SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ano , zde jde o to slovo OBECNĚ . Tzn. že syreček může více smrdět , ale nepovoluje menší pevnost svaru , menší pevnost elektrickou , menší bezpečnost atd . Právěžě jsem byl na školení v tomto oboru a lidé šířící tento nesmysl jsou OBECNĚ nebezpeční . Jeden z výkladů soudního znalce např. zde . http://mujweb.cz/kotveni/poradna.html#6
Offline
Zdener> a keby to bolo opacne hrubka 3mm a sirka 50mm potom staci 2el alebo treba 2.5-3.2
Tam ide asi o prievar a pri 2el by to mohlo prevarit tych 60-80A.
Dakujem
PS: sily materialu - znamenalo hrubky steny spravne?
Offline
Pro spojení dvou plechů tl. 3 mm (tupý svar I) by byla vhodná elektroda 3,2 mm a zde proud asi na spodní hranici jejího rozsahu, tj. 110A. Mezera mezi plechy by měla být asi 1/2 tloušťky plechu, tj. 1,5 mm.
Edit.: já používám dvojky elektrody jen na svařování např. tenkostěnných jeklů 2mm, proud si nastavím podle druhu svaru, třeba tupý svar na 60A, koutový, kde nemám žádnou mezeru až na 80A. Na silnější materiály si beru 2,5 až 3,2mm. Ale chce to zkoušet, to je jak teoreticky vysvětlovat, jak se jezdí s autem. Sehnat starý kousky železa, třeba ze šrotu, koupit elektrody 2 až 3,2 (běžně se dají koupit i jednotlivě) a vařit a vařit.
Možná na závěr ještě jednu radu, je to sice taková blbost, ale spousta lidí to nedodržuje: když budeš vařit dva kusy natupo k sobě, musí mezi nimi být vždycky nějaká mezera, optimální u tenších plechů je asi 1/2 tloušťky plechu. Znám hodně lidí, co to přirazí úplně k sobě, svaří, vybrousí pěkně do roviny aby to hezky vypadalo a pak se diví, že se jim to rozpadlo!
Editoval Zdenek11 (07-03-2014 14:25:15)
Offline
Dakujem za odpovede.
Este by som sa rad opytal rutilove, rutilovo-bazicke, bazicke elektrody kedy ktoru pouzivat?
okrem toho ze tie rutil/baz sa lepsie zapaluju sa lisia myslim aj prievarom a este niecim inym?
Pri zvarani dvoch profilov pasovinky tvar T asi tazko spravim medzeru kedze je to kutovy zvar preto aj pridam
na vykone/prud aby som to hlbsie prevaril a lepsie sa to stavilo?
Offline
Mezeru jsem myslel hlavně u tupého spoje dvou plechů, který se pak pohledově vybrušuje.
Ty elektrody pro takové domácí práce jsou celkem jedno, jaký je to druh, nějaké diametrální rozdíly tam nejsou. Já osobně na nelegovanou ocel ale používám bazické, líp se mně s nimi svařují koutové svary - je menší nebezpečí, že si zavaříš strusku. No ale zase trochu hůř zapalují.
Ten proud na koutové svary bývá vždycky větší, než u tupých svarů I, je tam m.j. i víc materiálu (jeden díl bývá průběžný, a taky je dobré trochu naklonit elektrodu, aby tepelný výkon směřoval víc k průběžnému dílu) - nejlepší je sám si to vyzkoušet, sám pak zjistíš, že aby se kouťák pěkně provařil, je nutné přidat ampéry.
Editoval Zdenek11 (09-03-2014 14:44:52)
Offline
zdravim,potřeboval bych poradit zda jsou pro obyčejné svářecí trafo vhodné elektrody FINCORD OERLICON 2,5/350 mm E6013 rutilová.
Na obalu je uvedeno DC+ , DC- , AC
Elektroda FINCORD Oerlicon
Obalená elektroda pro nelegované a nízkolegované oceli, rutilový obal
Vlastnosti a oblast použití:
Mnohostranně využitelná obalená elektroda s vynikajícími vlastnostmi svařování. Jednoduché svařování, vhodná i pro nezkušené svářeče.
Vhodná pro stehování. Snadné zapálení oblouku. Klidný stabilní oblouk.
Hladké a čisté svary s bezvrubým přechodem do základního materiálu.
DIN EN 499 E 42 0 RR 12
DIN 1913 E 51 22 RR 6
AWS/ASME SFA-5.1 E6013
Cerifikace: TÜV, TÜV Österreich, UDT
1.000000 Hmotnost [Kg]
Editoval Zdenek44 (23-04-2014 10:30:33)
Offline
U elektrod Fincord Oerlikon je udávané pracovní napětí Uo ˃ 48V. Pokud trafosvářečka toto splňuje, není problém. "Obyčejné" svářecí trafo ale také může mít nižší napětí naprázdno a pak by to problém být mohl. Nemusel, ale mohl by být. Ani ne tak pro zapálení oblouku, ale pro stabilitu svařovacího procesu, tj. pro kvalitu svárů.
