SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
diki franku, vsetko to uz mam davno precitane , ja sa samozrejme do toho pustat nebudem, s autogenom nemam take skusenosti, iba ak s elektrodou a tigom a to len leg. a nel. ocel. . Mna len zaujimalo to, ze ci to je realne mozne a co k tomu budem potrebovat. Zaklad je to iba pobodovat, potom sa vana uz demontuje a budes sa pokracovat AC tigom v nedalekom meste
Offline
Hmm, zkuste to Migem, na to opatrné postehování to bude stačit, pak se to postehuje Tigem pořádnějc a to před tím vybrousí, a nebo to provrtejte a prošroubujte klemama, po nastehování se to vyhodí a díry zavaří, se dělá běžně....
Offline
ved to je ten problem ze tu zvaracku ten dotycny isto nezapozicia,pretoze on s nou zvara svoje diely, a s tym migom to asi nevidim tiez ruzovo,nakolko som cital ze treba menit kladky a ine serepeticky no som zvedavy, hadam to uz nejako urobime
Offline
Dříve jsme svařovali al hlavně autogenem. Odsřižek pllechu natřít kašičkou z tavidla smíchaného s vodou. Natřít základní mat. i příd. mat.,nechat zaschnout a potom svařit. Důležité bylo"vymíchání"
tavné lázně. Oblíbený příd. mateeriál byl el. vodič.
Offline
kemppin ake to bolo tavidlo?
Offline
Pravdu má Evik, vše ostatní jsou metody zavádějící na scestí. Pokud si chcete hrát a laborovat s autogenem tak proč ne. Pokud však chcete něco svařit , či dokonce vyrobit, z hliníku, tak se soustředte pouze na metodu TIG AC/DC , nebo na MIG.
Offline
ZDENÁL napsal(a):
Pravdu má Evik, vše ostatní jsou metody zavádějící na scestí. Pokud si chcete hrát a laborovat s autogenem tak proč ne. Pokud však chcete něco svařit , či dokonce vyrobit, z hliníku, tak se soustředte pouze na metodu TIG AC/DC , nebo na MIG.
tig ac -to mi bolo hned jasne,ze by to bola ta najvhodnejsia metoda, len ma zaujimalo ze ci je to mozne s tym autogenom, ked niekto spominal ze tym zvarali cisterny,celkom ma to nadchlo
Offline
Tak jsem asi přišel na příčinu problémů, při svařování TIGem.
Je to na palici, ale je to asi přídavným materiálem. Vypnul jsem předfuk, náběh proudu, minimalizoval dofuk apod. Přepnul na své mašině na Easy AC, Easy Pulse s frekvencí 1 sec. a zjistil přičinu. V tomto módu se totiž základní materiál nedeformuje. Základní materiál se natavil správně, přídavný materiál vždy udělá kuličku(spíš kouli), která se ihned po natavení obalí a zvětšuje a nespojí se s okolním materiálem. Ten přídavný materiál by asi měl mít nějaké čistící schopnosti. Na youtube jsem viděl, jak nanášejí hliník pájením. Jenom to nahřejí propan butanem, přídavný materiál má takové chemické složení, že se nejen naváže na původní materiál, ale jde bez problému nanášet , jak stavební materiál. Jinými slovy, mě se ten materiál nechce slít(základní + přídavný).
Tl. materiálu 2mm, v nejtlustší části až 3 mm.
Editoval Fitipaldi (05-01-2014 16:26:46)
Offline
Snad stokrát bylo na tomto foru řečeno, že nejlépe je použít přídavný materiál ALSI5. Pokud to jím nejde /což je asi jedno procento případů/ použijte ALMG3.
Offline
Kolego Fitipaldi,doporučuji Vám přečíst si pár článků o svařování hliníku.Například tento:
http://www.hadyna.cz/svetsvaru/technolo … 1_2007.pdf
Taky neškodí prostudovat manuál ke svářečce.Pak člověk pochopí k čemu všechny ty Easy funkce slouží.
Offline
Hmm, myslím že už jsem tady psala že to chce hupsnout do nejbližší svářečské školy i s vaším zázrakem ať to naučej svařovat,vy něco okoukáte a pak už s tím moc netočte kromě výkonu a bude, pak také zjistíte zda na to máte a bude vás to bavit.Ekonomika sváření hliníku je též trochu-no vyšší............jo a svářečkou to většinou není.
