SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den, píšu zde, jako uplný amatér - bez zkoušek (svařím tedy přes 10 let) ale jako samouk a výhradně pouze pro sebe... Listuju na vyhledavacich ale nikde jsem nic nenašel. Je tu někde vyznačeno, jaké jsou druhy svarů CO2? Od nejpevnějších po nejobyčejnější? např. chod hořakem ________ nebo /\/\/\/\/\/\/\/, kdy tlačit nebo naopak tahnout atd. ...? Moc děkuju a doufám, že jsem zde něco nepřehlédnul. S pozdravem Ernesto
Offline
ernee napsal(a):
Dobrý den, píšu zde, jako uplný amatér - bez zkoušek (svařím tedy přes 10 let) ale jako samouk a výhradně pouze pro sebe... Listuju na vyhledavacich ale nikde jsem nic nenašel. Je tu někde vyznačeno, jaké jsou druhy svarů CO2? Od nejpevnějších po nejobyčejnější? např. chod hořakem ________ nebo /\/\/\/\/\/\/\/, kdy tlačit nebo naopak tahnout atd. ...? Moc děkuju a doufám, že jsem zde něco nepřehlédnul. S pozdravem Ernesto
např. tady je pěkná prezentace v poerpointu:
www.domzo13.cz/dokumenty/vyuka/svar_sko … _svaru.ppt
Offline
Ja jsem se spatne vyjadril. Myslim, jak pistoli presne pohybovat pri svareni, jestli je lepsi delat pri svareni obloucky, nebo pouze krouzit nebo jestli svarovat po castech nebo delat osmicky nebo pouze jezdit pistoli primo...
Offline
To všechno závisí na vnějších podmínkách-jaký svár v jaké poloze jakým proudem a napětím děláte,jaká bude požadovaná velikost sváru na kolik vrstev, jakou máte mezeru pro kořen,jestli vaříte kořenovou,výplňovou nebo krycí vrstvu atd.Tady platí daleko víc než kde jinde kdo nic nezkusí nic nezkazí,na druhou stranu se ale taky nic nenaučí.V ideálních podmínkách se dělá kořen přímým vedením hořáku a další vrstvy se můžou rozkývat u některých materiálů je naopak nutno kvůli minimalizaci vneseného tepla a co nejmenší tepelně ovlivněné oblasti pouze "šňůrkovat"(opět svařovat pouze přímým vedením hořáku).V praxi zejména opravárenské to bývá ale složitější-kořenová mezera 3mm,drát 1,2mm je tedy nutné i kořen rozkývat a postupovat poměrně rychle bez prodlev na místě jinak se to propadne a propálí skrz.
Offline
ernee - na kolik si ceníte kompletní informace o svařování MIG/MAG, včetně naučení se základních postupů a seznámení se s bezpečnostními předpisy? A na kolik si ceníte svůj dům, svou dílnu - přesněji s jakým podílem pojišťovny počítáte při průšvihu při amatérském svařování - úraz na ulomeném přivařeném zábradlí, strusku v oku, zapálené auto, garáž, dům?
Offline
jirkati - zábradlí nesvařuji, svařováním se neživím, a pokud se nemýlím, tak CO2 je oxid uhličitý tudíž se moc neobávám vzniklých škod na mém majetku. (troufám si říct, že určitě bude více požárů a všeobecně škod od adventních věnců než od domácích amatérů - svářečů) To že jsem se uvedl a nazval jako amatér jsem se zde nechtěl před nikým povyšovat a podobně - pouze jsem se chtěl zeptat odborníku na jejich názory a nechat si od nich poradit.
Offline
Ládes - je mi jasný že záleží na materiálu, se kterým se pracuje. Jedná se mi přesněji o to, jakými tahy docílím jakých sváru. Jestli je někde zobrazené např: pokud budete kroužit hořákem "takhle" dokola, tak svár bude vypadat takto, a tento svár je nejpevnější. Ale pokud má svár držet pouze přiložený plech k jeklu tak stačí jet hořákem přímo atd atd...
Nechci Vás tu obtěžovat nesmysly, pouze jsem myslel, jestli zde nebo někde jinde, není znázorněn tah hořáku a popsané, jaky svar je jak pevný atd.
Mockrát děkuju
Offline
Jirkati to nemyslel ve zlem ba prave naopak .Verte ze nejrychleji se to naucite za par dni od nekoho kdo to opravdu umi a ví.I pri vasi nejvetsi snaze se dobre svaret nenaucite sam a hlavne za kratkou dobu.Casem pochopite ze nekolik tisic investovanych do vlastniho vzdelani se vam kralovsky vrati(krom jineho i proto ze ze budete moct pracovat s vyhrazenym zarizenim jakym svarecka je)
Offline
Stahnete si z ulozto navod na wlsp315 cca 85 mb tam je mnohe z vasich dotazu zotpovezeno.
