SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím odborníky tohoto fóra..
Svařuji elektrodou, autogenem, i COčkem
TIGem svařuji asi půl roku, začátky byly docela krušné :-)
Neustále se mi nedaří provést úzký koutový svar.
Jakoby oblouk by příliš široký, málo koncentrovaný do kořene svaru
Délku hrotu brousím asi 2x průměr elektrody
Matriál běžná ocel t 1,5mm
Elektroda 1,6mm
Proud 80A
Tavná lázeň je široká cca 10-12mm
Offline
Jak dlouhý udržuješ oblouk? Při tvých požadavcích je vhodný držet co možná nejkratší oblouk (třeba 1 mm) a precizní vedení hořáku. Proud bych ubral tak na 65 A - budeš vařit pomaleji, ale lázeň bude ovladatelnější.
Editoval Szabitch (22-11-2013 16:44:53)
Offline
Oblouk se snažím držet co nejkratší, kolem 2-3mm
Svarový kov smáčí svarové plochy, ale nechce semu zatékat do kouta
Jako by oblouk byl příliš široky
Díky za reakci!
Offline
Pokud je jehla ostrá a material přímo na sobe bez mezery tak co chyba ve svářečce ?
Offline
To je problem SS proudu. Oblouk je takový měkký. Při použití pulzu a vyšší frekvence se ovladatelnost zlepší.
Offline
takze na takuto hrubku materialu by som ihned ubral ako bolo spominane aspon na tych 65 A
potom mozes mat zle nabrusenu elektrodu
alebo chybny horak ale keby si mal chybny horak, skor by ti to porovalo
a ako sa sprava pri inych polohach?
Offline
Na plechu 1,5 mm je potřeba držet oblouk pod dva mm! A hubici také co nejmenší, průtok plynu tak 6 l/min., rozhodně ne víc. Proud cca 60 - 70 A už tu byl zmíněn. Drát držet pořád těsně od oblouku, nevytahovat ho z ochranné atmosféry nad svárem. Pokud hoří oblouk klidně tak je svářečka v pořádku. Určitě si ještě několikrát přečtěte článek na http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 008011702.
Offline
jirkati napsal(a):
Na plechu 1,5 mm je potřeba držet oblouk pod dva mm! A hubici také co nejmenší, průtok plynu tak 6 l/min., rozhodně ne víc. Proud cca 60 - 70 A už tu byl zmíněn. Drát držet pořád těsně od oblouku, nevytahovat ho z ochranné atmosféry nad svárem. Pokud hoří oblouk klidně tak je svářečka v pořádku. Určitě si ještě několikrát přečtěte článek na http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 008011702.
ked pisal ze mu horik obluk do siroka, vidim to na zle nabrusenu elektrodu + ubrat A
Offline
hmmm, a co takhle nejprv to zkusit bez přídavného materiálu, vždy se kousek vrátit, no dopředu a zpět, jako no třeba pilujete,hi aby se to spojilo, dobře nabroušená jehla a bude.......vy koukáte do oblouku jako na sporák a ne tam kde se to peče a tuhne to, hi,takhle z toho perník ani hezký svár nedáte, svářečkou to nebude....zdravím
Offline
Chlapi díky za reakce....
Svářečka je tato: http://www.svarecky-obchod.cz/invertory … telwin.htm
Tam bych chybu nehledal... nejsem alibista.. :-)
Elektrodu brousím proti kotouči podélně a pak ještě na dalším kotouči pod vodou podélně vyhladím
Zkusím tedy snížit sv. proud, zkrátit oblouk, možná i menší průměr příd. materiálu
Ten samý problém mám jak při DC svařování, tak AC na hliníku
Ještě jednou díky, případně pište dál....
Co se týká obal. el. autogenu, CO2.....nejsem začátečník, ale ten přechod na TIG je zatím problém, s tím počítám..
Průtok plynu z 10l/min zkusím snížit na 6
Offline
S tímto jsem se musel také prokousat. Vidím to na velký proud, dlouhý oblouk. Podle vlastní zkušenosti z mých začátků bych začal podle doporučení EVIK. Hubici 4-5, průtok 4-5l/min. co nejkratší oblouk cca 60-65A. Na hliníku to je větší problém. Tam hraje roli víc parametrů.
