SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím,
Potřebuji vytvořit ocelový nosník svařením dvou profilů U140 délky 3050mm přírubami k sobě. Podle stavaře a statika se to dělá střídáním 100mm sváru a 100mm mezery. Můžete prosím poradit jakým způsobem to svářet aby se nosník neprohnul ? Začít od středu a střídat strany nebo jak ? Děkuji.
Offline
no běžně se takového nic nesvařuje ale použije se příslušně potřebný profil buď tvar I, IPE, nebo HEB, do spáry se dostává vlhkost která se tam drží a jelikož ve spáře není možnost povrchového ošetření tak tam vzniká koroze a podle umístění (např ve chlévě) muže být až takového rázu že nakonec dojde k deformaci nebo i k roztržení, ale když teda svařovat tak střídavě na obou stranách asi od středu bych řekl a možná kvuli té korozi bych to svařil durch bez mezer, což ale bude nákladné a možná bych to nesvařoval k sobě natěsno ale s takovou mezerou aby to šlo aspoň napiplat nějakou barvou
Offline
1) svařit se to dá. Pokud se to dá nějak odvést, tak pozinkovat. My jsme tohle jednou dělali a pozinkovali nám to na dvakrát- nebylo to pohledový, tak to šlo dbře na dvakrát...........
Offline
normalne se to svari a mezery vyplnit akrylatovim tmelem
Offline
jaryn123 napsal(a):
normalne se to svari a mezery vyplnit akrylatovim tmelem
akrylat se hodí tam kde je sucho, do vlchkeho prostředí se nehodí vubec..
Editoval alll (20-01-2014 21:44:14)
Offline
můžeš se snažit svařovat do středu a střídat strany a ono se to stejně zkroutí. Nejvíce se mi osvědčilo se u takové práce flákat a čekat až to ochladne. Začal sem z někde uprostřed a uděl housenku pak sem udělal 2 kroky a další žížala, pak další 3 kroky a žížala. Otočit a z druhé strany housenka nejaký ten krok a zase housenka a po mezeře housenka. Následně kafe a sifon z automatu a na záchod. Po návratu zkusit rukou jak je to teplé a začít z druhé strany od kraje housenka mezera housenka mezera housenka otočit a tak dále. Jít pokecat z kolegou a zase chvilku svářet. 12m nosník sem měl na 1,5 dne a po vychladnutí rovnat. To raději koupit jackel nebo Heb profil.
Editoval franišek (20-01-2014 21:14:28)
Offline
Nevím, k čemu má taková kombinace sloužit. Svařit se dá cokoliv. A v tomto případě je skoro jedno, jestli za zavaří něco střídavě, nebo víc v kuse. Vždycky se takový svařenec zkroutí. Naštěstí pro znalého není rovnání až tak dramatické. No a neznalý si poradí tak, že na straně převýšení se přidá svár, který zapracuje a ledacos vyrovná. Pokud se takto má nahradit I profil tak stačí jen mírné svárky. Pokud je potřeba, aby byly pásnice širší tak se použijí profily HEB. Už jsem viděl od konstruktéra nakreslené oválné otvory pro sváry na stojině. V daném případě by bylo možné udělat mezi U profily úmyslně mezeru pro odvětrání vlhkosti. Ale vše závisí od určení svařence.
Offline
petrx napsal(a):
ocelový nosník svařením dvou profilů U140 délky 3050mm přírubami k sobě.
jde o naprosto standardní konstrukční prvek, nejčastěji jako vertikální nosný sloupek ale i jako vodorovná výztuha, kdejaký konstruktér to tak navrhuje. Kdo tomu nevěří může jít ke mě na brigádu (odnášet rozřezané kusy železa paličům z podnohou ) Vyskytuje se to u venkovních i vnitřních konstrukcí. Sám mám takto vytvořenou nosnou konstrukci nástavby na RD - vertikální nosné sloupky dvakrát U120, přírubama k sobě, při vaření MMA 2,5 el. cca 100A jsem žádné zkroucení nezaznamenal. NP tvar U má od válcování z válcovací stolice na krajích příruby krásnou hranu - akorát pro kořen. Dva kusy U profilů (pro varok to je jakoby dvakrát L )
jsem stahnul svěrkou, u svěrky z obou stran stehnul, totéž na druhém konci nosníku a uprostřed. Poté sváry co píše kolega. Prvky délky 2200mm zůstaly pro stavební účel rovné...