Offline
To já Vám všem rozumím a chápu, že v čechách to začíná být s odvažností stejně, jako v rusku a podobně. Já aktivne (hobby) svářím přes 10 let, a nic mi zatím nikde vizuálně neprasklo. Chci jen, aby jste tu věděli, že jsem "normální" člověk a že se nechystám někomu svařit rameno na autě nebo spojovací zařízené na vagonech... Ptám se tu na věci, který mne pouze zajímají.
Offline
Honza007 má velkou pravdu, popíšu svoje skušenosti se svařovaní metodom MAG, kdysi před dvaceti lety sem dělal na mostárně pomocného dělníka což zahrnovalo mimo jiné taky stehování (ponašem řečeno heftování) ocelových konstrukcí, v partě ve které sem byl bylo k dispozici nekolik svářeček na "elektrodu" které se používali kdysi trvale ale postupem modernizace dílny se tam dostalo i od svářečů "vyřazené" COčko nějaké PP něco a WSP 600 ale hlavně WLSP 315 a bylo to pro stehování lepší nemusela se pracně čistit struska zateklá někde ve spáře aby potom svářečům nedělala vměstky, no ale k oné věci, já tehdy čerstvě zaškolen na svařečském kurzu pro metodu "elektroda" sem o tom svařování s "CÉÓČKEM" věděl prd a ten komu sem zrovna dělal pomoc a heftoval řekl mě takto to zmáčkni tady leze drát a tim se to svařuje ale jak to někdo "rozvrtal" (jako když třeba šel někdo okolo a pohrál si s knoflíky na svářečce) nebo to začlo blbnou nebo i jen změna polohy sváru či tloušťka materiálu tak bylo amen dosvařovany nehledě nato že ty sváry taky stály za pendrek svislé sváry(hefty) se na materiálu tloušťky 5cm svařovali "padákem" a to svědčilo o tom že ani parťák nevěděl jak se stím svařuje, (samozřejmě to chápu když celý život vařil elektrodou) no asi po pár letech sem šel z vlastního zájmu si udělat kurz pro metodu MIG-MAG a to bylo jak sem později zjistil bohužel jenom papírově, ve škole to proběhlo tak že sice sváry byli svařeny všechny v pořádku se známkom (už si nepamatuju ale v osvědčení mám praxe výborný, teorie taktéž, ale když sem se instruktora zeptal jak se stroj seřizuje tak odpověď byla že ať nato nesahám že je to seřízeno, až teď po letech kdy sem si pořídil i já tuto svářečku ono slavné WLSP 315 (mohu ho jen a jen doporučit) tak sem se až po tolika letech dověděl z návodu k obsluze wlsp 315 jak se co svařuje ale taky proč a jak se co nastavuje, je to defakto taková učebnice ze které se to už jenom opisuje, ať přečtu jakoukoliv novější učebnici svařování tak se tam pořád opakují různé tabulky a grafy s toho návodu
Editoval Kramlik (13-01-2014 00:29:58)
Offline
ernee: Hodně věcí je na Youtube. Rozdíl tažení, tlačení, rozkyv atd.... včetně fotek a záběrů výsledků.
Offline
i Pruduch ma pravdu to vsak nic nemeni na tom ze pokud si to clovek neveme do ruky sam nekouka pod ruce druhemu pripadne si od nej necha vest ruku a vysvetlit proc jak atd tak video moc vyhra neni spise pomuze tem kteri uz maji zaklady v ruce a hlave.
Offline
ernee - nechat se ve Svářečské škole zaškolit na příslušnou metodu stojí sice cca 3000 Kč a tři až pět dnů intenzivní výuky teorie a praxe svařování, ale investice do vlastního vzdělávání je vždycky dobrá. A vůbec nemusíte svařovat profesionálně. Jako bonus je potom papír, že jste oprávněn obsluhovat svařovací zařízení, který uznávají všechny pojišťovny v případě požáru či úrazu. Toto téma tu bylo již omíláno mnohokrát. Málokoho napadne sednout na motorku nebo do auta bez řidičáku, ale svařovat přece může každý.
