SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Chlapi, nevíte někdo prosím, jak se vyznat ve zbytcích elektrod, když mi je mlaďoši na dílně sesypali všechny do jedne krabičky a hodně z nich nemá barevné značení.
Měl jsem akorát šedé a červené a používám DC tig
Dík za info
Editoval Radim205D (16-08-2013 09:21:35)
Offline
Šedé by měly být univerzál, tak je jedno co se s tím vaří a červené jsou na nerez. Pokud jde o sváření pouze nerezi, tak je to víceméně jedno... Já jednou vařil i ocel nerezkovou (červenou) elektrodou, než jsem ji šel brousit a všiml si označení. Takže je to asi taky víceméně jedno... Jinak vyznat se v tom asi nepůjde...
Offline
šedé elektrody jsou náhradou (ekologickou) červených. Takže nijak nevadí, jsouli smíchány. Jen je potřeba trochu větší opatrnost při broušení, nevdechovat prach.
Červen by měly trochu lépe zapalovat. Mě zapalují oboje dobře.
Offline
Podle označení se jedná o elektrody WC a WT. A je skutečně úplně jedno, na co se který typ použije, protože cerované elektrody WC jsou přímou náhradou elektrod s thoriem WT. Kdysi kdesi totiž vznikla fáma o radioaktivitě WT elektrod, což je samozřejmě nesmysl (proč se WT elektrodami nezabývají atomové zákony ve všech zemích, když jim vadí i mikroradioaktivita někteých hlásičů kouře), který se neustále někde omílá. WC elektrody trochu hůř zapalují oblouk a mají trochu kratší výdrž tvaru špičky. To je ale informace spíš pro fajnšmekry, kteří takový rozdíl poznají.
Offline
Ak by si mal možnosť požičať od niekoho dozimeter , červené budu ukazovať miernu rádioaktivitu .
Ja som to už skúšal merať a naozaj sú mierne rádioaktívne.
Offline
m.evil - tak to jsi měl hned volat policii aby přijeli s dekontaminační jednotkou. Thorium ve wolframové elektrodě vybudí při hoření oblouku nepatrné množství záření alfa, které je naprosto bezpečně odstíněno i tím nejtenčím sklem či oděvem, natož košilí či montérkami. Kdyby tomu tak nebylo, tak by sklady u výrobce či u většího prodejce musely být sakra dobře zajištěny proti úniku radioaktivity. Celý ten nesmysl kolem radioaktivity WT elektrod vznikl, když byl v r. 1998 v jednom švýcarském časopise uveřejněn článek o naměřených hodnotách záření alfa. Redaktor nebyl žádný extra odborník a s destinnými čárkami si zřejmě nerozumněl. Od té doby z toho vznikla řada fám, které jsou zcela mimo mísu, ale citují z toho článku celé odstavce. Když jsem pracoval v jedné hodně velké německé firmě tak s tím v roce 2002 taky kdosi přišel. A tak se tam zavolali specialisté z TÜV SÜD z Hanoveru ktaří přijeli a změřili radioaktivitu ve skladu, kde bylo skoro 200 kg WTh elektrod. Naměřená hodnota alfa záření byla zcela nepatrně vyšší, než běžné přírodní pozadí v okolních skladech a venku. Od té doby vím, že je to totální nesmysl. Přesto výrobci už 15 let nabízejí přímou náhradu WT elektrod pro ty, co nevěří ničemu, jen sobě, a to elektrody WC.
Offline
jirkati: ale ja netvrdím , že tie elektródy spôsobujú chorobu z ožiarenia.
Len vravím , že dozimeter tu nepatrnú rádioaktivitu zaznamená.
Ten môj je síce vlastnej konštrukcie a nemá možnosť zobrazenia nameranej hodnoty.
Má však male sluchátko z telefónu , v ktorom sa ozýva charakteristické praskanie.
Normálne prírodné pozadie hodí 3 až 4 impulzy za minútu.
V prítomnosti červenej elektródy , mám rovnaký počet impulzov za pár sekúnd ....
Prikladám náhodné video z internetu : http://www.youtube.com/watch?v=PqDX282z8gg
Offline
Já bych to s tou škodlivostí WT elektrod až jako nesmysl neviděl, Jirkati. Ono se to s tou radioaktivitou leckdy hodně přehání, někdy se to zase příliš bagatelizuje, to je fakt. Nicméně ta možnost poškození zdraví existuje!!! Pokud se radioaktivní částečka vdechne, nebo dostane do zažívacího traktu, existuje možnost, že se nevyloučí a trvale se usadí v tělesné tkáni. Tam může časem, ne ihned, způsobit vážné komplikace. Ona ta radiaktivita thoria je zdánlivě mizivá a zachytí se pokožkou, oděvem ap. Pokud thoriovanou elektrodou pouze svařujete, není nikterak škodlivá její radiaktivita. Ta je prakticky zanedbatelná, neboť se jedná o vyzařování alfa částic, které zachytí oděv, popřípadě i pokožka a dál neprostupují. Na rozdíl od třeba radioaktivního cobaltu a dalších, kde převažuje záření gama, které je schopno prostoupit i vrstvou kovu.
