SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den.Jsem v oblasti celkem laik ,i když jsem také něco posvařoval a popájel.Bohužel na tohle mé znalosti nestačí.Vyrábím nosné ,,kostřičky,, pro konečný výrobek z 0,8mm/1mm nerez drátů pro Mig Mag.Aby mi držely linii musím je k sobě letovat,což je v přápadě nerezu velmi pracné (měkké pájení).Potřeboval bych poradit jiný způsob spojovaní tak slabých průměrů,hlavně asi tedy ruční bodování.A zda by k tomuto případnému řešení šel použít starší aparát např KM12C či BV 2,5.
Děkuji mnohokrát.
Offline
Tyto bodovky nejsou pro váš účel vhodné. Jedná se o starší zámečnické stroje určené na hrubé ruční bodování.Je to asi tak , jako použít na operaci slepého střeva místo skalpelu motorovou pilu. Oba nástroje řežou , ale sám odhadnete , že tím druhým to jaksi nebude ono.Vy potřebujete takzvanou mikrobodovku. Ty nabízí např. francouská firma SOUDAX a stojí nemalý peníz. Podobný a pro váš účel vhodný stroj vyvinula kdysi TESLA na bodování vláken do žárovek.Nevím už jak se jmenoval , ale snad by se dal sehnat. Pokud ne , tak se budete muset o tuto problematiku zajímat sám a postavit si nějaké vlastní udělátko.Mnoho zdaru.
Offline
Hm, děkuji za radu.Radost z toho moc nemám,ale nedá se nic dělat.Zkusím nějak dumat dál.
Offline
http://www.youtube.com/watch?v=RnjF5Hj2Udg - nefungovalo by něco takového? Někde jsem viděl konstrukci využívající jako čelist pákovou svěrku a MOT jako zdroj. Tohle je podobné a jistě se najde mnoho samodomo konstrukcí. Viz http://www.google.cz/webhp?hl=cs&ta … pot+welder
Editoval Pruduch (12-08-2013 15:41:44)
Offline
Děkuji vypadá to moc zajímavě a není to ani složité.Pokud nebude zbytí pustím se do toho.MOT předpokládám je trafo z mikrovl.Zatím jsem se dostal k bodovce DN 100 ,v popisu má ,,drobné bodování,, tak snad by to šlo.Bohužel až na ty peníze.
Editoval Josef Olbert (12-08-2013 13:39:08)
Offline
Dobrý den,
KM12C i BV 2,5 jsou bodovací zařízení s dobrými vlastnostmi.
Snad by pro Vaše potřeby šly použít , bylo by potřeba to zkusit. I takto od stolu bych řekl, že to bez problémů půjde.
Ostatní detaily by se dořešily až po zhlédnutí svařence.
Co se týká mikrobodovky - to co uvádí kolega ZDENÁL je speciální zařízení - ale Vy potřebujete bodovat klasický materiál. Vše to visí na mechanice a na řízení. To ostatní může být i zdroj jako je KM12C a spolu s pneumatikou či mechanikou, která dobře zvládne ustavení svařence a spolu s řízením dostanete dobrý svár.
V nedávném čase jsem řešil bodování dvou pásků k sobě o rozměrech 3x12 o síle 1mm. Úkolem bylo, aby na ploše 3x3mm byly provedeny dva body.
Byla to jednorázová zakázka o 5000ks a nevyplatilo se kupovat žádné nové zařízení. Proto byla sestavena jednoduchá mechanika, zapůjčil se zdroj pro sváření MIG kombinovaný s bodovacími kleštěmi a už se bodovalo.
Snad jsem Vás inspiroval.
S pozdravem Zdeště
P.S. ještě poznámka: nezapomeňte, že Váš požadavek na množství bodů za minutu bude patně někde jinde než ukázka jednoho bodu z MOT.
