SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím chlapi,
nejprve trochu povídání. Sekci TIG na svar-foru jsem pročetl, ale přes to mám na Vás pár otázek... Mám zkoušky ZK141W011, ale ve škole s tím instruktor snad ani neuměl svářet. Výuka proběhla ve stylu: "tady máš plechy a zkoušej si to." Po pár letech s tím jdu svařovat, ale trochu jsem to zapoměl. Byl jsem proto poslán do jiné sv. školy, kde jsem si to měl během dvou dnů připomenout. Ale tam mi také nikdo nedokázal zodpovědět moje dotazy a proběhlo to prakticky úplně stejně jako v první škole. Doufám, že tu na SV pochodím lépe. Pro přehlednost své otázky shrnu do bodů..
1) Při svařování plechu 1-2mm na pf polohu rozjíždíte svár do stran? Nebo jedete jenom vzhůru? Případně jakou máte techniku?
2) Stačí jako ochrana před zářením obyčejný monterkový komplet a rukavice?? V té druhé škole se traduje, že když při svařování s CO2 nenosíš zástěru, tak se ti po pár letech nepostaví. Snad se taky pobavíte jako já :-D
Předem se omlouvám za dotazy tohoto typu, ale bohužel jsem dosud nenašel člověka, který by mi dokázal odpovědět. Děkuji za odpovědi
S pozdravem Radek
Offline
1.Záleží na tom. Kořen svářím bez kývání a výplň a povrch potom s "rozjížděním". Záleží však také na tom, jak velký svar má být. Pokud se jedná o pohledový svar na tenkém plechu, tak se snažím o co nejužší housenku bez rozkyvu. Při pevnostním svaru větších rozměrů je vhodný rozkyv, s prodlením v krajních polohách, kvůli dobrému závaru a plynulému přechodu do základního materiálu.
2.Montérky a rukavice stačí. Samozřejmě kukla!!! Pozor na obnažený krk, hlavně v létě, když je teplo. Ta zástěra při CO2 je spíše pro to, aby ti kuličky ( svarového kovu hihi ) nepopálili oděv nebo kůži. Co se potence týká, tak bys musel svařovat roky bez ochrany proti UV záření, aby se něco projevilo. Výše zmíněná ochrana je naprosto dostačující. Ostatně ještě jsem se nesetkal s nikým, kdo by takový problém měl. Nebo že by se s tím nikdo nechtěl chlubit? Tak to opravdu nevím. Jole.
Offline
Děkuji za odpověd jole. O kukle se ani nebavím, to je snad samozřejmost.
K bodu 1) Míříte elektrodou téměr kolmo nebo si ji nakloníte třeba v úhlu 45st? Drát vytahujete z lázně nebo ho necháváte stále ponořený? Když ho vytahuju tak se mi stává, že se mi přilepí kousek nad svár. Přidáváte drát soběžně s rovinou sváru nebo ze strany?
Offline
Už jsi zkoušel koukat na videa na jůtubu?
Je tam toho mraky a mohlo by Ti to poskytnout informace.
Např.tady:
http://www.youtube.com/watch?v=0UowKtvXyKg
http://www.youtube.com/watch?v=WSnj8AASuFs
Jen jsem tak v rychlosti hodil dvě videa,jistě si další a vhodnější najdeš sám....
Ať se daří!!
Offline
To sváření plechovek je věc , ještě kdyby tak člověk rozumněl tomu , proč se hrabal uvnitř té krabice .
Offline
drát si polož podélně ve směru svařování a ten úhel svařování poznáš podle toho jak se ti taví lázeň.
Offline