Online
Prietok plynu a velkost hubice urcite nemaju az taky vplyv na zvar aby mal 12 mm. Skor by sa hodilo ukazat ako vyzera zvar nez to cim to bolo zvarane. Predpokladam ze z druhej strany 1.5mm plechu to vypada brutalne poprepalovane. Ako je pisane v predchadzajucich prispevkoch problem bude len vo velkom obluku a podla mna aj v zlom sklone horaka a a j malej rychlosti pri zvarani. Ak ma niekto odzvarane hektare tak aj tych 80A s pridavnym materialom je v pohode. Dobra poznamka bola aj ta ze ked sa nedari s drotom treba si to natrenovat najskor bez neho. Ak sa bavime o ciernom matrosi tak treba v pripade potreby aj obrusit povrch od okuji
Offline
no hej , ale to je uz vyssi level . Dost pochybujem o kvalite takehoto zvaru pri hrubke plechu 1,5 mm
3 mm plech zvaram bezne na 68 A
Offline
U koutového svaru si můžete hubici opřít o materiál.To dost pomáhá udržet elektrodu ve správné vzdálenosti od materiálu.
http://www.weldingtipsandtricks.com/tig-welding.html
Offline
Dalo by sa diskutovat dlho o amperoch a kvalite.Samozrejme zalezi od druhu spoja, hrubky materialu ,polohy atd. atd. Zivim sa uz zopar rokov zvaranim a 90 % mojej prace je nerez.Podstata temy je kutovy zvar, s pridavnym materialom a pri 3 mm plechu 68A je skor lepenie ako zvaranie. Netvrdim ze sa to neda ale podla mojho nazoru ak sa stale bavime o kutaku s drotom a 3mm plechu je to malo amperov. Pomoze aj ta opreta hubica ale treba vediet co a ako. Ked bude privela alebo malo vystrcena ihla tak nemusi byt dobry sklon horaku a pridavat drot uz neni az take lahke
Offline
Tady šlo přece o to, že původní tazatel má problémy s koutovým svárem na meteriálu tloušťky 1,5mm. Zjevně velký proud na to jakou postupovou rychlostí je schopen svářet. Proto rady byly směrovány tímto směrem. Měl průtok 10l/min, což je zbytečné. To je důvod proč jsem napsal, všechny parametry tak, jak si myslím že je pro začátečníka dobré. Jistě je pravda, že takový svár je možné provést i s hubicí 10. Tazatel nemá odsvářené ha, aby stihl 80A. Proto Tono napiš doporučení, jak by měl začátečník začít, co na to vzít, jak nastavit, jak nabrousit elektrodu. Já vidím, že začít bez přídavného vede ke zkrácení oblouku a to už bude na dobré cestě.
Online
Ja som tiez pred par rokmi zacinal ale predpokladam ze ked niekto zvara okrem ineho autogenom tak chape ako sa pridavny material vklada do lazne.To ze tych 80A nezvlada ako zaciatocnik sa necudujem. Ze na 1.5 mm ma dat menej A mu uz radilo viac uzivatelov preto som to nepisal. Ked to este nema v rukach neni na skodu z druhej strany podlozit hlinik alebo mosadz aby to nebolo poprepalovane. Tazko konkretne poradit ked nevidim cloveka ako vastne zvara. Len z tej sirky 10-12 mm co uvadza sa da usudit okrem tych amperov ze zvara malou rychlostou a velky obluk je bud preto ze drzi daleko horak alebo ma prilis zasunutu ihlu . Ak nepotrebuje zavarit nieco konkretne a chce sa ucit zvarat tak odporucam na cvicenie hrubsi material. Ci sa mu robi gulicka na konci drotu od toho ze drzi drot v zlej zdialenosti od kupela alebo od zleho sklonu horaku to nepisal.
Offline
Všem děkuji za reakce...
Elektrodu mám z hubice vysunutou 3-5 mm
Tavná lázeň je příliš široká, smáčí stojinu i pásnici koutového svaru, ale nezatéká do kořene, takže nemohu zrychlit postup
Délka špičky elektrody je asi 2x průměr
Úhel hořáku se snažím dodržovat 45° podle nákresu v učebnici.