Editoval zdeště (12-08-2013 17:46:40)
Offline
Safra a já už začal shánět starou mikrovlnku.:-))Jsem člověk poměrně zručný a s ledasčím si poradím,ale na tohle opravdu nemám názor,,nebyl zatím podle čeho si ho udělat,,Snad by byla dobrá fotografie kostřičky.Nároky na pevnost sváru ,,bodu,,jsou poměrně malé.V podstatě to má jenom držet linii a trošku držet při rovnání do osy.
Děkuji za snahu pomoci ,pokusím se to foto,snad se mi to podaří vložit.
Ještě jednou díky.
Offline
Skusil bych bodovku na kontakty baterek . Jedna se o trosku lepsi bodovku ala mikrovlnka z rizenim pulzu atd.. Taky jde udelat .
Offline
Díky za návrh.Ano takhle to mám namyšlené.Bodovací část musím ještě domyslet.Ještě jeednou dík.
Offline
Pokud se chcete touto záležitostí seriozně zabývat / případně vás to i živí/ musíte vědět jak velké serie těchto výrobků jsou a po jakou dobu bude tato činnost trvat. Pokud se má jednat o profesionální výrobu, pak bych doporučoval jako zdroj co nejslabší karosářský spot s digitálním řízením /cenově dostupné jsou od firmy TELWIN/. Mechanickou část si udělejte sám , jedná se o poměrně jednoduché zařízení.V materiálu opravdu problém není, problém je velikost, vlastně spíš malost svařovaných dílců.Žádná běžná zámečnické bodovka straší konstrukce si s tím neporadí. Pokud je tato výroba pouze vašim koníčkem , nebo jen nějaká nárazovka, tak doporučuji i nadále letovat. Ušetříte si hodně peněz , práce a nervů.
Offline
trochu mi ta ,,kostricka,,pripomina vnitrek woblera
Offline
packa: Ano je to kostřička wobleru,serie nejsou příliš velké,ale každé usnadnění by přišlo vhod.V oboru letování (i když jsem jsem toho hodně početl) se mi v souvislosti s nerezem moc nedaří.Nemá prosím někdo zkušenosti s nějakým podobným úkonem ,tedy letováním nerez drátů.Prozatím letuji tak,že používám pájku na letování nerezu a jako přídavný materiál cínostříbrný ,,pájkový drát,, cca 2-2,5mm.Obsah stříbra cca 3,5%.Samotný pájkový přístroj od úplně staré pájky (očková,hnědé barvy) přes nepřímou pájku 300W až po novou odporovou očkovou pájku 100W.Cítím,že problém by mohl být právě v el.pájce.Nejlepší pocit mám ze staré pájky,u 300W je sice výkon výborný ,ale mám obavu z vysoké teploty.No a nová 100W má problém skoro nerez rozehřát.Předem děkuji za případné rady.
Offline
A co tvrdá pájka, třeba nějaká stříbrná s obsahem stříbra kolem 30 % a pájení PB hořákem? Ći spíš takhle tenkých drátů hořáčkem? Případně nějaká s kadmiem? Pokud by kadmium nevadilo, asi by s tím kadmiem vycházela z těch tvrdých pájek s nižší teplotou pájení vhodnou pro PB hořák asi cenově nejlépe.
Pokud by nevadila vyšší cena., vycházela by stříbrná pájka s vyšším obsahem stříbra barevně téměř stejná jako nerez a případně pokud by bylo potřeba , byl by tady i atest pro přímý styk s potravinami.
Dopředu podotýkám, že je to jen nápad, nemám s tím praktické zkušenosti.
Offline
Zkoušel jste sklářský PB hořák? Na takovéto drobnosti je dobrý. Kamarádovi jsem jej čistil a pak jsem ho zkoušel doma na sslabých měděných trubičkách. Dělá se s ním parádně, cenově určitě výhodnější, než spotter (bodovka). Na takovéto drátky bych volil spíše pájení. než bodování (hodně slabé drátky.........
Offline
Spíše přesněji se jedná o sklářský kahan. Stojí už od 3 tisíc (ty klteré jsou pro vás vhodné a hlavně kvalitní, ne kšunt.....
