SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Již mnohokrát zde byly diskutovány sváry na větších tloušťkách materiálů. Řešení velmi zvláštního svařence můžeme vidět na http://www.cws-anb.cz (Svařovaná lícní deska obřího soustruhu). Všimněme si, že masivní koutové sváry svařované metodou MAG jsou svařovány šňůrkovým způsobem, nikoliv rozkyvem. Při tomto způsobu svařování je totiž menší vnesené teplo a tedy i menší vnitřní napětí a proto i menší deformace.
Editoval jirkati (23-12-2008 19:31:03)
Offline
Svařenec je to teda pořádnej.Jenom si neumím představit, že by se kouťáky v poloze PB daly svařovat jinak, než šňůrkovitým kladením housenek.Nikdy jsem neviděl tento druh svaru dělaný rozkyvem na profesionálně zhotoveném svařenci.Jestli-že se mýlím, tak se omlouvám a rád se dozvím něco nového.Ještě si dovolím odkaz na lícní desku uvést přímo,Váš odkaz odkazuje jenom na domovskou stránku ANB: http://www.cws-anb.cz/t.py?t=2&i=268
Editoval MAG Welder (23-12-2008 23:04:04)
Offline
Možná se mýlím ale na odkazu co dal MAG Welder tak vidím pouze sváry 1/2 V a 1/2U a nevím jestli se tomu vytažení na V,U svaru odborně říká kouták ,ale my v práci běžně tak velké sváry vaříme a jeto součástí vytažení 1/2V,1/2U svaru na kolmou stěnu.Pokud není uvedeno jinak tak vytažení u 1/2V SE ROVNÁ 0,3 krát velikost svaru,tzn.60 pul.V svar má plynulé vytažení vůči vod.stěně na svislou 18mm.U pul U svaru je to 0,2krát..Neznám podle jaký normy to je,ale at je zákazník z Německa či Anglie,Holandska všude to vyžadují.Možná je to pouze u nás ve firmě ,ale používáme to na všech svařencích pokud zákazník si osobně neuvede jiné vytažení.Podle toho obrázku by ten kouták byl moc položený.Už jsem vařil i 1/2 U svar oboustraný velikosti 230 a to bylo vytažení a v délce 10metru na ultrazvuk pro Rusáky v 5 lidech na každý směně.Jinak pokud jemi známo tak můžem rozkyv sváru dělat max.do 20mm.
Offline
U nás se tomu říká "kombinovaný 1/2V svar s nesymetrickým koutovým svarem" a v postupu je udána jak velikost tupého svaru, tak velikost"a" svaru koutového.Tomu položenému koutáku se právě říká nesymetrický, protože to není rovnoramenný trojůhelník jako u klasického koutového svaru.Je pravda, že tenhle druh svaru jsem vařil jen párkrát.Spíš jde o to, že jak koutový svar, tak třeba i to"vytažení" 1/2V či U svaru se dle mě musí dělat sňůrkovým kladením housenek(poloha PB).Myslím si, že pokud by se to zkoušelo vařit rozkyvem, tak by svarový kov stékal.Nikdy mě to nenapadlo vyzkoušet, tak se dozvím víc zatím aspon tady:-)Jinak krycí vrstvu rozkyvem metodou MAG a drátem 1,2, svařujeme plechy do 16mm.U silnějších je už krycí vrstva dvě až tři housenky položené rozkyvem vedle sebe.Šířka krycí svarové housenky na plechu 16mm je dovolena u nás do 26mm.
Editoval MAG Welder (25-12-2008 20:47:45)
Offline
Tak vidíš jeden stát a bývá taky rozdíl jak to kdo značí.U nás byto bylo jen značeno např.1/2V 40 a já už automaticky musím udělat plynulé vytažení 12mm.Samozřejmě,že ten svár není vařen rozkyvem větším než 20mm tzn,že je skládán z více housenek vedle sebe.Je to zajimavý,ale už jsem potkal hodě svářečů z různých firem,ale každý řikal,že ve svář.škole se učily jak vařit svár tak na15 plechu,ale jak vypadá svár 50 V tak to sejim ani neřeklo.Musím se přiznat.že i já se to dozvěděl až v praxi.Jak se u vás určí to vytažení když to není rovnoramenný trojůhelník a každý si ten svár může trochu rozličně položit.Taky bývá,že zákazník si přeje vytažení svaru v např.radiusu R25 a jejich přejimací technik přijde s radiusovou měrkou a musí se např.dovařit,či dobrousit přesně dle měrky.A zavařit 5 i více metru dlouhý svár na rádius je pro CHOCHOLOUŠKA.