Jenže to není pravda. V profesním svařování už dokonce kvůli stále se zpřísňujícím předpisům nestačí ani tzv. Základní kurzy svařování. Všude je požadováno aby měl svářeč Certifikát podle normy ČSN EN 287-1. Ve firmě si zaškoluji svářeče podle ČSN 050705 sám, obvykle pro ně udělám jednou za rok týdenní kurz. A z těchto pracovníků si pak vyberu, kdo je schopen udělat zkoušky a získat Certifikát. A za svou praxi jsem už zažil svářečských průšvihů všeho druhu desítky. Od kuličkami propáleného bubínku v uchu až po smrtelný úraz svářeče po pádu z lešení, od shořených montérek na těle svářeče plamenem s hadicemi omotanými přes rameno pro odlehčení až po požár právě dokončované nové výrobní haly. Proto se stále snažím svářečům - amatérům radit, aby na sobě nešetřili.
Offline
Dobry den po par letech. Pro Lades: svarel jsem si konstrukci na privesny vozik, nejake mrize, branku, obcas nejakou plecharinu na aute. Ted bych mel otazku na vsechny: priklanim se ke kurzu, jak zde pisete... Poradte mi prosim jaky kurz nebo kurzy si mam udelat, pokud budu vyuzivat jen co2. A taky prosim, poradte hlavne kde v Praze. Nechci usetrit. Spis nechci vyhodit penize. (Svarel bych bych ocelove (fe) materialy do tloustky 5mm. Vsem moc diky!
Offline
Napište do vyhledávače Svářečská škola v Praze a vybírejte, obvolávejte, navštivte třeba všechny a vyberte tu, která se vám nejvíce zalíbí podmínkami, cenou.
Offline
Zdravím,
zkusil bych ten youtube jak před kurzem, tak i během svářečského kurzu, alespoň do začátku. K "céóčkům" je tam velké množství videí a tutoriálů jak co zavařit a přichystat ke svařování.
Nevím jak jste na tom s angličtinou, ale zkuste tato hesla (i různě kombinovat):
mig, mag, welding, basics, tutorial, technique, wire speed, penetration, inside, outside, metal, sheet metal, thin metal, thick metal, tubing, square tubing, corner, material deformation,
material preparation, ...
Realita je taková, že v té angličtině je těch videí mnohem více než v češtině. V některých věcech Vám to třeba pomůže. "Pohyblivé obrázky" se nejlíp čtou
Koukat "obrazně řečeno" někomu ve videu pod ruce jak vaří je občas poučné, nenaučí Vás to vařit, ale je to lepší než nic. Nejlepší je nastoupit do toho kurzu, jak tu bylo už zmiňováno, najít někoho v okolí kdo má papíry a aktivně vaří ať už v práci tak i doma. Chodit k němu pro "rozumy", nechat si ukázat pár věcí, případně Vám poradí co děláte nevhodně. Oni Vám to řeknou i v kurzu, ale nenaučí Vás všechno, případně si všechno hned nezapamatujete. Nejdůležitější je ale vařit, pořád, zkoušet věci z kurzu.
Co se týká výběru kurzu, tak to záleží jesti se tím chcete živit, nebo to máte jen "na doma". Určitě to bude chtít minimálně ZK 135 1.1 - základ MAG "céóčko", případně nějakou úřední zkoušku, to záleží na vás. Co se týká ceny, je možné to udělat i přes pracák a "mám to zadarmo", sám jsem to takto pořešil, protože bývalý zaměstnavatel nebyl jaksi moc ochoten mi jej uhradit.
P.S.: Nesmím samozřejmě opomenout studnici informací jménem: svarforum
Editoval Tigem (22-05-2016 21:05:46)
Offline
Pro "domácí žvýkání" stačí ten nejlevnější kurz ZP 135 1.1, pro nedůležitou zámečničinu ZK 135 1.1, pro profíka kurz podle ČSN EN ISO 9606-2.
Učení se svařování koukáním na televizi nebo na monitor dávám zanedbatelnou účinnost. Prostě ruka a hlava musí pracovat při svařování spolu. Při snaze napodobovat pohyblivé obrázky při vlastním svařování pak následuje nekonečná řada nadávání, vztekání se, protože to co vidím vlastníma očima vůbec neodpovídá těm pohyblivým obrázků, kde to vypadalo tak jednoduché. A pak se hledají chyby na svářečkách, na drátech, na plynu apod.