Editoval Zdenek11 (23-04-2014 10:49:37)
Offline
Byl sem to proměřit multimetrem.
Napětí na prázdno při nastavených 80Amp bylo 50v ,při 140Amp 51v
Takže by to mělo teoreticky fungovat
Editoval Zdenek44 (23-04-2014 16:45:39)
Offline
I prakticky .
Editoval Zdenek11 (23-04-2014 15:09:56)
Offline
Na základě zdejšího fóra jsem si Oerlikon FINCORD koupil na zkoušku minulý týden. Netestoval jsem je, ale jsem zvědav. Zatím znám jen čínu, tak se začínám pohlížet po něčem, co mi bude vyhovovat dostupností, kvalitou i cenou.
Offline
Je to klasika bez usměrnovače a leze z toho AC ,takže +a- je samozřejme blbost.
pardon
Offline
JARDA V napsal(a):
A co takhle tu blbost vymazat, po přihlášení je možno vlastní příspěvky editovat.
a ty pak budeš za vola žes v 61 příspěvku psal bludy
Offline
Vhodné elektrody na začátek, já bych řekl běžné elektrody zhruba středně drahé ( předpokládám, že začátečník o tom nic neví a tak moc neví, které elektrody u prodejce chtít ) , kvalitně vysušené, drát na konci elektrody očištěný, aby byl kvalitní kontakt.
Těch hodně drahých je škoda, protože začátečník musí hodně elektrod vypálit a hodně všelijakých zbytků ještě víc po..... , než to svařování dostane do ruky. Ty úplně nejlevnější nejsou vhodné, protože se s nimi obvykle svařuje hůř a začátečníkovi by tak mohlo trvat o hodně déle, než to svařování dostane do ruky a začne skutečně dostatečně dobře svařovat. Stejně tak na učení nejsou moc vhodné nějaké staré skladové zbytky, protože takové elektrody mohou být znehodnocené vlhkostí či jinak a začátečník to nemusí poznat.
Offline
Zdravím,uvažuji o koupi svářečky a dle recenzí jsem se na 90% rozhodl pro gamu 166.Na netu je akce gama,kabely,kukla doprava cca 6000 kč. Mám to plánované na drobné opravy kolem domku,a až se trošku naučím tak i třeba na svaření něčeho většího. Branka a pod.
Otázka-jaký typ elkektrod je pro mě,jako běžného laika lepší? bazické či rutilové? A od jakého výrobce? Potřeboval bych poradit,abych si pak mohl vprodejně třeba koupit 10 ks na zkoušku a které by byly nejlepší tak brát.
Díky za radu. Luiss.
Offline
luiss napsal(a):
Zdravím,uvažuji o koupi svářečky a dle recenzí jsem se na 90% rozhodl pro gamu 166.Na netu je akce gama,kabely,kukla doprava cca 6000 kč. Mám to plánované na drobné opravy kolem domku,a až se trošku naučím tak i třeba na svaření něčeho většího. Branka a pod.
Otázka-jaký typ elkektrod je pro mě,jako běžného laika lepší? bazické či rutilové? A od jakého výrobce? Potřeboval bych poradit,abych si pak mohl vprodejně třeba koupit 10 ks na zkoušku a které by byly nejlepší tak brát.
Díky za radu. Luiss.
Na tvůj dotaz nelze jinak než odpovědět odkazem - http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 69&p=1 Ono je ale asi jednodušší napsat znovu stejný dotaz než si přečíst odpovědi žejo
Offline
Asi Tě překvapím,ale přečetl jsem to a přelouskal jsem i odpovědi ohledně síly prodlužováku a velikosti jističe.Zkus pochopit mou situaci kdy přijdu do obchodu a "dobrý den,potřeboval bych elektrody" a prodavač na mě vybalí x druhů výrobců a ty jsou takové a ty zase makové. Proto se ptám na určitý druh.Výrobce,typ,popřípadě obrázek obalu či odkaz na net.Nejsem líný číst, jen se ptám.
Můj otec ještě když žil vždy říkával: Něž-li něco zku..it,raději se třikrát zeptej.
Editoval luiss (28-06-2014 12:25:44)
Offline
Mam GAMA 166 mala prenosna a trosku huci ale 10-20el dam postupne ani sa neprehreje (okolo 27`C vonku)
K elektrodam> V obchode:
Dobry den potrebujem 10ks OK 48 a 10ks ESAB E-B 121 2mm/2.5mm
Jedine co by sa ta mal opytat ci budete platit kartou alebo hotovost. Mozno sa ho opytaj ci ich mas presusit.
Ak by som dnes bral maly DC invertor beriem s HF zapalovanie + dialkove(maly detail ale mne to chyba)
Konec koncov Relik upgradoval tiez na HFko ze ano
a nasiel ti pekne vlakno kde najdes uplne vsetko ani som nevedel ze tu taka tema je ja som si to odsral pokus/omyl.