Offline
Pokud je u nás značenej svar jen třeba 1/2V 20, tak je to půl V svar s plochým povrchem nebo převýšeným povrchem(dle další značky povrchu svaru) a pokud je danej kombinovanej s koutovým, tak velikost koutového svaru vyplyne počtem předepsaných vrstev.Ten rádius se v našich postupech značí jako proláklý koutový svar,ale zase se to tak přesně neměří aby to bylo na desetinu milimetru.U velikosti koutového svaru máš podle stupně jakosti tolerance, do kterých se vejdeš vždycky když ten počet housenek daných postupem svařování dodržíš.
Jinak se divím, že se u vás tak dlouhé svary vaří ručně a že se nepoužívá jako jinde svařování automatem.To fakt musí být pakárna vařit 5m svaru.
Editoval MAG Welder (27-12-2008 09:48:42)
Offline
Zvaralo sa to aj s predohrevom???ci?
Offline
Warlockvw napsal(a):
Zvaralo sa to aj s predohrevom???ci?
Celý postup je na té stránce určitě si to pročti je to zajímavý
Offline
O.K.no je to riadny macek
Offline
ja by som rad videl finalny vyrobok v kuse .. z tohto "kuska" sa neda moc dobre vidiet co to vlastne bude za macka :-)
Offline
no ked to ma 43 ton,tak si myslim,ze uz ma pravo na titul Macek:-)
Offline
to urcite .. len by ma zaujimalo ako to vyzera dokopy ... resp pri praci :-) ...
Offline
Pri zvarani takychto obrovských zvarencov treba vždy dodržiavať zasadu postupneho a rovnomerneho dodávania tepla do materialu,
to znamená nezvárať len na jednom mieste , ale začať zvárať z roznych stran toho kusa, pokiaľ su tam viacerí zvarači,
takým sposobom aby sa celý kus nahrieval ROVNOMERNE a zvaranie NEPRERUŠOVAŤ dokiaľ nie je kus zavarený CELÝ ,
potom aj celý kus rovnomerne vychladne a deformacie budú minimalne....
Inak také zvaranie je svinska robota, všetko horuce,rozpalené a sedieť na tom a zvarať dookola,jedine ak by sii niekto chcel vyliečiť reumu,
a potom obrátiť na druhú stranu a všetko drážkovať... NEZAPLATENA ROBOTA ....
Čo sa týka firmy MEGAS v Plzni , tak tam vedeli zvaračov o*ebať , nikdy nikomu nevyplatili všetko, čo mali....
Editoval exmakac (15-12-2016 08:54:28)
Offline
Aha , máme nové koště .
Offline
bobobo,
"nové koště" je starý zvárač , ktorý Ťa J*B* ! celeého !!!
Offline
že mne to od lidí s tímto jazykem nepřekvapí ....
Offline
Pro exmakače - když už jsi s tím začal, tak já bych si dovolil na tvé hloupé vyjádření reagovat. V každé firmě, ve které pracují i svářeči, co si dají masku na hlavu a osobně něco zavaří, je ještě řada lidí, kteří pro ty svářeče zajistí práci nalezením zákazníka, ochotného takovou práci taky zaplatit. To jsou obchodníci. Pak jsou tam takoví, co z výkresů vyčtou a zajistí potřebné materiály ve správném množství a čase, aby vůbec svářeči měli co svařovat. To jsou zásobovači. Dále tam asi budou tací, kteří podle výkresů zajistí vyrobení potřebných, později svařovaných dílů či přípravků. To jsou technologové. Ještě tam budou další, kteří spočítají kolik stál materiál a veškerá vložená práce do něj. To jsou účetní. A taky jsou tam zase jiní, kteří kontrolují, zda ty díly pro svářeče byly správně vyrobeny a taky kontrolují svařence, jestli je svářeči nezmršili. To jsou kontroloři. Určitě tam budou ještě jiní, kteří zajistí expedici oněch svařenců z firmy k zákazníkovi. Zákazník je ten nejdůležitější ze všech. Přeje si dostat svou objednávku v co nejlepší kvalitě a v co nejlepším čase, a samozřejmě za co nejnižší cenu. Ať to čtu po sobě jak chci pečlivě nikde nenacházím nikoho, kdo jiný by kromě svářeče měl za povinnost si dát masku na hlavu a něco zavařit.
Offline
bobobo napsal(a):
že mne to od lidí s tímto jazykem nepřekvapí ....
bobobo...toto čo si napisal je največšia blbost v tejto teme
Editoval tarzan (15-12-2016 22:44:58)
Offline
Tarzane, nemyslíš, že bobobo nehovoří o slovenštině, ale o hloupém způsobu vyjadřování "starého" svářeče, který se vyjadřuje jako dlaždič - a to bych nerad urážel dlaždiče.
Offline
jirkati, myslim že bobobo to vysvetli
Offline