SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobry den,
potrebuji koupit pro nasi mensi firmu (ne hoby) svarecku, kterou budeme svarovat 1,2-1,5 mm nerezove plechy AISI304. Delka svaru je vetsinou cca 40cm. Vazna je i estetika svaru.
Muzete mi prosim poradit, jaky typ svarecky je pro tento typ svarovani nejvhodnejsi (pripadne konkretni typ aparatu, abych si mohl precist parametry. Ostatni snad pochopim).
Vim ze proud neni nejdulezitejsi, ale presto by mne zajimalo jakym proudem se takovy plech svaruje a kolik by svarecka pro profesionalni pouzivani mela vydrzet, nez se sepne tepelna pojistka. A Argon, nebo CO2? Cena svarecky v podstate nehraje roli.
Nasel jsem na foru nekolik podobnych temat, ale protoze jsem laik, opravdu bych potreboval odpoved na konkretni parametry.
dik za pomoc
Ladis
Offline
kludne sa mozete poobzerat po nejakej ceskej znacke na bezne zvaranie nerezi to staci a tak tenkych plechov je plne vyhovujuca znacka Kuhtreiber alebo Omicron ci Alfain,staci vam stroj v kategorii okolo 160 ci 170 A.Uvedene hrubky plehov sa zvaraju pri cca 50-90 A zalezi ci bez dratu alebo s drátom,v akej polohe atd.Použiva sa cisty argon
Offline
hmm, já bych oslovila prodejní oddělení profi firem jako Fronius , EWM, Lorch, Kempi, Migatronic atd. s vzorkem v ruce a bude mi doporučeno a i zavařeno a pak se rozhodnu kterou. Tutovka je tig, ale Mag v pulsu je rychlejší, pokud to bude seriovka a v přípravku.........
Offline
Plech 1-1.5mm sa migom zvara dost tazko ale netvrdim ze sa neda.To uz musi byt fakt kvalitna pulzna masina aby to aj nejak vyzeralo.Na priemernej tigovej masine hadam ani neni mozne aby sa prehriala pri takom tenkom materiale. Ja pracujem denne cca 9-12 hodin a nic take sa mi este nestalo.S tym prudom je to tazke,vela zalezi od zrucnosti a skusenosti zvaraca.Napriklad lahko napisem ze 1mm plech hrana na hranu len rozliat mi staci 27-30A a je zlaty zvar. Ale to neni vsetko,musis mat vsetko dokonale pobodovane bez medzier ,je vhodne pouzit aj podlozku z druhej strany ,treba aj spravnu postupovu rychlost ,spravny sklon horaku, atd. atd. a potom je vysledok taky ako ma byt. Da sa napisat orientacne kolko A. na kutovy kolko na tupy ale treba skusat a da sa zistit ake su vhodne parametre
Offline
Ještě upozorním, že vůbec nevíme, jaké nároky na kvalitu svařování skutečně budou. Jedna věc je pohledový svár z jedné strany a úplně jiná záležitost je těsný svár s požadavkem hladkého kořene bez chlupatin. Pak nastanou ty pravé starosti s přípravky pro formování kořene včetně formovacího plynu, případně argonu k formování kořene. Napsat v jedné větě 400 mm sváru a estetické hledisko - to je odvaha. Autor dotazu zřejmě nezná vlastnosti tenkých nerezových plechů, které se ve slabých tloušťkách kolem svárů deformují - a to hodně. TIGem trochu víc, MIGem trochu méně.
Offline
Souhlas, jirkati. Ono nezáleží ani tolik na mašině, ty dnešní v trošku lepším levlu toto snad zvládají. Jen doplním, že ani není zmínka o jaký typ svaru se jedná. Míním - svařovat plechy na tupo?, koutový svár?, rohový?, poloha?, atd...A taky bude dost rozdíl svařovat 1mm, nebo 1,5. Zejména u MIG. Prostě je to spíše o umění, než o mašině.
Offline
Dik za odpovedi.
Alespon neco zkusim upresnit, protoze opravdu profesional nejsem.
Jedna se rohovy svar, neni tam temer zadny pozadavek na tuhost, protoze to nebude nijak namahane vnejsi silou. Jedna se o vodotesnou podelnou vanu do podlahy s hloubkou 13cm, sirkou 30cm, zavarovat se budou vika te vany (13x30cm) z obou stran.