Radil ti dobre pytat sa treba ale treba sa vediet pytat. inak na to su knizky
a ked sme pri knizkach stoji to asi 30CZK unas 0.98EUR mala knizka Metodika Praktickeho vycviku metodou E-Z1 Bezak/Pittner 1991
Su tam zakladne rady ktore sa ti mozu hodit zmesti sa to do skatule s invertorom a mas to pre zaciatok ako tahak.
Ak by bol problem so zohnanim VUZ.sk to ma na predajni alebo pohladat nejaku inu knizku
Editoval ihlan (29-06-2014 18:49:25)
Offline
Zdravím,děkuji,výborně,na jednoduchou otázku,jednoduchá odpověď i s bonusem.
Přeji hezký den.Luiss
Offline
Tak ono je celkem jedno zda koupíš rutilku nebo baziku. Pokud jsi nikdy předtím nevařil budeš mít ze začátku problémy s obojím. Rutilky dávají lepší tvar (vzhled) housenky, ale jsou celkem náchylné k zavaření strusky do sváru. Bazické nemají tak pěknou kresbu housenky, ale zase jsou míň náchylné k zavaření strusky. U invertoru se oblouk bude dobře u obou dvou, jelikož mají funkci "hotstart" kdy zapalovací proud je o několik procent vyšší než nastavený. Průběh hoření si taky většina invertorů řídí sama, takže to by taky neměl být žádný problém. Asi bych do začátku zkusil koupit jak baziku, tak rutilky a zkoušel co bude víc vyhovovat. U bazických by to bylo EB-121 a rutilové ER-113 (ER-117). V novém značení se moc neorientuju, jelikož mám doma hodně zásob EB-121 a tak nemám potřebu kupovat nové.
Lepší svár (co se pevnosti týká) by nicméně měl vzejít z použití bazických elektrod. Tak snad už je má odpověď lepší.
A co se týká invertoru s HF jak zmínil Ihlan - tak to nemá nic společného se svářením elektrodami. To je hodně výhodné pouze u sváření metodou TIG. POkud nezamýšlíš někdy svářet TIGem, tak tuto věc nemusíš řešit. Pokud bys chtěl někdy v budoucnu TIGem svářet nebylo by špatné koupit rovnou svářečku s HF zapalováním. Z těch levnějších například: http://www.naraditechnik.cz/svarecka-me … pulse.html
Offline
Ahoj,tentokrát je Tvá odpověď o poznání lepší.Chápu že odpovídat 100x na jednu a tu samou otázku je náročné a nezajímavé.To cos mi napsal podruhé mi hodně pomohlo. V práci používáme er 117 ale to jen když potřebujeme k sobě bodnout nějaký materiál aby se nehnul a mašina si ho podržela.Chci si koupit k domku nějakou svářečku,protože u domku je vždy třeba něco a nechci stále volat švagra s co.Klucí díky a mějte se.Luiss.
Offline
Len doplnim spominal som knizku pre zaciatok tak som odfotil aspon obal
Cena do 1 EUR
netusim ako pridat subor na toto forum
tak to musi byt uploadnute niekde inde
Editoval ihlan (29-06-2014 18:59:06)
Offline
Dobry den,
prosim o radu, kde se da koupit/ objednat popisovana kniha? Metodika Praktickeho vycviku metodou E-Z1 Bezak/Pittner 1991, nemuzu ji nikde najit, popr. nemate nekdo pdf ke stazeni?
Dekuji,
Honza
Offline
Hmm, my používáme příručky od fy.ZEROSS Ostrava, každý absolvent daného kursu ji nafasuje s dalšími písem.materiály které mu zůstávají, je to dobře zpracované i s testovými otázkami z bezpečnosti práce.Doporučuji, můžete si ji tam objednat, ale žádná příručka Vás nenaučí svářet. Zezačátku doporučuji použít zbytků elektrod, ty vajgly, na nácvik zapalování...hi
Offline
yjedli>Pokial myslis tu oranzovu ktorej obal som daval davnejsie.
Bolo ju mozne kupit v Bratislave. Predajna Vyskumneho ustavu zvarackeho (VUZ)
Na ich strankach (www.vuz.sk) by si mohol najst nejaky kontakt ale neviem ci patri pod VUZ alebo je to sukromnik.
Nasledne mozes toho pana z predajne poziadat ci ti to nebude ochotny poslat v obalke je to male asi rozmer A5
Evik sice spravila reklamu Zeross materialom ale nedala cenu
Cena toho "oranzoveho zazraku" z 90tych rokov je par centov tusim to bolo 0.89 EUR s DPH!
Zbytok nakladov bude hnusne slovenske-ceske postovne
Jedine ze by niekto kto chodi BA - CZ to chytil a hodil na ceskej poste potom to bude stat par chechtakov.
Knizka ta nenauci vsetko ale je to taka prirucka zaciatocnika ako nastavit prud identifikovat zle parametre a pod.
Editoval ihlan (26-08-2014 11:53:05)
Offline
Hmm,myslím že uvedené fy.budou na Weldingu na MSV v Brně, a nebo si to objednejte v knihkupectví, určo to budou mít v odborné literatuře, starší výtisky budou v antikvariátech.......cena nové publikace je asi 150 vočí......
Offline