Offline
Pro Evik - v určitém období jsem zde na fóru doporučoval svářečským kutilům pořád dokola ať se nechají za pár korun v nejbližší Svářečské škole zaškolit na příslušnou metodu svařování. Ale je to marný, je to marný, ...... Když si obecně řečeno představím ty hromady zmršeného drahého přídavného materiálu, ty desítky blbě ovládaných a nesprávnou manipulací poškozených svářeček, hodiny hledání na internetu ve snaze ušetřit a to učení se svařování nějak očurat, to riziko při svařování z hlediska požárů a úrazů z neznalosti, neustálé hrabání se ve svářečkách včetně jejich mnohdy velmi zvláštní výroby či oprav, tak mám pocit naprosté marnosti. I proto jsem se soustředil jen na praktické svařování a na legislativu kolem něj. Za léta přednášení v SVV Praha při výuce a konec konců i zkoušení nových IWP, IWS, IWT a IWE jsem značně otupěl, protože vidím jak se postupně celý systém svařování v ČR překlápí na peníze. Ve svařování certifikované firmy ve snaze udržet zákazníky jakž takž předpisy dodržují, ale jejich subdodavatelé - různé menší i větší garážovky - švindlují a podvádějí jen to sviští. Výkresová dokumentace se pro takové firmy stala dokumentací "orientační", na výkresech předepsané základní i přídavné materiály se "nahrazují" tím nejlevnějším, co se dá sehnat. Prostě podobně jako lidi kutí doma tak dnes některé firmy vyrábějí pro trh. Pak ale všichni svorně nadáváme, že všechno vydrží jen týden po záruce. Je známou skutečností, že se na požadavek našich nákupčích z velkoobchodů dováží z Číny děsivé šmejdy. Ale oni vyrábějí i velice kvalitní zboží, jak se můžeme přesvědčit v obchodech v Německu i jinde v západní Evropě případně na trzích v USA. Jenže na tom by ti naši překupníci dostatečně nevydělali. A tak se i ve svařování kutí a kutí.
Offline
Myšlenka to určitě není špatná. Na druhé straně, když jsem nahlédl na web jakési svářečské školy, tak ZP se svým velmi omezeným rozsahem trvá týden a stojí cca 3000Kč. Na rozdíl od tebe neznám patřičné normy, ale domnívám se, že ani absolvováním ZP nezískám žádné oprávnění doma svařovat. Legalizovat svoje svařování bych mohl až absolvováním ZK, což je měsíc + cca 12000Kč.
Z tohohle pohledu je podle mne rozumné si sehnat za kamaráda zkušeného svářeče a něco od něj okoukat.
Editoval jankop (04-01-2014 22:12:51)
Offline
Jankop - omyl. Zaškolovací kurz podle ČSN 05 0705 je zakončen regulérní zkouškou a je vydáno Potvrzení o zaškolení. Dokonce je tento dokument evidován v centrální evidenci svářečů a je nutné ho každé dva roky prodlužovat stejně jako Základní kurz. Hasiči i pojišťovny jej uznávají jako kvalifikaci pro práci s příslušným zařízením.
Už jsem to tu před pár lety psal. Kutil si vypůjčil v práci dost drahou svářečku a opravoval si v garáži V Dlouhých Mostech u Liberce o víkendu auto. Auto shořelo, garáž v domku a jeho část také, a ještě k tomu i ta půjčená svářečka. Hasiči mu napálili pokutu 5000 Kč a pojišťovna mu krátila plnění o 40 %. A ještě musel v práci tu mašinku zaplatit. A důvod postihů: Nemohl prokázat, že má pro svařování Oprávnění. Kdyby nějaké papíry měl, tak pojišťovna zaplatila i tu svářečku.
Offline
V tomto musim suhlasit s jirkati. Sam som absolvoval za svoje zakladne kurzy pre MAG aj TIG a stalo to za to. Minimalne preto, ze som mal moznost vyskusat niekolko roznych strojov a boli tam dvaja instruktori a samotny majitel skoly, ktori boli vzdy poruke a bolo sa koho pytat o radu a dozvedel som sa mnozstvo veci aj o inych metodach a veciach suvisiacich so zvaranim. A teoria tiez nie je na zahodenie.
Offline
To Jankop, Píšete že jste nakouk na web, a co takhle nakouknout do svářečské školy a domluvit se?Takové názory od většinou absolventů zemědělek slyším furt, jenže tady Vás nikdo nechce okrást, třeba u nás to máte zadáčo, i když do Vás investujem plyn, materiál a čas, zase se seznámíme s novými strojky či shity a máme tak přehled.No a pokud u toho zůstanete tak se určo na kurs vrátíte třeba proto že vařím dobrý kafe....hi, jo a zaškolovací kurs jak píše pan Jirkati, je především o bezpečnosti práce s daným zařízením, běžně to děláme v balíku pro autoopraváře, stehování Mag a řezání kyslíkem, smíte používat dané zařízení a vydané doklady stačí pro kontrolu IBP, no ale jakost prováděných sváru se pak řeší delším nácvikem na zkoušku dle EN, ale to víte.....