Tady se jedná o to, když se WT elektrody brousí na běžných bruskách bez odsávání. Když se mikroskopická částice vdechne a ulpí trvale v organizmu. Poločas rozpadu radioaktiního Th je tisíce let, takže prakticky od doby vniknutí do organismu vás může ohrožovat celý život. Samozřejmě, že EXISTUJÍ STUDIE, kde se lze toto dovědět. Kdo čte "ingliš", tady to má
http://www.ndt.net/article/ecndt2006/doc/Th.3.5.5.pdf
http://www.pro-fusiononline.com/tungste … tivity.htm
Přeložím zde kousek textu z výše uvedených odkazů:
In the 1990s various examinations were carried out at workplaces at welding companies.
These showed that when thoriated wolfram electrodes are used improperly,especially when sharpening the electrodes, radiation doses of almost 20 milli-Sievert (mSv) per year can be caused. This dose is 20 times higher than the legally allowed amount for non-professional people exposed to radiation. The results of this examination have induced the FSOPH and the Suva to push on with the substitution of WT
Překlad:
V roce 1990 bylo provedeno několik různých výzkumů na pracovištích u svařovacích společností.
Ty ukázaly, že když WT elektrody jsou používány nesprávně, zejména při broušení elektrod, radiatita se na takových pracovištích zvýší téměř na 20 mili-Sievert (mSv) za rok. Tato dávka je 20 krát vyšší než zákonem povolené dávky pro lidi vystavených záření. Výsledky tohoto zkoumání byly vyvolané FSOPH a SUVA a tlačily na změnu náhradit WT za neradioaktivní typy.
________________
Je to potom pouze otázka víry - pokud takové studii věříte, budete obezřetný a při broušení W-Th elektrody použijete brusku s odsáváním prachu, popřípadě i respirátor. Pokud jste přesvědčen, že se vám nemůže nic stát, vykašlete se na to. Je to na každém. Nic ve zlém, ale ohánět se atomovým zákonem, že na toto nepamatuje? To je to poslední z čeho bych vyvozoval neškodnost těch elektrod. Tvůrce takových zákonů určitě ty elektrody nebrousí.
Offline
Nebezpecnost alfa ziaricov spociva prave v zdanlivej neskodnosti a jednoduchosti opatreni pri manipulacii s nimi. Pokial su mimo telo, naozaj plati ze nepredstavuju ziadne riziko, ako uvadza jirkati pokozka staci na odtienenie. Bohuzial vo chvili ked sa dostanu do tela tam zacnu posobit na vnutorne organy a mozu sposobit vazne zdravotne problemy, hlavne ak sa z tela z nejakych dovodov nemozu vylucit a kedze doba ich posobenia bude dlha, mozu narobit pomalicky poriadnu paseku. Podla mna je dolezite dbat na hygienu pri bruseni, nevdychovat prach a pouzivat rukavice. Samozrejme hovorim o nas amateroch, profesionali by mali disponovat bruskami s odsavanim. Pekny den vsetkym.
Offline
Ešte by som doplnil , že zvýšená rádioaktivita je merateľná iba v tesnej blízkosti (pár milimetrov od elektródy).
Preto v tých skladoch nenamerali nič extra vysoké.
Skúšal som merať aj požiarny hlásič a v tesnej blízkosti od patróny amerícia , sa to slúchadlo išlo zblázniť.
Po oddialení pár centimetrov , to úplne prestalo.
Tak tiež zakrytovany požiarny hlásič nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo , lebo rádioaktivita je iba vo vnútri.
prikladám ešte jedno zaujímavé video , ako vyžaruje ta červená elektróda : http://www.youtube.com/watch?v=8tgp2eBqZUs
Editoval m.evil (18-08-2013 12:04:16)
Offline
Zdejší část diskuze o škodlivosti WT elektrod je typickou ukázkou vzniku informačního šumu. Každý odborník ví, že správně nabrousit elektrodu vyžaduje určitý daný postup. Desítky výrobců dodávají specielní, zpravidla diamantové kotoučkové brusky k danému účelu, kde jsou ubroušené částice z elektrody zachycovány v brusné kapalině a pak žádné nebezpečí neexistuje. Šetřílkové - to je naše česká specialita - brousí na čemkoli, co mají po ruce, bez ohledu na své zdraví. I to by se samozřejmě nechalo ošetřit třeba použitím kvalitního odsávání. Jenže i to odsávání přece stojí peníze, že? A pak se rozšíří prokazatelné nebezpečí vdechování prachových částic na celý systém svařování TIG s elektrodou WT.
A jen pro zajímavost - v místech geologických zlomů, kde se vyskytuje uranová ruda, tedy skoro všude tam, kde se vyskytuje kvalitní granit a tím i radon, je měření takovýchto mikromnožství různých záření velmi obtížné, protože běžné přírodní pozadí má velmi vysoké hodnoty. Něco o tom na liberecku víme. V době po černobylské havárii bylo na jižních svazích Ještědského hřebenu i v Liberecké kotlině zbytečné cokoli měřit. Pro nějaké reálné hodnoty bylo nutné měřit na frýdlantsku čí na hřebenu Jizerek. Tam už to bylo jasné.