Offline
jak to sletovat ? no na nerez jsem pouzival cin a ostrou kyselinu a stacilo to
a k tem woblerum?par jsem jich udelal a stacil mi jenom naohybany drat-nenatahl to ani sumec 30+......teda pokud je nedelas dute...asi jdes na to moc vedecky
tech 300w bude akorat-na plamen se vykasli
Editoval packa (21-08-2013 22:35:06)
Offline
Tak mě napadlo, co ten drát kroutit místo letování
Offline
Wobler používám běžně při lovu, mám jej klasicky sletovanej. Proč vše řešit s elektrikou? Stačí šikovnej kahan a jede to rychleji... Bodovka bude dost náchylná na seřízení, abys bepřehřál drát, neprotavil jej, či naopak nenatavil málo.......
Offline
No musím říct,že jsem rád ,že jsem se zaregistroval.Tohle bych se nejspíš nikde nedozvěděl a jeden přece jenom nemůže vědět všechno.Já woby dělám trochu odlišnou technologií kde je potřeba aby byla kostřička v linii.Pokud naohýbám bez fixování je srovnání velmi pracné (více než letování).Pevnost spojů ,,jak už jsem psal,, není až tak kritická,ale samozřejmě zvýšení pevnosti je žádoucí.Nastuduji tedy ten kahan.Děkuji všem za ochotu pomoci.
Trošku spestření.
Offline
Na zkoušky by možná stačil obyčejný laboratorní bunsenův kahan . Myslím, že by měl být už za 200 Kč, použitý z Aukra možná ještě levněji. Pravděpodobně by šel ze známosti i půjčit z nějaké laborky. Jen je třeba dát pozor, aby byl na správný plyn, zemní plyn nebo PB.
Offline
Pánové , pánové , máte asi moc bujnou fantazii, která chudáka Josefa zavede do slepých uliček.Nechcete doporučit panu Josefovi starý hornický kahan zvaný karbidka, aby si užil trochu legrace.Vždyt přece existují naprosto profesionální mikrohořáčky určené přímo pro podobné účely, stojící do 1500 kč . Dodává je například firma Benzomatic a jsou k dostání v každé slušnější svářecí technice.Stejně si však myslím , že je na podobný účel lepší pájka elektrická , kde nehrozí přehřátí materiálu i tavidla a pájky.
Offline
ZDENÁL napsal(a):
Pánové , pánové , máte asi moc bujnou fantazii,
vidím to tak nějak podobně navíc obden pracuju s otevřeným ohněm tudíž můžu seriozně prohlásit že zpracovávat výrobek této velikosti Bunsenovým nebo podobným kahanem, a ještě seriovou výrobu je bláznovství.
Pokud jde o woblery - vyhládlý pstruh v horské bystřině se neprodleně zakousne i do šlupky od salámu
(osobně vyzkoušeno)
Offline
Jestli mohu, tak bych taky trochu přispel pár informacemi. Ve firmě jsem potřeboval mezi dva tenké nerezové "plechy" 0,15mm přilepájet stejně tenký třetí ( planžeta na tisk pájecí pasty pro osazování SMD součástek, v tiskacím zařízení se planžeta napíná silou cca 50kg) . Obyčejnou pájkou ( obyčejným tavidlem ) to samoyřejmě nejde. proto jsem použil obyčejnou pájku a pájecí kapalinu na nerez( konkrátně jsem použil FLUX-TS8/100). Taky jsem vyzkoušel i pájecí drát plněný tavidlem určeným pro pájení špatně pájitelných kovů - HK2 od AlphaMetals složení pájky je trochu víc nezelené Sn40Pb60. Oba postupy jsem vyzkoušel, letování bylo,při dodržení správného postupu, snadné, skoro se blížilo letování na mědi. Vzhledem k větší agresivitě tavidel, je nutné pájené místo důkladně omýt vodou. Jako zdroj tepla jsem použil běžnou elektrickou páječku pro pájení elektronických součástek typ Weller WS50.
Offline