SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Máte nejaké skúsenosti,nápady,návrhy ako by sa dalo zplombovať niektoré zváračaky (zabezpečenie proti otvorenie počas záruky).
Ja som rozmýšlal nad nejakou nálepkou
Offline
Důvod ?
Jinak u svářeček je to nesmysl semtam s tou svářečkou praštíš, odřeš, a pod... a ta blomba bude hned poškozená.
Když potřebujete zjistit zda se v tom někdo nevrtal - stačí se kouknout na plošný spoj a poznáte že se v tom někdo vrtal trafopájkou a pod...
A ti co vás budou chtít oškubat na reklamaci si vždy najdou spůsob jak to zničit aby to byla závada co vy nezjistíte že byla úmyslně udělaná.
Offline
možno tak ako sa plombujú elektromery, olovená plomba, a zacvaknúť. Nálepka sa dá nahriať fénom a stiahnúť bez poškodenia. Alebo by stačilo voskom alebo farebným lakom zaliať niektoré dôležité skrutky.
Offline
sú také nálepky(podobné dialničným) ktoré sa nijako(doma) nadajú dať dole bez poškodenia.
Offline
arno napsal(a):
sú také nálepky(podobné dialničným) ktoré sa nijako(doma) nadajú dať dole bez poškodenia.
Ak ich nahreješ,tak sa daju dať dole.Pri výmene skla v aute nam tak prehadzovali nalepky na nove sklo.
Offline
Samolepky jsme pouzivali v jednom mem byvalem zamestnani. Pouzivaji se naprosto bezne na plombovani PC a spotrebni elektroniky. Jejich odstraneni je bez jejich poskozeni "nemozne". Otakou je, jestli maji smysl. Odmitnout poskytnouti zarucni opravy ci uznani reklamace na zaklade porusene samolepky neni obecne podle zakona mozne. Zakaznik je vlastnikem zarizeni a muze si ho tedy rozebirat jak chce. Pokud se zarizeni pokazi prokazatelne v dusledku vyrobni vady, nezalezi pri reklamaci na zasazich uzivatele. Alespon takto to posuzuji soudni znalci. Nektere kupujici muze plomba dokonce odradit od nakupu (nutnost servisu u prodejce).
Ja znam dve varianty provedeni samolepek:
Jedna je strasne krehka a pri pokusu o sundani se hned lame. Casto se ale prerusi mechanickym namahanim uz pri beznem pouzivani spotrebice.
Ten druhy typ je samolepka, ktera ma dve vrstvy. Kdyz se nalepi, chova se obdobne jako pevnejsi kancelarska paska a ma souvislou barvu podkladu. Pri pokusu o strhnuti se ale oddeli vrstvy pasky od sebe (dale nelepi) a navic se tim oddelenim zvyrazni nejaky text na podkladu. Tento typ je velice mechanicky odolny, avsak drazsi.
Offline
Polomby chcem z toho dôvodu, že niektorí zákazníci(distribútory) sú neférový a klamú pri spísaní reklamačného protokolu, že oni stým nič nespravili, len ráno to zapli a nešlo, ale šrôby na krytoch sú viditeľne poškodené (použité).
Offline
arno napsal(a):
Polomby chcem z toho dôvodu, že niektorí zákazníci(distribútory) sú neférový a klamú pri spísaní reklamačného protokolu, že oni stým nič nespravili, len ráno to zapli a nešlo, ale šrôby na krytoch sú viditeľne poškodené (použité).
No tak je jasné že se v tom vrtal a není co řešit.
U PC nekupuji tam kde dávají blomby protože do PC potřebuji třeba přidat jinou kartu koupenou jinde atd....
Prostě podle mě řešení je jednoduché zapisovat výrobní čísla důležitých komponent, a případně vevnitř důležité spoje zafixovat nějakou hmotou a bude poznat hned že se v tom hrabal - případně použít nějaký nestandartní šroub kde obyčejný zákazník si nebude kupovat speciální šroubovák.
Samozřejmě vše jde rozebrat a zase složit tak aby to nikdo nepoznal, různé blomby se můžou poškodit i provozem a nezakláda se na tom odmítnout záruční opravu.
Samozřejmě vždy vám budou tvrdit že se v tom nikdo nerejpal ty ohoblované hlavičky už byly.
Offline
Arno, a co čištění svářečky? Dnes jsem si pro zajímavost pročetl návody k různým svářečkám (MIG/MAG, Invertor, TIG) od třech různých výrobců a všude se doporučuje čas od času svářečku odkrytovat a vyfoukat stlačeným vzduchem. V průmyslové výrobě (zvláště tam, kde se brousí, či pálí plasmou) je to nutnost. Znám případ, kdy výrobce nechtěl uznat záruku právě proto, že ve svářečce "stály železné piliny jak vojáci". Vlivem elektromagnetického pole a vibrací si tihle vojáci "proklovali" cestu izolačním lakem a výsledkem bylo zničení transformátoru. Argumentace výrobce byla jasná: nedodržení podmínek provozu a údržby. V návodu to je černé na bílém.
