SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím Vás dámy a páni
Obraciam sa na Vás skúsenejších s týmto problémom, aj keď v duchu niekde tuším riešenie, ale predsa, skúsenosti sú na nezaplatenie.
Popis:
Privárame konštrukciu aká je obrázku 1: [/url]
Kotviaca platna na ktorú sa privárame je 11375 hrúbka 450x450x25
Konštrukcia je z materiálu 17240
Zvar: [/url] je na 2 vrstvy, a=4 až 5, prídavný materiál FOX 24/13R priemer 2,5 mm
Problém:
Ako iste viete, austenitická oceľ má o cca 50% väčšiu tepelnú rozťažnosť a o približne 30% nižšiu tepelnú vodivosť ako feritické ocele. A v tom je ten problém, po navarení je táto konštrukcia vyosená a je to neprípustné. Dodatočné narovnanie nie je možné. Skúšali sme zváranie najprv z jednej strany a potom z protiľahlej strany jokla a pod, nepomohlo, zmena priemeru elektródy alebo všeobecne prídavného materiálu nepripadá do úvahy. Ako vy hovoríte:"A teď babo raď". Napadlo mi ešte, keby sa to zváralo postupne po jednej húsenici, ktorá by sa nechala vychladnúť, potom protiľahlá strana atď, ale zase medzihúsenicová teplota. Úkosovať to? Čo tým vyriešim? Chápem že musím ubrať z vneseného tepla, ale ako? Zrýchliť kladenie húsenky? Proste ma nenapadá narýchlo riešenie. Kto by mi vedel pomôcť?
Ďakujem všetkým!!!
Offline
Dle meho nazoru spatne navzena konstrukce uz jen kombinace oceli 11 a 17 .Jedine co me napada je poradne postupne nabodovani za neustale kontroly a pak svareni na protilehlych stranach ale ani tak se jistym deformacim nevyhnete.Jedine snad srovnat autogenem
Offline
Pokud se jedná podle značky u sváru skutečně o svár v pozici nad hlavou (PD) a není možné masivní mechanické zajištění při střídavém svařování na protějších stranách, existuje starý montážnický trik. Jednoduše se na "odkloněnou" stranu přidá svár, který svým deformačním tahem úhel vyrovná.
Editoval jirkati (10-10-2013 17:57:38)
Offline
k tomu co píší kolegové není co dodat, možná jen že různá tepelná vodivost a roztažnost v tomto konkrétním případě nehraje žádnou roli, ani není příčinou deformace. Je třeba věnovat pozornost přípravě - plocha jacklu která dosedá na platli.
Offline
Páni
Ďakujem pekne za Vaše odpovede, ako som písal, takto nejako som si aj ja predstavoval spôsob riešenia daného problému. Takisto aj za pomocný trik Navrhol som aspoň aké také riešenie na minimalizovanie problému.
Použitie takýchto materiálov je bohužial nutné, tiež by som si vedel predstaviť iné riešenie.
bourač: v akom zmysle venovať pozornosť príprave plochy jaklu?
Editoval xavantes (11-10-2013 11:56:50)
Offline
xavantes napsal(a):
v akom zmysle venovať pozornosť príprave
aby plocha jeklu byla kolmá a případné úkosy (úkosy při tl. 5mm určitě) byly na všech stranách stejné.
Není úplně jasné v jaké poloze to vaříš - na stropě? na zdi? nebo ještě na dílně a zabuduje se to vcelku?
Ten svar co píše jirkati - to už je věda, pokud uděláš housenku mezi první svár a platli - nesrovná se to, pokud ji uděláš mezi první svar a jekl - ohne se to moc. Je třeba posadit montážní housenku s citem a praxí
jirkati je to tak?
Offline
Hmm, jak na to koukám od plotny, tak postup jste zvolil asi dobře. Proti pánubohu se vždycky vaří blbě, já bych si to stehla na rohu s malou mezerou a trochu předehla proti směru sváru, jednou jsme něco podobného nad hlavou vařili, teda já ne , šéf, a jeden jsme museli naříznout, než jsme přišli na to kolik nahnout.Zdravím, ať se to povede.
Offline
Zdravím, prosím nevíte kdo by z nerez plechu 0,6mm nastřihal ohl a svařil ,vyrobil sudy z jedním dnem průměr 410mm x 1000mm?
Děkuji.
Offline
jirkati napsal(a):
Pokud se jedná podle značky u sváru skutečně o svár v pozici nad hlavou (PD) a není možné masivní mechanické zajištění při střídavém svařování na protějších stranách, existuje starý montážnický trik. Jednoduše se na "odkloněnou" stranu přidá svár, který svým deformačním tahem úhel vyrovná.
Souhlas. Někdy ani to nepomůže a musí se část svaru na odkloněné straně odstranit (zpravidla odbrousit) a zavařit znova. Je to ale poměrně věda a hodně experimentování. Ale dá se tímto způsobem docílit úspěchu.
Offline
a co tak rovnat plamenem. dělal jsem neco podobného a jen z trubek. Po přivaření sem vzal malý hořák a uděla několik teček tak aby sem material srovnal. pak sem ty barevné fleky přejel lamelákem a pasivoval. celkem rychlejší než to dělat s těma housenkama
Offline
Ono těch řešení je ve skutečnosti celá řada a technolog si snadno poradí.
Jen pro ukázku:
1, přivařit závěs "na stole" na přírubu s možností různých upnutí a rovnání a pak přrubu přivařit na stropní desku
2, přivařit závěs "na stole" na přírubu s otvory a po vyrovnání přišroubovat na svorníky přivařené na strop
3, přivařit závěs "na stole" bez požadavků na rovnání, na strop přivařit šrouby a desku šroubovat s vyrovnáním buď podložkami nebo oboustrannými maticemi nad a pod přírubou
4 na stropní desku přivařit svisle ocelový závěs s oválnými otvory a nerezový závěs k němu s vyrovnáním podložkami přišroubovat
atd.
Offline
jirkati napsal(a):
na stropní desku přivařit svisle ocelový závěs .
a jsme zase na začátku svisle (jenom žertuju = humor )
Offline