Nicmene jsem pochopil, ze TIG s PULSEM je pro nas lepsi a proud bude max. do 170A - i kdyz zavarovat se bude nejspis nekde kolem 50A.
Jen nevim, jestli s dratem, nebo bez dratu? A neco jsem zaslechl o nejakem vodnim chlazeni?
Znacky mam zapsane, takze ted zacnu s kusem plechu obihat shopy.
kazdopadne dik vsem za rady.
Ladis
Offline
V tomto případě to vidím, že mnohem důležitější než svářečka bude postup sváření a vhodný přípravek. Ta estetika se asi týká vnitřku té vany? Také si myslím, že obíhat s kusem plechu nebude k ničemu. Rozhodující bude výkres hotové vany. 308 plech tl. 1-1,5mm zavaří každá i ta nejlevnější TIG mašina ( když bude v dobrých rukách).
Offline
Omlouvám se ujela mi ruka- má být správně 304 místo napsané 308.
Offline
Ladis666 napsal(a):
Dik za odpovedi.
Alespon neco zkusim upresnit, protoze opravdu profesional nejsem.
Jedna se rohovy svar, neni tam temer zadny pozadavek na tuhost, protoze to nebude nijak namahane vnejsi silou. Jedna se o vodotesnou podelnou vanu do podlahy s hloubkou 13cm, sirkou 30cm, zavarovat se budou vika te vany (13x30cm) z obou stran.
Tak to by problém být neměl a ten rohový svár by měl jít provést i bez příd. drátu. Záleží na perfektní přípravě těch plechů před svařením. Pokud to bude muset být perfektně vypadající z druhé strany, bude to chtít ochranu formovacím plynem, nebo Ar, aby to "nezchlupatělo" oxidací nadměrným teplem. A neprovařit, zavařit jen ten roh. Dobré je také použít, pokud možno, jednoduchou pomůcku(podpěru) při TIG svařování na rohu spoje...
Offline
a jeste k te elektrode - jestli jsem to dobre pochopil, jsou dve moznosti - s elektrodou a s automatickym podavanim dratu. Je to tak a je tam nejaky rozdil?
diky
L.
Offline
Ladis666 napsal(a):
a jeste k te elektrode - jestli jsem to dobre pochopil, jsou dve moznosti - s elektrodou a s automatickym podavanim dratu. Je to tak a je tam nejaky rozdil?
diky
L.
Abychom si to upřesnili. Mluvíme zde o dvou metodách. Doporučuji přečíst základní principy
1.) TIG= Tungsten Inert Gas. To znamená wolframová, netavící se elektroda v ochranné atmosféře inertního plynu, nejběžněji Argonu. El. obloukem hořícím v ochr. atmosféře se nataví základní materiál a až vznikne tavná lázeň, přidává se ručně příd. mat. Popřípadě se spoj provede pouhým roztavením a slitím obou konců spoje bez příd. mat.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sva%C5%99o … ADho_plynu
2.) MIG/MAG= Elektrodu zde tvoří přídavný material, vhodným mechanismem automaticky posouvaným do elektrického oblouku, kde principem svařování je hoření elektrického oblouku mezi tavící se elektrodou a základním materiálem - svarovou lázní. Ochranný plyn se používá podle druhu svařovaných materiálů, buď Argon, nebo mix různých plynů.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sva%C5%99o … elektrodou
Každopádně, pokud požadujete vzhledově vysokou kvalitu bez rozstřiku, prskanců ap., doporučuji svařovat metodou TIG.
Offline
Ahoj,
potřeboval bych poradit. Vyráběl jsem nerezové točité schodiště, při přepravě se mi to poškrábalo o železné boky a nevím jak se zbavit zrzavé lišeje, zůstalo to i v místech, kam se nedostanu s lamelovým kotoučem.
Nevíte cos tím
Dík
Offline
Kyselina chlorovodíková by to měla vzít . Nejdříve to potři na místě , kde to není vidět a pokud to nevezme jiný odstín , tak tím potři postižená místa . Pokud bude na zábradlí nějaký film na materiálu , nebude kyselina fungovat .
Offline
děkuji a je ještě jiné řešení?
Offline
Mořící gel ANTOX 71 E extra. Princip je stejný jak píše bobobo.
Offline