SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Přeji hezký den. Jsem amatér a prosím o výměnu zkušeností se svařováním slitin hliníku metodou MIG. Ke svařování používám KIT 309 procesor, drát almg 1 mm, argon 4.6 a průměr hořáku 25, průvlak s proužkem. Nejvíce se mi osvědčil průtok plynu 14-18 l/min. 50 % svárů jsou OK, ostatní v lepším případě neprovařené s vysokým svárem, v horším případě "rozprskané". Problém bude asi v čistotě a v tom, že material nepředehřívám. Začátek sváru je vysoký. Osvědčilo se mi vařit s nakloněným hořákem tak, že předehřívám další materiál. Nejvíce mne trápí tavení průvlaku. Byl by tak někdo hodný a poradil: očištění materiálu (prosím bez lázně), tavící se průvlak, výška začátku sváru (náběh drátu?, měkký start?), a to prskání bude asi tou čistotou?
Děkuji za rady.
Offline
Jaký materiál, jaké tloušťky a jaké typy svarů svařuješ? To je velmi důležité vědět. Bez toho se moc radit nedá.
Co se týká průvlaků, mám osobně vyzkoušeno, že funguje použít obyčejný průvlak o číslo větší. Na drát 1,0 použít průvlak určený pro drát 1,2. Běžný průvlak, nic speciálního. Hlavně to musí být nový tažený průvlak, žádné převrtávání, to je to nejhorší.
Pro hliník je také nutná větší podávací rychlost drátu. Drát nesmí být deformovaný (rozmačkaný silným přítlakem podavače!) Začátky svarů na hliníku jsou vždy problematické. Bez předehřátí to bude vždy studené a převýšené.
Pokud je materiál hodně zoxidovaný, je vhodné těsně před začátkem svařování očistit místo zapalování oblouku drátěným nerezovým kartáčem. Totéž platí pro místo, kam se bude připínat zemnící svěrka.
Offline
Dobrý den, děkuji za snahu mi pomoci. Moji snahou bylo a je svařit kyvnou vidlici na malou motorku. Použil jsem jakle 50x30X2 plocháč a kulatinu o síle 10 mm složení AlMg. Sváry jsou tam zejména koutové ale i rovné (dvě přiložené plochy). Zajímavé pro mne je, že koutové sváry se daří lépe než rovné (patrně se v koutě vytváří a udržuje vyšší teplota). Při mém svařování bylo vždy rozhodující úspěšné zažehnutí oblouku (plamene). Když jsem si vaření zkoušel na zkušebním materiálu, myslím že pokud se podařilo dobře zažehnout oblouk, čistota nehrála až takovou roli a pěkně se ze sváru vyplavovala. Svářečka má dvě možnosti zažehnutí - soft start nebo postupné přibližování drátu. Nevím co je pro začátek sváru lepší. Také jsem měl potíže s dohoříváním drátu, kdy se mi často zatavoval v průvlaku. To se zlepšilo, když jsem dohořívání nastavil na nulu a drát málo kdy zůstal přivařen (vždy se ještě kousek odtavil). Také mne zajímá, jestli by nepomohlo použití drátu s větším průměrem (1,2), jaká má být přibližná vzdálenost hořáku od materiálu (pohybuji se někde mezi 8 až 14 mm), co je pro průvlak lepší - kde se více ochladí hlouběji v hubici nebo vysunutím na úroveň hrdla hubice, jaký následek bude mít použití užší hubice? Je mi jasné, že MIG není TIG, ale mohu říci, že když do vaří tak to vaří krásně ).
Předem děkuji za odpověď.
Přeji všem příznivcům svařování hodně zdraví a samé vydařené sváry v roce 2009!!!
Offline
Zkuste si prohlédnout tohle vlákno http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=597 nebo si na horní hnědé liště navolte HLEDAT, napište třeba Svařování hliníku a vyberte si, co o tom napsali ti znalí.
Offline
Dynamicky namáhané svařence /kostry jízdích kol, motorek, lodě, apd / je nutné svařovat přídavným materiálem ALMG 4,5 Mn, který nejlépe odolává tomuto typu namáhání. Průvlak by měl být utopen v hubici asi 3mm,výlet drátu /jak daleko máme při svařování vysunutý drát od průvlaku / je 10-15 mm. Velice důležité je ,aby konec uhlíkoteflonového bovdenu , před průvlakem, byl v délce 10 cm kovový. To se dá snadno zařídit u migových hořáků f. Binzel řada RD , nebo mosaznou spirálou na konci teflonu. Start i dojezd drátu ostrý. Mnoho zdaru při svařování hliníku.
Offline
Dobrý den, děkuji všem za cenné rady.
Offline
Mam otázku:
Je možne použiť hlinikovy drôt do zváračky MIG,ktora nema pulzny prúd???
A ešte sa chcem spýtať:aky plyn k tomu treba?
Offline
to m.evil plyn ktory je k tomuto zvaraniu treba je argon (najlepsie 4.8, pouzitelny je aj 4.6)
Offline
Jde to, ale je to někdy o nervy.
1. Nejlépe použít drát AlMg5 nebo AlMg4,5Zn průměr 1,2 mm.
2. Teflonový bowden natáhnout až ke kladkám.
3. Pokud je to možné použít čtyřkladkovou podávací mechaniku se všemi hnanými koly.
4. Kladky na hliník.
5. Maximálně 3 m hořák
6. Pokud by bylo vodní chlazení, bylo by to lepší
7. Použít speciální průvlaky na hliník ( na průvlaku je vyraženo 1,2 A ).
8. Přítlak na kladkách povolit co nejvíce to půjde, ale aby to zase neprokluzovalo
Na závěr: Pokud to máte do firmy na výrobu tak do roka a do dne si pořídíte pulz, protože to psychicky nevydržíte. Pokud to máte na doma, tak s tím něco zavaříte, ale zase vám bude líto toho zasukovanýho drátu co budete často tahat z hořáku.
P.S. Čím méně splníte z podmínek 1 -8, tím častěji budete tahat zasukovaný drát z hořáku.
Argon 4.6 je dostačující.
Editoval Petr (26-01-2009 21:55:30)
Offline
Dobrý den, jak napsal ZDENAL osvědčilo se mi zakončit teflonový bowden 10 cm ocelovou spirálou. Proud není pak předávaný pouze průvlakem a ten se přestal tavit a zapíkat (pokud to svářečka umí, nastavit dohoření na minimum). Průvlak mi postačuje obyčejný o 0,2 mm větší než je průměr drátu. Potíže s počátečním prohřátím materiálu však u MIG nelze odstranit (na začátku vysoká moc neprovařená housenka). Nutno začít s ostrým startem hodně A, a po ohřátí A ubrat. Některé sváry už docela vypadají k světu.
Offline