SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím lidi, už nějakou dobu se poohlížím po TIGu na ALu profily. Pořád ale nemám jasno v tom, jak výkonou svářečku (ampérově) potřebuji, aby jsem mohl vařit i 10-ti mm tloušťky? Jestli je zde nějaká úměra např.
200A = max. 3mm apod. Popřípadě od jakých tlouštěk nebo od jaké výkonosti svářeček je třeba používat vodní chlazení? Můžete mi to prosím objasnit?
Díky moc.
Offline
http://www.alfain.eu/dokumenty/009/pega … vod_cz.pdf strana 14. Toto su zaklady, ostatne doplnia zrejme ini clenovia tohto fora..
Offline
To nejde tak jednoduše určit. Jde i o to, jaký bude tvar a plocha toho svařence, tzn. jak velký bude odvod tepla.
Offline
Myslel jsem nějak tak obecně, dle zkušeností lidí zde na fóru. Dle PDF od vyrobca bych potřeboval na 10mm tak 400A, to snad ne. Někdo jsem četl, že svařovali s 200A TIGem až 8mm. To je docela zajímavé. Na druhou strana, když jsem se ptal v prodejně se svářečkami, tak mi taky říkali, že na cca 8mm tak 315 apérového TIGa. Proto by mě právě zajímali praktické zkušenosti, jaké tloušťky svařujete vy a čím (jakým proudem). Ještě bych se zeptal v tom PDF je uvedeno průtok plynu 10-15l/min, to doufám neznamená to, že za minutu budu mít po 10l flašce argonu, ten plyn by měl být skapalněný.
Editoval Michaell0071 (06-02-2014 23:59:24)
Offline
Právě jde hodně o to, co budeš svařovat. Jestli to bude jen nějaká malá platle a na ní nějakej jekl a nebo to budou nějaký velký plechy k sobě nebo nějaká šílená konstrukce. Tam bych pak třeba i zauvažoval, jestli nesvářet něčím jiným. Napiš na co to máš a pak budeme moudřejší.
Co se týče toho plynu, tak to to skutečně neznamená. Ta lahev má sice 10l, ale ten plyn v ní je stlačený. Průtok někde, kde nefouká je obvykle spíš okolo těch 7-12 l/min, záleží ale opět na tom, co sváříš. Takováhle lahev ti vydrží něco přes dvě hodiny sváření. Jinak argon tuším zkapalněný není.
Offline
Argon v lahvi je dodáván s maximálním přetlakem 200 barů. To znmená, že v lahvi o obsahu 10 l je 10 x 200 = 2000 l argonu. Při průměrné spotřebě 10 l/min to tedy vystačí na skoro 200 minut svařování TIG.
Offline
Doporučuji lépe než v manuálu na Alfu podívat se na tuto pomůcku:
http://www.millerwelds.com/resources/ca … ulator.php
U hliníku záleží na mnoha parametrech, ale také na skutečných vlastnostech svářečky. U invertorových svářeček záleží na skutečném tvaru střídavého svářecího proudu, který se mnuhdy silně liší od ideálního obdélníku. Stává se, že různé svářečky budou na stejný svár vyžadovat různé nastavení velikosti proudu. Největší vliv na to má velikost a tvar svařence, t.j. jak hodně odvádí teplo, dále nastavení balance a frekvence. Také případné předehřátí.
K Jirkati: Je nutné doplnit, že to není čistá doba sváření, tedy hoření oblouku a vytváření sváru, ale také předfuku dofuku (1s na 10A) a počáteční nahřátí. U krátkých svárů velkým proudem se s jednou lahví udělá méně práce.
Offline
Famater napsal(a):
...K Jirkati: Je nutné doplnit, že to není čistá doba sváření, tedy hoření oblouku a vytváření sváru, ale také předfuku dofuku (1s na 10A) a počáteční nahřátí. U krátkých svárů velkým proudem se s jednou lahví udělá méně práce.
No to samozřejmě. A u první lahve to bude asi ještě podstatně míň, než se naučí rychle nastavit správný průtok. Na to taky něco padne.
Offline
Konkrétně se jedná o ALu profily všech možných tvarů, zabývám se výrobou replik zbraní. Přikládám zde foto, aby jste věděli o čem mluvím. Doufám že to nebude vypadat jako reklama.
Děkuji za vaše informace, nevím jak výkonou svářečku zvolit.
Offline
Ahoj, díval bych se po 300 A (a více) zdroji, občas se objeví i v bazarech. Pokud by jsi koupil slabší zdroj tak to samozřejmě taky zavaříš, ale budeš pomalejší - musíš déle čekat na vytvoření ideální lázně atd - práce k prdu . Já mám 250 A zdroj a už při svařování větších výrobků z AL tloušťky 5 mm bych trošku výkonu navíc uvítal:)
edit : krásná práce ten kvér, tím se živíš?
Editoval Szabitch (07-02-2014 17:17:41)
Offline
Děkuji za uznání, no zatím to mám spíše jako koníček, ve volném čase.
Právě přemýšlím o TIGu, aby mi ulehčil práci. Když bych to shrnul, svařil by TIG cca 315A ALu profil o tloušťce 10-15mm?
Offline
Ještě bych se zeptal, proč nějaké (bavíme se o značkových strojích) TIGy kolem 200A stojí 150 000Kč a některé 350A stojí ,,jen´´ 60 000Kč. Nevím kde je rozdíl, jedna je slabší a dražší, druhá výkonnější a levnější. Proč mají drahé 200A TIGy vodní chlazení??
Budu muset asi sehnat nějakého profi svářeče, aby mi konečně ujasnil, jaký proud je dostačující na tu moji práci. Jinak si nikdy žádný přístroj nevyberu.
