
Pozor - vlastní bodování musí trvat co nejkratší dobu, nějaký desetiny sekundy, jinak se prohřeje okolí a celý spoj se zdeformuje!
To lanko by se dovinout dalo, výkon na jednotlivých vinutí se rozdělí v poměru činných odporů vinutí. Musí mít stejný počet závitů.
Editoval Zdenek11 (29-04-2014 12:08:38)
Offline
no i kdyby měl bod jen 0,5mm2 a to trafo mělo 2x tak velkej výkon než stávající tak se na desetiny sekundy nedostanu . Momentálně to trvá tak 5s s tim asi nic moc u těhle výkonů nenadělám. To s tim zahříváním kabelu je právě to o co mi jde , selskym rozumem sem si totiž domyslel že výkon kterej ohřívá onen kabel mi pak právě bude chybět při bodování, mimo jiné by měl i zvyšovat odpor vodiče čímž by způsobil jen další zahřívání a větší ztráty . Jen mě zajímá jestly nevadí když se spojí v podstatě 2 totožná vynutí o rozdílných výkonech . Měřil sem i proud ale klešťák mi víc než 400A nezměří. Bodovací hroty zbrousim na stolní brusce v tom nevidim žádnou velkou vědu.
Offline
2 kachlička. Pri bodovkách výkon najviac ovplyvňujú straty vo vodičoch, či už vinutie, alebo prívody. Je potrebné si uvedomiť závislosť strát od toho, s akým napätím pracujeme. Pre názornosť, ak pri MMA zváračke máme napätie povedzme 35 V a v kábloch stratíme 2 V, tak nás to až tak nebolí. Pri bodovaní máme prúdy približne 10x vyššie, takže ak analogicky počítame s 10x s vyššími prierezmi, ale si prri tejto úmere neuvedomíme, že straty napätia vám vyjdu tiež 2V, tak tým pádom stratíme pri 1000 A 2 kW. Napätie sa pokúsime dohnať zvýšeným počtom závitov sekundára, čím automaticky dôjde k zvýšeniu dĺžky vodičov ale zároveň zistíme, že trafo nie je schopné dodať dvojnásobný výkon. Le pre názornosť, Pre predpokladaných 1000 A a pri prúdovej hustote 5A/mm2 je prierez 200 mm2. Pri celkovej dĺžke vinutia a prívodov 1m by bola napäťová strata 0,086 V. Pri 35mm2 je už cca 0,5 V a prúdová hustota je 28,6 A/mm2. Stratový výkon je 0,5 kW použitý namiesto zvárania na ohrev káblov. Neviem, ako máš vyrátané sýtenie jadra, ale odporúčal by som znížiť počet závitov primáru, a na sekundár použiť väčší prierez, ale na uvádzaných 1000 A sa nedostaneš.
Offline
senior napsal(a):
Neviem, ako máš vyrátané sýtenie jadra, ale odporúčal by som znížiť počet závitov primáru, a na sekundár použiť väčší prierez, ale na uvádzaných 1000 A sa nedostaneš.
Jo, řešení to taky je, zkoušet odmotávat, dokud to udrží 16A jistič.
Ale stejně si uvědomte, že malá ruční prodávaná bodovka má příkon 6,5 kW, proud 3,8 kA a je pro použití na plechy max. 1+1 mm. Vím z nějakýho fóra, že bodovku z MOTu používal jeden modelář na plechy cca 0,3 mm. Jak silný plechy je to schopno svařit v reálu, netuším.
Při použití drátu 50mm2 místo 35mm2 by ztráty klesly z 500 na 360W, tj. 140W k dobru (počítám pořád s tím proudem 1kA).
Editoval Zdenek11 (29-04-2014 12:42:41)
Offline
1+1mm plech sem s tím právě spojil . 0,8x0,8 je takvej ten řekl bych strop ale bodoval sem těch 5s na 4mm čtverečnejch . Že tím přidáním kabelu snížím ztráty mi je taknějak jasné ale nerozumíte na co se ptám. Je v pořádku použít v jednom trafu 2 souběžná vynutí o různém průřezu ale stejném napětí(jelikož jsou souběžná) spojeny paralelně až v bodovacích elektrodách ? jde mi o to aby tam nevznikaly nějaký divný výřivý proudy nebo něco podobnýho a nevyběhlo to na mě nebo takněco. Nebo se snažíte říct že je 140W tak malá hodnota že nemá smysl se jí vůbec zabývat ?
Offline
Tak teď cituji sám sebe....
Zdenek11 napsal(a):
To lanko by se dovinout dalo, výkon na jednotlivých vinutí se rozdělí v poměru činných odporů vinutí. Musí mít stejný počet závitů.
Pokud máte klešťák, zkuste změřit, kolik bere trafo při procesu bodování na primáru.
Editoval Zdenek11 (29-04-2014 13:27:31)
Offline
Zdravím, pokusím se velice, velice zjednodušeně okomentovat původní otázku zakladatele:
Uživateli HONZO007:
Opatrně s tím napětím :-). Na napětí samozřejmě záleží, a to velice. Proto máme trvale dovolená dotyková napětí rozdělena podle (ne)bezpečnosti prostor (= podle elektrického odporu cesty, kterou se uzavírá elektrický obvod). A to na normální, nebezpečná a zvlášť nebezpečná. Úrovně stanoví norma a všichni je víme, neboť jsme skládali zkoušky. Proud pak závisí na tomto odporu a napětí, které ho musí přes tento odpor "protlačit" podle Ohmova zákona U=I×R.
Uživateli KACHLIČKO:
Omikron 166 nás nezabije, protože výstupní napětí na svorkách je tak malé, že nedokáže přes lidské tělo "protlačit" proud požadovaný k zabití :-). Oproti tomu, kovový svařenec a elektrický oblouk zapojené v serii mají tak nízký elektrický odpor, že už i bezpečné napětí dokáže protlačit takový proud, aby roztavit kov (desítky, stovky ampér). Ochranné prostředky se v prostředích, která snižují výše uvedený elektrický odpor, předepisují právě proto, aby tento odpor zase zvýšily.
Offline