Ještě odbočím k těm PC. Kdysi jsem četl nějakou právní studii, že plombování PC je blbost. PC je z principu otevřený systém, který je přímo předurčen pro další vylepšování a majitel má na toto vylepšování právo. Osobně jsem párkrát strhl plombu u nového PC ještě před prvním zapnutím, abych si tam přendal se starého počítače takové ty tehdejší cennosti jako ZIP-drive, vypalovačku, modem, apod. Faktem je, že dnes k tomu není moc důvod, protože většina tehdejších cenností je dnes samozřejmost, ostatní skončily v propadlišti dějin a ty nové se připojují přes USB
A stejně jako u svářeček, je i u PC nutné čištění od prachu, což bez odkrytování nejde. Je až s podivem jak takový počítač, který máte rok pod stolem na zemi ožije, když ho zbavíte prachu na součástkách, chladičích a ventilátorech. Hlavně je pak neuvěřitelně stabilní. Skoro jako nový
Jenže je tu jeden problém. Jak rozeznat uživatele zručného, který to zvládne (mnohdy lépe než školený servis), od toho, který má obě ruce levé? A to je věčné dilema....
Offline
arno napsal(a):
Máte nejaké skúsenosti,nápady,návrhy ako by sa dalo zplombovať niektoré zváračaky (zabezpečenie proti otvorenie počas záruky).
Ja som rozmýšlal nad nejakou nálepkou
Neviem ci je to spravne pretoze v navode od mojej zvaracky (Formica ForMIG 389) je vyrobcom jasne napisane, ze uzivatel zvaracky musi podla narocnosti pouzivania a prostredia aspon min. raz za pol roka dat dole vsetky kryty zo zvaracky a vsetky casti dokladne ofukat stlacenym vzduchom samozrejme s primeranym tlakom. Takze uzivatel musi v zarucnej dobe zariadenie otvorit ci chce, alebo nie.
Offline
Jo, to je fakt. Ale na druhou stranu nejsou takovýhle experti schopný ten stroj zneprovoznit tak, aby to vypadalo jako výrobní vada. Zatím "nejsofistikovanější" simulaci závady lenivým svářečem, kterou jsem viděl na vlastní oči, byly vyštípaný elektrolyty z desky plošných spojů. To se fakt nedá nahrát na výrobní vadu...
Ale Arna taky chápu. Úroveň některých uživatelů je děsivá. A neplatí to jen o svářečkách.
Offline
Štatisticky by sa vypracovalo,ktoré zváračky je nutné plombovať, zváračky cenovo niekde inde,ktoré sa používajú niekde v priemysle a denne fachčia 20hodín by sa určite neplombovali.
Chcem dodať že myšlienka na plombovanie došla od našich servisných technikov(predajcov) a nie od výrobcu. Ja som im odporúčal aby si každý distribútor si sám plomboval, podľa vlastnej potreby a skúsenosti zo zákazníkmi
Offline
Osobne otázku plombovanie riešim tak, že ak zákazník nechce aby som mu PC zaplomboval , tak vypíšem SN komponentov a záruku dávam na komponenty. Čiže ak niekto zoberie zaplombované PC a po čase mu začne haprovať, tak donesie PC ako celok a celá oprava vrátane diagnostiky je naša práca a pre zákazníka bezplatná samozrejme. Ale ak je PC neplombované, tak my zákazník musí doniesť komponent ktorý je podľa neho vadný. V opačnom prípade (čiže ak donesie celé PC a ja musím zistiť čo mu je) platí za diagnostiku závady. Samotná výmena komponenty je v rámci záruky bezplatná.
Je predsa absurdné aby som ja riešil čo je PC-čku v ktorom sa denne vŕta nejaká lama, alebo ktoré nedaj bože sám poskladal. Prečo by som ja mal dávať záruku na funkčný celok ak som ten celok sám „nevyrábal“ ? Síce neviem nakoľko je toto riešenie použiteľné u zváračiek, ale u nás to už pár rokov takto funguje relatívne dobre...
Pravda u PC je zistenie problému často oveľa náročnejšie, než samotná oprava. Prípadné čistenie riešim formou bezplatnej údržby. Aj tak sa mi to viacej oplatí, než hodiny stráviť nad diagnostikov závady. Nehovoriac o následných nepríjemnostiach s dodávateľmi komponentov pri reklamácii. (Od úplných prasačín ako: Natretý socket CPU teplovodivou pastou, alebo naopak absencia teplovodivej pasty, karty v nesprávnych slotoch, neotvorený zámok socketu pri inštalácii CPU a následné poškodenie CPU a MB, opačné zapojenie konektorov molex (!), opačné natlačenie ramiek do slotov... a ž po menej známe veci ako napr. upečenie „pasívne“ chladených komponentov (GPU, CPU) pri používaní s otvorenou bočnicou atď atď... Jéééžiš mohol by som zapísať celú stranu a nekonečnosti ľudskej mantavosti Ale to už dosť odbáčam...
Offline
Jak říkám kryt bych nechal - z desek opsal příslušné výrobní čísla - a komponenty co se nemusí při čištění rozšroubovat (uchycení desek s elektronikou a pod....) dát zvláštní šroubek a zakápnout barvou.
Offline