Offline
Michaell0071 napsal(a):
Ještě bych se zeptal, proč nějaké (bavíme se o značkových strojích) TIGy kolem 200A stojí 150 000Kč a některé 350A stojí ,,jen´´ 60 000Kč. Nevím kde je rozdíl, jedna je slabší a dražší, druhá výkonnější a levnější. Proč mají drahé 200A TIGy vodní chlazení??
Budu muset asi sehnat nějakého profi svářeče, aby mi konečně ujasnil, jaký proud je dostačující na tu moji práci. Jinak si nikdy žádný přístroj nevyberu.
Pro vyšší proudy je potřeba vodní chlazení,protože by se přehříval hořák.Cenové rozdíly jsou dány mnoha parametry.Jedním z nich je i to,že profi stroje umí modifikovaný sinus (je to dost složitá záležitost,obvzlášť pro svařovací proudy).Výkonové součástky IGBT mají taky svoji cenu,která postupem času naštěstí klesá.
Určitě mě někdo s podrobnějšími informacemi doplní ...
Offline
Pokud chceš svařovat Al 10 a 15mm určitě budeš potřebovat vodní chlazení hořáku a mašinu minimálně 300A a to se s tím budeš muset pohrát aby jsi to provařil
Offline
zdar
ja som síce len hoby zvárač, ale myslím si že na to aby vyrábal repliky nemusí byť ten zvar úplne dokonale prevarený, ja tiež keď niečo silnejšie (aj 10mm) zváram s mojou úplne základnou c-očkou, prevarí mi to síce len cca. 2-3mm ale na to čo potrebujem mi to stačí,
s tigom som ešte silnejšie veci nezváral (max. tak do 3mm) takže zatiaľ neviem posúdiť či sa to dá alebo nedá,
je to čisto môj osobný laický názor
Offline
No ja so svojou Formicou na 230V nemam problem zavarit hoci aj 10 mm hruby hlinik. Zaklad je zrazit hrany pre koren zvaru, material nahriat napriklat teplovzdusnou pistolou aspon na 200C a 1mm drotom to zvarit v sprche. Pokial to nie je 1m zvaru tak s tym problem nie je.. Nie su to pohladove zvary ako z Tigu ale ucel to plni a pokial sa bude dany zvar opracovavat tak je to uplne v pohode.
http://www.youtube.com/watch?v=jg8C1cguaBY na videu to zvaraju v skrate a zrejme v pulze..
Editoval vyrobca (09-02-2014 01:36:19)
Offline
Nechci vypadat jako nějaký škarohlíd, ale Formica (ForMIG 169?) na 230V dá sprchový oblouk? Má DZ 60% 90A a max dá 160A(?), kdy uváděný pracovní rozsah je 30-140A. Podle učebnicových grafů je pásmo pro sprchový oblouk při použití směsných plynů od cca 250A (podle ø drátu), v čistém Argonu snad prcha ani nejde.
Offline
S hlinikovym drotom sa robi sprcha podstatne jednoduchsie. Kto neveri, nech si to vyskusa.. Hlinik ma nizsi bod tavenia ako zelezo.
Offline
Mohl by mi někdo říct, co to je onen sprchový oblouk? Ještě jsem o něm neslyšel.
Offline
Pravda, hliník má podstatně nižší teplotu tavení. Třeba ESAB udává u AlSi a AlMg drátů ø1mm svářecí proud 90-210A, což je s odřenýma ušima ještě v možnostech zmiňované ForMIG 169.
Doplnění: Je tedy technický možné dosáhnout sprchového přenosu v čistém Ar? Protože co se sprchy týká, vždy jsem četl o jejím použití ve směsných plynech.
Editoval tomvec (09-02-2014 11:41:01)
Offline
Michael aby sis mohl lépe udělat představu o potřebách svářecího proudu, přiložil jsem odkaz na kalkulátor svářecího proudu (TIG), kde se dá zvolit materiál, druh sváru, tloušťka materiálu a výsledkem je proud, průměr elektrody, hubice, přídavného materiálu průtok Ar a postupová rychlost, u silnějších materiálů i počet vrstev a proudy pro jednotlivé vrstvy. Sedni si k tomu a hledej proudy pro tvoje druhy svárů a uvidíš co ti z toho vyjde. Lepší vodítko podle mně neexistuje.
Offline
Jimmys3 napsal(a):
Mohl by mi někdo říct, co to je onen sprchový oblouk? Ještě jsem o něm neslyšel.
zde cti: http://cs.m.wikipedia.org/wiki/Svařován … elektrodou
Offline
Vyzera to tak, ze som nechtiac v tomto vlakne rozprudil diskusiu ktora stoji za vytvorenie noveho vlakna. Inak ked zozeniem niekoho kto ma bude vediet natocit, tak to zvaranie hliniku v sprche s mojou Formicou hodim na you tube... len to nebude hned teraz..
Offline
Ahoj lidi, předem děkuji za vaše rady a odkazy. Ptal jsem se osobně jednoho profi svářeče co vaří převážně hliník a říkal mi, že zdroj okole 220-250A by měl docela stačit. V dílně mají 3 Froniusy 300A a 300A prý nikdy nesvařují. Včera jsem po hledání na webu našel tuhle svářečku Welbach ALPHA225 a ještě jednu o něco slabší: TIG 201 SHERMAN AC/DCChci se zeptat co na ně říkáte vy, profící i hobby svářeči?
Děkuji za názory.
Editoval Michaell0071 (13-02-2014 10:37:08)
Offline
Stránky: 1