Offline
no konstruktéra které navrhne svařeny dvě učka misto hebka tak kopnout do p.., ta styčná mezera dělá problémy tim že koroduje bez možné kontroly prostě tam není vidět a tak to muže korodovat ba přímo rezavět nekontrolovaně do takové míry že to prostě upadně, už sem to kdesi viděl (mám dojem že nekde u vojáků máme tu vvp tak možná tam a nebo v kovošrotě) tech konstrukcí sem taky autogénem pořezal dyž sem dělal v kovošrotě a taky teda se to opravdu krásně řeže když je v té mezeře kus rzi tak to prská střílí to v hořáku a vubec je to naprd, to se dělalo za komančů když prostě nebyla k dispozici traverza nebo hebko tak prostě konstruktér povolil vijimku a udělalo se to z dvou úček ale v dnešní době to má význam jenom tehdy že to někdo má doma ty učka a nechce zbytečně kupovat ičko ktery je drahý, navíc tim svařováním se taky prodražuje ta konstrukce s toho dvojtého účka
Editoval Kramlik (22-01-2014 00:42:29)
Offline
Jen se usmivam.Kdyz jsem pracoval ve stavarine tak jsem tehle krabic svaril snad stovky.Delaly se z nich preklady sloupy a jine nosne prvky jak svarovane prubezne tak i prerusovanym tak.Stacily 2-3 kozy svěrky a kladivo zakladem jsou nezprohybane U profily (ohnute,do vrtule) pak nejsou problemy s deformaci po svareni.Srazit k sobe,nabodovat ,co metr to svar pak otocit a a pri svareni vratnym krokem otacet.Kdo byl linej otacet tomu se to ohlo a musel rovnat!
Trimetrove preklady ze 140 jsou kratke a lehke ty se dobre otaceji.
Editoval Honza007 (22-01-2014 11:18:48)
Offline
Jde o to co mysli tazatel jako prirubu, jestli stojnu nebo pasnici???? To by nam osvetlil on.Kazdy jsme to pochopily jinak a pokud ti to udelalo radost pak jen dobre.A idealne kdyby tu tazatele (kteri mnohdy neznaji terminologii)vlozili vykres nebo foto tak by tu byla polovicka dohadu ale to po nikom nemuzeme chtit obvzlast po tech kteri chteji poradit.
Ale i kdyby delal z dvou U profilu I profil tak se postup svareni nijak nemeni jen se to bez vybrouseni blbeji svari (v podstate se nedela V ale II svar) Krom toho ma krabice vetsi tuhost v krutu nez I profil.
Take jsme svarely podobne svarence a nektere i vlozenymy kusy plechu takze mezi stojnami byla mezera dle jeho tloustky (to se varilo dobre)
Zalezi na tom co si projektant vymysli coz je nekdy taky pekny orisek.
Editoval Honza007 (22-01-2014 11:43:58)
Offline
Alespoň co jsem slyšel na stavbách, U profil měl vždycky dvě příruby, takže svařením přírubami k sobě vznikne krabice.
Editoval Zdenek11 (22-01-2014 12:16:40)
Offline
jestli zde byla řeč o svaření dvou úček do "krabice" tak beru všechno co sem řekl zpět a diskuse tak muže skončit, svaření do krabice je opravdu běžné, jinak "podobné svařence s vloženými plechy" už sem popisoval taky hned v druhym příspěvku, jinak to svaření do krabice nedělá ani tak velkou deformaci jak při svaření do Ička, co si vzpomínám z mostárny tak se vyrovnali na rovnačce učka ty se svařili a krabice už se většinou nerovnala nebylo potřeba, pokud se svaří učka ktery nejsou vyrovnany tak pak bude problémem to bez autogénu srovnat
EDIT: ono totiž svaření PŘÍRUBAMI K SOBĚ jsou čtyři varianty a to do ička, do krabice, do eska a do dvojtyho w nevim proč mě zrovna napadla ta nejhorší varianta totiž do I, kdyby se tazatel vyprdnul na příruby a napsal stojinami tak tam je varianta vždycky jenom jedna
Editoval Kramlik (23-01-2014 12:06:19)
Offline
Krabise se dělají vcelku často. u nás ve vagonce je děláme každou chvílí. pokud nejsou zprochýbaný účka, tak se to dá udělat dobře- dlali jsme o délce až 12 metrů a nikdy s tím problém nebyl. Sváříme je po celé délce, ať už elektrodou, tak pod CO2.
Offline
když se svaří U do krabice má se dělat V svar aby vznikl i kořen ? nebo se děla jen malý náběh aby bylo misto na svar a zavařit to sprchou ?
Offline
Většinou se to jen "smrklo" každopádně nejlepší je samozřejmě okuje obrousit ono to spojení dvou U profilu nepřenáší velké zatížení.Svářeli jsme to cca100mm svár 100-200mm mezera.
Editoval Honza007 (11-08-2014 22:15:56)
Offline
každopádně bych to nesvařoval v kuse udělá to banán.
my svařujeme břity lopat kde je délka i 3,5 metrů tak třeba po 50 cm rozdělíme a začátek předchozího svaru dopojíme koncem následujícho svaru, nevím jak bych to ted lépe popsal. ale břity jsou téměř bez rovnání.
Offline
Unihero napsal(a):
každopádně bych to nesvařoval v kuse udělá to banán.
my svařujeme břity lopat kde je délka i 3,5 metrů tak třeba po 50 cm rozdělíme a začátek předchozího svaru dopojíme koncem následujícho svaru, nevím jak bych to ted lépe popsal. ale břity jsou téměř bez rovnání.
Nic nového pod sluncem, tzv. svařování vratným krokem pro zmírnění deformací. Jole
Offline