Po víkendu opět začnu zkoušet...... uvidíme..
Pak třeba něco nafotím....
Ještě jednou díky
Offline
cepicka napsal(a):
Zdravím odborníky tohoto fóra..
Svařuji elektrodou, autogenem, i COčkem
TIGem svařuji asi půl roku, začátky byly docela krušné :-)
Neustále se mi nedaří provést úzký koutový svar.
Jakoby oblouk by příliš široký, málo koncentrovaný do kořene svaru
Délku hrotu brousím asi 2x průměr elektrody
Matriál běžná ocel t 1,5mm
Elektroda 1,6mm
Proud 80A
Tavná lázeň je široká cca 10-12mm
Já mám praktickou zkušenost takovou - na kouťák na plechu 1,5 mm(běžná uhl. ocel) používám W elektrodu 2,4mm nabroušenou do špičky 2D, proud klidně i mírně víc než těch 80A. Průtok Ar 6l by měl být OK. Úzkou hubici (velikost 5), udržovat co nejkratší oblouk, příd. drát odpovídající zákl. mat., použít průměr 1.6, max. 2,4, během procesu nevytahovat z ochr. atm. a perfektní koncentraci na svařovací proces. A pochopitelně perfektně čistý kovový povrch. Zvýšit postupovou rychlost. Vtip je v tom, že když postupujete malým proudem pomalu, to jest dlouho ohříváte stejné místo, dochází k rozpliznutí tavné lázně do šířky, přehřívání a nadměrné oxidaci nechráněného materiálu (druhá strana) a prostě jevu, jež popisujete. Je to vše v tréningu a praxi, takto se těžko radí. Dobré je, když je možné použít nožní pedál, je možnost lepší kooperace obou rukou a případnou rychlou změnu proudu.
Offline
Frank... děkuji...
Editoval cepicka (24-11-2013 18:55:47)
Offline
Ještě..... kolik mm vysouváte jehlu z hubice při koutovém svaru???
Nemám totiž ve svém okolí nikoho, s kým tyto věci konzultovat..
Editoval cepicka (24-11-2013 18:58:34)
Offline
Tak to jsem nikdy přesně neměřil, ale nejméně těch 5mm to bude. U kouťáku máte výhodu, že můžete hubici táhnout po materiálu a tím udržovat téměř konstantní délku oblouku. Je důležité držet kratinký oblouk, nevzdalovat se z tavné lázně a po dokončení postupně ubrat proud až oblouk zhasne a nechat pár vteřin foukat Ar na konec sváru.
Offline
ako inak zvarate kutove zvary ak sa neopierate o plech? mna ucili iba opieranim o plech a tak isto to pouzivam aj ja
Offline
Mrkni se na par videii http://www.weldingtipsandtricks.com/tig … ideos.html treba ti to pomuze
Offline
V jednom z příspěvků čepička napsal, že se snaží dodržet úhel hořáku pod 45 stupňů podle nějakého obrázku. Skoro mám pocit, že to je příčina problémů. Při svařování koutového sváru je potřeba ten záklon vůči ose sváru nepřehánět. Krátký oblouk přenáší většinu energie ve své ose a to je právě potřeba k ohřátí materiálů v místě styku. Navíc je potřeba osu oblouku mírně posunout od stojiny, protože se na spodním dílu musí ohřát více materiálu. Zkušený svářeč to dělá automaticky, ale při učení se to musí hlídat. Nepřímo tohle vše už naznačila Evik v příspěvku č.9.
Pokud někomu vyhovuje opírat si hubici o materiál tak ať to používá. Když jsem si dělal v r. 1969 v Německu jejich "státní" zkoušku na TIG tak se používaly hubice skleněné a ty se samozřejmě při dotyku s taveninou roztavily a musely se měnit. Takže jsme se museli naučit svařovat bez opory o svařenec. A později, když se tato metoda začala požívat i doma, tak se používaly také skleněnky. Nějak mi to zůstalo a ani dnešními keramikami se neopírám, a taky to jde. Ale pravdou je, že se mi nikdy neklepaly ruce.
Offline