Vdechování mnoha látek, a prach z WT elektrod k nim určitě patří, může člověku výrazně škodit. A je na každém z nás, abychom se účinně bránili. Ale svařování WT elektrodou je naprosto bezpečné.
Offline
jirkati: kde se dá sehnat odsávání na 125 flexu? U nás to chlapi brousí na lamelových kotoučích právě na flexe. Případně na stolní dvoukotoučové brusce neznámého původu.... Pochybuju, že v těch menších společnostech kupují nějaké extra předražené brusky na tyto elektrody.
EDIT: používají se u nás ale ty šedé. Ty červené mají pouze na naší pobočce v praze a brousí to tam stejným způsobem...
Offline
Rellik k čemu ta ironie. Jestli je stroj předražený nebo ne je otázka, na jak vysokou částku si ceníme lidský život! To budeme za tři, či deset let vykřikovat, že rakovinu plic máme kvůli vysoké ceně za specielní brusku na elektrody? Lezl by někdo z nás opravovat vysokou konstrukci s prádelní šňůrou kolem pasu místo kvalitního bezpečnostního pásu a kvalitního zkoušeného lana? To asi ne, že? Ale broušení WT elektrod na flexa brusce, odsávání při svařování a řada dalších činností kolem svařování se klidně s nějakým "důležitým" odůvodněním klidně odšvindlují. S tím nemohu a nebudu nikdy souhlasit.
Offline
jirkati: Já to myslel spíš, tak, že se to brousí kde se dá a jen málokdo si uvědomuje nějaké rizika... Navíc bych řekl, že nikdo ze zdejších domácích kutilů nemá na elektrody speciální brusku. Dokonce ani ve svářečské škole, která tady nově vybavená a svářečky za statisíce, nemají extra brusku. Na takovím místě by měla podle mě být - začátečníci totiž víc brousí elektrody, než svařují. Takže pokud na to nebude v bezpečnosti práce nějaký odstaveček, tak to nikdo řešit nebude...
Offline
Otázka je taky skutečná škodlivost v poměru třeba k jiným radioaktivním látkám.
Atomová hmotnost přírodního thoria je asi 232, z toho vyplývá že v 232 gramech thoria je dle Avogadrovy konstanty 6,023 x 10 na 23 atomů. Pokud radioaktivita vzniklá rozpadem thoria je 10 impulzů za sekundu, bude se těch 232 gramů rozpadat 6,023 x 10 na 22 sekund. Řekněme že je v elektrodě 2,32 gramů thoria, při těch 10 impulzech se pouhých 2,32 gramů thoria rozpadne za 6,023 x 10 na 20 sekund. Při přepočtu na roky to je asi 1,98 x 10 na 13 let. Což je asi 1000 miliard let. Pokud se tedy bude asi 2 gramy thoria, možná tolik ho je v té jedné elektrodě, rozpadat tempem 10 částic Alfa neboli 10 atomů za sekundu, budou se ty dva gramy rozpadat 100 miliard let. Životnost současného vesmíru se přitom odhaduje na tuším pouhých 8 miliard let.
Přirozeně rozpad konkrétního určitého množství je exponenciální závislost, tu se mně ale tady nechce počítat. Poločas rozpadu přírodního izotopu Thoria jsem našel 1,41 x 10 na 10 let. Uran 238 /ochuzený uran) září asi o řád víc, Uran 235 ( ten aktivní pro reaktory a bomby) září ještě o další řád víc.
Ale i tak to ukazuje, jaké minimální hodnoty se dají v radioaktivitě běžně naměřit. A když se ty údaje kreativně zpracují, jak asi se to dá v propagandě využít.
Jak moc tedy musí zářit všelijaké uměle připravené radioaktivní takzvané nuklidy, když jejich poločas rozpadu je od sekund po desítky let, tudíž září tolikrát intenzívněji.
Na druhé straně Frank má pravdu v tom , že i tak mohou být takové zářiče nebezpečné. Nikdy totiž není jistota, že se ty zářiče nějakou distribucí malých částic anebo nějakými pochody v organismu, který je jakožto cizorodé chemikálie někde v těle uloží, nesoustředí někde tolik, že ta radioaktivita překročí limit.
Offline
Nemám nic proti tomu, že kdo pravidelně svařuje a brousí WT elektrody si pořídí odsávání, nicméně pro občasného uživatele nebo někoho kdo to umí a brousí jen občas, považuji informace o škodlivosti za strašení. Z přírodních zdrojů, ovzduší a dalšího dostáváme mnohem horší dávky i částice do těla.
http://www.csvts.cz/cns/news11/radio2.pdf
Offline
K škodlivosti červených elektród sa nijako nebudem vyjadrovať , nakoľko TIG-om nezváram a uvedené elektródy nevlastním.
Tvrdím len , že dozimetrom je ich rádioaktivita merateľná a takým to spôsobom sa dajú pomiešané elektródy od seba oddeliť so 100% presnosťou.
Overené v praxi ....
Offline