Offline
To Fitipaldi: Pro začínání se svářením hliníku TIGem je nutné splnit následující podmínky:
svářečka TIG DC/AC, Argon 4.6, příslušný přídavný drát a něco o tom vědět.
Jak jsem viděl na fotkách, materál tohoto profilu by šel svářet jak AlMg5, tak AlSi5. Napiš, jakou svářečku máš a jestli jsi měl v režimu AC, t.j. střídavým proudem. Pokud ano, pak má smysl poradit něco do začátku.
Offline
Jaro25 napsal(a):
kemppin ake to bolo tavidlo?
Značku,ani typ tavidla neznám-byl to bílý prášek. Navíc je to dávná historie stará možná 30let.
Tig AC DC je o několik tříd výš
Offline
Já jsem s tím také kdysi pracoval v chladírenské fabrice Frigera Kolín. V letech 1970 - 1978. Autogenem se svařovaly(pájely) Al trubičky různých zařízení. TIGem a částečně i MIGem potom vše ostatní. Pokud mne paměť neklame ten prášek(tavidlo) se jmenoval Supra speciál. Ale je to 40 let, tak to berte s reservou...
Offline
ZDENÁL napsal(a):
Snad stokrát bylo na tomto foru řečeno, že nejlépe je použít přídavný materiál ALSI5. Pokud to jím nejde /což je asi jedno procento případů/ použijte ALMG3.
Čekal jsem, že mě tu budou cupovat. Psal jsem, že začínám s AL .
Teorie je výborná věc, prostudoval jsem hory materiálu.
Po bitvě každý generál.
Na to jsem přišel sám, že je špatný přídavný materiál.
Zase na druhou stranu něco špatné pro něco dobré.
A jsem stějně dobrej, když se mi podařilo svařit nesvařitelný materiál.
Přídavný materiál jsem koupil v prodejně se svářečskými potřebami na doporučení prodejce.
ALe i tak dík za postřehy. Ach jo, to je zase FLAME.
Editoval Fitipaldi (05-01-2014 16:31:35)
Offline
evik napsal(a):
Hmm, myslím že už jsem tady psala že to chce hupsnout do nejbližší svářečské školy i s vaším zázrakem ať to naučej svařovat,vy něco okoukáte a pak už s tím moc netočte kromě výkonu a bude, pak také zjistíte zda na to máte a bude vás to bavit.Ekonomika sváření hliníku je též trochu-no vyšší............jo a svářečkou to většinou není.
No na tohle musím reagovat. Svářením(pokusničením) hliníku jsem strávil dohromady čistého času max. 30 min.
Ale garantuji Ti, že během 14 dní budu umět hliník svářet líp než Ty .
Howgh.
Offline
Jak jsi doplnil svůj předchozí příspěvek o ftku panelu, tak máš AC/DC. Takže jsou splněny všechny podmínky. Ten vyfocený výsledek tvých pokusů, není přídavným materiálem. Jak jsem psal, bylo by možné použít oba materiály, tedy AlMg5 nebo AlSi5. S AlSi5 se ale o něco málo lépe pracuje. Mám pocit, že o nějaké konkretní rady a doporučení nestojíš. Tak se trap dále. Nebo nejlépa jak psala Evik.
Offline
To Fitipaldi:
http://svarforum.cz/forum/zobrobr.php?i … ag0438.jpg
Já tedy podle toho obrázku bych neřekl, že problém je jen v příd. materiálu, pokud vůbec. Uniklo mi, jaký vlastně jste použil? AlSi5, AlMg3, nebo jiný? Nemůžete uvést označení drátu? Bývá vyraženo číslo na konci drátu, kupř. ER4043, ER5356 ap. Jaký plyn? Je to opravdu čistý Ar? Jakou čistotu plynu - číslo? Jakou hubici a průtok? Jak vypadá elektroda, utvoří se kulička na konci během svařování? Tvoří se kouř během svařování? atd... Takle na dálku se to těžko určuje, je potřeba co nejvíce informací. Asi vážně byste měl požádat někoho s s praxí, aby to zkusil on....
Offline
Frank:
kde je chyba když se nevytvoří správná kalota na elektrodě?
Editoval emanuel1200 (05-01-2014 19:05:15)
Offline