Před asi rokem jsem zažil hezký experiment na toto téma. Na velkém monitoru sledovala skupina cca 10 lidí velmi jednoduchou ukázku svařování koutového sváru, která běžela ve smyčce, takže si ji každý mohl prohlédnout třeba stokrát. Vedle bylo nainstalované pracoviště s virtuálním svařováním, kde "svářeč" měl na hlavě specielní kuklu, v ruce "reálný" svařovací hořák. V kukle viděl hořící oblouk, který přesně reagoval na pohyb hubice hořáku, včetně simulace rozstřiku. No a samozřejmě vedle stál další velký monitor, kde všichni viděli, co ten člověk vyvádí. Zkušební kus byl přesně sledován čidly na hraně hubice hořáku. Dokonce i zvukový projev se velice hlasitě ozýval z reproduktoru umístěném přímo ve "zkušebním" kusu. Zkušení svářeči neměli větší problém zavařit relativně slušný "svár" napoprve. Ostatní zájemci, i když předtím sledovali tutoriál vedle, nedokázali ani na pátý pokus vytvořit aspoň nějaký svár. To hovoří samo za sebe.
Akce byla ještě vylepšena výhrou maličkého MMA invertoru pro nejlepšího svářeče, takže zájem byl skutečně velký a skupina deseti lidí na "pracovišti" se stále doplňovala. Vyhrál jeden z místních profisvářečů z firmy, která akci pořádala.
Offline
Zdravím -jirkati-,
jestli má člověk už něco "navařeno" (a k tomu případně i ten "papír"), tak si myslím, že ta videa jsou opodstatněná, je jednoudušší se na něco kouknout než to sám zkoušet na slepo bez ničeho. Proč objevovat Ameriku, když to udělal už někdo jiný a mě nebo někomu jinému to pomůže? Pokud nemá člověk v rukách na.r.no, tak je to přínosné a těch nadávek nebude třeba až tolik
Jiná situace je když někomu, kdo svářečku v životě neviděl, dáte do ruky třeba ten invertor ať něco zkusí, v tom případě jak píšete, bude mít problem i zapálit oblouk a může vidět videí kolik chce. Myslím, že to platí obecně nejenom u "vaření".
Editoval Tigem (22-05-2016 22:16:09)
Offline
Ja osobne si "myslim" ze az takovy "amater" nejsem. Vyuceny jsem v hotelovce s maturitou a pak jeste automechanik, ale zivim se stankami s ovcerstvenim po praze )) Ale diky Babisovi budu muset vymyslet jinou vydelecnou cinost... "Svarim" od malicka, bavi mne to cim dal vic, svarel jsem neco pro stavebni firmy a jeste svarim (konzole pro internetove poskytovatele, pojezdove brany, ploty, branky, kotce pro psy, pristresky na drevo a podobne... A proto se ptam, jakou presne zkousku nebo zkousky mam zadat pro svareni s co2 a do ty sily 5mm materialu...
Offline
No, šla bych do EN ISO 9606 135 P FW FM1 S t8,0 PF ml, kouťák, nad 3mm, nejběžnější, máte větší možnost i zaměstnání ve firmách a toho koníčka bych pak sedlala mimo hnízdo no čapí....
Offline
ernee - a Vy chcete ten kurs ke shaneni zamestnani nebo abyste byl papirove kryty ? V prvnim pripade bych se nejprve domluvil s firmou, ve druhem se poohledl po slusne cene za co nejrepresentativnejsi papir. Jinak naprosto souhlasim s Tigem, ze na youtu.be, pripadne celem internetu, jsou veskere potrebne informace nejen ke svarovani. Jo a kdyz jsem ja mel "napad" jit se neco priucit do svarecske skoly, chteli 10000 za koutovy svar, osobne penize netisknu, takze jsem se zaridil jinak, hlavne pomoci tech videi.
Offline
Nejpodstatnejsi je, abych mohl za veci rucit. Chystam se si udelat novy autoprepravnik (napravy a voj puvodni, zbytek pujde novy) Jinak co presne znamenaji ty pismenka a cisilka )) FW FM1 S t8,0 PF ml... Nechci ani tak usetrit, jako abych mi tam ukazali neco noveho, co jsem prehlizel nebo vubec nevedel. Aby to nebylo jen, tady udelej housenku a tady mas papir...
Offline
Já se vrátím ještě k těm videím. Videa hlavně ukážou, jak by to svařování mělo vypadat. Včetně takových detailů, jak rychle ten hořák asi vést a podobně.
Ty videa je třeba dostat do hlavy a potom se naučit s tím dělat tak, aby to těm videím odpovídalo.
Je to pro samostatné učení výrazně lepší než jenom číst nějaké slovní návody. Pokud učí nějaký člověk, instruktor a podobně, tak je jasné, že takové účení je ještě lepší, protože vlastním příkladem a v reálu se učí ještě lépe.
Offline